آشنایی با شیرپوینت

شیرپوینت در سال های اخیر به عنوان یک پلتفرم رشد بسیار چشمگیری در سال های اخیر داشته است و سخنی غیر از این کتمان حقیقتی بزرگ در خصوص سیستم های نرم افزاری سازمانی خواهد بود. مهمترین مزیت استفاده از این نرم افزار، برخوردار شدن از هوش تجاری بومی و بالقوه است.

دیگر نیازی به استفاده از محصولات هوش تجاری سایر شرکت ها نیست و شما با نصب و راه اندازی شیرپوینت، هوش تجاری را بطور خودکار فعال کرده اید بدون اینکه زیر ساخت دیگری نیاز داشته باشید. من در این مطلب قصد دارم شما را با قابلیت هایی که در زمینه هوش تجاری و ساخت داشبورد در شیرپوینت خواهید داشت را معرفی کنم.

اولین سوال شما این خواهد بود که برای محیط سازمان شما چه قابلیت هایی فراهم شده و آفیس ۳۶۵ و امکانات رایانش ابری آن چه کمکی به شما خواهد کرد؟

اما در این مطلب قصد دارم به آنچه که شیرپوینت با کمک ابزارهای دیگر هوش تجاری برای شما انجام می دهد بپردازم:

   Excel Services

   PerformancePoint

   Reporting Services

   Power View

Service Connectivity Business این اجزای اصلی هم راهی برای تجزیه و تحلیل داده ها فراهم می کنند و هم داده ها را تصویر سازی می کنند. ( همان ساخت داشبورد خودمان! )

نکته: در شیرپوینت ۲۰۱۶ اکسل سرویس حذف شده و به جای آن سرور آنالین آفیس معرفی شده است.( Online Office Server)
اینکه بدانیم این اجزا در کجای شیرپوینت هستند برای دسترسی و فعال سازی امکانات آن ها اهمیت دارد.

شیرپوینت چیست؟

مایکروسافت شیرپوینت، یک بستر نرم افزاری تحت وب است که توسط شرکت مایکروسافت تولید و عرضه شده است. اولین نسخه از شیرپوینت در سال ۲۰۰۱ منتشر شد. نسخه های ابتدایی شیرپوینت بیشتر برای کاربردهایی نظیر مدیریت محتوا و مدیریت اسناد مورد استفاده قرار می گرفت اما قابلیت های قابل توجه متعددی به نسخه های اخیر شیرپوینت اضافه شده است.

شیرپوینت شامل مجموعه ای از تکنولوژی های چند منظوره تحت وب است که بر روی یک ساختار فنی قوی قرار گرفته است. به صورت پیش فرض رابط کاربری شیرپوینت مشابه مایکروسافت آفیس است و یکپارچگی بالایی با مجموعه آفیس دارد.

ابزارهای تحت وب شیرپوینت به گونه ای طراحی شده است که توسط کاربر غیر فنی قابل استفاده باشد. شیرپوینت بستر مناسبی برای راه کارهایی چون پورتال داخلی ، مدیریت فایل ها و اسناد ، تعاملات تیمی ، شبکه های اجتماعی ، اکسترانت ، وب سایت ها ، جستجوی سازمانی و هوش تجاری میباشد. علاوه بر این شیرپوینت قابلیت یکپارچه سازی سیستم ها، یکپارچه سازی فرآیندها و اتوماسیون گردش کارها را فراهم میکند.

اکثر برنامه های کاربردی سازمانی مانند بسته های نرم افزاری ERP و CRM قابلیت هایی را برای یکپارچه شدن با شیرپوینت ایجاد کرده اند.

هوش تجاری در شیرپوینت

شیرپوینت علاوه بر اینکه بستری مناسب برای پرتال سازمانی است ، بستری مناسب برای پیاده سازی سیستم های اطلاعاتی و همچنین هوش تجاری نیز می باشد.

جذابیت هوش تجاری در شیرپوینت این است که می تواند از منابع اطلاعاتی (Source Data) بسیاری مانند کلیه لیست های شیرپوینتی ، View های Server SQL ، فایل های اکسل ، فایل های اکسس ، سایت های اینترنتی و سایر منابع استفاده کند.

