کسب‌وکارها‌ی امروزی همگام با تکنولوژی پیشرفت می‌کنند. و چنین پیشرفت سریعی به سبک جدیدی از مدیریت و کنترل نیاز دارد. به‌عنوان‌مثال، زمانی که داده‌های شرکت افزایش می‌یابد، تفکیک و تجزیه تحلیل آن‌ها امری پیچیده و زمان‌بر است.  هوش تجاری (BI) فرایندی تکنولوژی محور برای تحلیل داده‌ها و ارائه‌ی اطلاعات کاربردی است که به مدیران اجرایی و کارمندان سازمان کمک می‌کند آگاهانه تصمیم بگیرند. برای اجرای این فرایند تکنولوژیک به نرم‌افزار هوش تجاری نیاز خواهید داشت.

گردآوری داده‌ها را از طریق سیستم‌های درون‌سازمانی و منابع خارجی بخشی از فرایند هوش تجاری است. بعد باید این داده‌ها را برای تحلیل و بررسی آماده کنید، دستوراتی را بر روی آن‌ها اعمال و درنهایت با مصورسازی داده‌ها و ارائه گزارش، به فرایند تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی کمک کنید. اینجاست که به این نرم افزارها احتیاج پیدا می‌کنید. نرم‌افزارهای هوش تجاری (business intelligence software) راهی ساده و آسان برای استخراج داده‌ها هستند. با استفاده از نرم‌افزارهای BI می‌توانید حجم گسترده‌ای از داده‌ها را با سرعت و کیفیت بالا تفکیک و تحلیل نمایید. به‌علاوه با کشف ارتباط داده‌های بخش‌های مختلف (مانند فروش، بازاریابی، منابع انسانی و غیره) دید کاملی از کسب‌وکار خواهید داشت.

چرا باید از نرم افزارهای هوش تجاری استفاده کنیم؟

هدف نهایی هوش تجاری این است که به سازمان‌ها و شرکت‌ها کمک کند با اتخاذ تصمیمات مناسب، کارایی و درآمدشان را افزایش دهند و بهتر بتوانند با سایر کسب‌وکارها رقابت کنند. اما بررسی و تحلیل داده‌ها به‌صورت دستی کاری غیرممکن است. نرم افزارهای هوش تجاری مجموعه‌ای از ابزارهای تجزیه‌ و تحلیل‌ها، مدیریت داده‌ها، ابزارهای گزارش‌دهی و همچنین روش‌های مختلف مدیریت و آنالیز داده را با یکدیگر ترکیب می‌کنند.

پیش از اینکه به مقایسه ابزارهای هوش تجاری بپردازیم، به طور خلاصه ببینیم که نرم افزارهای هوش تجاری چه کاربردی برای ما دارند.

با استفاده از نرم‌افزارهای هوش تجاری (BI):

تفاوت ابزارهای BI با ابزار تحلیل داده چیست؟

هوش تجاری (BI) یک اصطلاح گسترده است که تجزیه‌وتحلیل داده‌ها و سایر ویژگی‌های گزارش دهی را پوشش می‌دهد. این ابزار به تصمیم‌گیری با استفاده از داده‌های گذشته کمک می‌کند. بنابراین، نرم‌افزارهای هوش تجاری مجهز به فناوری‌های پیشرفته‌ای هستند که پیچیدگی‌های مربوط به هوش تجاری را کاهش می‌دهند و داده‌ها را از منابع متعدد جمع‌آوری، تجزیه‌وتحلیل و گزارش می‌دهند و همین‌طور نتایج را به اشتراک می‌گذارند.

از سوی دیگر، ابزارهای تحلیل داده بیشتر بر روی الگوریتم‌ها تمرکز می‌کند تا رابطه اصلی بین مجموعه داده‌های متعدد را شناسایی کند. یکی از تفاوت‌های مهم بین ابزارهای BI و Analytics این است که نرم‌افزارهای تحلیلی قابلیت‌های پیش‌بینی نیز ارائه می‌دهد. بااین‌حال، ابزارهای هوش تجاری فقط به تصمیم‌گیری آگاهانه بر اساس تجزیه‌وتحلیل داده‌های گذشته کمک می‌کند.

