تیر ۷, ۱۳۹۹

داشبورد سازی به کمک شیرپوینت

 برای مشاهده دوره پیشرفته طراحی داشبوردهای مدیریتی در شیرپوینت کلیک کنید

شیرپوینت در سال های اخیر به عنوان یک پلتفرم رشد بسیار چشمگیری در سال های اخیر داشته است و سخنی غیر از این کتمان حقیقتی بزرگ در خصوص سیستم های نرم افزاری سازمانی خواهد بود. مهمترین مزیت استفاده از این نرم افزار، برخوردار شدن از هوش تجاری بومی و بالقوه است.

دیگر نیازی به استفاده از محصوالت هوش تجاری سایر شرکت ها نیست و شما با نصب و راه اندازی شیرپوینت، هوش تجاری را بطور خودکار فعال کرده اید بدون اینکه زیر ساخت دیگری نیاز داشته باشید. من در این مطلب قصد دارم شما را با قابلیت هایی که در زمینه هوش تجاری و ساخت داشبورد در شیرپوینت خواهید داشت را معرفی کنم.

اولین سوال شما این خواهد بود که برای محیط سازمان شما چه قابلیت هایی فراهم شده و آفیس ۳۶۵ و امکانات رایانش ابری آن چه کمکی به شما خواهد کرد؟


اما در این مطلب قصد دارم به آنچه که شیرپوینت با کمک ابزارهای دیگر هوش تجاری برای شما انجام می دهد بپردازم:

Excel Services

PerformancePoint

Reporting Services

Power View

Service Connectivity Business این اجزای اصلی هم راهی برای تجزیه و تحلیل داده ها فراهم می کنند و هم داده ها را تصویر سازی می کنند. ( همان ساخت داشبورد خودمان! )

نکته: در شیرپوینت ۲۰۱۶ اکسل سرویس حذف شده و به جای آن سرور آنالین آفیس معرفی شده است.( Online Office Server)
اینکه بدانیم این اجزا در کجای شیرپوینت هستند برای دسترسی و فعال سازی امکانات آن ها اهمیت دارد.

شیرپوینت چیست؟

مایکروسافت شیرپوینت، یک بستر نرم افزاری تحت وب است که توسط شرکت مایکروسافت تولید و عرضه شده است. اولین نسخه از شیرپوینت در سال ۲۰۰۱ منتشر شد. نسخه های ابتدایی شیرپوینت بیشتر برای کاربردهایی نظیر مدیریت محتوا و مدیریت اسناد مورد استفاده قرار می گرفت اما قابلیتهای قابل توجه متعددی به نسخه های اخیر شیرپوینت اضافه شده است.

شیرپوینت شامل مجموعه ای از تکنولوژیهای چند منظوره تحت وب است که بر روی یک ساختار فنی قوی قرار گرفته است. به صورت پیش فرض رابط کاربری شیرپوینت مشابه مایکروسافت آفیس است و یکپارچگی بالایی با مجموعه آفیس دارد.
ابزارهای تحت وب شیرپوینت به گونه ای طراحی شده است که توسط کاربر غیر فنی قابل استفاده باشد. شیرپوینت بستر مناسبی برای راه کارهایی چون پورتال داخلی ، مدیریت فایل ها و اسناد ، تعاملات تیمی ، شبکه های اجتماعی ، اکسترانت ، وب سایت ها ، جستجوی سازمانی و هوش تجاری میباشد. علاوه بر این شیرپوینت قابلیت یکپارچه سازی سیستمها، یکپارچه سازی فرآیندها و اتوماسیون گردش کارها را فراهم میکند.

اکثر برنامه های کاربردی سازمانی مانند بسته های نرم افزاری ERP و CRM قابلیت هایی را برای یکپارچه شدن با شیرپوینت ایجاد کرده اند.

هوش تجاری در شیرپوینت

شیرپوینت عالوه بر اینکه بستری مناسب برای پرتال سازمانی است ، بستری مناسب برای پیاده سازی سیستم های اطالعاتی و همچنین هوش تجاری نیز می باشد.

جذابیت هوش تجاری در شیرپوینت این است که می تواند از منابع اطلاعاتی (Source Data )بسیاری مانند کلیه لیست های شیرپوینتی ، View های Server SQL ، فایل های اکسل ، فایل های اکسس ، سایت های اینترنتی و سایر منابع استفاده کند.

