محصولات ما

جهت مشاهده مسیر آموزشی خود از منوی مسیر های آموزشی اقدام کنید

مشاهده دوره های بیشتر

Loading…

آموزش نرم افزار کلیک ویو(Qlik view)

قبل از مطالعه این مقاله توصیه میشود این مقاله “استفاده از کلیک ویو یک اشتباه جبران ناپذیر” مطالعه شود

آموزش نرم افزار کلیک ویو(Qlik view)

در این بخش به آشنایی بیشتری ازنرم افزار کلیک ویو(Qlik view) و محیط نرم افزار میپردازیم.

نرم افزار کلیک ویو(Qlik view)

مقدمه ای بر نرم افزار کلیک ویو(Qlik view)

ویو نرم افزار پیشروی طراحی و ساخت داشبورد است. با این نرم افزار می توانیم تمام فرآیند تولید و اتوماسیون و مدیریت داشبورد های تجاری را پیاده سازی کنیم. با وجود اینکه نرم افزار کلیک ویو تجاری است و باید برای استفاده از آن هزینه های الیسنس بپردازیم اما آنقدر قابلیت دارد که بسیاری از سازمان های ایرانی از کلیک ویو برای پروژه های داشبورد خود استفاده می کنند. بنابراین آموزش کلیک ویو در یک سازمان متوسط یا بزرگ که داده های زیادی دارد اهمیت بسیار بالایی پیدا می کند.

نرم افزار کلیک ویو قابل تنظیم برای نیازهای هر سازمانی بدون در نظر گیری ابعاد و ساختار آن سازمان است. کلیک ویو باعث انقالبی در فن آوری و صنعت نرم افزار به ویژه در ابزارهای هوش کسب و کار شده است و تا سال 2013 در 100 کشور جهان توسط 15000 مشتری در قالب 457000 کاربر استفاده می شده است.
با توجه به اینکه کلیک ویو از تکنولوژ in-memory استفاده می کند سرعت و قدرت کار با داده ها در آن بسیار بالاتر از ابزار ها و نرم افزار های دیگر است.

بستر تحلیل کسب و کار کلیک ویو، در واقع پلی است بین راه حل های سنتی هوش تجاری و برنامه های کاربردی مستقل سازمان ها، که کاربران را قادر به ایجاد روش های نوین جهت دستیابی به دستاوردهای جدید میسازد. کلیک ویو بر روی تمام منابع داده ای کار می کند و طیف گسترده ای از قابلیت های جدید در هوش کسب و کار را ارائه خواهد داد. همچنین با استفاده از واسط کاربری بسیار واضح، ساده و به دور از هرگونه پیچیدگی،
افق تازه ای از تحلیل را برای شما فراهم مینماید.

آموزش کلیک ویو نیز نسبتا روال خوب و قابل درکی دارد و شما می توانید در سازمان خود به خوبی آن را آموزش دهید و قابلیت استفاده از آن را برای افراد سازمان فراهم کنید.نرم افزار کلیک ویو امکان دسترسی، ترکیب و طبقه بندی تقریباً تمام فرمت های اطالعاتی شامل داده های رابطهای استاندارد(Data Relational Standard)،فایلهای متنی دادهای متعارف(Files Text)،فایلهای Excel ،اطلاعات در قالب XMLو HTML فراهم آورده و ارتباط میان منابع اطلاعاتی مختلف را بصورت اتوماتیک برقرار میکند، امکانی که در هیچ برنامه دیگری وجود ندارد QlikView. خود را با ساختار اطلاعاتی سازمان شما منطبق می کند و شما هیچ گونه نیازی به تغییر درمنابع اطلاعاتی خود نخواهید داشت. اطلاعات شما چه در انبارهای داده (warehouses Data)چه در سیستم های عملیاتی و چه بصورت فایلهای excel یا Text یا در بانکهای اطالعاتی Access یا هر پایگاه اطلاعاتی رابطهای (Database Relational)دیگری قرار گرفته باشد در برنامه کلیک ویو قابل دسترسی است. همچنین با رابط های متعلق به پرکاربرد ترین برنامه ها نظیرSAP ، کلیک ویو دسترسی و تحلیل به اینگونه داده ها را نیز سهولت بخشیده است.

QlikView محصول شرکت QlikTech  می باشد  این شرکت در سال ۱۹۹۳ در سوئد تاسیس شده است و اکنون واقع در پنسیلوانیا آمریکا می باشد و دارای شاخص NASDAQ در بورس آمریکا می باشد ، این شرکت جزو ۲۵ شرکت پر رشد آمریکا می باشد و این شرکت مشتریان بزرگی چون زیمنس ، سونی ، توشیبا ،پاناسونیک و میتسوبیشی  … دارد.

زمانی ایجاد داشبورد ها و تجزیه و تحلیل داده ها برای هر خروجی چند ماه طول می کشید، و سرعت تصمیم گیری سازمانی را پایین  می آورد اما با کلیک ویو qlikView می توان آن را در چند دقیقه انجام داد. کلیک ویو qlikView بستر هوش تجاری برای تبدیل داده ها به دانش می باشد.  این نرم افزار هر کسب و کار و کاربر های فنی را قادر می سازد تا داده های خود را بدون هیچ محدودیتی جدا کنند، و به آنها کمک می‌کند زمانی که نیاز به تصمیم گیری در مورد مسائل سازمانی است، تصمیمات موثر و بهتری  مبتنی بر اطلاعات صحیح بگیرند.  کلیک ویو qlikView نرم افزاری است که امکان باز یافتن و تطبیق دادن داده ها را از منابع گوناگون ، فراهم می‌کند. با بارگذاری در برنامه، داده ها در مسیری که فهم و کار با آن ها آسان تر باشد، ارائه می شوند. نرم افزاری ساده و قابل انعطاف می باشد  و کاربران نهایی در سازمان به راحتی می توانند از آن استفاده کنند و در زمان کوتاهی آن را آموزش ببینند.

در کلیک ویو qlikView می توان حجم بالایی از اطلاعات را با سرعت بسیار زیادی بارگذاری کرد و استفاده نمود. کلیک ویو qlikView به شما کمک می‌کند در هر زمانی اطلاعات و داده های سازمانی خود را بر اساس معیار ها و شاخص های  سازمانی خود بررسی نمایید و بتوانید بر اساس آن تصمیمات دقیقی را بگیرید.

براساس معتبرترین موسسه تحقیقات تکنولوژی دنیا -گارتنر (Gartner)  کلیک ویو یکی از برترین نرم افزار های هوش تجاری در دنیا می باشد و حتی می توان کلیک ویو qlikView را لیدر بازار هوش کسب و کار دانست.

کلیک ویو qlikView یک راه حل جامع و انعطاف پذیر هوش تجاری است . این راه حل با استفاده از تکنولوژی انحصاری خود می تواند با محاسبات در لحظه، سطحی از بینش و شهود صحیح از حقایق سازمان را از طریق اکتشاف اطلاعات ایجاد کند.

عمیق ترین تحلیل ها و گزارشات را از ماموریت های کلیک ویو qlikViewمی باشد، کلیک ویو هر روز تمام اطلاعات را از منابع شما بروز می کند و مانند یک مشاور به شما امکان پرسشگری می دهد.

کلیک ویو qlikview مجموعه نرم افزار کاملی در زمینه هوش کسب و کار (BI) است. سریع نصب می شود، یادگیری آن بسیار ساده است، به آسانی و به دور از پیچیدگی های فنی قابل استفاده است.

کلیک ویو qlikView با معماری یکپارچه خود، انواع تحلیل ها، نیازهای اطلاعاتی و انواع نیازهای گزارش گیری را برای تمام سازمان ها فراهم می آورد.

این نرم افزار با فناوری منحصر به فرد و ثبت شده خود، دسترسی کاربر به اطلاعات مخفی در سیستم های عملیاتی را به هیچ عنوان محدود نمی کند.

نرم افزار کلیک ویو QlikView قابل تنظیم برای نیازهای هر سازمانی بدون در نظر گیری ابعاد و ساختار آن سازمان است.

کلیک ویو QlikView باعث انقلابی در فن آوری و صنعت نرم افزار به ویژه در ابزارهای هوش کسب و کار شده است و در 100 کشور جهان توسط 15000 مشتری در قالب 457000 کاربر استفاده می شود.

برنامه های تحت کلیک ویو 4 برابر سریع تر طراحی و نصب می شوند و نصف قیمت نرم افزارهای مشابه هزینه دارند و 2 برابر ارزش افزوده بیشتر برای سازمان ها ایجاد می کند.    بستر تحلیل کسب و کار کلیک ویو QlikView، در واقع پلی است بین راه حل های سنتی هوش کسب و کار و برنامه های کاربردی مستقل سازمان ها، که کاربران را قادر به ایجاد روش های نوین جهت دستیابی به دستاوردهای جدید می‌سازد. کلیک ویو QlikView بر روی تمام منابع داده ای کار می کند و طیف گسترده ای از قابلیت های جدید در هوش کسب و کار را ارائه خواهد داد. همچنین با استفاده از واسط کاربری بسیار واضح، ‌ساده و به دور از هرگونه پیچیدگی، افق تازه ای از تحلیل را برای شما فراهم می‌نماید.  

همواره همراه شماست

 شما می‌توانید از طریق وسایل الکترونیکی همراه نظیر iPad، iPhone و گوشی های همراه Android و Blackberry به اطلاعات تحلیلی خود دسترسی داشته باشید. بنابراین شما دسترسی به این اطلاعات را در هر مکان و زمان با امکان تجزیه و تحلیل پویا و تعاملی داده ها، بی نیاز از نشستن پشت کامپیوترهای خود خواهید داشت.  

سرعت در نصب، یادگیری آسان، سهولت در استفاده

  نرم افزار کلیک ویو QlikView نیازمند حداقل آموزش و در اکثر مواقع بی نیاز از آموزش است. کاربران ظرف چند دقیقه قادر به استفاده از برنامه های تولید شده تحت کلیک ویو QlikView هستند. کاربران به مجرد اینکه با ویژگیها و مزایای کلیک ویو QlikView آشنا می شوند، به سختی می توانند بدون این برنامه به کار خود ادامه دهند. کاربران از نرم افزارها و سیستم هایی که نیاز به صرف وقت زیاد جهت استفاده و یادگیری دارند گریزان هستند. نرم افزار کلیک ویو QlikView برای اولین بار در عرصه ابزارهای هوش کسب و کار، کاربران را به محیطی هدایت میکند که در آن پیچیدگی جایی ندارد.

