اردیبهشت ۷, ۱۳۹۹

آشنایی با ODI

 برای مشاهده دوره آموزشی کامل ویدیویی ODI در اوراکل کلیک کنید

Oracle Data Integrator یک پلتفرم جامع ادغام داده است که کلیه الزامات ادغام داده را شامل می شود. Oracle Data Integrator) ODI) ابزاری برای استخراج ، بارگیری و تبدیل (ELT) است (بر خلاف رویکرد مشترک ETL) تولید شده توسط اوراکل که یک محیط گرافیکی برای ساخت ، مدیریت و حفظ فرایندهای ادغام داده در سیستمهای هوش تجاری ارائه می دهد.

در اینجا دلایل کلیدی برای انتخاب شرکتها Oracle Data Integrator برای نیازهای ادغام داده های خود آورده شده است:

 • توسعه و نگهداری سریعتر و ساده تر : رویکرد قوانین اعلانی که به ادغام داده ها محور است ، منحنی یادگیری محصول را کاهش می دهد و ضمن تسهیل نگهداری مداوم ، بهره وری توسعه دهنده را افزایش می دهد. این رویکرد تعریف فرایندها را از اجرای واقعی آنها جدا کرده و قوانین اعلانی (“چه”) را از جریان داده ها (“چگونه”) جدا می کند.
 • فایروال با کیفیت داده : Oracle Data Integrator اطمینان می دهد که داده های معیوب به طور خودکار قبل از درج در برنامه هدف شناسایی و بازیافت می شوند. این امر بدون نیاز به برنامه نویسی ، با رعایت قوانین و محدودیت های یکپارچگی داده تعریف شده در برنامه هدف و در Oracle Data Integrator انجام می شود.
 • عملکرد بهتر : نرم افزار ادغام داده های سنتی (ETL) مبتنی بر موتورهای اختصاصی است که تبدیل داده ها را به ترتیب ردیف انجام می دهند ، بنابراین عملکرد را محدود می کند. شما با اجرای یک معماری E-LT ، بر اساس موتورهای RDBMS و SQL موجود خود ، می توانید تحولات داده را روی سرور هدف در سطح مستقر انجام دهید و عملکرد بسیار بالاتری را به شما ارائه می دهد.
 • معماری ساده تر و کارآمدتر : معماری E-LT نیاز به یک سرور ETL را که بین منابع و سرور هدف قرار دارد نشسته است. با استفاده از سرورهای منبع و هدف برای انجام تحولات پیچیده ، که بیشتر آنها در حالت دسته ای اتفاق می افتند وقتی که سرور مشغول پردازش پرس و جوهای کاربر نهایی نیست.
 • Independence Platform : Oracle Data Integrator از تمامی سیستم عامل ها ، سخت افزارها و سیستم عامل ها با همان نرم افزار پشتیبانی می کند.
 • اتصال داده ها : Oracle Data Integrator از کلیه RDBMS ها ، شامل کلیه سیستم عامل های ذخیره سازی داده های اصلی مانند Oracle ، Exadata ، Teradata ، IBM DB2 ، Netezza ، Sybase IQ و بسیاری از فن آوری های دیگر مانند پرونده های مسطح ، ERP ، LDAP ، XML پشتیبانی می کند.
 • صرفه جویی در هزینه : از بین بردن سرور ETL و موتور ETL هم هزینه اولیه سخت افزار و هم برای تهیه نرم افزار و هم برای نگهداری نرم افزار کاهش می یابد. کاهش منحنی یادگیری و افزایش بهره وری توسعه دهنده ، به طور قابل توجهی هزینه های کل کار پروژه و همچنین هزینه پیشرفت های مداوم را کاهش می دهد.

معماری Oracle Data Integrator

مؤلفه اصلی معماری ODI ، مخزن است. این اطلاعات پیکربندی را در مورد زیرساخت فناوری اطلاعات ، ابرداده همه برنامه ها ، پروژه ها ، سناریوها و سیاهههای مربوط به اجرا را ذخیره می کند.

