محصولات ما

جهت مشاهده مسیر آموزشی خود از منوی مسیر های آموزشی اقدام کنید

مشاهده دوره های بیشتر

Loading…

چند راهکار برای بهینه سازی کوئری ها یا Query Tuning

برای افزایش سرعت کوئری یا تیونیگ کوئری :

۱- کوئری را ببینید : اگر اشاره گر یا کرسر داشت بدانید که فقط ۱ درصد موارد شما مجبور به استفاده از اشاره گرها و تریگرها هستید!!
پس آن را تا آنجا که ممکن است به حالت بدون اشاره گر تبدیل کنید

۲- از execution plan استفاده کنید و ببینید کجای کوئری نیاز به ایندکس دارد. کجا یک گلوگاه است. سعی کنید آنها را رفع کنید.

۳- اقدام به بررسی وضعیت کلی(علائم حیاتی) سرور (شامل سیستم عامل، ram، cpu، hdd، Network) بکند. از ساده ترین ابزارها برای مانیتور وضعیت سرورو می توان performance monitor اس کیو ال سرور نام برد

خروجی به صورت زیر می باشد:

۴- اگر می بینید یک جدول خیلی بزرگ شده احتمال داره همون باعث ایجاد کندی در سیستم شده باشه. سعی کنید از Table Partitioning استفاده کنید.

در این قسمت کوئری های در حال اجرا مشاهده می شود و همچنین تماما وضعیت کوئری مورد نظر به همراه زمان مصرفی و میزان درگیر کردن سی پی یو و … نمایش داده می شود.

۵- از نرم افزار Database engine tuning advisor استفاده کنید.

اگر نرم افزاری که با دیتابیس شما کار می کند خیلی کند است باید در وهله اول به یک تستر نرم افزاری بگویید تا با روشن گذاشتن پروفایلر و قرار دادن آن در قسمت تیونینگ ؛ شروع به کار با تمامی قسمت های برنامه کند.

وقتی گزینه save to file رو تیک بزنید و شروع به پروفایل کردن کنید. دقت کنید که باید حتما همان دیتابیس خاصی که به برنامه متصل هست رو در قسمت فیلتر ها انتخاب کنید. وقتی ران کنید و با برنامه کار کنید و استاپ کنید؛ فایلی در مقصد مورد تعیین شما ساخته می شود. این فایل ورودی برنامه Tuning Adviser خواهد بود.

بعد از باز کردن برنامه در قسمت فایل؛ فایل مورد نظر رو لود کنید و دیتابیس مورد نظر رو تیک بزنید. و دکمه Start Analysis رو انتخاب کنید.

امروزه سازمان ها از بانک های اطلاعاتی استفاده می کنند که اندازه آنها معمولا خیلی بزرگ بوده و به چندین گیگا بایت می رسند . اینگونه بانک های اطلاعاتی را بانک های اطلاعاتی خیلی بزرگ و یا به اختصار VLDB می نامند . برای مدیریت بهتر این نوع بانک اطلاعاتی از اوراکل ۸i به بعد ویژگی جدیدی به نام پارتیشن بندی به ان اضافه شده است که با کمک آن می توان یک جدول، ایندکس و جداول مبتنی بر ایندکس را به بخش های کوچکتری به نام پارتیشن تقسیم نمود .به این صورت خود اوراکل پارتیشن ها را مدیریت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *