اگر درگیر راه‌اندازی کسب و کار شده باشید، مطمئنا بارها نام هوش تجاری به گوش شما خورده است و در موارد مختلفی به نحوی با این موضوع برخورد کرده‌اید. حتی ممکن است به عنوان یک صاحب کسب و کار یا فردی که قصد کارآفرینی دارد، قصد شرکت در دوره آموزش هوش تجاری را کرده باشید. در این مقاله می‌خواهیم به این موضوع بپردازیم که هوش تجاری چیست و چطور می‌توان آن را آموخت.

آشنایی با هوش تجاری

هوش تجاری یا Business Inetelligence که به صورت مختصر به آن BI نیز می‌گویند، دانشی است که از نتیجه تجزیه و تحلیل اطلاعات یک سازمان به دست می‌آید.

مدیر هر کسب و کار برای تصمیم‌گیری دقیق در مورد بخش‌های مختلف کسب و کار خود، به اطلاعات کامل و جامعی در زمینه سود و زیان کسب و کار خود نیاز دارد. اطلاعاتی که با استفاده از آن‌ها بتواند در شرایط مختلف، تصمیم مناسب را بگیرد؛ هوش تجاری این امر را برای یک مدیر ممکن می‌سازد.

سیستم‌های هوش تجاری معمولا اطلاعات عملی را به مدیران ارائه می‌دهند که با استفاده از آن‌ها برای تغییر وضع موجود و رفتن به سمت وضعیت مطلوب سازمان خود و همچنین بازگشت سرمایه سریع‌تر تصمیم‌گیری کنند.

شاید همین مسئله باعث شده که هوش تجاری در سال‌های اخیر بیش از پیش مورد توجه مدیران سازمان‌ها و شرکت‌های مختلف قرار گیرد و هریک به نحوی به دنبال دوره آموزش هوش تجاری بگردند. در واقع هوش تجاری برای کسب و کارها نقش یک مشاور و تحلیل‌گر زبده را بازی می‌کند که با استفاده از راهکارهای ارائه شده از آن می‌توان سود مجموعه را به بالاترین میزان ممکن رساند.

نکته مثبت و مهم هوش تجاری که باید بدانید

نکته مثبت و مهمی که در زمینه هوش تجاری وجود دارد این است که این ابزار به صورت مرحله‌ای ابتدا به جمع‌آوری و دسته‌بندی اطلاعات پرداخته و سپس داده‌های حاصل از این فرایند را بررسی و تجزیه و تحلیل کرده و به صورت خلاصه در قالب گزارش‌هایی در جداول، نمودارها و گزارش‌های متنی ارائه می‌دهد.

همه این مزایا هر مدیر کسب و کاری را ترغیب می‌کند که یک دوره آموزش هوش تجاری را بگذراند تا بتواند با اطمینان بیشتری برای کسب و کار خود برنامه‌ریزی کرده و تصمیم‌گیری کند.

بررسی دوره‌های آموزشی هوش تجاری

به دلیل همه مزایایی که بالاتر ذکر شد، استفاده از هوش تجاری در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است و نیروی کار تحلیلگری که خود را به این ابزار مجهز سازد، مطمئنا می‌تواند در بازار کار کنونی جایگاه بهتری داشته باشد. همین امر موجب شده است تا آموزشگاه‌ها و موسسات مختلف دوره آموزش هوش تجاری را برگزار کنند.

در شرایط کنونی و مشکلات مربوط به همه‌گیری ویروس کرونا، بسیاری از آموزشگاه‌ها به سراغ آموزش مجازی رفته‌اند و در زمینه هوش تجاری نیز آموزش ویدئویی هوش تجاری راه حلی است که برای این موضوع در نظر گرفته شده است. حتی به دلیل اینکه مخاطبان این دوره‌ها معمولا دارای مشغله کاری بالا بوده و ممکن است نتوانند در کلاس‌های آنلاین حضور داشته باشند، می‌توانند ویدئوهای آموزشی هوش تجاری را تهیه کرده و در فرصت مناسب از آن‌ها استفاده کنند.

دوره آموزش هوش تجاری

مخاطبان دوره آموزش هوش تجاری

همان‌طور که عنوان کردیم دوره هوش تجاری مخصوص افرادی است که به تصمیم‌گیری تحلیلی در مورد کسب و کارها می‌پردازند و این دسته از شغل‌ها را انتخاب کرده‌اند اما به صورت کلی‌تر می‌توان مخاطبان دوره‌های آموزشی هوش تجاری را فارغ‌التحصیلان رشته‌های مهندسی و مدیریت، صاحبان کسب و کارهای داده محور، کارشناسان و مدیران میان سازمان‌ها، علاقه‌مندان به کارآفرینی و ایجاد استارت‌آپ‌ها و علاقه‌مندان به مباحث هوشمند‌سازی کسب و کارها دانست.

سرفصل‌های دوره آموزش هوش تجاری

به صورت کلی برگزارکنندگان دوره‌ها آموزشی هوش تجاری بر اساس مدرس موجود در مجموعه خود و مدت‌زمان دوره‌ها، سرفصل‌ها را تدوین و تنظیم می‌کنند اما باید به این نکته توجه داشت که به دلیل ماهیت این مبحث، دوره‌های آموزشی آن عموما به صورت بلند مدت تنظیم می‌شود.

دوره‌های آموزشی هوش تجاری بهتر است به صورتی تنظیم شود که کاربردی بوده و فراگیران حین و پس از آموزش بتوانند از آموخته‌های خود در بازار کار استفاده کنند. به همین منظور معمولا پیشنهاد می‌شود که هنگام انتخاب دوره آموزشی مورد نظر خود توجه داشته باشید که مباحث ذیل توسط آموزش مورد نظر پوشش داده شوند:

کاربرد Power BI در هوش تجاری

علاقه‌مندان به دوره آموزش هوش تجاری شاید بارها نام Power BI را شنیده باشند. مایکروسافت پاور بی آی (‏Microsoft Power BI) یک نرم‌افزار هوش تجاری است که برای مدیریت اطلاعات طراحی شده است. در واقع شرکت مایکروسافت با بهره‌گیری از تجربه موفق نرم‌افزار اکسل این برنامه را به صورت انحصاری در زمینه هوش تجاری طراحی کرده است که معمولا کار با آن در دوره‌های آموزش هوش تجاری، به آموزش داده می‌شود.

نسخه رایگان این نرم‌افزار برای کسب و کارهای کوچک و متوسط و نسخه حرفه‌ای و اشتراکی آن برای کسب و کارهای بزرگ طراحی شده است. این نرم‌افزار برای استفاده در نسخه‌های دسکتاپ و موبایل طراحی شده و در دسترس قرار دارد. (مطالعه مقاله آموزش پاور بی آی (آموزش PowerBi) به شما برای آشنایی کامل به پاور بی آی کمک میکند.)

نتیجه‌گیری

در این نوشتار به بررسی مفهوم هوش تجاری پرداخته و عنوان کردیم که در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه و نیاز صاحبان کسب و کار قرار گرفته است و همین موضوع باعث شده تا دوره آموزش هوش تجاری مورد بسیار مورد توجه قرار گیرد. همچنین بیان کردیم که به دلیل شرایط ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا علاقه‌مندان می‌توانند در آموزش ویدئویی هوش تجاری شرکت کرده تا دغدغه کمتری داشته باشند.

در ادامه به توضیح مختصری در مورد دوره‌های آموزشی هوش تجاری پرداخته و سرفصل‌ها و مباحث مهم را بیان کردیم تا به خصوص علاقه‌مندان به ویدئوهای آموزشی هوش تجاری دید کلی نسبت به آنچه باید بیاموزند پیدا کنند.

دوره های مرتبط

دوره کامل تضمینی هوش تجاری با رویکرد کسب درآمد در داخل و خارج از کشور

آنالیز داده و هوش تجاری یکی از پردرآمدهای شغل های دنیا چه در داخل کشور و چه خارج از کشور است. ما در دوره آموزشی  صفر تا صد هوش تجاری را به صورت تضمینی آموزش میدهیم.

آموزش صفر تا صد طراحی؛ تحلیل و پیاده سازی سامانه های حرفه ای هوش تجاری با پاور بی آی

آموزش صفر تا صد طراحی؛ تحلیل و پیاده سازی سامانه های حرفه ای هوش تجاری با پاور بی آی در 98 ساعت و توسط اساتید مجرب آماده شده است.

دوره کامل مقدماتی آموزش هوش تجاری

به صورت تئوری مفاهیم و مبانی ساخت انباره داده را فرا می گیرید و دو نمونه را پیاده سازی و استفاده می کنید.

دوره پیشرفته طراحی و ساخت داشبورد با Power BI

 

دوره پیشرفته طراحی و ساخت داشبورد با Power BI با تدریس مهندس ناهید خیرالدین