آگوست 12, 2020

نرم افزار هوش تجاری

نرم افزار هوش تجاری نوعی نرم افزار کاربردی است که برای بازیابی ، تجزیه و تحلیل ، تبدیل و گزارش داده ها برای هوش تجاری طراحی شده است. برنامه ها عموماً داده هایی را ذخیره می كنند كه قبلاً ذخیره شده اند ، غالباً لزوماً در یك انبار داده یا اطلاعات مارت.

تاریخچه

توسعه نرم افزار هوش تجاری

اولین سیستمهای جامع اطلاعاتی کسب و کار توسط IBM و Siebel (در حال حاضر توسط اوراکل خریداری شده) در بازه زمانی بین سالهای 1970 تا 1990 توسعه یافت. در همین زمان ، تیم های توسعه دهنده کوچک با ایده های جذاب ظاهر می شدند و برخی از شرکتهایی را که امروزه هنوز از آنها استفاده می کنند ، بیرون کشیدند.

در سال 1988 ، متخصصان و فروشندگان یک کنسرسیوم تجزیه و تحلیل داده های چندوجهی در رم را ترتیب دادند ، که در آن آنها مدیریت کارآمد و تجزیه و تحلیل داده ها را کارآمدتر و مهمتر از همه برای مشاغل کوچکتر و محدود اقتصادی ارزیابی کردند. تا سال 2000 ، بسیاری از سیستم های گزارشگری حرفه ای و برنامه های تحلیلی وجود داشتند ، برخی متعلق به تولیدکنندگان نرم افزار برتر در ایالات متحده آمریکا بودند.

نرم افزار هوش تجاری میزبان Cloud

در سالهای پس از سال 2000 ، تولیدكنندگان نرم افزارهای اطلاعاتی تجاری مشغول تولید سیستمهای كاربردی جهانی BI بودند كه نیازی به نصب گران ندارند و از این رو می توانند توسط مشاغل كوچك و میان ماركی در نظر گرفته شوند كه قادر به پرداخت هزینه فرضیه نیستند. این آرزوها به موازات روند میزبانی ابر ظاهر می شوند ، به این ترتیب است که بیشتر فروشندگان برای توسعه سیستم های مستقلی با دسترسی نامحدود به اطلاعات به وجود آمده اند.

از سال 2006 به بعد ، تأثیرات مثبت اطلاعات و مدیریت داده های ذخیره شده ابری ، خود را به یك كاملاً تحت تأثیر موبایل تبدیل كرد ، بیشتر به سود تیم های غیر متمرکز و از راه دور كه ​​به دنبال ترساندن داده یا به دست آوردن دید كامل نسبت به آن بودند. به عنوان یک پاسخ به موفقیت بزرگ نسخه های یک مرورگر کاملاً بهینه شده ، فروشندگان اخیراً اقدام به انتشار برنامه های کاربردی ویژه محصول مخصوص موبایل برای کاربران Android و iOS کردند. تجزیه و تحلیل داده های میزبان ابر باعث می شود که شرکت ها بتوانند حجم زیادی از داده ها را دسته بندی و پردازش کنند ، به این ترتیب ما می توانیم از تجسم نامحدود و تصمیم گیری هوشمند صحبت کنیم.

نرم افزار هوش تجاری

انواع نرم افزار های هوش تجاری

دسته های اصلی کلیدی نرم افزار هوش تجاری عبارتند از:

صفحه گسترده

گزارش دهی و نرم افزار پرس و جو: برنامه هایی که داده های انتخاب شده را استخراج ، مرتب سازی ، خلاصه و ارائه می دهند

پردازش تحلیلی آنلاین (OLAP)

پردازش تحلیلی آنلاین یا OLAP (/ ʊoʊlæp /) یک رویکرد برای پاسخ به سؤالات تحلیلی چند بعدی (MDA) به سرعت در محاسبات است. OLAP بخشی از دسته گسترده ای از هوش تجاری است ، که شامل پایگاه داده های رابطه ای ، نوشتن گزارش و داده کاوی نیز می باشد. برنامه های معمولی OLAP شامل گزارشگری تجاری برای فروش ، بازاریابی ، گزارشگری مدیریت ، مدیریت فرایندهای تجاری (BPM) ، بودجه ریزی و پیش بینی ، گزارشگری مالی و مناطق مشابه با کاربردهای جدید مانند کشاورزی است.

داشبورد دیجیتال

داشبورد نوعی رابط کاربری گرافیکی است که اغلب نمایی در یک نگاه از شاخص های کلیدی عملکرد (KPI) مربوط به یک هدف خاص یا فرایند تجاری را در اختیار شما قرار می دهد. در استفاده دیگر ، “داشبورد” نام دیگری برای “گزارش پیشرفت” یا “گزارش” است.

