شیرپوینت چیست؟

شیرپوینت SharePoint Microsoft یک نرم افزار نیست، بلکه یک پلتفرم است به منظور تولید نرم افزار جهت رفع نیاز سازمان ها و شرکت هایی که تمایل ندارند که برای تمامی نیازهای خود یک نرم افزار جداگانه تهیه کنند. حتی پیشنهاد میشود شرکت هایی که از چندین نرم افزار به صورت جزیره ای استفاده مینمایند، میتوانند از پلتفرم شیرپوینت به عنوان الیه یکپارچه ساز استفاده کنند. این پلتفرم برای هر اندازه از سازمان قابل استفاده است و تفاوت اندازه شرکت ها یا همان scale company صرفا در راه اندازی فنی متفاوت است.

نسخه های شیرپوینت کدامند؟

نسخه های مختلف SharePoint دارای وظایف مختلفی هستند:

نسخه Server SharePoint (شیرپوینت سرور) به سازمان هایی ارائه می گردد که به دنبال کنترل بیشتری بر روی رفتار یا ی طراحی SharePoint هستند. این محصول بر روی زیرساخت IT مشتری نصب میگردد. این نسخه بروز مکرر کمتری رسان دریافت می کند، اما امکانات بیشتری را در اختیار قرار می دهد و به قابلیت های سفارشی سازی دسترسی دارد. Server SharePoint دارای سه نسخه می باشد:

    استاندارد

   سازمانی 

   پایه (رایگان)

که نسخه پایه آن در سال ۲۰۱۶ متوقف گردید. این سرورها ممکن است به عنوان سرورهای مجازی/ Cloud معمولی و یا سرویس های میزبان ارائه شوند.

 SharePoint (مایکروسافت شیرپوینت استاندارد) در نسخه Foundation SharePoint Microsoft (مایکروسافت شیرپوینت پایه) در چند زمینه اصلی محصول تولید می کند.


سایت ها: هدف قرار دادن مخاطبان، ابزارهای نظام راهبری، سرویس فروشگاه امن، قابلیت تحلیل وب.

انجمن ها: MySites ( پروفایل های شخصی شامل مدیریت مهارت ها و ابزارهای جستجو)، ویکی های سازمانی، مرورگر سلسله مراتبی سازمان، برچسب ها و یادداشت ها.

محتوا: ابزارهای بهبود یافته و سازگار برای مدیریت ثبت و سند، ابرداده های مدیریت شده، خدمات اتوماسیون در word ، مدیریت نوع محتوا.

جستجو: نتایج جستجوی بهتر، برخورداری از قابلیت جستجوی سفارشی، جستجوی موبایل، آیا معنی آن را می دانید؟

یکپارچه شدن با جستجوی سیستم عامل، جستجوی سطح کوچک، و گزینه های به سازی مبتنی بر ابرداده / ارتباط / اطلاعات/ موقعیت.

شیرپوینت (SharePoint)

کاربردهای شیرپوینت

استفاده از SharePoint از سازمانی به سازمان دیگر متغیر است. این محصول شامل طیف گسترد ه ای از قابلیت ها است، که اکثر آنها نیاز به تنظیم و مدیریت دارند.

بیشترین کاربردهای شیرپوینت در حوزه های زیر است:

SharePoint (شیرپوینت) امکان ذخیره سازی، بازیابی، جستجو، بایگانی کردن، دنبال کردن، مدیریت و گزارشگیری روی اسناد الکترونیکی و رکوردها را فراهم می آورد. بسیاری از توابع این محصول پیرامون قوانین، مدیریت اطلاعات و الزامات فرایند در سازمان طراحی گردیده است. شیرپوینت قابلیت جستجو و ”گراف“ را نیز فراهم می کند. SharePoint به منظور فراهم آوردن امکان ویرایش سریع مشارکتی و همگام سازی مدیریت شده صحت اطلاعات یا رمزگذاری ها، با مایکروسافت ویندوز و مایکروسافت آفیس یکپارچه شده است.

این قابلیت اغلب برای جایگزینی یک فایل سرور موجود در شرکت مورد استفاده قرار می گیرد و معمولا با سیاست مدیریت محتوای سازمان همراه است.