تجمیع  و انسجام  داده ها جهت تجزیه و تحلیل

فناوری انحصاری مبتنی بر RAM کلیک ویو قادر است داده های شما را از هر منبعی با یکدیگر جمع آوری، متمرکز و منسجم نماید. آیا از SAP، Salesforce یا دیگر برنامه های سازمانی استفاده می کنید؟  آیا داده هایی در Excel، XML یا فرمت های CVS و یا در Oracle، Microsoft SQL Server یا MySQL ذخیره نموده اید؟ آیا از انبار داده (Data Warehouse) استفاده می کنید؟  در هر صورت هیچگونه مشکلی وجود نخواهد داشت. چرا که کلیک ویو QlikView همه این موارد را پوشش می دهد.    نرم افزار کلیک ویو QlikView امکان دسترسی، ترکیب و طبقه بندی تقریباً تمام فرمت های اطلاعاتی شامل داده های رابطه‌ای استاندارد (Standard Relational Data)، فایلهای متنی داده‌ای متعارف (Text Files)، فایلهای Excel، اطلاعات در قالب XML و HTML فراهم آورده و ارتباط میان منابع اطلاعاتی مختلف را بصورت اتوماتیک برقرار می‌کند، امکانی که در هیچ برنامه دیگری وجود ندارد. کلیک ویو QlikView خود را با ساختار اطلاعاتی سازمان شما منطبق می کند و شما هیچ گونه نیازی به تغییر درمنابع اطلاعاتی خود نخواهید داشت. اطلاعات شما چه در انبارهای داده (Data warehouses) چه در سیستم های عملیاتی و چه بصورت فایل‌های Excel یا Text یا در بانک‌های اطلاعاتی Access یا هر پایگاه اطلاعاتی رابطه‌ای (Relational Database) دیگری قرار گرفته باشد در برنامه کلیک ویو QlikView قابل دسترسی است. همچنین با رابط های متعلق به پرکاربرد ترین برنامه ها نظیر SAP، کلیک ویو دسترسی و تحلیل به اینگونه داده ها را نیز سهولت بخشیده است.  

بازگشت سریع سرمایه با صرف هزینه کمتر

هزاران نفر از مشتریان ما، نرم افزار کلیک ویو QlikView را تنها ظرف چند روز نصب و راه اندازی کرده اند. با استفاده از کلیک ویو QlikView می‌توان یک برنامه تحلیل یا گزارشگیری را ظرف چند ساعت طراحی، پیاده سازی و استفاده نمود. تغییرات احتمالی در برنامه بصورت مداوم و بدون صرف هزینه اضافی در کمتر از چند ساعت قابل اعمال است. کلیک ویو QlikView تعداد نامحدودی فیلد اطلاعاتی و ابعاد گزارش گیری را فراهم می آورد. تمام اقلام اطلاعاتی موجود در منابع اطلاعاتی شما، توسط خود شما و بدون نیاز به متخصصین کارآزموده، قابل استفاده در گزارشها و تحلیل های شما می‌باشد. کاربران سازمانی از کار با این نرم افزار راضی بوده و در نتیجه بازدهی بیشتری را برای سازمان به ارمغان خواهند آورد و بعلاوه ROI (نرخ بازگشت سرمایه) در کل سرمایه گذاری های سازمان شما میزان بالاتری خواهد‌داشت.

طراحی شده با فناوری In-Memory

موتور قدرتمندی که در جستجوی پیوسته کلیک ویو نهفته است، معماری داخل حافظه ای تکنولوژی پیشرفته کلیک ویو QlikView را تشکیل می دهد. همچنین مشکلات فنی مربوط به ابزار های قدیمی هوش کسب و کار که کم سرعت، مبتنی بر دیسک و مبتنی بر درخواست ها (Query) میباشند را حل نموده و چیزی فراتر از داده های استاتیک و محدود را به کاربر ارائه خواهد داد. کلیک ویو QlikView تنها با چند کلیک داده های شما را تماماً از داخل حافظه خوانده و با جستجوی سریع و پیوسته، امکان و تجزیه و تحلیل های فوری را فراهم می آورد.

سیستم امنیتی قدرتمند

کلیک ویو QlikView برای محافظت از اطلاعات حساس و اطلاعات تحلیلی سازمان شما طراحی شده است. کلیک ویو QlikView از استاندارد های امنیتی پشتیبانی می کند و خصوصا جهت حفاظت از میلیاردها داده ی سازمانی  و دهها هزار کاربر طراحی شده است . کنسول امنیتی پیشرفته و قابل مدیریت کلیک ویوQlikView شما را قادر میسازد که تعیین کنید کدام کاربر کدام اطلاعات تحلیلی، داده ها و نتایج را مشاهده کند. شما همچنین می توانید سیاست های کاربری گروهی، انفرادی و وظیفه محور خود را از اطلاعات فردی تا محدودیت های جزئی، ردیفی و مقداری به اجرا در آورید.

جستجوی پیوسته

امکان جستجوی پیوسته کلیک ویو QlikView مزیت بعدی آن است. شما می توانید کماکان به جستجوی عبارات مورد نظر خود ادامه بدهید. با این تفاوت که همانند امکان جستجوی سریعی که در google وجود دارد، جستجوی پیوسته کلیک ویو QlikView نیز قادر به یافتن سریع نتایج همزمان با تایپ کردن شما می باشد. واسط کاربری مستقیم این نرم افزار ارتباطات مهم در اطلاعات شما را برجسته و مشخص می نماید.

چرا داده کاوی سودآور است؟

از آنجا که داده کاوی منجر به اخذ تصمیمات واقع بینانه می شود. و منجر به تکرار تصمیمات سودآور گذشته و عدم تکرار تصمیمات اشتباه می گردد، سود آور است.با داده کاوری تصمیمات احساسی مدیران حذف میشود.

و مدیران ارشد در تصمیم گیری خود از علم و آگاهی کامل بهره می جویند. بنابراین ضررهای ناشی از اخذ تصمیمات بدون آگاهی و با سعی و خطا است از سیستم مدیریت حذف می شود. و تصمیمات جدید خود تجارب موفقیت جدید کسب و کاری خواهد بود که دانش را به حوزه خود وارد کرده است. داده‏کاوی همچنین فضای سال های گذشته ی شرکت شما را می نگرد و در نهایت نشان می دهد که کدام تصمیمات منجر به سود شده است در حالی که شما از آن ها بی خبر بوده اید. مدیران ارشد همواره در حال اخذ تصمیمات جدید هستند و این تصمیمات ایشان است که منجر به زیان و یا منفعت مجموعه می شود. بسیاری از این تصمیمات بر اساس واقعیات موجود گرفته نمی شود و عواملی چون «فراموشی»، «تخلفات و تقلبات»، «اشکالات خط تولید»، «منافع شخصی» و «سیاست های اعمال نفوذ شده از جاهای دیگر» منجر به اتخاذ تصمیمات غیر شفاف و در نتیجه زیانبار می شود. داده کاوی اخذ تصمیمات زیانده را می کاهد. مدیران در فضای شفاف نمی توانند احساسی تصمیم بگیرند. و با علم  به گذشته می دانند کدام تصمیمات زیانده بوده اند. یکی از مزایای مهم داده کاوی این است که فضای حاکم بر کسب و کار شما را شفاف می کند و شما را یاری می رساند تا واقع بینانه تصمیم گیری کنید. در کسب و کار های گوناگون بررسی شده است و نتیجه بر ان بوده که تصمیمات ۱۰ سال گذشته یک کسب و کار مشخص در بسیاری از موارد مشابه بوده است. این شباهت در خاطر صاحبان کسب و کار نمی ماند و اکثرا حتی نمایان هم نمی شود. داده‏کاوی فضای سال های گذشته ی کسب و کار شما را بازخوانی می کند و به شما می گوید کدام تصمیمات منجر به سود شده است و کدام تصمیمات منجر به زیان کسب و کار شده است.بنابراین داده‏کاوی باعث می شود تصمیمات زیانده کسب و کارتان در گذشته را تکرار نکنید ولی تصمیمات سودآور اتفاق افتاده در گذشته را دوباره تکرار کنید.

مقایسه نرم افزار کلیک ویو(Qlik view) و دیگر نرم افزار های BI از نگاه گارتنر

گارتنر ( Gartner ) یک مؤسسه تحقیقاتی و مشاوره ای واقع در آمریکا میباشد. این مؤسسه، هر سال گزارشی در زمینه تکنولوژی و فنآوری اطلاعات، با هدف تهیه و آنالیز کیفی بازار، جهت گیری ها، رشد شرکت ها و رقبا منتشر میکند. این گزارش به جعبه جادوی گارتنر (Gartner Magic Quadrant) معروف است. در عکس زیر جایگاه کلیک ویو نسبت به سایر رقبا را مشاهده میکنید.

نرم افزار کلیک ویو(Qlik view)

اکثر سازمان هایی که قصد پیاده سازی هوش تجاری در مجموعه خود را دارند، از گزارش جعبه جادویی گارتنر که برای هوش تجاری و پلتفرم های تحلیلی منتشر میشود، جهت انتخاب ابزاری مناسب و کارآمد استفاده میکنند.

در هشتم فوریه ۲۰۱۶، به رسم هر ساله از این جعبه جادویی رونمایی و کلیک ویو برای ۶ سال متوالی به عنوان یکی از رهبران و پیشگامان هوش تجاری انتخاب شد.

۱۳ قابلیت کلیدی نرم افزار کلیک ویو(Qlik view)

زمانی ایجاد دشبورد ها و تجزیه و تحلیل داده ها برای هر خروجی چند ماه طول می کشید، و سرعت تصمیم گیری سازمانی را پایین می آورد اما با کلیک ویو می توان آن را در چند دقیقه انجام داد .
کلیک ویو بستر هوش کسب و کار برای تبدیل داده ها به دانش می باشد. این نرم افزار هر کسب و کار و کاربر های فنی را قادر می سازد تا داده های خود را بدون هیچ محدودیتی جدا کنند، و به آن‌ها کمک می‌کند زمانی که نیاز به تصمیم گیری در مورد مسائل سازمانی است، تصمیمات موثر و بهتری مبتنی بر اطلاعات صحیح بگیرند. کلیک ویو نرم افزاری است که امکان باز یافتن و تطبیق دادن داده ها را از منابع گوناگون ، فراهم می‌کند. با بارگذاری در برنامه، داده ها در مسیری که فهم و کار با آن‌ها آسان تر باشد، ارائه می شوند. نرم افزاری ساده و قابل انعطاف می باشد و کاربران نهایی در سازمان به راحتی می توانند از آن استفاده کنند و در زمان کوتاهی آن را آموزش ببینند.

