فروردین ۳۰, ۱۳۹۹

پردازش تراکنش های آنلاین (OLTP)

OLTP چیست؟

پردازش تراکنش های آنلاین با عنوان OLTP شناخته می شود از برنامه های معامله گرا در معماری ۳ لایه پشتیبانی می کند. OLTP تراکنش روزانه یک سازمان را انجام می دهد.  OLTP جهت پردازش داده‌های خود بر روی انواع پایگاه‌داده‌ها استفاده می‌کنند، هدف اصلی پردازش داده ها است و نه تجزیه و تحلیل داده ها.

این معاملات همیشه مربوط به درج ، حذف یا به روزرسانی داده ها در دیتابیس است. این درج / به روز رسانی یا حذف باید بر روی مقدار کمی از داده های موجود در پایگاه داده باشد. این است که به عنوان یک سیستم غیر متمرکز ساخته شده است برای جلوگیری از یک نقطه از شکست در نتیجه حفظ هم زمان. داده ها در پایگاه داده OLTP بصورت جامع و به روز می باشند، و طرح مورد استفاده برای ذخیره پایگاه داده تراکنشی ، مدل ورود داده معمولا از فرم سوم نرمال سازی۳NF استفاده می شود می باشد.

OLTP

سیستم های بازرگانی در دنیای کنونی مبتنی بر داده ها میباشد که حجم کل اطلاعات در کامپیوترها هر چند سال دو برابر می شود، با این وجود که سرعت ایجاد برنامه های چند رسانه ای و بانکهای اطلاعاتی شتاب گرفته پس رشد اطلاعات نیز چند برابر میگردد. برنامه های کاربردی در راستای خادم و مخدوم به دو دسته سیستم های پشتیبانی تصمیم گیری یا DSS و سیستم های پردازش زنده یا online میباشند که کاملاً متفاوت بوده و مسائل تجاری را به انجام میرساند.

این فرآیند با استفاده از خصوصیات زیر تضمین میگردد:

  • عملیات حتماً از پیش تعریف شده است و تنها سوابق محدودی در دسترس خواهد بود.
  • اطلاعات جهت حفظ داده های تاریخی در صورت انجام نهایی معاملات در چند روز گذشته ذخیره خواهد شد.
  • بانکهای اطلاعاتی از پایگاه داده های معمولی برای اطمینان از سازگاری و بهینه سازی کلیه وظایف استفاده می کنند.
  • کاربران به روزرسانی بانک اطلاعاتی را به طور مستقیم پیگیری مینمایند.
  • اطلاعات و سوابق کاری در تعداد کم و نقطه ای همچون دریافت پول از دستگاه ATM بازبینی و بررسی میگردد.

مزایا:

  • Concurrency- OLTP تضمین می کند که معاملات انجام شده در بانک اطلاعاتی نباید باعث کاهش همزمانی بین کاربران مختلف شود. در غیر این صورت ، کاربران قادر به تغییر نخواهند بود یا او باید منتظر بماند تا کاربران دیگر تکمیل شوند تا وضعیت بن بست وجود نداشته باشد.
  • سازگاری با اسید – ACID به معنای بانک اطلاعاتی است که دارای خواصی از قبیل اتمی بودن ، سازگار ، منزوی و با دوام است. این ویژگی بخشی اساسی از بانک اطلاعاتی است که معاملات انجام شده بر روی پول را ثبت می کند. یک شکست می تواند به ضررهای زیادی منجر شود. بنابراین OLTP اطمینان می دهد که هیچ گونه تلفاتی در معاملات وجود ندارد و خاصیت ACID را در پایگاههای داده خود حفظ می کند.
  • در دسترس بودن – آخرین داده ها در صورت حفظ همزمان هم زمان در اختیار همه کاربران قرار می گیرد.
  • یکپارچگی – با توجه به اینکه پایگاه داده عادی حفظ می شود ، در صورت انجام معاملات OLTP ، صداقت در هر مرحله نگه داشته می شود.

معایب:

برای چنین همزمانی ، در دسترس بودن و معاملات سریعتر OLTP اغلب به پشتیبانی از معاملات که شامل بسیاری از شبکه های شرکت ها است ، نیاز دارد. بنابراین در عصر امروز ، ما به یک سیستم غیر متمرکز تر نیاز داریم.

بیشتر بدانید : آشنایی با اوراکل

تفاوت ها از نظر منابع داده ها و نحوه ورود:

OLTP: اطلاعات توسط اپراتور ها ،به صورت روزانه رکورد به رکورد وارد سیستم می شود.

OLAP:  داده های سیستم عملیاتی در فواصل معین زمانی به شکل انبوه به سیستم وارد می شوند ، تعداد رکورد ها مرتباً افزوده می شود.

تفاوت از نظر مدل سازی:

OLTP: دارای مدل Application-oriented و Event –driven

OLAP : دارای مدل Integrated و Subject-oriented

تفاوت از نظر دقت داده:

OLTP : داده ها به صورت کامل و با تمام جزئیات وارد سیستم می شوند.

OLAP  : داده های تجزیه ناپذیر و مقداری وارد سیستم می شوند.

OLTP

تفاوت از نظر ارزش داده:

OLTP  : محتوای جاری داده ارزش واقعی آن را تعیین می کند.

OLAP : علاوه برمحتوای جاری داده ها ،تکرر و تغییرات آن است که ارزشمند است. در چنین سیستمی هرچه تعداد و قدمت نسخ داده بیشتر باشد ارزش و اعتبار سیستم افزایش می یابد و گزارشات تحلیلی و آماری دقت بیشتری پیدا می کند.

بیشتر بدانید : آشنایی باهوشت جاری

از نظر کاربران:

در سیستم OLAP کاربران، کارکنان دانش از سیستم استفاده می کنند یعنی افرادی که قرار است یک تحلیلی را به دست آورند یا قصد تهیه یک گزارش سنگین را دارند و درنهایت بر طبق آن تصمیم گیری انجام دهند اما در سیستم OLTP کاربران، کارکنان فناوری اطلاعات هستند یعنی هرکسی که استفاده کننده از سیستم رایانه است و به عنوان مثال شخصی که مسئول ثبت نامه ها است بنابراین اطلاعات ثبتی وی بر روی سیستمی که از نوع     OLTP  باشد ذخیره می گردد.