یک اینترانت شیرپوینت (intranet SharePoint) یا پورتال داخلی (portal intranet) راهی برای دسترسی متمرکز به اطلاعات و برنامه های سازمان است. اینترانت شیرپوینت ابزاری است که به سازمان کمک می کند تا ارتباطات داخلی، اطلاعات و برنامه های خود را ساده تر مدیریت کنند. مایکروسافت مدعی است که intranet SharePoint دارای مزایای سازمانی از جمله افزایش مشارکت کارکنان، مدیریت فرایند متمرکز، کاهش هزینه های کارکنان جدید و ارائه ابزارهایی برای ضبط و به اشتراک گذاشتن دانش ضمنی (از جمله ابزارهایی مانند ویکی ها) می باشد.

نرم افزاری برای همکاری تیمی شیرپوینت امکانات مربوط به همکاری تیمی نظیر برنامه ریزی پروژه (که با Outlook و مایکروسافت پراجکت [Projct Microsoft] یکپارچه شده است)، همکاری اجتماعی، میل باکس های مشترک و ذخیره سازی فایل های مرتبط با پروژه ها را در قالب مفهومی تحت عنوان Site Team در خود دارد.

خدمات میزبانی فایل (Cloud شخصی) شیرپوینت، Business for OneDrive را میزبانی میکند که امکان ذخیره و همگام سازی اطلاعات و اسناد شخصی افراد را به همراه اشتراک گذاری عمومی یا خصوصی آن اسناد را فراهم می آورد و به طور معمول با سایر سرویس دهنده های مایکروسافت آفیس مانند سرویس Exchange Microsoft ،برای تولید ”Cloud شخصی“ ترکیب شده است.این قابلیت اغلب با خدماتی مانند Box یا Dropbox مقایسه می گردد.از WebDAV می توان برای دسترسی به فایل ها بدون استفاده از رابط وب بهره برد. با این حال، پیاده سازی مایکروسافت WebDAV با پروتکل WebDAV رسمی مطابقت ندارد و بنابراین با استاندارد WebDAV سازگار نیست. به عنوان مثال، برنامه های WebDAV بر خالف مایکروسافت باید از ویژگی های تگینگ زبان XML پشتیبانی کند. فقط از ویندوز XP تا ویندوز ۸ پشتیبانی می شود.

قابلیت های سفارشی سازی SharePoint یک لایه اضافی از خدمات را فراهم می آورد که امکان نمونه سازی سریع از برنامه های وب (معمولا خط شغلی) یکپارچه را مقدور می سازد. SharePoint امکان یکپارچه سازی توسعه دهندگان با دایرکتوری ها و منابع داده شرکت را از طریق استانداردهایی مانند Oauth / Odata / REST فراهم می کند. توسعه دهندگان برنامه سازمان از قابلیت های مدیریت امنیت و اطلاعات شیرپوینت در انواع مختلف سیستم عامل ها و سناریوها بهره می برند. همچنین شیرپوینت دارای یک آپ استور (store app) می باشد که حاوی انواع مختلفی از برنامه های خارجی است که برای دسترسی به منابعی از قبیل داده های کاربر شرکت و داده های سند مدیریت می شود.

 

ساختار محتوا

شیرپوینت قابلیت ایجاد و ویرایش صفحات فرم آزاد در داخل مرورگر را دارد که از آنها میتوان برای ارائه اطلاعات به کاربر یا دسترسی به امکانات محیط شیرپوینت استفاده کرد.

 app and parts Web (وب پارت ها و اپپارت ها) که تحت عنوان portlets هم شناخته میشوند (اجزایی هستند که میتوان آنها را به صفحات اضافه نمود. این اجزاء میتوانند اطلاعاتی از شیرپوینت یا نرم افزارهای دیگر را نمایش دهند.

یک کتابخانه شیرپوینت، فایل ها و پوشه ها را ذخیره میکند و نمایش میدهد. لیست شیرپوینتی، رکوردهای اطلاعاتی را ذخیره و نمایش میدهد.

هر آیتم در یک کتابخانه یا لیست یک آیتم محتوا محسوب می شود. نمونه هایی از آیتم های محتوا عبارتند از سند که ممکن است دارای  Contact ، Name با فیلدهای اطلاعات تماس یا  Invoice Sales با فیلدهایی مانند  Total  و ID Customer باشد.

انواع محتوا، تعاریف (یا انواع) رکوردهای اطلاعاتی قابل ذخیره شدن در SharePoint هستند. این تعاریف چیزهایی مانند فیلدهای ابرداده یک سند، محتوا یا فاکتور فروش را توصیف می کنند. SharePoint این امکان را فراهم می آورد تا فرد بتواند تعاریف درونی خودش را در آن ایجاد کند.