معرفی تعدادی از نرم افزارهای هوش تجاری (BI)

امروزه توسعه و پیشرفت کسب و کارها نیازمند روش‌های جدید در مدیریت، کنترل و ساماندهی حجم عظیم اطلاعات است. بهترین سبک مدیریت، استفاده از هوش تجاری است. در مطالب گذشته هوش تجاری را به طور مفصل بررسی کرده‌ایم. امروز می‌خواهیم راجع به نرم افزارهای هوش تجاری صحبت کنیم و انواع نرم افزارهای هوش تجاری را با هم مقایسه کنیم. این نرم افزارها برای ساده کردن عملیات جمع آوری داده‌ها و نمایش ارتباط میان آن‌ها به وجود آمده‌اند. اما توجه داشته باشید که در زمینه مقایسه نرم افزارهای هوش تجاری، سادگی نمایش رابطه میان داده‌ها و ارئه بهینه آن‌ها، بستگی زیادی به ابزار مورد استفاده شما دارد. بنابراین انتخاب یک ابزار مناسب دارای اهمیت فراوانی است. در این مطلب تعدادی از مهم‌ترین ابزارهای  هوش تجاری را معرفی و بررسی خواهیم کرد.

نرم افزارهای هوش تجاری به شما کمک می‌‌کنند تا راندمان، کارایی و در نهایت نتایج کلی سیستم را افزایش دهید و بخش‌های مختلف شرکت شما را، در هر زمینه‌ای که باشد، تحلیل و بررسی خواهند کرد. همچنین کشف داده‌ها ‌و تحلیل آنها، که نیازمند تخصص کارشناسان است، در حال حاضر کاری است که همه با استفاده از نرم افزارهای هوش تجاری، می‌‌توانند انجام دهند.

نرم افزارهای هوش تجاری، به شما دیدی ویژه برای دستیابی به مواردی مانند رشد، حل مسائل ضروری، جمع آوری داده‌های شرکت در مکانی مطمئن و پیش‌بینی نتایج آینده خواهند داد. همچنین کاربرد هوش تجاری در صنایع مختلف امری است که امروزه بر همگان واضح است.

هدف اصلی نرم افزارهای هوش تجاری، جمع آوری داده‌های عظیم و تفسیر ساده و عمقی آنها ‌است. علاوه بر موارد گفته شده، نرم افزارهای هوش تجاری، قابلیت ارزش گذاری کسب و کارها ‌را دارند و می‌‌توانند پیش‌بینی‌های برخط و آنلاین از فعالیت‌های گوناگون شرکت یا سازمان، به مدیران و کارفرمایان نشان بدهند.

نرم افزار Microsoft Power BI

این نرم افزار برای چندین سال متوالی از طرف موسسه گارتنر به عنوان بهترین ابزار هوش تجاری معرفی شده و اکنون نیز جایگاه خود را در صدر رقابت‌ها حفظ کرده است. نرم افزار Power BI با ارائه یک نسخه قابل دانلود، این امکان را فراهم می‌کند تا بتوانید تحلیل‌های خود را هم از طریق فضای ابری و هم از طریق report server اجرا کنید. قابلیت انتشار و به اشتراک گذاری گزارش‌ها و همچنین وجود رابط کابری جذاب، از دیگر امکانات این نرم افزار است. امکان اتصال به منابع اطلاعاتی مانند Microsoft Dynamics 365 و Azure SQL Data Warehouse یکی دیگر از توانمندی‌های این نرم افزار است.

نرم افزار Microsoft Power BI یک دوره آزمایشی 60 روزه دارد که می‌توانید منابع اطلاعاتی مانند نرم افزارهای مایکروسافت، اوراکل، فیس بوک و… را به آن متصل کنید. این نرم افزار برای استفاده یک کاربر رایگان است، اما برای استفاده چند کاربره و پشتیبانی از تحلیل داده‌ها باید نسخه Power BI Pro را تهیه کنید.

