اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۹

نرم افزار پاور بی آی (Power BI)

برای مشاهده دوره پیشرفته طراحی و ساخت داشبورد با Power BI کلیک کنید

به دوره آموزش پاور بی آی در سایت ReserchYar .ir خوش آمدید. قبل از اینکه آموزش ها را شروع کنید بهتر است با مفاهیم مقدماتی این ابزار فوق العاده آشنا شوید. از آنجایی که این توضیحات آجرها و مفاهیم مورد نیاز برای کار کردن با پاور بی آی است، لطفا قبل از شروع آموزش ها این مطالب را با دقت مطالعه کنید. شاید اولین باری که این مطلب را مطالعه می کنید کمی فهم آن دشوار باشد ولی با گذشت زمان و کار با نرم افزار بیشتر ارزش این مطلب را متوجه خواهید شد.

اکثر افرادی که این مطلب را مطالعه می کنند به طور قطع با هوش تجاری و مفاهیم مصورسازی آشنایی ندارند. مخصوصا در دنیای امروز که همه افراد در سازمان ها با داده ها در ارتباط هستند نیاز به تحلیل داده و مصورسازی آن به شدت احساس می شود ولی متخصصین این حوزه کم هستند. داده های گنجینه های ارزشمندی از دانش و اطلاعات هستند که باید توسط اداره کنندگان کسب و کار مورد استفاده قرار گیرند تا تصمیمات سودمند و کارایی را در زمان مناسب بگیرند.

هوش کسب و کار مفهومی است که بتواند داده درست را، در زمان درست به افراد درست ارائه دهد تا بتوانند تصمیم گیری درستی داشته باشند.

قبل از اینکه وارد مباحث پاور بی ای شویم، بهتر است با مفهوم هوش کسب و کار یا BI بیشتر آشنا شوید. این مفهموم به معنی گرفتن داده های خام از منابع داده، تبدیل آن به دیتای قابل استفاده و تبدیل آن به نمودارها و ابزارهای مصورسازی برای تجزیه و تحلیل داده است.

به تبدیل داده های جدولی به نمودارهای گرافیکی، مصورسازی گفته می شود. مصورسازی فرد را قادر می سازد که اطلاعات مهم را در نمودارها، شاخص های کلیدی عملکرد، نقشه ها و … نمایش دهد. در داشبوردها باید بتوان با نگاه کردن به اطلاعات ارزشمندی دست یافت. مایکروسافت پاور بی آی ابزار هوش تجاری است که قابلیت های زیادی در مصورسازی در اختیار شما قرار می دهد.

پاور بی آی چیست؟

پاور بی آی (power BI) یک نرم افزار برپایه تکنولوژی ابری جهت تحزیه و تحلیل و هوشمندسازی کسب و کار است که توسط مایکروسافت ارائه شده است. مجموعه ای از خدمات مختلف نرم افزاری و اپلیکیشن هایی است که با هم کار میکنند تا داده های شما را تبدیل به اطلاعات منسجم، تعاملی و مصور کنند. ممکن است داده های شما یک فایل اکسل ساده یا مجموعه ای از انبارهای داده ابری باشد. power BI به شما امکان میدهد به راحتی به داده های خود متصل شوید، اطلاعات مهم را مصورسازی کنید و آن را با هر کسی یا جایی که میخواهید به اشتراک بگذارید. در این مطلب که به آموزش پاور بی آی اختصاص داده شده است با ماهیت این نرم افزار به صورت کلی آشنا خواهید شد.

پاور بی آی (power BI) میتواند به سرعت و در نهایت سادگی بینش لازم در مورد داده های یک صفحه اکسل یا پایگاه داده محلی را برای شما فراهم کند. همچنین با قدرت می توامد داده های شماش را مدلسازی کند تا برای طراحی و توسعه گزارش های شخصی سازی شده مورد استفاده قرار گیرد. بنابراین این ابزار میتواند بعنوان ابزار مصورسازی و تهیه گزارش شخصی شما یا موتور تصمیم گیری و تجزیه و تحلیل یک پروژه بزرگ گروهی یا یک سازمان مورد استفاده قرار گیرد.