برخی از انواع محتواهای ساخته شده درونی عبارتند از:

مخاطبین، ملاقات ها، اسناد و پوشه ها.

برخی از انواع محتوا مثل افراد یا قرار مالقات، به لیست ها قابلیت استفاده از امکاناتی نظیر همگام سازی باOutlook Microsoft یا مایکروسافت پراجکت (Projct Microsoft) را میدهد.

در شیرپوینت ۲۰۱۳ ،در برخی صفحات، لیست ها و کتابخانه ها به Apps تغییر نام یافتند اما در شیرپوینت ۲۰۱۶ نام آنها مجدداً به لیست و کتابخانه برگشت داده شد.

توسعه سفارشی

شیرپوینت فریم ورک (SPFX) یک مدل توسعه مبتنی بر زبان ترکیبی را ارائه می دهد. پشته فنی شامل ،js، yeoman gulp، webstack و npm است. این روش توسعه تکنولوژی های وب مدرن را در بر می گیرد. این تنها راه پشتیبانی برای سفارشی کردن رابط کاربری مدرن (UI) است. این برنامه از اواسط سال ۲۰۱۷ در سطح جهانی در دسترس می باشد. این برنامه امکان مداخله آسان توسعه دهنده وب در توسعه SharePoint را فراهم می آورد.

”Model App ” شیرپوینت انواع مختلفی از برنامه های خارجی را که از قابلیت نشان دادن برنامه های مبتنی بر وب با استفاده از انواع مختلف مکانیزم های UI برخوردارند، فراهم می کند (مدیریت راهکارهای مبتنی بر شیرپوینت). Appها ممکن است به صورت ”hosted-SharePoint ”یا ”hosted-Provider ”باشند. App های Providerhosted می توانند با استفاده از اکثر تکنولوژی های وب (مانند PHP، NodeJS، net) توسعه یابند. App از طریق یک پروکسی در شیرپوینت ارائه می شوند، که به مقداری دستکاری DNS یا گواهینامه در نسخه های درون سازمانی شیرپوینت نیاز دارد.

مدل Model Object Client شیرپوینت (موجود برای جاوا اسکریپت و .NET) و رابط های برنامه کاربردی REST SOAP را می توان از محیط های بسیاری ارجاع داد، و دسترسی کاربران تأیید شده را به طیف وسیعی از قابلیت های SharePoint فراهم نمود.

افزونه های ”boxed-Sand ” را کاربران دارای مجوز می توانند آپلود کنند. حوزه عملکرد این افزونه ها از نظر امنیتی محدود است و می توان آن ها را در سطوح مختلف (از جمله مدیریت مصرف منابع) اداره نمود. در محیط Cloud های چند کاربره، معمولا این افزونه ها تنها سفارشی سازی هستند که می توان اعمال نمود.

ویژگی های Farm معمولا به طور کامل از طریق کد گذاری قابل اعتماد شده است که باید در یک سطح Farm نصب گردد. اینها به دلیل توسعه جدید منسوخ شده اند.

برنامه های سرویس (applications Service) : این امکان وجود دارد که به طور مستقیم با یک مسیر شیرپونت SOA ادغام شود، اما در سطح Farm.

سفارشی سازی ممکن است به صورت های زیر ظاهر شود:

    یکپارچه سازی برنامه ها با با SharePoint.

    افزایش کارآمدی قابلیت های SharePoint ( به عنوان مثال ایجاد گردش کار سفارشی )

   وب پارت ها که به عنوانwidgets ، portlets یا  gadgets نیز شناخته می شوند (که در هنگام اضافه شدن به یک صفحه، قابلیت های جدیدی را فراهم می آورند).

    قالب های صفحات / سایت ها (sites/Pages ) یا صفحه / سایت (site/pag)

سازگاری، استانداردها و یکپارچه سازی

شیرپوینت (SharePoint) با مجموعه آفیس Office یکپارچه است.

شیرپوینت (SharePoint) به منظور یکپارچه سازی با آفیس Office از استاندارد OpenXML استفاده میکند. که Metadata های یک سند را هم با همین فرمت نگهداری میکند.

شیرپوینت (SharePoint) به منظور برنامه نویسی اپلیکیشن ها از API استفاده میکند (-server, side-client: APIs JavaScript, side) و همچنین از REST و SOAP و Odata استفاده میکند.

شیرپوینت (SharePoint) میتواند حجم عظیمی از مستندات را ذخیره و نگهداری کند، همچنین میتواند با آرشیو کردن یا ایجاد Center Record و شماره گذاری اسناد و قوانین جستجوی اسناد در مدیریت اسناد استفاده شد.