نرم افزار پاور بی آی (Power BI) در حال حاضر رهبر تمام نرم افزارهای هوش تجاری است. این نرم افزار محصول شرکت مایکروسافت است و این امر باعث شده محیط کاری آن برای کاربران آشناتر از سایر نرم افزارهای هوش تجاری باشد. همچنین آشنایی با نرم افزار اکسل که اکثر افراد در سازمان‌ها از آن استفاده می‌کنند، باعث می‌شود فراگیری نرم افزار پاور بی آی برای سایر افراد راحت‌تر باشد.

مزایای نرم‌افزار هوش تجاری Microsoft Power BI

معایب نرم افزار هوش تجاری Microsoft Power BI

نرم افزار Tableau Desktop

نرم افزاری قدرتمند در زمینه تجزیه و تحلیل آمار و داده‌ها است. Tableau Desktop با وجود رابط کاربری انعطاف پذیر و هوشمند، راه‌های متنوع و آنلاین جمع‌آوری داده‌ها را به همراه قابلیت شخصی سازی در اختیار کاربران قرار می‌دهد.این نرم افزار ضمن ترسیم و نمایش نمودار برای کاربران، امکان دیدن داشبوردها را نیز به صورت زنده فراهم می‌کند. Tableau Desktop با ایجاد یک رابط کاربری Drag and Drop این امکان را برای کاربران فراهم می‌کند تا بتوانند به سرعت ترندها را در داده‌ها تشخیص دهند. همچنین این نرم افزار از منابع اطلاعاتی زیادی پشتیبانی کرده و این قابلیت را دارد که هر داده‌های را به راحتی تحلیل کند. Tableau، قابلیت کنترل و مدیریت صنعت‌های گوناگونی را دارد؛ برای مثال:

نرم افزار Tableau، در ایجاد و تشخیص ارتباط بین داده‌های جمع آوری شده، بسیار قدرتمند ظاهر می‌‌شود و با ساده‌سازی تحلیل‌های بدست آمده، به کاربران در درک آنها‌ کمک می‌‌کند.Tableau از چندین دیتابیس مانند MS SQL، Oracle و MS Excel بدون نیاز به نرم افزارهای دیگر، پشتیبانی می‌‌کند.نرم افزار Tableau، مکملی عالی برای کسب و کارهای هوشمند است و با استفاده از الگوریتم‌های محاسباتی، باعث افزایش کارآمدی کسب و کارها ‌می‌‌شود.

همچنین به دلیل سرعت بالای آن در تشخیص داده‌ها ‌و ارتباط میان آنها، قابلیت اشتراک‌گذاری داده‌ها ‌و اطلاعات، در کمترین زمان، انجام خواهد شد.برای معرفی ویژگی‌هایی که Tableau را نسبت به دیگر نرم افزارهای هوش تجاری موجود در بازار، برتر نشان می‌‌دهد، می‌‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مزایای نرم‌افزار Tableau :

معایب Tableau

نرم افزار Dundas BI

یکی دیگر از نرم افزارهای تجاری، Dundas BI است. این نرم افزار یک ابزار مبتنی بر مرورگر و با استفاده آسان است. Dundas BI برای تبدیل داده خام به تحلیل‌های مصور طراحی شده است. شما می‌توانید انواع فایل‌های داده‌ای را تنها با Drag and Drop و بدون کمک واحد IT با این نرم افزار تحلیل کنید.نرم افزار Dundas BI یک دوره آزمایشی و رایگان 45 روزه دارد. پس از آن می‌توانید لایسنس سالیانه یا دائمی خریداری کنید.

نرم افزار Sisense

Sisense یکی دیگر از نرم افزارهای هوش تجاری است که میان مدیران و کارفرمایان بسیار محبوب است. دلیل محبوبیت بالای آن ارائه محیطی کاربر پسند و ساده است که به همه افراد و در هر سطحی که هستند اجازه می‌‌دهد با داده‌های بزرگ و پیچیده کار کنند و به تحلیل‌های عمقی دست پیدا کنند.