اگر از کاربران حرفه ای اکسل باشید کار با این نرم افزار برای شما بسیار ساده است. اگر با ابزارهای پیوت تیبل، پاور کوئری، پاور پیوت و پاور ویو در اکسل آشنا باشید، کار با این نرم افزار برای شما بسیار ساده خواهد بود. برای اتصال به داده ها و فرایند ETL مانند اکسل از ابزار پاور کوئری استفاده خواهد شد. برای ساخت دیتا مدل و ساخت شاخص ها از ابزار پاور پیوت استفاده می شود. برای مصورسازی نیز از ویژوال ها که مشابه ابزار پاور ویو هستند استفاده می شود. به دلیل تخصصی بودن این نرم افزار برای ساخت داشبوردها و تحلیل های پیچیده و کار با داده های کلان ابزارهای بسیار بیشتری در اختیار شما قرار دارند. همچنین به راحتی می توانید از کدهای python و R در آماده سازی داده و تحلیل های خود استفاده کنید.

اجزای مختلف نرم افزار پاور بی آی (power BI )

پاور بی آی شامل سه جز اصلی است:

۱- اپلیکیشن دسکتاپ به نام Power BI Desktop (برای ساخت گذارش ها در کامپیوتر شخصی)

۲- نرم افزار SAAS به نام Power BI service (برای تهیه گزارش های تحت وب و به اشتراک گذاری آنها)

۳- برنامه موبایل که در تبلت ها و ویندوزفون ها و همچنین برای اندروید و IOS در دسترس است (برای مشاهده گزارش های تهیه شده توسط گوشی)

این سه عنصر به منظور فراهم کردن شرایط ایجاد، استفاده و به اشتراک گذاری موثر اطلاعات کسب و کار برای انواع نقش های مختلف درون هر کسب وکار ایجاد شده است.

چرا از پاور بی ای استفاده کنیم؟

چندین دلیل وجود دارد که چرا به نرم افزار پاور بی ای نیاز داریم و چرا به عنوان یک ابزار مهم در زمان کنونی باید از آن استفاده کنیم.

تحزیه و تحلیل بلادرنگ در پاور بی آی می توان با اتصال مستقیم به منابع داده ای مهیا شود. پس از تازه سازی (refresh) کردن، دیتا شما به آخرین دیتای موجود به روز می شود. شما می تواند از ابزارهای مصورسازی شخصی سازی شده که توسط دیگران ایجاد شده اند استفاده کنید یا ابزار مصورسازی خود را بسازید. این ابزارها در چندین دسته با تنظیمات مختلف موجود هستند. شما به راحتی می توانید یک اتصال زنده یا غیرزنده به منابع داده ای محلی خود مانند اسکیوال سرور ایجاد کنید و از یک کانال امن برای دسترسی به دیتا از طریق data gateway استفاده کنید.

شما می توانید به سایر سرویس ها مانند سرویس تجزیه و تحلیل اسکیوال سرور (SSAS)، ماکروسافت و … متصل شوید.

پاور بی آی یک نرم افزار جدید با آخرین تکنولوژی های موجود مانند HTML5، دیتابیس ذخیره‌سازی ستونی، محاسبات ابری، اپلیکیشن موبایل و … است. این موضوع موجب محبوبیت این ابزار می شود.

انطباق power BI با نیازهای شما

نحوه استفاده شما از این نرم افزار بستگی به نقش شما در گروه  یا پروژه دارد و ممکن است افراد دیگر که دارای نقش های دیگری هستند به صورت متفاوتی از این ابزار استفاده کنند.

برای مثال، ممکن است شما از Power BI service برای تهیه گزارش ها استفاده کنید و گزارش های تهیه شده را در آن به اشتراک بگذارید. ولی یکی از همکاران شما به صورت گسترده تری از Power BI Desktop استفاده کند و سپس ماحصل کار خود را بر روی Power BI service منتشر کند و شما آن را مشاهده کنید و یکی دیگر از همکاران شما در بخش فروش از اپلیکیشن موبایل power BI برای نظارت بر پیشرفت فروش خود و یا برای دسترسی به جزییات مربوط به فروش های جدید استفاده کند و در تهیه گزارش ها نقشی نداشته باشد.

اگر شما یک برنامه نویس یا توسعه دهنده هستید، ممکن است از power BI API برای وارد کردن داده ها به پایگاه داده یا استفاده از داشبوردها و گزارش ها در اپلیکیشن های شخصی سازی شده استفاده کنید. آیا ایده ای در رابطه با شیوه ای جدید برای نمایش داده ها در ذهن دارید؟ آن را بسازید و با دیگران به اشتراک بگذارید.