مخزن یک پایگاه داده ابرداده کاملاً باز ، جامع و مشترک است که توسط برنامه های مسئول تحول ، توسعه پروژه ، ادغام و توزیع مجدد اطلاعات قابل دسترسی است. سایر مؤلفه های معماری که استودیوی ODI را شامل می شود شامل: طراح ، مدیر امنیت ، اپراتور و ناوبری توپولوژی است.

Designer Navigator برای طراحی چک های یکپارچگی داده ها و ایجاد دگرگونی هایی مانند:

 • مهندسی معکوس خودکار برنامه های موجود یا پایگاه داده
 • توسعه و نگهداری گرافیکی رابط های دگرگونی و ادغام
 • تجسم جریان داده ها در رابط ها
 • • تولید اسناد خودکار
 • شخصی سازی کد تولید شده

Operator Navigator ابزاری برای مدیریت و نظارت بر تولید است. از طریق Operator Navigator ، اپراتورهای تولید فناوری اطلاعات می توانند اجرای جلسات رابط در جلسات و همچنین سناریوهای تولید را مدیریت کنند.

توپولوژی Navigator برای مدیریت داده های توصیف معماری فیزیکی و منطقی سیستم اطلاعات استفاده می شود. از مدیریت Topology Navigator برای مدیریت توپولوژی سیستم اطلاعات ، فناوری ها و انواع داده های آنها ، سرورهای داده مرتبط با این فناوری ها و طرح هایی که در آنها قرار دارد ، متن ها ، زبان ها و نمایندگان و همچنین مخازن استفاده کنید.

Security Navigator ابزاری برای مدیریت اطلاعات امنیتی در Oracle Data Integrator است. از Security Navigator استفاده کنید: کاربر و پروفایل ایجاد کنید ، حقوق کاربر را برای روشها (ویرایش ، حذف و غیره) در اشیاء عمومی (سرور داده ها ، انواع داده ها و غیره) ایجاد کنید و این حقوق را تنظیم کنید.

بیشتر بدانید : OBIEE چیست؟

مزایای ODI

 • مهمترین مزیت ODI استفاده از قابلیت بومی سیستمهای منبع و هدف است که به نصب سرور جداگانه نیازی به نصب ODI ندارد و بنابراین سرور مرحله بندی لازم نخواهد بود.
 • ODI به جای برنامه ریزی شغل از برنامه ریزان شخص ثالث ، دارای یک برنامه زمانبندی خاص خود است که انعطاف پذیری بیشتری برای مدیریت شغل و اجرای به شیوه ای بهتر ایجاد می کند.
 • به سرورهای با کارایی بالا و حتی سرور مجزا احتیاج ندارد.
 • کنترل کیفیت یکی دیگر از مزیت های ODI برای فیلتر کردن سوابق اشتباه (بر اساس شرایط تعریف شده) و بارگیری آنها در یک جدول جداگانه است.
 • دسترسی به کنسول یکی دیگر از مزایای استفاده ODI است که به داده ها بین جداول و نوع بارگذاری شی می پردازد تا مشخص شود که چگونه یک تغییر در یک جدول باید روی جداول دیگر و کارها تأثیر بگذارد.
 • بر اساس نیاز کد SQL سفارشی یا حتی در صورت لزوم ، اشیاء PLSQL را می توان از ODI فراخوانی و اجرا کرد.
 • مرورگر نسخه یکی دیگر از مزایای ارائه شده توسط ODI برای شناسایی تغییرات بین 2 شیء مختلف نسخه است.
 • برای تنظیم و مدیریت به نیروی انسانی کمتری ، زمان پردازش کمتر ، کمترین هزینه نیاز دارد.

معیاب ODI

از نظر کاربرانی که از ODI استفاده کرده اند:

 • اتصالات پایگاه داده خارجی اوراکل پس از مدت زمان مشخصی به پایان می رسد. بنابراین ، انتقال داده ها می تواند مختل شود.
 • استفاده از آن دشوار است.
 • دانش فنی عمیق لازم است.
 • اشکالات کوچک مربوط به جاوا.
 • رابط کاربری بصری نیست.
 • برای ادغام داده های زمان واقعی خیلی خوب نیست.
 • هنگامی که در استودیوی ODI پیشرفت می کنید ، باید برنامه را مجدداً راه اندازی کنید زیرا رم زیادی را اشغال می کند.
 • حفظ تنظیم امنیتی کار سختی است.