نرم افزار کلیک ویو(Qlik view)


در کلیک ویو می توان حجم بالایی از اطلاعات با سرعت بسیار زیادی بار گذاری کرد و استفاده نمود. کلیک ویو به شما کمک می‌کند در هر زمانی اطلاعات و داده های سازمانی خود را بر اساس معیار های سازمانی خود بررسی نمایید و بتوانید بر اساس آن تصمیمات دقیقی را بگیرید.
دو فاکتور کلیک ویو را به عنوان یک تکنولوژی ممتاز، معرفی می‌کند: «مدل داده ای ترکیبی» امکانی است اطلاعات را از منابع داده ای گوناگون با هم دیگر مربوط می‌کند. “in-memory” تکنولوژی که کلیک ویو را قدرتمند و با سرعت بالا می سازد.

۱- مزایای نرم افزار کلیک ویو(Qlik view)

• سرعت و سهولت پیاده سازی و توسعه: پیاده سازی کلیک ویو با سرعت بالایی انجام می شود.
• سهولت استفاده و افزایش پشتیبانی از تجزیه و تحلیل مخصوص کاربر نهایی
• بی طرفی داده ها: برنامه کلیک ویو می تواند از منابع داده ای گوناگون همچون، فایل های متنی، صفحه داده ای excel، فایل های xml، سیستم های RDBMS بارگذاری کند.
• مقیاس پذیری کلان: کلیک ویو این امکان را می دهد که داده های با مقیاس های زیاد را به آسانی و در مدت کوتاهی تجزیه و تحلیل کنید.

۲- نرم افزار کلیک ویو(Qlik view) برای استفاده آسان تر می باشد

برای کاربران نهایی جستجوهای ترکیبی، انواع نمودار های جدید ( نمودار Mekko)، و یک جعبه انتخاب جاری پیشرفته (improved current selection box) را پیشنهاد می‌کند. برای طراحان container، عبارت های کادر فهرست، و web view mode در طراح مشتری را پیشنهاد می‌کند.
جستجوهای ترکیبی: جستجوهای ترکیبی قابلیتی است که به کاربران اجازه می دهد values را در یک فهرست کار توسط جستجو values پیوسته در داده های مربوط، جستجو کنند.

۳- نمودار های Mekko

نمودارهای Mekko مفهومی برای توصیف ارتباط میان valuesهای ابعادی در یک نمودار میله‌ای را پیشنهاد می‌کند. یک نمودار میله‌ای معین ستون‌هایی با پهنای ثابت، و نمودارهای Mekko ستون‌هایی با پهنای متغیر دارد.

۴- جعبه انتخاب جاری پیشرفته

کاربران می توانند انتخاب های خود را با استفاده از یک لیست پایین آمدنی ( drop down) برای هر انتخاب، پاک کنند یا تغییر دهند. این روش برای پاک کردن انتخاب ها در هر سطحی آسان می باشد.
عبارت های کادر فهرست:
طراحان می توانند از عبارت های کادر فهرست برای اضافه کردن values، نمودار های کوچک، و اندازه هایی برای کادر های فهرست استفاده کنند.

۵- کلیک ویو ۱۱ بازتر و توسعه پذیر تر می باشد

کلیک ویو ۱۱ یک سطح جدیدی از آزادی را برای طراحان و متخصصان IT معرفی می‌کند. برای طراحان ، افزونه های کلیک ویو و فرمت جدید Data Exchange کلیک ویو را پیشنهاد می‌کند. برای طرفداران IT تهیه کننده سرویس راهنما دارای قابلیت پیکره بندی برای یکپارچگی با شرکت و پایگاه داده کاربر پیشنهاد می‌کند.

۶- افزونه های نرم افزار کلیک ویو(Qlik view)

با افزونه های کلیک ویو ، طراحان می توانند اجزاء رابط کاربر برای استفاده با کلیک ویو را مناسب سازی کنند. افزونه های کلیک ویو می توانند برای mapping tools, Gantt charts, infographic charts استفاده شوند.
طراحان می توانند افزونه های کلیک ویو را با تکنولوژی های مبتنی بر وب همچون Adobe Flash, HTML, Java, JavaScript, Microsoft Silverlight مشترک سازند. افزونه هامی توانند نصب شوند و با هر برنامه کلیک ویو استفاده شوند و توسعه داده شوند.

۷- کلیک ویو ۱۱ عملکرد سریع تری را ارائه می دهد

اجرای سند
بارگذاری مستقیم داده های غیر ارتباطی ( non-relational)
رفتار asynchronous درAjax client
یک ارتباط بهینه Ajax محور بین Client و Server

۸- نرم افزار کلیک ویو (Qlik view) یازده قابلیت مدیریت سازمان را فراهم می‌کند

کلیک ویو ۱۱ برای متخصصان IT ممیزی، مدیریت متمرکز کاربر، مدیریت دست یابی بخش متمرکز در بین ناشر را پیشنهاد می‌کند. عملکردهای جدید برای طراحان شامل موضوعات پیوندی (linked objects)، توضیحات و برچسب های فراداده، تفکیک بارگذاری پایگاه داده از کلیک ویو.

۹- ممیزی

مدیریت ریسک و مطلوبیت جایی که داده های سازمانی حساس اهمیت داده می شوند، موضوع مهمی می باشد. کلیک ویو ثبت هایی در سطح سیستم برای اینکه مشخص کند چه کسی، چرا و چه زمانی به سیستم دسترسی دارد، نگه می دارد. مدیران می توانند آخرین انتخاب های کاربر ( value و bookmarks ) را ردیابی کنند و هر داده ی مشکوک و غیر مجاز را که به برنامه کاربردی کلیک ویو دسترسی دارد را، جستجو کنند.

۱۰- مدیریت متمرکز کاربر

کلیک ویو ۱۱، مدیران می توانند به کل کاربران کلیک ویو ۱۱، دید جامعی پیدا کنند. مدیران را قادر می سازد به سوالات زیر پاسخ دهند:
چه کسی به سند دسترسی دارد؟ چه کاربرهایی، چه موضوعاتی را ایجاد می کنند؟ چگونه مجوزها به کاربران منتقل شده است؟چه نوع مجوزهایی به افراد خاص تخصیص داده شده است؟

۱۱- مدیریت دست یابی بخش متمرکز در بین ناشر

در کلیک ویو ۹ و قبل تر از آن، طراحان سند می توانستند، کاربرانی که می توانستند یک سند را باز کنند و ردیف های از سند باز شده را می توانستند ببینند، را کنترل کنند. کلیک ویو ۱۱، قابلیتی برای تعریف و مدیریت کردن یک یا چندین جدول دست یابی بخش مرکزی مستقیما در Qlik View Publisher را پیشنهاد می‌کند. اکنون طراحان سند، می توانند در اسناد خود از یک جدول دست یابی مرکزی استفاده کنند.

۱۲- اشیاء پیوندی (Linked Objects)

کلیک ویو ۱۱، مفهومی از اشیاء پیوندی برای مدیریت طرح سند، پیشنهاد می‌کند. اشیاء پیوندی، فرصتی را به کاربران برای ایجاد الگوها (template) و کپی کردن آن‌ها از صفحه ای به صفحه دیگر سند، می دهد.

۱۳- توضیحات و برچسب های فراداده (Metadata Tags & Comments)

کلیک ویو ۱۱، برچسب های فیلد، توضیحات فیلد، توضیحات جدول، عبارت ها و توضیحات متغیر را پیشنهاد می‌کند. این امکانات به طراحان فرصتی را می دهد که اطلاعات اضافی را به دست آورند. ( همچون منبع جدول های و فیلدهای استفاده شده) بعلاوه توضیحاتی برای عبارت ها و متغیرها اضافه می کنند.

مزایای پنهان نرم افزار کلیک ویو(Qlik view)

همه ما می دانیم که تجربه منحصر به فرد و یکتای ایجاد شده  توسط قابلیت انجمنی کلیک ویو (QlikView) است که سبب سهولت در  فرایند کشف کسب و کار شده و آن را با سایر ابزارهای این حوزه متمایز می کند. همچنین می دانیم که شما به سرعت قابلیت ساخت داشبوردی مفید، با وضوح بالا و  رابط کاربری آسان در کلیک ویو (QlikView) را دارید. اما طیف گسترده ای از مزایای کلیک ویو (QlikView) وجود دارد که کمتر در ارزیابی ها به آن توجه می شود.

نرم افزار کلیک ویو(Qlik view)

در ذیل ۵ مزیت پنهان کلیک ویو (QlikView) اشاره شده است:

۱٫ تمام نیازهای شما برای انجام کار در کلیک ویو موجود است.
نرم افزار های هوش تجاری از فروشندگان سنتی، معمولا تنها در بر گیرنده  ابزار لایه کاربر نهایی هستند و قابلیت یکپارچه سازی داده ها و ذخیره سازی داده ها را شامل نمی شوند و یا این کار با هزینه ای جداگانه و نسبتا” بالا انجام می دهند.  لایه (ETL  (Extract, Transform and Load در ابزارهای هوش تجاری در برگیرنده بخش مرتبط با ارتباط با منابع داده و ایجاد مکعب داده می باشند که علاوه بر پیچیدگی های ذاتی، هزینه طراحی و متناسب سازی بالایی را در پروژه های هوش تجاری به خود اختصاص می دهند. اما در کلیک ویو (QlikView) لایه ETL به عنوان بخشی از هسته کاری ابزار موجود بوده و به سادگی در اختیار کاربر نهایی قرار می گیرد.

۲٫ اگر کلیک ویو (QlikView) یک شخصیت کارتونی بود، حتما” شخصیت گونزالس سریع بود.
اغلب مدیران تنها ۵ دقیقه وقت برای بررسی و تجزیه و تحلیل داده های کسب و کار خود، وقت صرف می کنند. حال در مقایسه با کلیک ویو برای پاسخ های سریع و امکان تغییر محتوی بر اساس انتخاب های کاربر در کسری از زمان، چه ابزاری را می توان پیشنهاد داد؟

۳٫ توسعه در نرم افزار کلیک ویو(Qlik view) در حالیکه داده ها در مقابل شما است انجام می شود.
هیچ چیز به اندازه دیدن داده های واقعی و تغییرات آن به طور مداوم در زمان توسعه BI، به طراح کمک نمی کند. هر شی که در کلیک ویو (QlikView) به داشبورد اضافه می شود بلافاصله با داده های واقعی، پر می شود و شما را از نیاز به بارگزاری مجدد یا اجرای مجدد بی نیاز می کند. صرف یک هفته با داده های خود در این روش، آگاهی بسیاری در خصوص کسب و کارتان را برای شما به ارمغان می آورد.