شما همچنین ممکن است هرکدام از این اجزا را بسته به اینکه چه کاری میخواهید انجام دهید یا نقش شما در یک پروژه یا سازمان چیست، در زمان های مختلف به کار گیرید.

ممکن است شما اطلاعات مربوط به موجودی مواد اولیه یا تولید را در یک داشبورد مشاهده کنید و با استفاده از Power BI Desktop گزارش هایی را در زمینه آمارهای تعامل مشتریان برای تیم خود تولید کنید. نحوه استفاده از این ابزار بستگی به این دارد که در حال حاضر کدام ویژگی این ابزار مناسب شرایط شماست، پس در قدم اول پس از آشنایی اولیه با پاور بی آی باید با ویژگی ها و قابلیت های هر کدام از این ابزارها بیشتر آشنا شوید. با اینحال تمام اجزای به صورت همزمان در اختیار شما قرار دارد و این موضوع میتواند انعطاف پذیری و امکان نوآوری را در انجام کار افزایش دهد.

جریان کار در power BI

جریان معمول کار در پاور بی آی با اتصال به منبع داده و ساخت یک گزارش با Power BI Desktop آغاز میشود. سپس این گزارش از desktop به Power BI service منتقل میشود و به شکلی منتشر میشود که کاربران Power BI service و موبایل قادر به استفاده از آن و تعامل با آن  باشند. در بعضی از اوقات ممکن است بخواهید به همکاران مجوزهایی شبیه به امکاناتی که خود دارید بدهید( مجوزهای ایجاد کننده). در این صورت همکاران شما نیز میتوانند با استفاده از Power BI service گزارش ها را اصلاح کنند، داشبورد بسازند و کار خود را به اشتراک بگذارند. البته همیشه این فرایند رخ نمیدهد و ممکن است در پاور بی آی سرور گزارش ها را بسازید و از نرم افزار دسکتاپ استفاده نکنید. هرچند در اکثر مواقع جریان کار  به همین شکل است و با استفاده از این فرایند میتوان به خوبی نحوه تکمیل اجزای پاور بی آی به وسیله یکدیگر را مشاهده کرد ولی اگر شما امکان استفاده از سرویس ابری را نداشته باشید و بخواهید گزارش های خود را در درون یک فایروال و سرور شرکتی قرار دهید، چه باید کرد؟ به راحتی می توانید از قابلیت on-promises استفاده کنید.

گزارش دهی on-promises با استفاده از Power BI Report Server

شما میتوانید با استفاده از خدمات و ابزار Power BI Report Server، گزارش های سازگار با موبایل و منظمی را  به صورت on-premise در سیستم ود و به صورت تحت وب تولید، مدیریت کنید و به کار بگیرید.

Power BI Report Server راه حلی است که شما در پشت فایروال خود و در کامپیوتر یا سرور به کار می گیرید و سپس گزارش خود را  به اشکال مختلف  ایمیلی، به صورت موبایلی و از طریق مرورگر به کاربران مناسب ارسال می کنید. از آنجایی که Power BI Report Server با پاور بی آی ابری سازگار است، میتوانید هر موقع که آماگی داشتید از سیستم ابری استفاده کنید و گزارش های خود را به سیستم ابری ماکروسافت انتقال دهید.

4 مزیت پاور بی آی در کسب و کار

همانطور که در مقاله قبل درباره Power BI و هوش تجاری صحبت کردیم، با رشد فناوری و استفاده از ابزارهای هوش تجاری در تصمیم‌سازی سازمانی، اگر درست به منافع سازمان خود فکر کنیم درمی‌یابیم زمان آن رسیده که به جای استفاده از صفحات گسترده برای ارسال اطلاعات، از ابزارهای جدید و قدرتمند مایکروسافت یعنی power BI استفاده کنیم. در واقع Microsoft Power BI  داده‌های حجیم و بزرگ (Big Data) را به جلوه‌های بصری قدرتمند و قابل درک تبدیل می‌کند. این موضوع تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری را در تمامی سطوح سازمانی بهبود می‌بخشد اما فقط داشتن داده بزرگ (Big Data) نمی‌تواند تنها دلیل استفاده از power BI باشد. ۴ مزیت power BI  عبارتند از :