نرم افزار Sisense، برای افرادی که علاقه زیادی به هوشمند سازی ندارند بسیار مناسب است؛ چرا که با ظاهر ساده و تفسیرهای آسانی که ارائه می‌‌دهد، کار را برای افراد راحت می‌کند.همچنین موتورهای بکار برده شده در این نرم افزار، نسبت به دیگر نرم افزارهای هوش تجاری موجود در بازار، قدرت و سرعت بسیار بالاتری دارد و زمان رسیدن به نتایج دلخواه را تا حد زیادی پایین می‌اورد. این نرم افزار بخش‌های مختلف کسب و کارها ‌را پوشش می‌‌دهد؛ برای مثال می‌توان به: منابع انسانی، بازاریابی، خرید، فروش، مالی و غیره اشاره کرد.

این ابزار سعی می‌کند با استفاده از اینترنت اشیا (IOT)، یادگیری ماشین (Machine Learning) و هوش مصنوعی (AI)، سختی‌ها و پیچیدگی‌های تحلیل داده‌ را ساده کند. Sisense به دلیل ارائه محیط ساده و کاربر پسند در میان مدیران محبوبیت زیادی دارد. این پلتفرم به همه افراد در هر سطحی اجازه می‌دهد با داده‌های بزرگ و پیچیده کار کرده و به تحلیل‌های عمیق دست پیدا کنند. خوب است بدانید که نرم افزار Sisense برای افرادی که علاقه چندانی به هوشمند سازی ندارند، بسیار کارآمد و مناسب است، چرا که با ظاهر ساده و تفسیرهای آسان، انجام کارها را راحت‌تر می‌کند.این نرم افزار می‌تواند در فضای ابری یا بر روی تجهیزات کامپیوتری سازمان اجرا شود. قیمت گذاری آن نیز بر اساس خرید اشتراک سالیانه انجام می‌شود.در ادامه به ویژگی‌هایی که باعث خاص بودن این نرم افزار شده است، می‌پردازیم:

نرم افزار Zoho Analytics

این نرم افزار یک راه حل قوی است که می‌تواند داده‌های مختلف را از پرونده‌های مختلف مانند مایکروسافت آفیس، فیدهای URL و پایگاه داده‌ای مانند MySQL یکپارچه سازی کند. Zoho Analytics از سایر نرم افزارهای عملیاتی شرکت Zoho و هم از پلتفرم‌های فضای ابری مانند DropBox و برنامه‌های دیگر مانند Google Analytics، Quickbooks و… اطلاعات به دست می‌آورد. سپس داده‌های پراکنده از طریق فرمول‌های آماری و ریاضی یکپارچه شده و گزارش‌های تخصصی و کاربردی به شما ارائه می‌دهند. این گزارش‌ها به راحتی از طریق پورتال قابل مشاهده و از طریق ایمیل، قابل به اشتراک گذاری و چاپ هستند.این ابزار یک دوره آزمایشی رایگان 15 روزه دارد. پس از طی این مدت چندین مدل قیمت گذاری ارائه می‌شود که همگی به صورت اشتراک سالیانه هستند.

نرم افزار Board

یکی دیگر از نرم افزارهای هوش تجاری، Board است. شرکت Board International، 3 ابزار هوش تجاری (BI)، تحلیل‌های پیشگویانه (predictive analytics) و مدیریت عملکرد (performance management) را در یک نرم افزار جمع کرده است.نرم افزار Board یکی از کاربردی ترین نرم افزارهای هوش تجاری محسوب می‌شود. این نرم افزار توسط شرکت Board Internationalدر نسخه‌های متنوع برای بخش‌های مختلف کسب و کارها، تولید و با امکانات ویژه‌ای، منتشر شده است. نرم افزار Board دارای سه ابزار موثر و کاربردی هوش تجاری است که با خرید نرم افزار سه ابزار ارائه شده، در دسترس شما قرار خواهد گرفت.