۴٫ موتور محاسباتی با قابلیت های مناسب در اختیار شما است.
در نرم افزار کلیک ویو(Qlik view) طیف گسترده ای از رو شهای بکارگیری عبارات، توابع آماری و مالی و غیره در اختیار شما است. حتی بهتر از آن، شما می توانید این توابع را ترکیب و محاسبات پیچیده را امکان پذیر کنید. برای مثال تعیین متوسط درآمد برای اولین دوشنبه هر ماه و برای ۶ ماه متوالی برای همه فروشگاه های یک منطقه به شرط تحقق بیش از ۲۰% هدف، در کلیک ویو (Qlikvew) یک مشکل به حساب نمی آید.

۵٫ شما می توانید با استفاده از امکانات کلیک ویو (Qlikvew) برای موارد جدید و پیش بینی نشده هم راهکار داشته باشید.
هر پلت فرم هوش تجاری دارای ویژگی های خاص و با قابلیت های مشخصی است که این ویژگی های در طول زمان تکمیل و اصلاح می شوند به طوریکه همواره می توان گفت نرم افزار کامل و بدون نقص هنوز نوشته نشده است.نرم افزار کلیک ویو(Qlik view) قابل تنظیم ترین پلت فرم BI می باشد و توسعه توابع جدید با قابلیت استفاده مجدد، امکان ساخت انواع نمودار جدید، کتابخانه مرجع خارجی چارت و منابع وب و …  تقریبا به صورت بی حد و حصر، در آن وجود دارد.

فواید نرم افزار کلیک ویو(Qlik view)

۱٫ بهره وری و اثربخشی فرآیندها را در سازمان خود اندازه گیری کنید

۲٫ نقاط ضعف و قوت سازمان خود را شناسایی کنید.

۳٫ گردش اطلاعات مدیریتی را در سازمان خود روان تر کنید.

۴٫ اطلاعات مناسب در زمان مناسب و با سرعت مناسب در اختیار داشته باشید.

۵٫ فرآیندهای سودآور سازمان خود را تقویت کرده و فرآیندهای بدون توجیه اقتصادی را حذف کنید.

۶٫ توان رقابت سازمان خود را با سایر شرکت ها سنجیده و خود را در برابر حوادث آینده آماده سازید. باید بدانید کلیک ویو QlikView تجزیه و تحلیل را برای همه آسان می کند.

تکنولوژی منحصر به فرد کلیک ویو QlikView می تواند حجم بالایی از اطلاعات را با سرعت زیاد، روی سخت افزارهای ارزان قیمت، به درون حافظه بارگذاری کرده و دستکاری نماید. این توانایی شما را قادر می سازد تا برنامه های تحلیلی و گزارش های خود را در سطح سازمان بدون در نظر گرفتن شرایط سخت افزاری توزیع کنید. با استفاده از نرم افزار کلیک ویو(Qlik view) طراحی، نصب و راه اندازی سیستم های گزارش گیری و هوش تجاری دیگر پروژه های وقت گیر، هزینه بر، فنی و پیچیده نخواهد بود.اما کلیک ویو QlikView چهار برابر سریع تر طراحی و نصب می شود، نصف قیمت نرم افزارهای مشابه است و ? برابر ارزش افزوده بیشتری برای سازمان ها به همراه می آورد. کلیک ویو QlikView باعث انقلابی در فناوری نرم افزارها و سیستم های هوش تجاری شده است.

براساس معتبرترین موسسه تحقیقات تکنولوژی دنیا -گارتنر (Gartner) کلیک ویو چهارمین نرم افزار هوش تجاری در دنیا می باشد کلیک ویو یک راه حل جامع و انعطاف پذیر هوش تجاری است. این راه حل با استفاده از تکنولوژی انحصاری خود می تواند با محاسبات در لحظه، سطحی از بینش و شهود صحیح از حقایق سازمان را از طریق اکتشاف اطلاعات ایجاد کند.

برخی مزایای داشبورد مدیریتی نرم افزار کلیک ویو(Qlik view):

· ارائه تصویری کارآمد از عملکرد سیستم (بینش ۳۶۰ درجه)

· ایجاد توانایی در شناسایی و تصحیح روندهای منفی

· قابلیت اندازه گیری کارآمدی و ناکارآمدی سیستم (مقایسه اطلاعات)

· توانایی در تولید گزارش های جزئی از روندهای جدید

· توانایی تصمیم گیری آگاهانه تر بر اساس اطلاعات کسب و کار جمع آوری شده

· ایجاد تراز بین استراتژی ها و اهداف سازمانی

· ذخیره زمان در ایجاد گزارش های سازمانی (توانمند سازی کاربر در ایجاد ویو های شخصی)

· ایجاد دید کلی و سریع از عملکرد سیستم

· نظارت بر عملکرد سازمان و واحدها

· کمک به تصمیم گیری سریعتر و بهتر

· نمایش وضعیت کل سازمان در یک نگاه

· دسترسی سریع به اطلاعات از مجموعه چند منبع

سرعت در نصب، یادگیری آسان، سهولت در استفاده

نرم افزار کلیک ویو(Qlik view) نیاز به حداقل آموزش و در اکثر مواقع بی نیاز از آموزش است. کاربران ظرف چند دقیقه قادر به استفاده از برنامه های تولید شده تحت QlikView هستند. کاربران به مجرد اینکه با ویژگی ها و مزایای آن آشنا می شوند، به سختی می توانند بدون این برنامه به کار خود ادامه دهند. کاربران از نرم افزارها و سیستم هایی که نیاز به صرف وقت زیاد جهت استفاده و یادگیری دارند گریزان هستند.

QlikView برای اولین بار در عرصه ابزارهای هوش سازمانی کاربران را به محیطی هدایت می کند که در آن پیچیدگی جایی ندارد.QlikView همیشه پاسخی برای کاربر دارد QlikView به هیچ عنوان کاربر را محدود نمی کند.QlikView از فهرست های فرم ها گرفته تا نمودارها و جداول- محاوره ای بوده و قابل کلیک کردن می باشد.

تمام اشیا به گونه ای با هم ارتباط برقرار می کنند که تغییر انتخاب در یک شیء منجر به تغییر در اشیای دیگر می شود. نتایج تحلیل و پاسخ سؤالات همیشه با تغییر در رنگ اطلاعات بلافاصله به اطلاع کاربر می رسد. مقادیر انتخاب شده به رنگ سبز، مقادیر مرتبط با انتخاب کاربر به رنگ سفید و مقادیر نامرتبط به رنگ خاکستری ظاهر می شوند. با هر انتخاب و کلیک، کاربر دقیقاً متوجه می شود که چه اطلاعاتی موجود می باشد، چه اطلاعاتی در اختیار نبوده و به چه ترتیبی سؤالات و مقادیر انتخاب شده بر روی جمع ها و فرمول های محاسباتی، تحلیلی و آماری تأثیر گذاشته است.

دلایل متفاوت بودن نرم افزار کلیک ویو(Qlik view):

۱-استفاده از فن آوری خاص Associative : این معماری بصورت منحصر به فرد توسط کلیک ویو ارائه گردیده است که ذخیره سازی و ارتباط بین جداول با استفاده از حافظه سیستم عامل (RAM)انجام می گردد که به معنای ایجاد نقاط ارتباطی هر داده ای در هر جدولی به مجموعه اقلام اطلاعاتی موجود است و این در حالی است که این منابع داده ای میتواند شامل هزاران جدول و هزاران فیلد اطلاعاتی باشد.

۲-فشرده سازی اطلاعات : بارگذاری داده ها با روش های فشرده سازی که باعث کاهش رجوع به بانک های اطلاعاتی می گردد که بدین منظور قالب هایی بنام QVD طراحی گردیده است که خواندن از این فایل ها بین ۱۰ تا ۱۰۰ برابر سریعتر از خواندن از بانکهای اطلاعاتی متداول است.

۳-استخراج و تبدیل و بارگذاری داده ها (ETL) : نرم افزار کلیک ویو(Qlik view) دارای قابلیت برنامه نویسی بسیار قدرتمندی است که اجازه انتقال داده ها را می دهد همچنین در کلیک ویو میتوانید عملیات استخراج داده ها ، تبدیل داده ها و بارگزاری را با استفاده از اسکریپت نویسی به سهولت انجام دهید توسعه دهندگان از چندین لایه برای توسعه داده ها و بسط آنان می توانند استفاده نمایند که شامل لایه استخراج داده ها ، لایه انتقال و لایه ارائه (Layout) می باشد که تمامی این موارد توسط نسخه Desktop قابل استفاده هستند.

۴-محاسبه واحدها و گروه ها در حالت جابجایی : موتور محاسباتی کلیک ویو واحد ها و گروه ها را در حالت جابجایی و بر اساس انتخاب های کاربر مورد محاسبه و ساخت قرار می دهد.

۵-زمان ساخت و توسعه بسیار کوتاه: در کلیک ویو چرخه عمر توسعه و ساخت یک داشبورد از بسیاری از برنامه های دیگر هوشمندی کسب و کار کمتر است.

۶-ارائه راه حل مقیاس پذیر :نرم افزار کلیک ویو(Qlik view) میتواند برای سازمانهای بزرگ و کوچک اجرا گردد و در ابتدا یک سازمان میتواند یک راه حل کوچکتر را به اجرا در آورد و هنگامیه داده ها و کاربران رشد نمودند ارائه راه حل نیز میتواند به تناسب آن رشد نماید.

۷-ارائه نسخه و لایسنس متفاوت نسبت به ابزارهای دیگر : ارائه نسخه بصورت نامحدود زمانی اما با تعداد محدود رکورد و عدم بازخوانی اطلاعات نسخی که دارای لایسنس هستند.