شیرپوینت می تواند به عنوان یک بستر قوی به منظور پیاده سازی یک سیستم اطلاعاتی در یک سازمان مورد استفاده قرار گیرد و با توجه به سیستم مجوز دهی پیشرفته ای که در آن وجود دارد می توان از طریق هوش تجاری ، برای هر گروه از کاربران گزارشی درخور آن گروه را تهیه نمود و در اختیارش گذاشت.

به عنوان مثال در یک سازمان هزار نفره ، مدیر ارشد سازمان لزومی نمی بیند که ساعت های ورود و خروج یک کارمند جزء را کنترل کند ، اما همین مدیر ارشد می تواند از طریق یک شاخص کلیدی عملکرد در عرض چند ثانیه میزان نظم پرسنل سازمانش را متوجه شود و همینطور بالعکس آن کارمند جزء هم اساساً نباید گزارشات مدیریتی را ببیند ، اما حتماً باید از میزان دریافتی و عملکردش در سازمان آگاه باشد.

شیرپوینت SharePoint چیست؟

شیرپوینت با ترکیب مجموعه ای از قابلیت ها و تکنولوژی ها در حوزه تعاملات و ارتباطات در قالب یک محیط یکپارچه مبتنی بر وب، که به سهولت قابلیت انطباق با اپلیکیشن هایی از قبیل مایکروسافت آفیس را داراست، این نیاز ضروری سازمان ها و افراد را برآورده ساخته است.

در فضای تجاری مدرن و با توجه به حضور پراکنده نیروی کار، برای تامین نیازمندی ها و پاسخگویی به مشتریان در هر زمان و از هر مکانی، نیاز اعضاء تیم ها و گروه های کاری به برقراری ارتباطات و تعاملات تنگاتنگ و مستمر با یکدیگر بیش از گذشته احساس می شود.

شیرپوینت SharePoint با ارائه قابلیت ها و ویژگیهای متعدد جدید و بهبودیافته در حوزه های کلیدی نظیر قابلیت های اجتماعی، بهره وری و تحرک پذیری، فرآیند راهبری و محافظت از اطلاعات و ارتباطات را آسان تر کرده و در عین حال کاربران را قادر می سازد تا در حین برآورده سازی نیازمندی ها، از تحرک پذیری بیشتری در مدیریت امور کسب و کار برخوردار شوند.

صفحه اصلی SharePoint

صفحه اصلی SharePoint یک مکان اصلی را برای کاربران فراهم می کند تا همه سایت ها و پورتال های SharePoint خود را، هم در 365 Office و هم در محل را پیدا کنند و به آنها دسترسی داشته باشند. همچنین به آنها اجازه میدهد تا فعالیتها را ببینند و اخبار را در سایت هایی که دنبال می کنند، پیدا کنند. صفحه اصلی SharePoint همچنین با استفاده از قابلیت های جدید Creation Site Fast ،امکان سلف سرویس)گزینه خدمات خودکار( را در اختیار کاربران قرار می دهد تا در عرض چند ثانیه سایت های جدید ایجاد کنند.

افزونه های تکمیلی قابل ارائه برای شیرپوینت
سیستم آمار بازدیدکنندگان پیشرفته سایت
چاپ مستقیم آیتم ها (Menu Item Print)
امکانات تبادل نامه از Outlook به MOSS -مخصوص دارندگان سیستم دبیرخانه سامیکس
وب پارت فیلتر بازه تاریخ روی لیستها
فیلد کد گذاری ترکیبی ( امکان ساختن فیلد کدینگ سفارشی)
SharePoint برای Image & File Uploaded فیلد
سیستم ارسال پیام کوتاه ( SMS )پیشرفته برای SharePoint( وب سرویس SMS )
امکان ارتباط با دستگاه کارت ساعت جهت گزارشات عملکرد و مشاهده وضعیت حضور
امکان پرینت صورتجلسه بر اساس وظایف محوله در جلسات
داشبورد مدیریت امنیت به صورت ماتریسی در SharePoint
دانلود در قالب zip( انتخاب آنالین مجموعه ای از فایلها جهت ارسال به آرشیو)
نمایشگر ترتیبی تصویر
وب پارت اعلانات با تصویر