شیرپوینت (SharePoint) با CMIS یا همان ”استانداردهای تعامل مدیریت محتوا“ از طریق استفاده از CMIS Connector مایکروسافت سازگار است.

شیرپوینت (SharePoint) به طور پیش فرض 0.1 XHTML معتبر را تولید می¬کند که با استانداردهای قابلیت دسترسی WCAG 2.0 سازگار است.

شیرپوینت (SharePoint) با تکیه بر عالئم SAML برای authentication based-claims ،میتواند از تعیین اعتبار مبتنی بر based-claims استفاده کند. شیرپوینت یک مدل افزونه authentication open فراهم می کند.

شیرپوینت (SharePoint) دارای پشتیبانی XLIFF برای پشتیبانی از محتوا در SharePoint می باشد. همچنین پشتیبانی از AppFabric نیز به آن افزوده شده است.

شیرپوینت (SharePoint)

مدیریت، امنیت، انطباق

معماری شیرپوینت مدل اجرایی ”حداقل امتیازات“ را فراهم می کند.مدیریت مرکزی شیرپوینت (CA) یک وب اپلیکیشن است که معمولا در یک سرور مجزا در Farm وجود دارد، اما می تواند برای افزوده شدن به چندین سرور نیز به کار گرفته شود.
این برنامه یک رابط مدیریت کامل متمرکز برای وب اپلیکیشن ها و وب سرویس ها در Farm شیرپوینت فراهم می آورد که شامل مدیریت حساب کاربری AD برای وب اپلیکیشن ها و وب سرویس ها می باشد. در صورت تخریب CA ،برای بازآفرینی Farm معموالا از PowerShell Windows بر روی سرور CA استفاده می شود.ساختار پلت فرم شیرپوینت، WA چند واحدی را در یک Farm واحد امکان پذیر می سازد. در یک محیط میزبانی مشترک (cloud)، صاحبان این WA ها ممکن است نیاز به کنترل کنسول خود داشته باشند. مدیریت کاربر (TA) یک وب اپلیکیشن اختیاری است که توسط مالکان وب اپلیکیشن ها مورد استفاده قرار می گیرد تا اثرات متقابل وب اپلیکیشن خود با منابع مشترک در Farm را مدیریت کند.

صفحات

شیرپوینت سه نوع صفحه دارد:

صفحه ویکی

صفحه وب پارت

صفحه انتشار.

بر خلاف نسخه های قبلی شیرپوینت، صفحه پیش فرض سایت صفحه ویکی است. این نوع صفحه امکان ویرایش آزاد متن را با استفاده از ریبون ممکن می سازد. همچنین امکان درج وب پارت در انواع صفحه وجود دارد.

دوره های مرتبط

دوره کامل تضمینی هوش تجاری با رویکرد کسب درآمد در داخل و خارج از کشور

آنالیز داده و هوش تجاری یکی از پردرآمدهای شغل های دنیا چه در داخل کشور و چه خارج از کشور است. ما در دوره آموزشی  صفر تا صد هوش تجاری را به صورت تضمینی آموزش میدهیم.

آموزش ویدیویی هوش تجاری در SQL

 

شما در این دوره آموزشی (آموزش ویدیویی هوش تجاری در SQL) با مفاهیم و اصول هوش تجاری در SQL آشنا می شوید و متوجه می شوید که برای ساخت یک داشبورد در هر نرم افزاری نیاز به چه مراحل و اصول و پایه هایی دارید.

دوره آموزش ساخت داشبورد به کمک زبان #C

 

 آموزش کامل و پروژه محور مباحث به همراه مثال کاملا عملی در محیط سی شارپ که یک محیط برنامه نویسی ماکروسافتی می باشد. دوره آموزش ساخت داشبورد به کمک زبان #C شامل ساخت یک داشبود عظیم در محیط سی شارپ به کمک کامپوننتهای ssrs و های چارت می باشد. کار کاملا حرفه ای می باشد. 

آموزش کامل دوره مقدماتی سی شارپ

 
آموزش کامل و پروژه محور مباحث به همراه مثال کاملا عملی در محیط سی شارپ که یک محیط برنامه نویسی ماکروسافتی می باشد. دوره آموزش داشبورد سازی در سی شارپ شامل ساخت یک داشبود عظیم در محیط سی شارپ به کمک کامپوننتهای ssrs و های چارت می باشد.