نسخه های مختلف QlikView :

· QlikView Enterprise جهت طراحی و پیاده سازی برنامه ها که کامل ترین ابزار جهت طراحی و پیاده سازی برنامه های کاربردی است. به طراحان امکان بازیابی اطلاعات از منابع اطلاعاتی پراکنده و مختلف جهت متمرکز کردن در یک برنامه واحد را ارائه می کند.

· QlikView Developer جهت طراحی و پیاده سازی برنامه ها : این نسخه کاملترین ابزار جهت طراحی و پیاده سازی برنامه های کاربردی تحلیل گزارشات است. QlikView Developer برای طراحان امکان بازیابی اطلاعات از منابع اطلاعاتی پراکنده و مختلف جهت متمرکز نمودن در یک برنامه واحد را فراهم می کند.

· QlikView Server جهت مدیریت سرویس دهی به کاربران و به کاربران امکان اتصال و بهره برداری به برنامه های کاربردی موجود را به صورت همزمان فراهم می نماید. با استفاده از QlikView Server اطلاعات طبق زمانبندی، به روز شده و گزارش ها را بر اساس آخرین اطلاعات قابل مشاهده خواهد بود. همچنین سطوح دسترسی و امنیتی توسط QlikView Server قابل مدیریت میباشد. همچنین در صورت نیاز می توان با نسخه publisher جزئیات بیشتر امنیتی را فراهم نمود.

نرم افزار کلیک ویو(Qlik view)

· QlikView Viewer جهت کاربران معمولی و به کاربران معمولی امکان دسترسی و استفاده از برنامه های موجود در QlikView Server را می دهد. که در قالب های تحت مرورگر وب برنامه تحت java بصورت ActiveX plug-in و یا برنامه تحت ویندوز قابل نصب است.

QlikView چگونه کار می کند؟

هنگامی که یک سند QlikView روی یک QlikView Server منتشر می شود محتوای آن برای استفاده در دسترس کلیه کاربرانی که مجاز به دسترسی به آن هستند قرار می گیرد. QlikView به این ترتیب عمل می کند:

 • هنگامی که یک کاربر سند QlikView را برای اولین بار باز می کند، داده ها در حافظه بارگذاری می شوند. مجموعه داده فشرده شده و غیرمجتمع از روی دیسک بر روی RAM بخش QlikView Server بارگذاری می شود. این مخزن درون حافظه ای به عنوان مجموعه داده مبنا برای این کاربر اولیه و کاربران دیگری که متقاضی همان سند هستند عمل می کند. این مخزن تا زمانی که هیچ فعالیت کاربری در یک دوره زمانی از پیش تعریف شده رخ ندهد در حافظه باقی می ماند.
 • کاربران داده ها را از طریق انتخاب های انجام شده کاوش می کند. حالت انتخاب تعریف شده توسط کاربر یکی از مفاهیم اساسی QlikView است. هنگامی که کاربران بر روی بخش های مختلف یک سند QlikView کلیک می کنند در حقیقت مشخص می کنند که برای انجام تحلیل ها به چه بخش هایی از داده ها علاقمند هستند و از چه بخش هایی باید چشم پوشی شود. QlikView از یک مجموعه داده غیرمجتمع کاملا نمایه شده سود می برد. به این ترتیب که بر اساس هر حالت انتخاب، QlikView بطور دینامیک زیرمجموعه ای از کل داده های موجود برای سند را ارائه می کند. این کار بصورت آنی و به محض کلیک توسط کاربر صورت می گیرد.
 • بر اساس موارد انتخاب شده، بارگذاری فورا مجتمع می شود. بارگذاری QlikView در قالب اجتماعی از اشیای تعاملی و مبتنی بر درک مستقیم در رابط کاربر شامل نمودارها، گراف ها، اشکال و … صورت می گیرد. کاربران با این اشیا در اسناد QlikView و از طریق هر نوع سرویس گیرنده تحت پشتیبانی تعامل دارند. آنها همچنین می توانند اشیای اختصاصی خود را با استفاده از قابلیت های همکارانه QlikView ایجاد کنند.

آشنایی با محیط نرم افزار کلیک ویو(Qlik view)

.محیط نرم افزار کلیک ویو(Qlik view)
Menu ها در کلیک ویو دسترسی را برای کاربرای که میخواهند داشبورد بسازند را راحت کرد است. طبق شکل زیر به توضیحات menu های مختلف پرداخته میشود.

 • Menu
 • Standard
 • Navigaton
 • Design
 • Sheets
 • Bookmarks

Menus .1-1

menu Standard.2-1

Navigation.3-1

Menu bar Design.4-1


Menu bar sheet.5-1

اشیاءهای مورد نیاز ساخت داشبورد در منوی Design در نرم افزار کلیک ویو(Qlik view)

statistics box .1-2
یکی دیگر از object های موجود در QlikView , box statistics است. این object شامل برخی فرمول های آماری می باشد که موجب می گردد کاربر از دوباره نویسی این فرمول ها اجتناب کند.

ویژگی های جعبه آماری: هر فیلدی را که انتخاب کنید و ازقسمت Available Function هر تابعی را به قسمت Displayed Function اضافه کنید محاسبات آن تابع روی فیلد اعمال می شود.


خروجی این شی روی فیلد مبلغ به قرار زیر می باشد. در صورتی که تابع نتواند مقادیری را حساب کند مقدار n/a یعنی ناشناخته را قرار می دهد, مثالا در صورتی که بخواهید جمع را روی فیلد رشته ای نمایش دهید.
برگه های دیگر شبیه به لیست باکس می باشند البته تنها فرقی که برگه Number دارد این است که به ازای هر تابع می توانید فرمت دهی متفاوتی داشته باشید.

با انتخاب نام استان های دلخواه توابع انتخاب شده در فیلد مبلغ فقط برای این استان ها محاسبه خواهد شد.

Variables.2-2
در QlikView گاهی نیاز داریم که از متغیرها استفاده کنیم. برای تعریف متغیر از منوی Setting و سپسVariable Overview را باید انتخاب نمود.


حال در پنجره باز شده می بایست دکمه Add را کلیک کرد تا بتوان متغیر جدیدی تعریف نمود. بعد از کلیک روی دکمه Addپنجره جدیدی باز میشود که می بایست نام متغیر جدید را وارد کنیم. نام متغیر جدید ما text3است. بعد از تعریف هر متغیر نام آن در قسمت Variable ظاهر می شود.

همانطور که در تصویر پایین مشاهده می کنید متغیر text3 در قسمت Name Variable ظاهر می گردد.
برای مقدار دادن به متغیر از قسمت Definition استفاده می شود.

Input Box .3-2
Object دیگری در QlikView به نام Input Box وجود دارد. از طریق این Object می توان داده ای را از کاربر دریافت کرد این داده می تواند به صورتی باشد که کاربر آن را وارد کند یا از مجموعه داده هایی که قبال
تعریف شده داده ای را انتخاب کند.


برای استفاده از input Box حتما باید متغیر یا متغیر هایی تعریف کرد, برای تعریف متغیر می توان از محیط اسکریپت نویسی و از دستورات Let و Set استفاده نمود و یا از محیط داشبورد و از منوی Setting و سپس
Variable Overviewمتغیر تعریف کرد, داده هایی که کاربر وارد می کند داخل این متغیرها قرار می گیرند.

البته در برگه General مربوط به Input Box هم امکان ساختن متغیر وجود دارد. از قسمت variables Available متغیر موردنظر خود را انتخاب می کنیم.


بعد از انتخاب متغیر دلخواه باید روی دکمه Add کلیک کرد تا متغیر انتخابی در displayed Variables ظاهر گردد. بعد از این مراحل باید دکمه ok کلیک شود تا تغییرات اعمال گردد .
متغیر test را از قسمت Available Variables انتخاب می کنیم و سپس دکمه Add را کلیک می کنیم.
همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید متغیر test با مقدار 100 در شیتMain نمایان می گردد.

مقدار متغیر را می توان از طریق Input Box تغییر داد. به عنوان مثال مقدار متغیر test از 100 به 300تغییر می دهیم. در پنجره Variable Overview نیز می توانیم تغییر را مشاهده کنیم.


Button .4-2
یکی دیگر از objectهای موجود در button , QlikView است. در صورتی که بخواهید با کلیک کردن دکمه ای action خاصی اتفاق بیفتد, که این action می تواند فیلتر کردن یک فیلد, پرینت کردن یک یا مجموعه ای از شی ها, تعویض کردن شیت های گزارشات, باز کردن یک فایل کلیک ویو دیگر و ارسال پارامتر به آن و … باشد می توانید از شی button استفاده کرد.


توسط برگه General می توان متن قابل نمایش بر روی button را مشخص کرد و همچنین می توان سبک نمایش button را به صورت Plainیا به صورت قالب Aqua تعین کرد یا تصویر خاصی برای نمایش را تعریف کرد.
قسمت Enable Condition وضعیت فعال بودن و یا غیر فعال بودن دکمه را مشخص می کند در صورتی که مقدار یک داشته باشد یعنی فعال و در صورتی که صفر باشد یعنی غیر فعال است.

در صورتی که بخواهیم با کلیک روی button اتفاق خاصی بیفتد باید از برگه action استفاده کنیم.با رفتن به برگه Action و کلیک کردن دکمه Add صفحه Add Action نمایش داده می شودAction ها در ادامه
توضیح داده خواهد شد.

بعد از انتخاب action های دلخواه برای button می بایست دکمه ok کلیک شود. تمام مراحل به ترتیب در تصویر بالا نشان داده شده است.
در تصویر زیر نمونه از button آورده شده است به قسمت Selections Current در تصویر توجه نمایید.


بر روی دکمه example کلیک می شود حال به قسمت Selections Current توجه نمایید, action های تعریف شده برای دکمه example اعمال می شود.

Action .5-2
تمام object هایی که می توان برایشانAction تعریف کرد در properties خود برگه Actions را دارند.در این برگه بعد از کلیک کردن Add وارد صفحه Add Action می شویم.

با انتخاب Action مدنظر بر روی ok کلیک می کنیم. به هر تعداد که بخواهیم می توان برای object موردنظر Action تعریف کرد.
Selection .6-2
از طریق این آیتم می توان روی رکوردها حرکت کرد, مثال در صورتی که بخواهید با کلیک کردن روی یک دکمه, رکورد یا رکورد هایی از یک فیلد انتخاب شوند یا تمام فیلترها پاک شوند می توان از این آیتم استفاده
کرد.