“داشبورد” اغلب در یک صفحه وب نمایش داده می شود که به یک پایگاه داده پیوند داده شده است که اجازه می دهد گزارش را به طور مداوم به روز کنید. به عنوان مثال ، یک داشبورد ساخت ممکن است اعداد مربوط به بهره وری مانند تعداد قطعات تولید شده یا تعداد بازرسی های کیفیت ناموفق در ساعت را نشان دهد. به طور مشابه ، یک داشبورد منابع انسانی ممکن است شماره های مربوط به استخدام ، نگهداری و ترکیب کارمندان ، به عنوان مثال تعداد جایگاه های باز ، یا روزهای متوسط ​​یا هزینه هر استخدام را نشان دهد.

داده کاوی

داده کاوی فرآیندی است برای کشف الگوهای مجموعه های بزرگ داده که شامل روش هایی در تقاطع یادگیری ماشین ، آمار و سیستم های پایگاه داده است. داده کاوی یک زیر مجموعه بین رشته ای از علوم و آمار رایانه ای است که هدف کلی آن استخراج اطلاعات (با روش های هوشمند) از یک مجموعه داده و تبدیل اطلاعات به یک ساختار قابل درک برای استفاده بیشتر است. داده کاوی مرحله تجزیه و تحلیل فرایند “کشف دانش در پایگاه داده ها” یا KDD است. گذشته از مرحله تجزیه و تحلیل خام ، این شامل جنبه های پایگاه داده و مدیریت داده ها ، پیش پردازش داده ها ، ملاحظات مدل و استنباط ، معیارهای جذابیت ، ملاحظات پیچیدگی ، پس از پردازش ساختارهای کشف شده ، تجسم و بروزرسانی آنلاین می باشد.

اصطلاح “داده کاوی” نادرست است ، زیرا هدف استخراج الگوهای و دانش از مقادیر زیادی از داده ها است ، نه استخراج (استخراج) از داده های خود همچنین این کلمه کلیدی است و اغلب به هر شکلی از داده ها یا پردازش اطلاعات در مقیاس بزرگ (جمع آوری ، استخراج ، انبارداری ، تجزیه و تحلیل و آمار) و همچنین هرگونه کاربرد سیستم پشتیبانی تصمیم گیری رایانه از جمله هوش مصنوعی ( به عنوان مثال ، یادگیری ماشین) و هوش تجاری. کتاب داده کاوی: ابزارها و تکنیک های یادگیری ماشین عملی با جاوا (که بیشتر مواد یادگیری ماشین را در بر می گیرد) در ابتدا فقط یادگیری ماشین عملی خوانده می شد و اصطلاح داده کاوی فقط به دلایل بازاریابی اضافه می شد. غالباً اصطلاحات عمومی تر (مقیاس بزرگ) تجزیه و تحلیل داده ها یا تجزیه و تحلیل – یا هنگام مراجعه به روش های واقعی ، هوش مصنوعی و یادگیری ماشین – مناسب تر هستند.

نرم افزار هوش تجاری
بیشتر بدانید : خدمات هوش تجاری

نظارت بر فعالیت های تجاری

نظارت بر فعالیتهای تجاری (BAM) نرم افزاری است که در نظارت بر فعالیت های تجاری کمک می کند ، زیرا این فعالیت ها در سیستم های رایانه ای انجام می شود.

این اصطلاح در ابتدا توسط تحلیلگران در گارتنر ، شركت شد و به جمع آوری ، تجزیه و تحلیل و ارائه اطلاعات در زمان واقعی در مورد فعالیت های درون سازمانها و درگیر کردن مشتریان و شرکا اشاره دارد. فعالیت تجاری می تواند یا یک فرآیند تجاری باشد که توسط نرم افزار مدیریت فرآیند کسب و کار (BPM) یا یک فرایند تجاری که یک سری فعالیت هایی است که چندین سیستم و برنامه کاربردی دارند ، تنظیم شده است. BAM یک راه حل سازمانی است که در اصل برای ارائه خلاصه ای از فعالیت های تجاری در زمان واقعی برای مدیران عملیات و مدیریت بالاتر در نظر گرفته شده است.

انبار داده

در محاسبات ، یک انبار داده (DW یا DWH) ، همچنین به عنوان انبار داده های سازمانی (EDW) شناخته می شود ، سیستمی است که برای گزارش دهی و تجزیه و تحلیل داده ها مورد استفاده قرار می گیرد و جزء اصلی هوش تجاری محسوب می شود. DW مخازن مرکزی داده های یکپارچه از یک یا چند منبع متفاوت هستند. آنها داده های فعلی و تاریخی را در یک مکان واحد ذخیره می کنند که برای ایجاد گزارش های تحلیلی برای کارگران در سراسر شرکت استفاده می شود.