شیرپوینت می تواند به عنوان یک بستر قوی به منظور پیاده سازی یک سیستم اطلاعاتی در یک سازمان مورد استفاده قرار گیرد و با توجه به سیستم مجوز دهی پیشرفته ای که در آن وجود دارد می توان از طریق هوش تجاری ، برای هر گروه از کاربران گزارشی درخور آن گروه را تهیه نمود و در اختیارش گذاشت.(پیشنهاد میکنم مقاله چرا هوش تجاری؟ رو مطالعه کنی تا با مفاهیم هوش تجاری بیشتر آشنا بشی.)

به عنوان مثال در یک سازمان هزار نفره ، مدیر ارشد سازمان لزومی نمی بیند که ساعت های ورود و خروج یک کارمند جزء را کنترل کند ، اما همین مدیر ارشد می تواند از طریق یک شاخص کلیدی عملکرد در عرض چند ثانیه میزان نظم پرسنل سازمانش را متوجه شود و همینطور بالعکس آن کارمند جزء هم اساساً نباید گزارشات مدیریتی را ببیند ، اما حتماً باید از میزان دریافتی و عملکردش در سازمان آگاه باشد.

صفحه اصلی SharePoint

صفحه اصلی SharePoint یک مکان اصلی را برای کاربران فراهم می کند تا همه سایت ها و پورتال های SharePoint خود را، هم در 365 Office و هم در محل را پیدا کنند و به آنها دسترسی داشته باشند. همچنین به آنها اجازه میدهد تا فعالیت ها را ببینند و اخبار را در سایت هایی که دنبال می کنند، پیدا کنند. صفحه اصلی SharePoint همچنین با استفاده از قابلیت های جدید Creation Site Fast ،امکان سلف سرویس (گزینه خدمات خودکار) را در اختیار کاربران قرار می دهد تا در عرض چند ثانیه سایت های جدید ایجاد کنند.

افزونه های تکمیلی قابل ارائه برای شیرپوینت
سیستم آمار بازدیدکنندگان پیشرفته سایت
چاپ مستقیم آیتم ها (Menu Item Print)
امکانات تبادل نامه از Outlook به MOSS -مخصوص دارندگان سیستم دبیرخانه سامیکس
وب پارت فیلتر بازه تاریخ روی لیست ها
فیلد کد گذاری ترکیبی (امکان ساختن فیلد کدینگ سفارشی)
SharePoint برای Image & File Uploaded فیلد
سیستم ارسال پیام کوتاه (SMS) پیشرفته برای SharePoint (وب سرویس SMS)
امکان ارتباط با دستگاه کارت ساعت جهت گزارشات عملکرد و مشاهده وضعیت حضور
امکان پرینت صورتجلسه بر اساس وظایف محوله در جلسات
داشبورد مدیریت امنیت به صورت ماتریسی در SharePoint
دانلود در قالب zip (نتخاب آنالین مجموعه ای از فایل ها جهت ارسال به آرشیو)
نمایشگر ترتیبی تصویر
وب پارت اعلانات با تصویر

دوره های مرتبط

دوره کامل تضمینی هوش تجاری با رویکرد کسب درآمد در داخل و خارج از کشور

آنالیز داده و هوش تجاری یکی از پردرآمدهای شغل های دنیا چه در داخل کشور و چه خارج از کشور است. ما در دوره آموزشی  صفر تا صد هوش تجاری را به صورت تضمینی آموزش میدهیم.

آموزش ویدیویی هوش تجاری در SQL

 

شما در این دوره آموزشی (آموزش ویدیویی هوش تجاری در SQL) با مفاهیم و اصول هوش تجاری در SQL آشنا می شوید و متوجه می شوید که برای ساخت یک داشبورد در هر نرم افزاری نیاز به چه مراحل و اصول و پایه هایی دارید.

دوره آموزش ساخت داشبورد به کمک زبان #C

 

 آموزش کامل و پروژه محور مباحث به همراه مثال کاملا عملی در محیط سی شارپ که یک محیط برنامه نویسی ماکروسافتی می باشد. دوره آموزش ساخت داشبورد به کمک زبان #C شامل ساخت یک داشبود عظیم در محیط سی شارپ به کمک کامپوننتهای ssrs و های چارت می باشد. کار کاملا حرفه ای می باشد. 

آموزش کامل دوره مقدماتی سی شارپ

 
آموزش کامل و پروژه محور مباحث به همراه مثال کاملا عملی در محیط سی شارپ که یک محیط برنامه نویسی ماکروسافتی می باشد. دوره آموزش داشبورد سازی در سی شارپ شامل ساخت یک داشبود عظیم در محیط سی شارپ به کمک کامپوننتهای ssrs و های چارت می باشد.