از طریق select in Field  می توان رکوردی را داخل یک مجموعه انتخاب کنیم این مقدار می تواند به صورت ثابت یا داینامیک با نوشتن فرمول باشد.
در صورتی که این آیتم را انتخاب کنید دو گزینه برای شما فعال می شود, به تصویر زیر توجه نمایید.

تاثیر عمل select in Field را می توانید در تصویر زیر مشاهده کنید. با کلیک کردن دکمه example نام
استان فارس در current Selections ظاهر می شود.


تعدادی ازAction های پر کاربرد در بخش Selection عبارتند از:

forward :برای حرکت کردن روی فیلترها به سمت جلو استفاده می شود .
Back :برای حرکت کردن روی فیلترها به سمت عقب استفاده میشود.  Lock All :می توان تمام فیلترهای موجود راقفل کرد و حالت انتخاب را از روی آنها برداشت.                                                                       Unlock All :در صورتی که همه شی های فیلترینگ قفل باشد از طریق این آیتم می توان آن ها را از حالت قفل در آورد.
Clear All :تمام فیلترهایی که انجام شده است را پاک می کند.
Clear Field :ورودی این گزینه یک فیلد می باشد که از طریق این گزینه تمام فیلترهایی که بر روی آن انجام شده است پاک می شوند.

Layout .7-2

از طریق این آیتم می توان روی ظاهر حرکت کرد, مثال می خواهید با کلیک بر روی دکمه یک شیت خاص باز شود, یا یک شی را به صورت Maximize یا Minimize نمایش دهید.

Activate sheet ورودی این آیتم یک  Sheet ID است, در صورتی که یک  Sheet ID را وارد کنید با کلیک کردن می توانید روی شیت ها حرکت کنید, در صورتی در کلیک ویو عنوان شیت ها را نمایش ندهید و بخواهید
به صورت دستی بین شیت ها حرکت کنید این آیتم مناسب می باشد. برای اینکه عنوان شیت ها را نمایش ندهید. وارد منوی Setting سپس Document Properties شوید و از پنجره General گزینه Hide tabrowرا کلیک کنید.

برای اینکه بتوان  Sheet ID یک شیت را بدست آورد بر روی قسمت خالی صفحه کلیک راست می کنیم و از
روی گزینه properties کلیک می کنیم و از طریق پنجره باز شده می توانیم  Sheet ID را بدست آوریم.


Bookmark .8-2
در صورتی که بخواهید فیلترها را ذخیره کنید می توانید از این شی استفاده کنید در واقع این شی یک نشانه به عملیاتی هست که کاربر انجام داده است. از طریق این شی می توانید نشانه های به فیلترهایی که انجام داده اید را ذخیره, حذف و … کنید و هر موقع که خواستید به آن رجوع کنید.

Print .9-2
در صورتی که بخواهید از روی یک شیت با کلیک بر روی دکمه پرینت بگیرید, یا از یک شی خاص فقط پرینت بگیرید یا بخواهید از گزارشی که ساخته اید پرینت بگیرید می توانید از این قسمت استفاده کنید.

Print object : از این گزینه برای پرینت گرفتن از یک شی خاص استفاده می شود ورودی این آیتم یک Object ID و همچنین عنوان پرینتر میباشد.


Print sheet : از این گزینه برای پرینت گرفتن از یک شیت خاص استفاده می شود ورودی این آیتم یک Sheet ID می باشد.

Print report : از این گزینه برای پرینت گرفتن از یک گزارش خاص استفاده می شود وروردی این آیتم یک Report ID و همچنین عنوان پرینتر می باشد.

External .10-2
در صورتی که بخواهید به یک صفحه اینترنتی لینک شوید, یا یک فایلی مثل word ,PDF ,Image و …را باز کنید یا یک متغیر را مقداردهی کنید و یا یک فایل کلیک ویو دیگر را باز کنید که در هنگام باز کردن فیلترهایی را هم ارسال کنید می توانید از این آیتم استفاده کنید.


Set Variable  : ازطریق این گزینه می توانید متغیرها را مقداردهی کنید. ورودی این آیتم یک variable(نام متغیر موردنظر)و همچنین value(مقداری که می خواهیم به متغیر تخصیص دهیم) می باشد.

3-مراحل ایجاد پروژه در نرم افزار کلیک ویو(Qlik view)

برای ایجاد پروژه جدید مانند تصویر زیر از منو File گزینه ی New را انتخاب نمایید:
برای باز کردن پروژهای که قبال ساخته شده از همین منوی file گزینه ی open را میزنیم.

در مرحله بعد نرم افزار برای شروع کار از شما یک فایل از نوع اکسل را درخواست میکند. با استفاده از گزینهBrowse می توانید فایل مورد نظر خود را وارد کنید. در صورت نداشتن فایل اکسل میتوانید با انتخاب Insert
data فایل اکسل آزمایشی که در برنامه وجود دارد را انتخاب نمایید. پس از انتخاب فایل  next step  را بزنید:


در صفحه جدید برنامه عنوان فیلدهای فایل انتخاب شده را نمایش میدهد. اگر در فایل مورد نظر عنوان فیلدها قرار داده شده است گزینه Use column headers from data file  را انتخاب نمایید، در غیر این صورت گزینه column headers Add را انتخاب نمایید. در صورت انتخاب گزینه دوم برنامه به طور پیشفرض عنوان فیلدها را بر اساس حروف انگلیسی قرار میدهد. برای تغییر این عنوانهای پیشفرض باید بر روی هر عنوان کلیک کرد و عنوان جدید را وارد نمود. برای رفتن به مرحله بعد گزینه Next Step  را انتخاب نمایید.

در مرحله بعد از شما مسیری را ک قرار است پروژه در آنجا ذخیره شود همانند تصویر زیر میپرسد:

در صفحه زیر از شما میخواهد که نموداری را که میخواهید رسم کنید را انتخاب کنید:

پس از انتخاب نوع نمودار در مرحله بعد ابتدا از قسمت Dimension ویژگی هایی که میخواهید نمودار را بر اساس آن رسم نمایید انتخاب کنید. سپس در قسمت Expression مقداری که میخواهید با توجه به ویژگی انتخاب شده محاسبه و نمایش داده شود را انتخاب کرده و به مرحله بعد بروید.

و در مرحله آخر میتوانید نوع نمایش اطالعات را انتخاب کنید نمایش اطالعات در اینجا به دو صورت است:1)table box(2 list box  می باشد بعد دکمه create را بزنید.


با انجام مراحل بالا پروژه شما ایجاد شده و صفحه داشبورد نمایش داده میشود.

ایجاد جدول جدید

برای ایجاد جدول جدید ابتدا باید منو Design را در برنامه به نمایش بگذارید. برای این کار همانند تصویر زیر عمل نمایید.

اکنون برای ایجاد جدول جدید باید آیکون Create table Box را همانند تصویر زیر انتخاب نمایید


در صفحه جدید میتوانید تنظیمات جدول را با توجه به موارد گفته شده در تصویر زیر انتخاب نموده و دکمه Okرا بزنید تا جدول مورد نظر برای شما به نمایش در بیاید.

نحوه واکشی اطلاعات درون نرم افزار کلیک ویو(Qlik view)

4- نحوه واکشی اطلاعات از اکسل
نحوه واکشی اطالعات از اکسل در Qlikview به این صورت است که ابتدا Edit Script را باز کرده سپس همانطور که در عکس زیر میبینید از قسمت   Data from file دکمه table file را انتخاب می کنیم:


سپس در آدرسی که اکسل قرار دارد اکسل موردنظر خود را انتخاب کرده در wizard باز شده همانند شکل زیر شما اکسلی را که انتخاب کرده اید میبینید که اگر اکسل شما شامل چندین جدول یاsheet باشد از قسمت
Table , Table مورد نظر خود را انتخاب میکنید و از قسمت lable گزینه Embedd Lable را انتخاب کرده و سپس finish را میزنید:

در این صورت اکسل شما قسمت لودش برای شما generate میشود اگر بخواهید هر نوع فایل دیگری load کنید میتواند HTML باشد یاQlikview data file یعنی qvd باشد و یا file از نوع text باشد.
بعد از این که جداول مورد نظر خود را انتخاب کنید حالا دکمه Reload را فشار دهید تا جداول در load , Qlikviewشوند.این کار را با دکمه موجود در صفحه Edit script انجام میدهیم.
بعد از reload کردن برای اینکه جداول خود را بتوانید ببینید ب قسمت Table viewer رفته که دو روش برای آن وجود دارد :
1 )از قسمت  file_Table viewer یا از ToolBar design آیکون را انتخاب می کنیم.بعد از اینکه آیکون رو فشار دادید صفحه ای مانند شکل زیر برای شما نشان داده می شود.

در اینجا جداول load شده درون Qlikview و چگونگی ارتباط آنها را مشاهده می کنید.
دو نوع Table viewer را شما می توانید در این صفحه ببنید:

Internal Table view (1
SourceTable view (2

Internal table view هست که DataBase داخلی Qlikview جداول را به آن صورت شناخته است.
design: view Table Source هست که جداول Sql شما هست جداولی که شما Load کردید وجود دارد. همانطور که در شکل زیر میبینید چندتا primary key و foreign key وجود دارد واتصالات برقرار است .

برقراری ارتباط کلیک ویو با CUBE

اگر قصد داشته باشید تا از اطلاعات ذخیره شده در Cube توسط نرم افزار کلیک ویو(Qlik view) گزارش و یا داشبورد ایجاد کنید، باید پس از برقراری ارتباط میان این دو توسط کانکتور OLEDB، از عبارات MDX برای فراخوانی جداول حقایق و ابعاد استفاده کنید.

استفاده از تمامی Fact ها و Dimension ها در کلیک ویو نیازمند عبارات MDX پیشرفته و پیچیده‌ است، به همین دلیل پیشنهاد می‌شود در صورت امکان، ارتباط کلیک ویو با انبار داده را به صورت مستقیم برقرار نمایید.

در این آموزش فرض بر آماده بودن یک مدل OLAP برروی سیستم شما است.

توجه: از آنجایی که در این آموزش از پایگاه داده‌ AdventureWorksDW2008 استفاده شده است، باید آن را به بانک اطلاعاتی خود اضافه نمایید. پیشتر نحوه استفاده از AdventureWorksDW2008 در اینجا شرح داده‌ شده است.

به منظور انجام این کار مراحل زیر را دنبال کنید.

۱- ابتدا باید یک پروژه‌ی OLAP ایجاد و سپس آن را Deploy و پردازش کرد تا بانک اطلاعاتی آن در Analysis Services قرار گیرد.