هرچند این شرکت قصد داشته نرم افزاری برای تمام افراد با ماژول‌های منابع انسانی، منابع مالی، بازاریابی، مدیریت زنجیره تامین، فروش و… ارائه دهد، اما بیشتر در بحث مالی هوش تجاری متمرکز است. این نرم افزار به زبان‌های انگلیسی، اسپانیایی، ژاپنی، فرانسوی، آلمانی و ایتالیایی در دسترس است. خوب است بدانید که آخرین نسخه سیستم عامل Board، موتور محاسبه حافظه را جایگزین رویکرد پردازش تحلیلی آنلاین چند بعدی (MOLAP) کرده است.در ادامه به معرفی سه ابزار موجود در Board می‌‌پردازیم:

نرم افزار Looker

این محصول اولین پلتفرم در دسترس برای کسب و کار است که برای سیستم‌های مدیریت پایگاه داده گسترده و مقیاس پذیر مانند Amazon Redshift، Google BigQuery، Netezza و… طراحی شده است. نرم افزار Looker، به کاربران اجازه می‌دهد از داده‌ها و ابزارهای آن هر طور که می‌خواهند استفاده کرده و به هر نتیجه‌ای که دنبال می‌کنند دسترسی پیدا کنند. همچنین این نرم افزار با شرکت‌های تحلیل داده و کارشناسان این حوزه برای کمک به کاربرانی که صرفا به دنبال نتایج خروجی و گزارش‌های مدیریتی هستند، کار می‌کند.Looker به شرکت‌ها کمک می‌کند از طریق دسترسی به داده‌ها در زمان واقعی تصمیمات بهتری بگیرند.

نرم افزار Domo

این ابزار یک پلتفرم ابری است که یک دنباله از نرم افزارهای هوش تجاری برای صنایع مختلف مانند سرویس‌های مالی، آموزش، بهداشت و درمان و… ارئه می‌کند. نرم افزار Domo ابزارهای متنوعی در اختیار نقش‌های مختلف سازمانی مانند مدیریت، کارشناسان هوش تجاری، کارشناسان فناوری اطلاعات و… قرار می‌دهد. Domo رابط کاربری موبایل بسیار پیشرفته‌ای دارد و مخاطبان هدف آن مدیران، کارشناسان بخش بازاریابی و فروش و کارشناسان هوش تجاری هستند. این نرم افزار با ایجاد همکاری شبکه‌ای، به شما اجازه می‌دهد تا نتایج به دست آمده از داده‌ها و پیشرفت‌های کسب و کارتان را با سایرین به اشتراک بگذارید.

یک نرم افزار بر پایه سرویس‌های ابری است که در نسخه‌های متفاوت برای کسب و کارهای متنوع، تولید و منتشر شده است. از ویژگی‌های مهم این نرم‌افزار، قابلیت یکپارچه‌سازی با بیشتر دستگاه‌ها ‌است که شرکت‌ها ‌و سازمان‌ها ‌با آنها ‌مشغول به کار هستند.نرم افزار Domo با ایجاد همکاری شبکه‌ای، به شما اجازه می‌‌دهد تا نتایج بدست آمده از داده‌ها ‌و پیشرفت‌های کسب و کارتان را با دیگران به اشتراک بگذارید.خوب است بدانید که این نرم افزار ابزارهای یکپارچه سازی با اکثر پلتفرم‌هایی که شرکت‌های بزرگ IT با آن‌ها سر و کار دارند، را دارد.

مزایای نرم‌افزار Domo

معایب نرم افزار هوش تجاری DOMO

نرم افزار SAS Visual Analytics

نرم افزار SAS Visual Analytics از بهترین نرم افزارهای هوش تجاری است که با ارائه قابلیت‌های متنوع، رضایت بسیاری از افراد را بدست آورده است.این نرم افزار توسط شرکت خوشنام SAS در نسخه‌های مختلفی تولید و منتشر شده است که SAS Visual Analytics آخرین نسخه از نرم افزارهای SAS به حساب می‌اید. این نرم افزار با تمرکز روی ارتباط بین داده‌ها ‌و ایجاد رابطه میان آنها، به نتایج بسیار کاربردی می‌‌رسد.

