تیر ۵, ۱۳۹۹

داشبورد سازی به کمک پاور بی آی

برای مشاهده مسیر راه داشبوردسازی به کمک پاور بی آی کلیک کنید

توضیحات دوره آموزشی طراحی و ساخت داشبورد مدیریتی پاور بی ای ( BI Power )


پاور بی آی ( BI Power ) یکی از قدرتمند ترین ابزارهای هوش تجاری و مصورسازی داده ها است که توسط شرکت مایکروسافت ) MicroSoft ) طراحی شده است و به کمک آن قادر هستید به سرعت داشبوردهای فوق العاده ای طراحی نمایید، همچنین می توانید جهت تحلیل داده ها، داشبوردهای خود را در کامپیوتر، لپ تاپ، تلفن همراه، تبلت و محیط وب( نظارت کنید. پاور بی آی ) BI Powe ) یک ابزار BI Service Self است به این معنی که سهولت استفاده از آن سبب می شود که شما به عنوان کاربر نهایی، مستقل از واحد IT داشبوردها و گزارشات خود را طراحی نمایید و گزارشات و داشبوردهای خود را در محیط وب درون سازمان یا روی بستر اینترنت در اختیار یکدیگر قرار دهید.


یکی از مهمترین مزایای این نرم افزار دامنه کاربرد نرم افزار برای کلیه افراد و کلیه رشته های کاری و کلیه سطوح سازمانی است. در این دوره شما نرم افزار پاور بی ای ) BI Power ) را از مرحله مقدماتی تا پیشرفته فرا خواهید گرفت، همچنین در قسمت سرفصل های دوره آموزشی پاور بی آی ) BI Power ) می توانید با محتویات این دوره آموزشی سودمند آشنا شوید.

برای حل این مشکل، حتما باید مشابه تصویر زیر، شماره ترتیب ماه ها را در ستون جداگانه ای داشته باشید. در تصویر زیر مشخص است که ماه دی، کد ۱۰ دارد که به معنی ۱۰ امین ماه شمسی است.

بر روی سه نقطه باال سمت راست نمودار کلیک کنید و گزینه Data Export را انتخاب کنید و محل ذخیره سازی داده را مشخص کنید. با کمک این گزینه دیتای نمودار نمایش داده شده به فرمت CSV ذخیره میشود.

پاور بی آی (power bi)


دوباره تاکید می کنم که این یکی از روشهای اضافه کردن شماره ترتیب ماه ها به داده هست و ممکن که شما از روش دیگری استفاده کنید.


بعد از اینکه ستون شماره ترتیب ماه اضافه شده، کافی است مراحل زیر را طی کنید تا گزارش بر اساس ماه مرتب شود.


نحوه نمایش را بر روی Data تنظیم کنید.


ستون نام ماه از جدول فروش را انتخاب کنید.


در حالی که ستون ”نام ماه“ در حالت انتخاب شده قرار دارد، از تب Tools Column گزینه Column By Sort را انتخاب کرده و از لیست باز شده ”کد ماه“ را انتخاب کنید.


و تمام. نمودار بر اساس ترتیب شماره ماه و نه ترتیب الفبایی ماه مرتب شد.


نصب Desktop BI Power بسیار ساده و سر راست هست و فقط قبل از نصب باید یک سری پیش نیازهای سخت افزاری و نرم افزاری بررسی شود که عبارتند از:
ویندوز ۷ یا باالتر / ویندوز سرور ۲۰۰۸ R2 یا باالتر
پردازنده ۱ گیگاهرتز و یا باالتر. ۳۲ بیتی یا ۶۴ بیتی فرقی نمی کند.
حداقل ۱ گیگ رم. ۱٫۵ گیگ پیشنهاد می شود.
۹۰۰ ۱۶۰۰ یا ۹۰۰۱۴۴۰ رزولوشن حداقل
Net Framwork 4.5.

بیشتر بدانید : شیرپوینت چیست؟

Power Bi Desktop


یک برنامه تحت ویندوز است که به سادگی نصب میشود و امکان اتصال به منابع داده، مدلسازی داده و بصری سازی داده را فراهم میکند. داشبورد و گزارش های ساخته شده با این نرم افزار فقط بر روی سیستمی که بر روی آن نصب شده است در دسترس قرار دارد و از منابع )رم، CPU )همان سیستم استفاده می کند. با کمک این ابزار نمیتوانید گزارش یا داشبورد را بر روی سرور شرکت قرار دهید تا مدیران یا کارکنان دیگر هم گزارش شما را مشاهده کنند.

دانلود Power BI Desktop


بعد از آنکه از وجود پیش نیازهای، سخت افزاری و نرم افزاری بر روی سیستم مطمئن شدید، باید فایل نصب BI Power Desktop را دانلود و نصب کنید. در حال حاضر از دو روش میتوان این کار را انجام داد:
دانلود فایل .exe از مایکروسافت دانلود سنتر: در این روش یک فایل . exe دانلود می شود و شما می توانید بر روی هر سیستمی که پیش نیازهای سخت افزاری و نرم افزاری را دارد، نصب کنید.
نصب با کمک Store Microsoft :بدون دانلود فایل .exe نصب می شود، فقط بر روی سیستمی که دانلود شده، نصب میشود و به صورت خودکار به روز رسانی میشود.


پاور بی آی ( BI Power ) چیست و در هوش تجاری چه کاربردی دمایکروسافت پاور بی آی (BI Power Microsoft ) یک بستر هوش تجاری و مدیریت اطالعات کسب و کار است که ابزارهایی برای جمع آوری، تجزیه و تحلیل، تجسم و به اشتراک گذاری داده ها برای کاربران تجاری غیر فنی فراهم می کند. رابط کاربری BI Power برای کاربرانی که با Excel آشنا هستند کامالً شهودی است و ادغام عمیق آن با سایر محصوالت مایکروسافت آن را به یک ابزار سرویس دهی بسیار متنوع تبدیل می کند.


نسخه رایگان BI Power برای صاحبان مشاغل کوچک و متوسط در نظر گرفته شده است. نسخه حرفه ای به نام Power Pro BI با هزینه اشتراک ماهانه در دسترس است. کاربران می توانند برنامه ای را برای ویندوز ۱۰ با نام BI Power Desktop و برنامه های نسخه موبایل را برای دستگاه های Android ، Windows و iOS بارگیری کنند.


همچنین راهکار Report BI Power برای شرکت هایی وجود دارد که باید داده ها و گزارش های خود را در محل حفظ کنند. این نسخه از BI Power به نسخه ویژه برنامه دسک تاپ به نام Desktop BI Power نیاز دارد.


در اینجا با تعاریف مهم در هوش تجاری با BI Power آشنا میشویم:
Query Power :یک ابزار ترکیب داده ها و تبدیل
Pivot Power :ابزاری برای مدل سازی داده های جداول حافظه
view Power :یک ابزار تجسم داده ها
Map Power :یک ابزار تجسم D۳ داده های مکانی A&Q Power :موتور سوال کننده و پاسخگو به زبان عادی.