Microsoft Power BI چیست؟

Microsoft Power BI مجموعه ای است که مجموعه ای از ابزارهای هوش تجاری مانند خدمات نرم افزاری، برنامه ها و اتصال دهنده های داده است. این یک پلت فرم مبتنی بر ابر است که برای ادغام داده ها از منابع مختلف در یک DataSet واحد استفاده می شود. این DataSet ها برای Custom Visual، ارزیابی و تجزیه و تحلیل داده ها با ایجاد گزارش ها، داشبوردها و برنامه های قابل اشتراک گذاری استفاده می شود. مایکروسافت سه نوع پلتفرم Power BI را ارائه می دهد، یعنی Power BI Desktop (یک برنامه دسکتاپ)، Power BI Service (SaaS یعنی نرم افزار به عنوان سرویس) و Power BI Mobile (برای دستگاه های iOS و Android).

Power BI را می توان هم در محل و هم در فضای کلاد مستقر کرد. همچنین می‌تواند داده‌ها را از پایگاه‌های داده/منابع داده محلی، منابع داده مبتنی بر ابر، منابع کلان داده، فایل‌های اکسل ساده و سایر منابع ترکیبی وارد کند. بنابراین، Power BI، پیشرو در میان بسیاری از ابزارهای دیگر BI، ثابت می کند که یک ابزار کارآمد و کاربرپسند برای تجزیه و تحلیل داده ها است. کاربران را قادر می سازد تا داده ها را از منابع متعدد ادغام کنند، داشبوردهای تعاملی ایجاد کنند، داده ها را ارزیابی کنند، گزارش های آموزنده ایجاد کنند و آن را با سایر کاربران به اشتراک بگذارند.

اکنون به سراغ ویژگی های Power BI می رویم.

 

یک دقیقه صبر کن! آیا آموزش Power BI را بررسی کرده اید؟

ویژگی های Power BI

ویژگی های منحصر به فرد Power BI به شرح زیر است:

Custom Visual ها، یعنی نمایش بصری داده ها، نقش اصلی را در Power BI ایفا می کند. طیف گسترده ای از Custom Visual های دقیق و جذاب را ارائه می دهد. می‌توانید گزارش‌ها و داشبوردهایی را با استفاده از Custom Visual‌های ساده یا پیچیده ایجاد کنید که می‌خواهید DataSet‌های خود را با آن نشان دهید. همچنین یک کتابخانه برای Custom Visual های سفارشی موجود است.

این مقالات بهت کمک میکنن تا درباره پاور بی آی بیشتر بدونی و یاد بگیری

نمونه تحلیل خرده فروشی Power BI

شما در پاور بی آی می توانید این موارد را نمایش دهید

ویژگی Get Data به کاربران Power BI امکان می‌دهد از میان طیف وسیعی از منابع داده انتخاب کنند. منابع داده در هر نقطه ای از طیف، از روی فرض گرفته تا مبتنی بر ابر، بدون ساختار تا ساختار یافته هستند. منابع داده جدید هر ماه اضافه می شود.

 

برخی از آخرین منابع داده موجود به شرح زیر است:

DataSet مجموعه واحدی از داده ها است که در نتیجه گرفتن داده ها از چندین منبع داده ایجاد می شود. شما می توانید از DataSet ها برای ایجاد Custom Visual از انواع مختلف استفاده کنید. یک DataSet می تواند از داده های گرفته شده از یک منبع واحد مانند کتاب کار اکسل یا بیش از یک منبع داده ساخته شود.

 

می‌توانید مجموعه‌های داده را فیلتر کنید و زیرمجموعه‌های کوچک‌تری داشته باشید که فقط حاوی داده‌های مهم و ارتباط متنی هستند. Power BI طیف گسترده ای از رابط های داده داخلی مانند Excel، پایگاه داده SQL، Oracle، Azure، Facebook، Salesforce، MailChimp و غیره را در اختیار کاربران قرار می دهد. کاربران می توانند به راحتی به چنین منابع داده ای متصل شوند و با وارد کردن داده ها از یکی، DataSet ایجاد کنند.

داشبوردها مجموعه‌ای از Custom Visual‌ها هستند که اطلاعات یا بینش معنی‌داری در مورد داده‌ها ارائه می‌دهند. داشبوردهای معمولی در Power BI از Custom Visual های متعدد به عنوان کاشی تشکیل شده اند. آنها یک صفحه از گزارش ها هستند. داشبوردها هم قابل اشتراک گذاری و هم قابل چاپ هستند.

آموزش ایجاد داشبورد Power BI در 10 دقیقه

کاشی یک بلوک واحد است که حاوی تصویرسازی در داشبورد Power BI است. کاشی ها هر Custom Visual آموزنده را به درستی جدا می کنند تا نمای واضح تری ارائه دهند. این کاشی ها قابل تنظیم و تغییر اندازه هستند. همچنین، آنها را می توان در هر نقطه از داشبورد بنا به راحتی کاربران قرار داد.