 SAS Visual Analytics نتایج بدست آمده را با دقت بسیار بالایی تحلیل و بررسی می‌‌کند و در نهایت آنها ‌را به صورت نمودار، چارت و گزارش در اختیار مدیران سازمان‌ها ‌قرار می‌‌دهد. این نرم افزار قابلیت ایجاد متغیر و مقایسه قسمت‌های مختلف آن را برای شما فراهم می‌کند.سیستم SAS ، هوش تجاری را با تجزیه و تحلیل‌های آماری بررسی می‌کند که از طریق پلتفرم SAS Viya مبتنی بر فضای ابری و سرویس‌های کوچک ارائه می‌شوند. همچنین این نرم افزار نتایج به دست آمده را با دقت بسیار بالایی تحلیل و بررسی کرده و در نهایت آنها را به صورت نمودار و گزارش در اختیار مدیران سازمان قرار می‌دهد. علاوه بر این، قابلیت ایجاد متغیر و مقایسه قسمت‌های مختلف آن را برای شما فراهم می‌کند.

هدف این نرم افزار، برجسته کردن خودکار روابط کلیدی در داده‌ها است. ویژگی‌های ابزار SAS Visual Analytics عبارتند از: تجزیه و تحلیل احساسات برای استخراج داده‌ها از رسانه‌های اجتماعی، تولید خودکار نمودارها و تهیه نقشه. این نرم افزار می‌تواند به عنوان یک سرویس، در ابرهای عمومی، ابرهای خصوصی یا در بستر Cloud Foundry ارائه شود.در ادامه به ویژگی‌هایی که باعث ارزش بالای SAS Visual Analytics در میان نرم افزارهای هوش تجاری شده است می‌‌پردازیم:

نرم افزار TIBCO

شرکت TIBCO تولید کننده نرم افزارهای یکپارچه سازی، تحلیل کسب و کار و پردازش رویدادهای تجاری است. این شرکت با محصولات خود، اطلاعات، تصمیمات، فرآیندها و برنامه‌های کاربردی را برای طیف گسترده‌ای از مشتریان مدیریت می‌کند.این پلتفرم، یکی از موفق‌ترین نرم افزارهای هوش تجاری است که قابلیت تهیه اطلاعات مبتنی بر یادگیری ماشین را برای پشتیبانی از ساخت مدل‌های پیچیده داده ارائه می‌دهد. ویژگی‌های TIBCO عبارتند از: توانایی استفاده از تکنیک ‌های علم داده، تجزیه و تحلیل‌های جغرافیایی، تحلیل و بررسی داده‌های در جریان با استفاده از جستجوی زبان طبیعی، ارائه خدمات مالی، انرژی، کالاهای بسته بندی شده مصرفی، مراقبت‌های بهداشتی و… 

این نکته را هم بدانید که تحلیل‌گران و دانشمندان داده از مخاطبان اصلی این نرم افزار به شمار می‌روند.

نرم افزار SAP Business Intelligence

عبارت SAP (مخفف سیستم‌ها، برنامه‌ها و محصولات) یک شرکت فناوری اطلاعات چند ملیتی است که یک سری از نرم افزارها را برای شرکت‌ها توسعه می‌دهد. به بیان دیگر، نوعی توسعه دهنده هوش تجاری است. راه حل‌های BI SAP این نرم افزار را می‌توان به دو دسته: مدیریت پایگاه داده و راه حل‌های تحلیلی تقسیم کرد.

این نرم افزار به دلیل داشتن قابلیت‌های فراوان، از بهترین نرم افزارهای هوش تجاری به شمار می‌رود. SAP Business Intelligence با ارائه راه حل‌های پیشرفته تحلیلی مانند تجزیه، بررسی نتایج در زمان واقعی و… به کابران برای تصمیم‌گیری بهتر کمک می‌کند.