برای این کار می‌توانید از Adventure Works Sample نیز استفاده نمایید.

۲- به صفحه‌ی Edit Script در qlikview رفته و از قطعه کد زیر جهت برقراری ارتباط با Analysis Services استفاده نمایید.

OLEDB CONNECT TO [Provider=MSOLAP.5;Integrated Security=SSPI;Persist Security Info=False;Initial Catalog=نام بانک اطلاعاتی;Data Source=نام سرور];

قطعه کد بالا ارتباط Cube با qlikview را برقرار می‌کند.

۳- برای خواندن جداول ابعاد و حقایق باید از عبارات MDX استفاده شود. برای مثال عبارت MDX زیر معیار Internet Sales Amount و اطلاعات جداول Ship Date و Product را به QlikView اضافه می‌کند.

SELECT NON EMPTY {[Measures].[Internet Sales Amount] } ON COLUMNS, NON EMPTY

{ ([Ship Date].[Date].[Date].members* [Product].[Category].[Category].members)}

DIMENSION PROPERTIES MEMBER_CAPTION, MEMBER_UNIQUE_NAME ON ROWS FROM [Adventure Works]

CELL PROPERTIES VALUE, BACK_COLOR, FORE_COLOR, FORMATTED_VALUE, FORMAT_STRING, FONT_NAME, FONT_SIZE, FONT_FLAGS

تصویر زیر نحوه قراگرفتن قطعه کدهای بالا در محیط اسکریپت نویسینرم افزار کلیک ویو(Qlik view) را نشان می‌دهد.

همانطور که در تصویر زیر ملاحظه می‌کنید، دو نمودار و یک جدول از اطلاعات موجود در Cube ایجاد شده است. نمودار دایره‌ای بیانگر مبلغ فروش به تفکیک محصول، نمودار خطی، روند فروش محصولات در بازه زمانی و جدول نیز مبلغ فروش محصولات به تفکیک محصول و تاریخ فروش نمایش می‌دهد.

سوالات متداول در خصوص قابلیت های نرم افزار کلیک ویو(Qlik view)

دیفسئوالپاسخ
1در این نرم افزار اگر یک جدول اطلاعاتی از طریق دو فیلد به یک جدول دیگر ارتباط داشته باشد،چگونه می توان نامگذاری و تحلیل کرد؟محدودیت در تعداد فیلدهای ارتباطی بین جداول وجود ندارد و ارتباط بین جداول از طریق فیلدهای مشترک بصورت اتوماتیک برقرار می شود.
2از آنجائیکه نرم افزار بصورت Online با پایگاه داده ها ارتباط برقرار می کند مکانیزم های امنیتی به چه صورت میباشد و اگر بخواهیم محدودیت هایی در مشاهده اطلاعات وجود داشته باشد آیا این امکان فراهم است؟ارتباط با DBها بصورت Offline است و اطلاعات loadشده در فایل مخصوص Qlikviewذخیره میشود تا هنگامLoad بعدی و امنیت با استفاده از نسخه Server  در حدNT Security قابل اجراست. برای امنیت بالاتر و تعریف دسترسی تا سطح هر Objectمی توان از نسخه Publisher استفاده کرد.
3اگر چند DB مختلف داشته باشیم و بخواهیم بصورت Online ارتباط برقرار نموده و داده ها را آنالیز کنیم آیا این نرم افزار این امکان را به ما می دهد؟توانایی اصلی Qlikview و امکان اولیه آن ارتباط با چندDB مختلف (مثل OracleSQL– MYSQL– و …) و حتی همزمان فایلهای اطلاعاتی مختلف (XML – Html – Text – Excel و ….) می باشد.
4اطلاعات موجود که توسط نرم افزارهای تحتDos جمع آوری شده را هم می توان درQlikview، Load نمود یا خیر؟کلیه فایلهای موجود قابل Loadهستند، فقط در صورت وجود کاراکتر فارسی (تحت Dos) بایستی مشابه تمامی سیستمهای تحت Windows ابتدا تبدیل به Codepage قابل خواندن درWindowsانجام شود.
5آیا این نرم افزار همانگونه که شاخص ها و عملکرد آنها را تحلیل می کند و وارد فضایBSC می شود در مورد برنامه های سازمان و پروژه های سازمان و نحوه عملکرد و اثرگذاری آنها روی شاخص ها هم کاربرد دارد؟نرم افزار QV نرم افزاری در ردۀ BI است. BSC روشی برای اندازه گیری عملکرد فرآیندها و فعالیت های شرکتها و سازمان در راستای اهداف است. کاربرد اصلی QV درBSCاستخراج اطلاعات شاخص ها از دادههایی که براثر عملیات سازمان ثبت شده است، می باشد. QVمی تواند شاخص های اندازه گیری BSC فعالیت ها را از داده های سازمان استخراج و نمایش دهد.
6موارد تشابه یا اختلاف هوش سازمانی OI از نظر کارل آلبرخت (آلبرشت) آلمانی و هوش سازمانی (BI) در چیست؟BI فراهم کردن چارچوبی است که بتوان دانش نهفته در اطلاعات سازمان را کشف و استخراج نمود تا در تصمیم گیری های مدیران موثر باشد. BI یک چارچوبی است که با ابزاری مثل QV وضعیت سازمان را تحلیل کنیم و از این طریق تصمیم های مختلف گرفته شود. (Organization Intelligence) نظریه ای است که به هوش افراد در سازمان و نحوه ی استفاده از آن و نحوۀ سازماندهی و مدیریت آنان برای بهره برداری از حداکثر انرژی ایجاد شده در یک سازمان می پردازد.OI یک نظریه در علوم مدیریت و سازمان است.
7نحوه انتقال اطلاعات آیا کاملاً دستی است، یعنی باید به عنوان مثال جهت تحلیل آخرین اطلاعات همواره انتقال را انجام داد؟انتقال اطلاعات از منابع اطلاعاتی به Qlikview در دو حالت دستی و سیستمی قابل انجام است.
8آیا در این سیستم به نوعی ارتباط منطقی بین فیلدها شناسایی می شود؟بله و این شناسایی توسط Qlikview انجام می گردد.
9تعریف رابطه ها الزام به شناخت کامل از ارتباط پایگاه های داده موجود در سازمان دارد یا خیر؟کاربر سیستم در حد شناسایی فیلدهای اطلاعاتی نسبت به منابع اطلاعاتی باید شناخت داشته باشد.
10واکشی داده از بانکهای اطلاعاتی مانندOracle,SQL و … با استفاده از Engine خود این DBها انجام میشود یا خیر؟Qlikviewتوسط ODBC یا OLEDB به انواع پایگاه های اطلاعاتی متصل شده و عمل Loadاطلاعات انجام می پذیرد.
11مکانیزم استفاده از عملگرهای منطقی مانندAND,OR و … مثلاً در مورد Listهای استفاده شده چگونه است؟در همه لیست ها امکان جستجو با استفاده از عملگردهایOR و AND وجود دارد. به Help سیستم مراجعه شود.
12بعنوان یک شرکت ستادی که نیاز به سوال از مجموعه اطلاعات کلیه شرکتهای زیر مجموعه داریم و سیستم های آنها نیز جزیره ای و ناهماهنگ با سیستم های موجود در ستاد است آیا باید همه اطلاعات را در ستاد متمرکز کنیم وconvert به یک DB کنیم و بعد از این نرم افزار استفاده کنیم؟ یا خودش امکان تجمیع را هم میدهد؟برای این کار راه های گوناگونی وجود دارد. 1) می توان اطلاعات سازمانهای پائین تر را در فایلهای مختلف QV،Load و استفاده کرد. و این فایلها برای QV ستاد جمع آوری و مورد استفاده قرار گیرد. نیاز به تمرکز DBها در ستاد نیست.2) در صورت ارتباط مستقیم مخابراتی با سازمان های پایین دستی اطلاعات بطور مستقیم از سازمان ها Loadمی شود و آماده تحلیل می باشد.
13برای رها شدن از پیچیدگی های OLAP، آیا تکنولوژی AQL تنها گزینه موجود است یا اینکه شرکتهای دیگری نیز در این زمینه روشهای دیگری را پیشنهاد کرده اند؟ در این صورت نام ببرید؟تکنولوژیAQLتنها گزینه ی معتبر تجاری محصولQlikviewمی باشد که در سطح بین المللی به عنوان جایگزین روش هایOLAPمی توان استفاده کرد.
14با توجه به آنچه گفته شد، Qlikview اطلاعات خوبی دراختیار مدیر قرار می دهد ولی هنوز مدیر خودش باید اطلاعات را تحلیل نماید و الگوهای پنهان را کشف نماید. امکانات Qlikview برای تحلیل خودکار اطلاعات، کشف الگوها و ارائه پیشنهاد به مدیر چیست؟ (Data Mining)امکانات و قابلیت های Qlikview در تحلیل اطلاعات و شناسایی الگوها و رفتارها از طریق Functionهای آماده محاسباتی و قابلیتهای آماری وجود دارد.
15اگر یک مدیر بخواهد بداند که علت فروش کم محصول خاصی در منطقه خاصی چیست، میتواند این پرسش را به Qlikview بدهد و Qlikviewبه شکل خودکار پاسخش را بدهد؟اگر عوامل موثر با جواب را Load و فرمولهای مربوطه را معرفی کرده باشیم. مدیر می تواند بصورت Interactive از طریق سیستم پاسخ خود را دریافت نماید. تعامل کاربر با سیستم برای دریافت پاسخ بسیار مهم است.

آموزش مفاهیم Data Warehouse

مفاهیم مقدماتی Data Warehouse :

OLTP   ( Online Transaction Processing ) : سیستم‌هایی می‌باشند که برای اهداف اصلی سازمان استفاده می‌شوند و این سیستم‌ها کار پردازش و ذخیره کردن داد‌ه‌ها را در OLTP Database انجام می‌دهند. مانند تمامی سیستم‌های ERP,MIS,…

OLTP Database  : پایگاه داده‌ی سیستم‌های OLTP می‌باشد. به طور معمول هر تراکنش کاربر در کمترین زمان ممکن برروی این سیستم‌ها ذخیره می‌گردد و در طول روز بار‌ها دستورات ( Insert/Update/Delete ) برروی آنها انجام می‌شود. این پایگاه‌های داده، همان Main Data ‌ها یا Source System ‌ها می‌باشند.