داده های ذخیره شده در انبار از سیستم های عملیاتی (مانند بازاریابی یا فروش) بارگذاری می شوند. این داده ها ممکن است از طریق یک فروشگاه داده عملیاتی عبور کند و ممکن است نیاز به پاکسازی داده ها برای عملیات اضافی باشد تا از کیفیت داده ها قبل از استفاده در گزارش DW اطمینان حاصل شود.

نرم افزار هوش تجاری

سیستم های اطلاعات محلی

سیستم اطلاعات محلی (LIS) نوعی سیستم اطلاعاتی است که با ابزارهای اطلاعاتی تجاری ساخته شده است ، و در درجه اول برای پشتیبانی از گزارشگری جغرافیایی طراحی شده است. آنها با برخی از قابلیت های سیستم های اطلاعات جغرافیایی (GIS) همپوشانی دارند ، اگرچه عملکرد اصلی آنها گزارش داده های آماری است نه تجزیه و تحلیل داده های جغرافیایی. LIS همچنین تمایل دارد برخی از قابلیت های مدیریت دانش متداول را برای ذخیره و بازیابی داده های بدون ساختار مانند اسناد ارائه دهد. آنها عملکردی را برای بارگیری ، ذخیره ، تجزیه و تحلیل و ارائه داده های آماری ارائه می دهند که دارای یک مرجع جغرافیایی قوی است. در بیشتر موارد ، داده ها به عنوان نشانگر ساختار یافته اند و به مناطق جغرافیایی مجزا مرتبط هستند ، به عنوان مثال ارقام مربوط به جمعیت ایالات متحده یا شماره های ادعای مزایای بیکاری در بخش های انگلستان. امکان ارائه این داده ها با استفاده از ابزارهای تجسم داده مانند نمودارها و نقشه نیز ویژگی اصلی این سیستم ها است.

اصطلاح “LIS”  از سال 2004 پدیدار شد ، و در درجه اول در بخش دولتی انگلستان. تا به امروز ، در جای دیگر مورد استفاده گسترده قرار نمی گیرد ، گرچه اصطلاحات دیگری مانند سیستم های اطلاعاتی جامعه در مورد راه حل ها ، در درجه اول در آمریکای شمالی ، که دارای همپوشانی زیادی هستند ، کاربرد دارد. یکی دیگر از اصطلاحات گسترده و بسیار مترادف ، رصدخانه داده است. رصدخانه داده ها یک اصطلاح پرکاربرد بین المللی به ویژه در حوزه بهداشت عمومی است که در آن سایت هایی که اغلب شامل این نوع برنامه گزارش های آماری می شوند اغلب به عنوان یک رصدخانه بهداشت شناخته می شوند.

پاکسازی داده ها

پاکسازی داده ها یا پاکسازی داده ها فرایند تشخیص و تصحیح (یا حذف) سوابق فاسد یا نادرست از یک مجموعه ضبط ، جدول یا پایگاه داده است و به شناسایی قسمت های ناقص ، نادرست ، نادرست یا نامربوط داده ها و سپس جایگزینی ، اصلاح ، اشاره دارد. یا حذف داده های کثیف یا درشت. پاکسازی داده ها ممکن است با ابزارهای جداسازی داده یا به عنوان پردازش دسته ای از طریق اسکریپت ، به صورت تعاملی انجام شود.

پس از پاکسازی ، یک مجموعه داده باید با سایر مجموعه های داده مشابه در سیستم مطابقت داشته باشد. ناسازگاری های کشف شده یا حذف شده ممکن است در اصل به دلیل خطاهای ورود کاربر ، فساد در انتقال یا ذخیره سازی یا تعاریف فرهنگ لغت داده های مختلف از اشخاص مشابه در فروشگاه های مختلف ایجاد شده باشد. تمیز کردن داده ها از اعتبارسنجی داده ها در اعتبارسنجی متفاوت است و تقریباً به طور معنادار معنی می دهد که داده ها هنگام ورود از سیستم رد می شوند و در زمان ورود انجام می شود ، نه در دسته های داده به جز صفحات گسترده ، این ابزارها به صورت برنامه های مستقل ، مجموعه برنامه ها ، مؤلفه های سیستم های برنامه ریزی منابع Enterprise ، رابط های برنامه نویسی برنامه یا به عنوان مؤلفه های نرم افزاری که برای یک صنعت خاص در نظر گرفته شده است ارائه می شود. ابزارها گاه در وسایل انبار داده ها بسته بندی می شوند.

بیشتر بدانید : انواع هوش تجاری
ترجمه یار