 SAP Business Intelligence با قابلیت‌های فراوانی که در اختیار کاربر قرار می‌‌دهد، جزء بهترین نرم افزارهای هوش تجاری است. این نرم‌افزار با ارائه چندین راه‌حل پیشرفته تحلیلی از جمله تجزیه، بررسی نتایج در زمان‌های واقعی و موارد دیگر به کاربران برای تصمیم‌گیری بهتر کمک می‌‌کند.SAP به شما برای بهینه سازی عملکرد کسب و کارتان، پیدا کردن مشکلات و رفع آنها‌ و یا شناخت موفقیت‌ها ‌و حفظ آنها ‌از طریق ابزارهای قدرتمندی که در اختیار شما می‌گذارد، کمک خواهد کرد.

مزایای استفاده از نرم افزارهای هوش تجاری چیست؟

نرم افزار QlikSense

یکی دیگر از نرم افزارهای هوش تجاری، QlikSense است. QlikSense توسط شرکتی خوشنام در زمینه نرم افزارهای تحلیلی به نام، Qlik تولید و منتشر شده است.هدف اصلی این نرم افزار، دسترسی تمام کارمندان یک شرکت به کل اطلاعات موجود با در نظر گرفتن قوانین آن شرکت است. این نرم افزار با استفاده از موتور پرسرعت و قدرتمندی که دارد، جستجو میان داده‌ها ‌و ایجاد رابطه بین آنها ‌را در مدت زمان کمی‌ برای کاربر انجام خواهد داد.

QlikSense، امکان تهیه سریع گزارش‌های شخصی و کاری را با داشبورد بسیار دقیق و کاربر پسندی که دارد، به آسانی در اختیار افراد قرار خواهد داد. نرم افزار QlikSense برای کسب و کارهایی که به دنبال یک راهکار کامل و نهایی برای یافتن حجم وسیعی از داده‌ها، بازیابی و مرور آنها ‌همراه با دیدی نو و کیفیت فوق‌العاده هستند، بهترین گزینه است و از کار کردن با این نرم افزار لذت خواهند برد.با استفاده از این نرم افزار شما می‌‌توانید نمودارها ‌و چارت‌هایی بسیار دقیق با استفاده از تحلیل‌های بدست آمده، آماده کنید و به افراد خود ارائه دهید.در ادامه به ویژگی‌هایی که نرم افزار QlikSense را نسبت به دیگر نرم افزارهای هوش تجاری موجود، خاص کرده است، اشاره می‌‌کنیم:

نرم افزار هوش تجاری Qlickview

ابزار QlikView یکی از برنامه‌های BI است که توسط Qlik به عنوان بخشی از پلتفرم تجزیه و تحلیل داده آن با تمرکز بر توسعه سریع و برنامه‌های تحلیلی هدایت‌شده و داشبورد ارائه می‌شود. این ابزار بر روی یک موتور کاوش انجمنی ساخته شده است که امکان کشف داده ها را بدون نیاز به استفاده از ابزارهای مبتنی بر پرس و جو می‌دهد و ریسک نادیده گرفتن داده‌ها و ارائه نتایج نادرست را از بین می‌برد. نرم افزار QlikView یکی از معروف‌ترین ابزارهای تحلیلی هوش تجاری است.

مزایای QlikView :

معایب QlikWiew :

شما باید برای یادگیری این نرم افزار زمان و هزیه زیادی صرف کنید، زیرا در بسیاری از موارد به تخصص فنی نیاز دارد و شرکت‌های کوچک تا متوسط ممکن است آن را پر هزینه و گران بدانند.

نرم افزار GoodData

آخرین مورد از نرم افزارهای هوش تجاری که به شما معرفی خواهیم کرد، GoodData است. نرم افزار GoodData با جمع آوری داده‌ها ‌و ارائه تجزیه و تحلیل‌های عمیق و کاربردی، به پیشرفت مدیریت و کسب و کار شما در زمانی محدود، کمک خواهد کرد.این نرم افزار قابلیت سفارشی کردن تجزیه و تحلیل‌ها ‌را در اختیار کاربران می‌گذارد و در نهایت نتایج بدست آمده را به صورت گزارش و نمودار ارائه می‌دهد.نرم افزار GoodData بخش‌های مختلف سازمان‌ها ‌را مانند: فروش، بازاریابی، فعالیت‌های اجتماعی و خدمات مشتریان را پوشش می‌‌دهد و با ارائه خدمات متنوع به جلب رضایت مشتریان کمک خواهد کرد. و در انتها…