صفحه ناوبری دارای گزینه هایی از DataSet ها، داشبوردها و گزارش ها است. کاربران می توانند به راحتی در Power BI کار کنند و بین DataSet ها، داشبوردی که روی آن کار می کنند و گزارش هایی که ایجاد می کنند حرکت کنند.

گزارش‌ها در Power BI ترکیبی از داشبوردهایی هستند که نوع متفاوتی از Custom Visual‌های مرتبط با یک موضوع تجاری خاص دارند. یک گزارش یک نمایش کامل و ساختار یافته از داده‌ها را نشان می‌دهد که به روش‌های مختلف نمایش داده شده‌اند و بینش‌های مهمی را از داده‌ها آشکار می‌کند. کاربران به راحتی می توانند گزارش های ایجاد شده در Power BI را با سایر کاربران به اشتراک بگذارند.

نکات برجسته برنامه نویسی سرور Power BI Report را کاوش کنید

پرسش و پاسخ زبان طبیعی یعنی جعبه پرسش و پاسخ یکی از ویژگی های منحصر به فرد Power BI است. با استفاده از جعبه پرسش و پاسخ، کاربر می تواند برای جستجوی داده ها و اطلاعات موجود در سیستم Power BI به زبان طبیعی سوالاتی بپرسد. موتورهای شناختی Power BI داده ها یا Custom Visual یا بخشی از گزارش جستجو شده را جستجو کرده و به کاربر برمی گردانند. فناوری شناختی از بازنویسی، تکمیل خودکار، پیشنهادات و تکنیک‌های دیگر برای برآوردن نیازهای جستجوی کاربران استفاده می‌کند.

توابع DAX عبارت های تحلیل داده ای هستند که در Power BI یافت می شوند. این توابع تجزیه و تحلیل کدهای از پیش تعریف شده برای انجام عملکردهای خاص تجزیه و تحلیل بر روی داده ها هستند. در حال حاضر حدود 200 تابع در کتابخانه تابع Power BI وجود دارد . سازندگان به اضافه کردن موارد جدید ادامه می دهند.

دکمه های راهنما و بازخورد برای چندین گزینه تنظیمات مانند دانلود، درخواست پشتیبانی و کمک، دادن بازخورد به تیم پشتیبانی Power BI و غیره استفاده می شود.

با استفاده از این گزینه، کاربران می توانند به طور خودکار برنامه های Microsoft Office 365 را راه اندازی کنند.

Power BI بسته های محتوایی را ارائه می دهد که شامل داشبورد، مدل های داده، DataSet ها، Queryهای Embed شده و غیره است. کاربران می توانند به جای جستجوی جداگانه عناصر، مستقیماً از مجموعه ای از عناصر در بسته های محتوا استفاده کنند.

خلاصه

نگاهی اجمالی به ویژگی‌های Power BI که در مورد آن صحبت کردیم و برخی از موارد اضافی داشته باشید.

به انگلیسی می توان این اسامی را ذکر کرد

دوره های مرتبط

دوره کامل تضمینی هوش تجاری با رویکرد کسب درآمد در داخل و خارج از کشور

 

آنالیز داده و هوش تجاری یکی از پردرآمدهای شغل های دنیا چه در داخل کشور و چه خارج از کشور است. ما در دوره آموزشی  صفر تا صد هوش تجاری را به صورت تضمینی آموزش میدهیم.

آموزش صفر تا صد طراحی؛ تحلیل و پیاده سازی سامانه های حرفه ای هوش تجاری با پاور بی آی

 

آموزش صفر تا صد طراحی؛ تحلیل و پیاده سازی سامانه های حرفه ای هوش تجاری با پاور بی آی در 98 ساعت و توسط اساتید مجرب آماده شده است.

آموزش ویدیویی هوش تجاری در SQL

 

شما در این دوره آموزشی (آموزش ویدیویی هوش تجاری در SQL) با مفاهیم و اصول هوش تجاری در SQL آشنا می شوید.

آموزش صفر تا صد داشبورد سازی در سی شارپ

 آموزش کامل و پروژه محور مباحث به همراه مثال کاملا عملی در محیط سی شارپ که یک محیط برنامه نویسی ماکروسافتی می باشد. دوره آموزش داشبورد سازی در سی شارپ شامل ساخت یک داشبود زیبا در محیط سی شارپ به کمک کامپوننتهای ssrs و Chart.js می باشد. 

آموزش کاملا حرفه ای ویدیویی هوش تجاری در Oracle

آموزش ویدیویی هوش تجاری در Oracle ابتدا به بررسی ساختار کلی هوش تجاری اوراکل پرداخته و سپس به مراحل نصب نرم افزارهای مرتبط با کار خود می پردازیم. سپس مباحث آنالیز داده و فاندامنتال کار را بررسی کرده و در خصوص ریپازیتوری و مسایل مربوط به ان صحبت می کنیم.