۱ – سازگاری Power BI با تعداد زیادی از محصولات مایکروسافت

 Power BI طوری طراحی شده تا بتواند با سایر محصولات مایکروسافت هم سازگار  شود مثلا با Share Point ،SQL و…

علاوه بر این Power BI می‌تواند بصورت موازی به بیش از ۶۰ نرم افزار پر کاربرد مایکروسافت متصل شود و بصورت کاملاً متمرکز و با بکارگیری داشبوردها، مسائل را قابل درک و تصمیم‌گیری را دقیق‌تر نماید. به‌عنوان مثال می‌توانیم نرم‌افزارهای زیر را ادغام کنیم:

Spark

Hadoop

 Google analytics

Sap

Sale force

Malichimp

تا زمانی‌که Power BI از مدل‌سازی داده استفاده نکند کاربر نمی‌تواند با ابزارهایی که در اختیار دارد به مدل‌سازی داده بپردازد. این موضوع به این معنی است که داده‌ها را می‌توان بطور مستقیم از Cloud و سیستم‌های هیبرید (بستگی به نرم افزاری مورد استفاده ما دارد.) استخراج کرد. بدون نیاز به export/import داده بصورت دستی

۲ – سهولت اجرا و توسعه Power BI

در واقع با بکارگیری Power BI سازمان‌‌ها نیاز به مهندسین و منابع انسانی خبره در حوزه تحلیل داده نخواهند داشت و با ایجاد API Key و اضافه کردن آن به نرم‌افزار مورد استفاده، نیازشان برآورده خواهد شد.

اگر در سازمان کاری شما از محصولات مایکروسافت هم استفاده می‌شود در واقع دیگر ادغام کردن power BI به آن‌ها به راحتی انجام خواهد شد و این موضوع بدون صرف زمان و هزینه برای آموزش و ساختن محصول جدید امکان‌پذیر است.

۳ – کنترل و دسترسی و امنیت قوی

همان‌طور که شما از طریق اکتیو دایرکتوری می‌توانید منابع سیستمی خودتان را کنترل کنید، با استفاده از Power BI نیز شما می‌توانید، فایل‌های مورد نظر را در سازمان یا در فضا ابری به اشتراک گذاشته و با سطوح دسترسی مناسب مدیریت نمایید.

اما چه چیزی Power bi را به جهت سطح امنیتی متفاوت می‌کند؟

شما با استفاده از امکانات Power BI می‌توانید به کاربران و تیم خودتان در سطوح مختلف دسترسی بدهید و براحتی آن را لغو کنید.

برای مثال شما با بکارگیری Power BI می‌توانید به راحتی به اعضا تیم خودتان اجازه بدهید که به سطر یا ستون خاصی از داده بصورت گزارش دسترسی داشته باشند. کافی است در قسمت کنترل دسترسی قاعده زیر را پیاده کنید:

“Only show ali from accounting rows 6-10 “

و به راحتی میتوانید کنترل‌های خاصی را با استفاده از امکانات filtering روی گزارش‌ها اعمال کنید و این نوع فیلتر کردن راحت و کم هزینه وهمین‌طور بسیار کارآمد خواهد بود مثلا اگر شما در یک شرکت کار می‌کنید که در سطح کشوری فعالیت می‌کند، مدیر فروش نمایندگی تهران نیازی نیست به مدیران فروش نمایندگی اصفهان دسترسی داشته باشد.

یکی از نکات امنیتی دیگر  Power BI این است که کاربران می‌توانند بدون نیاز به دسترسی به فایل اصلی پایگاه‌داده به محتوا دسترسی داشته باشند و بدین ترتیب به طراحی چارت‌ها و گراف‌ها بپردازند و با این روش امکان دستکاری داده‌ها از آن‌ها گرفته می‌شود و همین موضوع باعث می‌شود خطای انسانی برروی داده‌ها صورت نگیرد.

۴ – یادگیری ساده Power BI

یکی از بهترین فواید Power BI یادگیری آسان آن است. عملا یادگیری آن تخصص خاصی نیاز ندارد و ساده‌ترین کاربران مایکروسافت تا کاربران خبره، بسته به سطح نیاز می‌توانند از مدل‌سازی داده به‌واسطه Power BI استفاده کنند و به‌راحتی به کاربران اجازه داده می‌شود که بتوانند داده‌های خودشان را به محیط‌های دیگری مثل Excel ارسال کنند.

بیشتر بدانید : آشنایی با داده کاوی