ODI Console

معرفی کنسول ادغام داده Oracle

کنسول Oracle Data Integrator Console یک کنسول مبتنی بر وب برای مدیریت و نظارت بر معماری زمان اجرا Oracle Data Integrator و مرور سایتهای طراحی زمان است.

این بخش شامل موضوعات زیر است:

معرفی کنسول ادغام داده Oracle

رابط کاربری کنسول Oracle Integrator Data

معرفی کنسول ادغام داده Oracle

کنسول Oracle Data Integrator Console یک کنسول مبتنی بر وب است که برای انواع مختلف کاربران قابل استفاده است:

مدیران از کنسول Oracle Data Integrator برای ایجاد و وارد کردن مخازن و پیکربندی Topology (سرورهای داده ، طرحواره ها و موارد دیگر) استفاده می کنند.

اپراتورهای تولید از Oracle Data Integrator Console برای مدیریت سناریوها و Load Plans ها ، جلسات مانیتور و اجرای برنامه Load Plan استفاده می کنند و محتوای جداول خطا تولید شده توسط Oracle Data Integrator را مدیریت می کنند.

کاربران تجاری و توسعه دهندگان با استفاده از ، به عنوان مثال از ویژگی های Data Lineage و Flow Map ، مصنوعات توسعه را در این رابط مرور می کنند.

این رابط وب یکپارچه با کنسول کنترل Oracle Fusion Middleware Control یکپارچه شده و به مدیران Fusion Middleware اجازه می دهد تا جزئیات اجزای سازنده و جلسات Oracle Data Integrator را بررسی کنند.

رابط کاربری کنسول Oracle Integrator Data

کنسول Oracle Data Integrator یک رابط وب است که از چارچوب ADF-Faces استفاده می کند.

طرح کنسول Oracle Data Integrator را نشان می دهد.

کنسول Integrator Data Oracle

کنسول Oracle Data Integrator اشیاء موجود در اختیار کاربر فعلی را در دو زبانه ناوبری در پانل سمت چپ نشان می دهد:

مرور برگه اشیاء مخزنی را که می توانند مرور و ویرایش شوند نشان می دهد. در این برگه همچنین می توانید جلسات و جداول خطا را مدیریت کنید.

زبانه مدیریت برای مدیریت مخازن و اتصالات مخزن استفاده می شود. این برگه در دسترس کاربرانی است که دارای حق امتیاز Supervisor یا هر کاربر برای تنظیم اولین اتصالات مخزن هستند.

برگه جستجو همیشه قابل مشاهده است و به شما امکان می دهد اشیاء موجود در مخزن متصل را جستجو کنید.

یک برگه استاد / جزئیات برای هر موضوعی که در حال مرور یا ویرایش است نمایش داده می شود. توجه داشته باشید که امکان مرور یا ویرایش چندین اشیاء به طور همزمان وجود دارد.

قسمت جستجو در بالای برگه های ناوبری به شما امکان می دهد هنگام بسته بودن ، برگه جستجو را باز کنید.

کار با برگه های ناوبری

در زبانه های ناوبری ، می توانید اشیاء موجود در مخزن را مرور کنید. با انتخاب یک شی یا گره ، نوار ابزار Navigation Tab نمادهایی را برای اقدامات موجود برای این شی یا گره نمایش می دهد. اگر عملی برای این شی موجود نیست ، نماد خاکستری شده است. به عنوان مثال ، می توانید اشیاء سرور داده را در زیر گره توپولوژی در Browse Tab ویرایش و اضافه کنید ، اما نمی توانید پروژه ها را در زیر گره Designer ویرایش کنید. توجه داشته باشید که تعداد زبانه هایی که می توانید همزمان باز کنید ، به ده نفر محدود شده است.

بیشتر بدانید : آشنایی با انبار داده