ابزارهای هوش تجاری جمع‌آوری داده‌ها و اطلاعات را ساده‌تر کرده و آن‌ها را به صورتی مجسم می‌کند که بتوانید معنی شان را راحت‌تر درک کنید. اما اینکه این فرآیند تا چه اندازه ساده باشد و اینکه شما چگونه می‌توانید داده‌ها را تجسم کنید، به ابزاری که انتخاب می‌کنید بستگی دارد.

در حال حاضر تعداد زیادی از نرم افزارهای هوش تجاری تولید شده است و با امکانات مختلف در دسترس قرار گرفته‌اند. این نرم افزارها‌ اطلاعات مفیدی را در مورد عملکرد شغل و مکان کسب و کارتان به شما ارائه می‌ دهند و به شما در یافتن بهترین مسیر برای موفقیت و رفع مشکلات موجود کمک خواهند کرد.پر اهمیت‌ترین نکته در انتخاب نرم افزارهای هوش تجاری، ارائه تحلیل و بررسی‌های دقیق و اطلاعات کاربردی بر اساس ساختار سازمانی است. همچنین بررسی قابلیت‌های دیگری مانند: چگونگی مدیریت و جمع آوری داده‌ها، چگونگی گزارش سازی، رابط کاربری راحت، اتصال به منابع داده و ساختار سازمانی ارائه شده در هنگام انتخاب نرم افزار مناسب باید مد نظر قرار بگیرند.

در پایان لازم است به این مورد دقت داشته باشید که امروزه برای پیشرفت در مدیریت و کسب و کار، استفاده از تکنیک‌ها ‌و نرم افزارهای هوش تجاری امری واجب و ضروری است. در واقع نرم افزارهای هوش تجاری با ارائه قابلیت‌های ویژه، به کاربران برای بررسی بخش‌های مختلف سازمان و شرکتی که در آن مشغول به کار هستند، کمک می‌‌کنند

دوره های مرتبط

دوره کامل تضمینی هوش تجاری با رویکرد کسب درآمد در داخل و خارج از کشور

 

آنالیز داده و هوش تجاری یکی از پردرآمدهای شغل های دنیا چه در داخل کشور و چه خارج از کشور است. ما در دوره آموزشی  صفر تا صد هوش تجاری را به صورت تضمینی آموزش میدهیم.

آموزش ویدیویی هوش تجاری در SQL

 

شما در این دوره آموزشی (آموزش ویدیویی هوش تجاری در SQL) با مفاهیم و اصول هوش تجاری در SQL آشنا می شوید.

آموزش صفر تا صد طراحی؛ تحلیل و پیاده سازی سامانه های حرفه ای هوش تجاری با پاور بی آی

 

آموزش صفر تاصد طراحی، تحلیل و پیاده سازی سامانه های حرفه ای هوش تجاری با پاور بی آی در 98 ساعت و توسط اساتید مجرب آماده شده است.

آموزش صفر تا صد داشبورد سازی در سی شارپ

 آموزش کامل و پروژه محور مباحث به همراه مثال کاملا عملی در محیط سی شارپ که یک محیط برنامه نویسی ماکروسافتی می باشد. دوره آموزش داشبورد سازی در سی شارپ شامل ساخت یک داشبود زیبا در محیط سی شارپ به کمک کامپوننتهای ssrs و Chart.js می باشد. 

آموزش کاملا حرفه ای ویدیویی هوش تجاری در Oracle

آموزش ویدیویی هوش تجاری در Oracle ابتدا به بررسی ساختار کلی هوش تجاری اوراکل پرداخته و سپس به مراحل نصب نرم افزارهای مرتبط با کار خود می پردازیم. سپس مباحث آنالیز داده و فاندامنتال کار را بررسی کرده و در خصوص ریپازیتوری و مسایل مربوط به ان صحبت می کنیم.