بهمن ۳۰, ۱۳۹۶

آماده سازی ETL

آشنایی با ETL

برای انجام کارهای آماده سازی ETL نیاز به تخصص های مختلفی چون تجزیه و تحلیل تجاری، طراحی پایگاه داده و برنامه نویسی وجود دارد.

ETL مخفف Extract Transform and Load است که به معنای استخراج، پالایش و بارگذاری اطلاعات می‌باشد. ازETL در زمان ساخت انبار داده‌ها (Data Warehouse) استفاده می‌شود. فرایندی که به موجب آن اطلاعات از یک یا چند منبع مختلف جمع آوری، پالایش و در نهایت در انبار داده بارگذاری می‌شود.

نمی‌توان ETL و Data Warehouse را از یکدیگر جدا کرد. در واقع با انجام ETL، تحلیل و طراحی انجام گرفته برای Warehouse به ثمر می‌رسد.

فعالیت‌های ETL شامل مجموعه‌ای از فعالیت‌های زیر است:

استخراج داده از سیستم‌های منبع

تغییر شکل و پاکسازی داده‌ها

ایندکس‌گذاری داده

خلاصه‌سازی داده‌ها

بارگذای داده در انبار داده

دنبال کردن تغییرات اتفاق افتاده در داده‌های منبع که نیاز به انتقال به انبار داده دارند.

نگهداری اطلاعات پایه (Matadata)

ساختاربندی مجدد کیلدها

به روزرسانی انبار داده با داده‌های به روز شده

دلایل مختلفی برای نیاز به ETL وجود دارد که برخی از آن ها به شرح زیر است:

ETL به سازمان ها کمک می کند که داده های خود را در یک انبار داده واحد جمع آوری کنند و بر اساس تحلیل تمام داده های خود تصمیمات کلیدی و داده محور اتخاذ کنند. در واقع تحلیل بدون استفاده از تمامی داده های موجود در سازمان به نتایج مناسب منجر نخواهد شد. داده هایی که در سیستم های قدیمی یا کم استفاده گرفتار شده اند با فرآیند ETL به جریان می افتند و وارد فرآیند تحلیل می شوند.

پایگاه داده تراکنشی نمی تواند سوال های پیچیده کسب و کار را پاسخ دهد ضمن اینکه این نوع از پایگاه داده برای تحلیل و گزارش گیری مناسب و بهینه نیستند. این در حالیست که فرآیند ETL در نهایت به یک انبار داده که برای مقاصد تحلیلی مناسب و بهینه است منجر می شود. پایگاه داده تراکنشی، هر لحظه در حال به روز رسانی است. فرآیند ETL به صورت خودکار در انتهای هر روز (هفته یا ماه) این تغییرات را در انبار داده نیز اعمال می کند.

در طی فرآیند آماده سازی ETL بسیاری از تغییرات، تبدیلات و محاسبات مورد نیاز تحلیل انجام پذیرفته و داده آماده ی تحلیل در انبار داده ذخیره می شود. در واقع داده به شکل اولیه خود ممکن است تحلیل را با بسیاری از چالش ها مواجه کند. داده هایی که در فرمت نامناسب ذخیره شده اند یا به درستی ذخیره نشده اند طی این فرآیند به شکل مناسب برای تحلیل تبدیل می شوند. فرض کنید جنسیت افراد مختلف را که به گونه های مختلف ذخیره شده است (مرد، مذکر، آقا، زن، مونث، خانم) طی این فرآیند به یک شکل واحد تبدیل می شود. پس از آن تمام این تبدیلات و تغییرات و اعمال پاکسازی به صورت خودکار بر روی داده های جدید نیز اعمال می شود.

آماده سازی ETL
بیشتر بدانید : آشنایی با ETL

خدمات ما در حوزه ETL

نیاز به استخراج اطلاعات از منابع داده ای مختلف دارید؟ قصد دارید اطلاعات را از مراجع خود با توجه به قوانینی که نیاز دارید واکشی کرده و آنها را در کیوب ها و گزارشات خود مورد استفاده قرار دهید؟ به دنبال تیم منحصر به فرد با قیمت مناسب می گردید؟ در آماده سازی ETL مشکل دارید؟

ما داده های شما را از پایگاه‌های MS-SQL ،My SQL ،Access ،Oracle و Text استخراج کرده و به شما این امکان رو میده انواع Query ها بر روی پایگاه اطلاعاتی منبع انجام شود. (امکان جمع‌آوری داده‌های خام از منبع و ذخیره آن پیش از انجام هرگونه دست‌کاری داده‌ها).

ما عملیات استخراج؛ لود و تغییرات اطلاعات سیستم های شما را بر عهده می گیریم.