ETL  ( extract, transform, and load ) : مراحل انتقال داده از OLTP Database به پایگاه داده‌ی Stage می‌باشد. ETL سیستمی می‌باشد که توانایی اتصال به OLTP را دارد و اطلاعات را از OLTP واکشی می‌کند و به پایگاه داده‌ی Stage انتقال می‌دهد. سپس ETL داده‌ها را مجتمع ( integrates ) کرده و از Stage به DDS ( Dimensional Data Source ) انتقال می‌دهد .

Retrieves Data : عملیات واکشی داده‌ها طبق یک سری قوانین و قواعد می‌باشد .

برای انجام عملیات ETL دو روش وجود دارد

1. Data مجتمع ( Integrate ) و تمیز ( Data cleansing ) شود و در نهایت وارد Data Warehouse گردد.

2. Data وارد Data Warehouse گردد سپس مراحل مجتمع سازی و پاک سازی داده‌ها بر روی داده‌ها در خود Data Warehouse انجام گردد.

Consolidates Data : برخی شرکت‌ها داده‌های اصلی خودشان را در چندین پایگاه داده دارند. در این حالت برای انجام عملیات ETL باید داده‌ها تحکیم و مجتمع شوند و سپس در Data Warehouse  ذخیره شوند.

به طور کلی موارد زیر در فرایند   ETL در نظر گرفته می‌شود:

1. Data availability : برخی داده‌ها در یک سیستم وجود دارند ولی در سیستم دیگری وجود ندارند و یا تفاوت در نگهداری داده‌ها در سیستم‌های مختلف داریم. مثلا در یک سیستم آدرس در سه فیلد نگه داری می‌شود (کشور-شهر-آدرس) اما در سیستمی دیگر در دو فیلد(کشور-آدرس) نگه داری می‌شود. در این حالت باید ما در ETL راه کار هایی برای مجتمع کردن این موارد در نظر بگیریم.

2. Time ranges : در سیستم‌های مختلف امکان دارد بعد‌های زمانی مختلف باشد . مثلا در یک سیستم بررسی‌ها در بازه‌ی ساعتی و در سیستم دیگر بررسی‌ها در بازه‌ی روزانه یا ماهانه باشد . بنابر این در تجمیع داده‌ها باید این مورد مد نظر گرفته شود.

3. Definitions  : تعاریف در سیستم‌های مختلف می‌تواند متفاوت باشد. مثلا در یک سیستم، مبلغ کل فاکتور شامل مالیات می‌باشد ولی در سیستمی دیگر این مبلغ فاقد مالیات می‌باشد.

4. Conversion  : در فرآیند ETL باید باز از قواعد موجود در سیستم‌های مختلف آگاهی داشته باشیم. مثلا در یک سیستم ممکن است دما را به صورت سانتیگراد و در دیگری فارنهایت نگه داری کنند.

5. Matching : باید بررسی لازم را انجام دهیم که کدام داده مرتبط با کدام سیستم می‌باشد. به عبارت دیگر کدام سیستم مالک داده می‌باشد و دقیقا  داده‌ها در کدام سیستم معتبر‌تر می‌باشند. مثلا پرسنل، هم در سیستم حسابداری می‌باشند هم در سیستم پرسنلی؛ ولی معمولا داده‌های اصلی از سیستم پرسنلی می‌آیند.

نرم افزار کلیک ویو(Qlik view)

Periodically : عملیات واکشی داده‌ها ( Retrieves Data ) و مجتمع سازی داده‌ها ( Consolidates Data ) در فرآیند   ETL فقط یکبار اتفاق نمی‌افتد و این مراحل در بازه‌های زمانی خاص تکرار می‌گردند. این واکشی و انتقال داده‌ها می‌تواند در روز چند بار تکرار شود یا می‌تواند چند روز یک بار اجرا گردد و این بستگی دارد به سیاست موجود در Data Warehouse .

DDS (Dimensional Data Source) (Data Warehouse) : یک پایگاه داده از نوع نرمال شده ( Normalized ) یا بعدی ( Dimensional ) می‌باشد. که داده‌های مجتمع شده و تمیز شده سیستم‌های OLTP را در خود جای داده است. این پایگاه داده برای واکشی‌های سیستم‌های آنالیز داده مورد استفاده قرار می‌گیرد. ورود اطلاعات در Data Warehouse به صورت Batch می‌باشد و به هیچ عنوان مانند پایگاه داده‌های OLTP ویرایش داده‌ها به صورت Online و هر زمان که داده‌ها تغییر می‌کنند، صورت نمی‌گیرد. اطلاعات در Data Warehouse معمولا به صورت تجمیع شده روزانه، ماهانه، فصلی یا سالانه می‌باشد. DDS ‌ها مجموعه ای از Dimensional Data Mart ‌ها هستند. و عمدتا به صورت denormalized می‌باشند.

Dimensional Data Mart : مجموعه ای از جداول Fact , Dimension می‌باشند که در یک بیزینس خاص باهم در ارتباط و مشترک می‌باشند.

dimensional data store schemas : طراحی‌های مختلفی از جداول Fact , Dimension در DDS وجود دارد که عبارتند از

1. Star schema : ساده‌ترین روش پیاده سازی Data Warehouse

2. Snowflake : در این روش جداول Dimension کمی نرمال سازی بیشتری دارند. سیستم‌های آنالیز داده با این روش بهتر کار می‌کنند.

3. Galaxy schemas : طراحی در این روش بسیار سخت و پیچیده می‌باشد. با این وجود فرایند ETL در این طراحی ساده‌تر انجام می‌شود.

تفاوت‌های DDS و NDS :

1. در DDS ‌ها هیچ گونه نرمال سازی خاصی انجام نمی‌دهیم و عملا تمامی جداول را دینرمال کرده ایم، در حالی که در NDS تمامی جداول تا سطح سوم و گاهی تا سطح پنجم نرمال شده اند.

2. سرعت واکشی و پردازش کوئری‌ها روی DDS خیلی بیشتر از NDS ‌ها می‌باشد.

3. در صورتی که نیاز باشد Data Warehouse ‌های خیلی بزرگ طراحی کنیم با حجم بسیار زیاد توصیه می‌شود از NDS ‌ها استفاده شود در حالی که برای Data Warehouse ‌های کوچک و متوسط بهتر است از DDS ‌ها استفاده شود.

History : جداول Data Warehouse میتوانند در طول زمان بسیار بزرگ شوند و دارای تعداد رکورد زیادی گردند. اینکه حداکثر داده‌های چند سال را در Data Warehouse نگه داری کنیم بستگی به سیاست‌های سازمانی دارد که سیستم OLAP برای آن تهیه می‌گردد. استفاده کردن از table partitioning می‌تواند در جبران افزایش تعداد رکورد کمک زیادی به ما بکند.

slowly changing dimension (SCD) : سه روش برای نگه داری سابقه‌ی تغییرات در جداول Dimension وجود دارد.

1. SCD type 1 : هیچ گونه سابقه‌ی تغییراتی را نگه داری نمی‌کنیم

2. SCD type 2 : سابقه‌ی تغییرات در ردیف‌ها نگه داری می‌شود. در این روش هر ردیف، شماره ردیف قبلی را دارد و تعداد نا محدودی از تغییرات را نگه داری می‌کنیم.

3. SCD type 3 : سابقه‌ی تغییرات در ستون‌ها نگه داری می‌شوند و فقط ردیف جاری و آخرین تغییرات را نگه داری می‌کنیم.

Query : فقط ETL حق تغییرات در Data Warehouse را دارد و کاربر نمی‌تواند Data Warehouse  را تغییر دهد. البته کاربران حق Query کردن از Data Warehouse را دارند.

دقت داشته باشید که کوئری‌های پیچیده در NDS ‌ها بسیار کندتر از همان کوئری در DDS می‌باشد.

Business Intelligence : مجموعه ای از فعالیت‌ها که در یک سازمان برای شناخت بهتر وضعیت Business آن سازمان انجام می‌شود. نتایج BI کمک بسیاری برای تصمیم گیری‌های تکنیکی و استراتژیکی درون سازمان می‌کند. همچنین کمک به بهبود فرایند‌های Business جاری می‌کند.

فعالیت‌های Business Intelligence در سه دسته بندی قرار می‌گیرند :

1. Reporting : گزارشاتی که از Data Warehouse گرفته می‌شود و به کاربر نمایش داده می‌شود و عمدتا این گزارشات به صورت tabular form می‌باشند.

2. OLAP : فعالیت‌های انجام شده روی MDB برای گرفتن گزارشات Drill-Down و … می‌باشد.

3. Data mining : فرآیند واکشی و داده کاوی داده‌های درون سیستم می‌باشد، که منجر به کشف الگوها و رفتار‌ها و ارتباطات داده‌ها در سیستم می‌شود. توسط داده کاوی ما متوجه می‌شویم چرا برخی داده‌ها در سیستم تولید شده اند.

a. descriptive analytics : زمانی که از داده کاوی برای شرح وقایع گذشته و حال استفاده می‌شود.

b. predictive analytics : زمانی که از داده کاوی برای پیش بینی وقایع گذشته استفاده می‌شود.

Real time data warehouse  : به DW هایی گفته می‌شود که در کمترین زمان، تغییرات OLTP را در خود خواهند داشت. امروزه این نوع DW ‌ها تغییرات 5 دقیقه تا حداکثر 1 ساعت قبل را در خود دارند. برای دسترسی به چنین DW هایی دو راه زیر وجود دارد :

1. بر روی هر جدول، Trigger هایی باشد تا تغییرات را به DW انتقال دهد. (البته برای این منظور باید Business مربوط به ETL را در این تریگر‌ها نوشت)

2. سورس برنامه‌های اصلی کاربر ( OLTP ) تغییر کند تا علاوه بر OLTP Database ‌ها Data Warehouse را هم تغییر دهند.

روش‌های فوق بسیار روی سرعت و کارایی برنامه‌های اصلی تاثیر خواهند گذاشت.

NDS ( Normalize Data Source ) : در صورتی که طراحی Data Warehouse به صورت Dimensional نباشد و به صورت Normalize باشد، نوع Data Warehouse از نوع NDS می‌باشد.

روش ساخت MDB  :

OLTP Database -> ETL -> Stage Database ->  DDS (Dimensional Data Source = Data Warehouse) -> SSAS -> MDB

به خاطر داشته باشید که Source System ‌ها جزئی از Data Warehouse نمی‌باشند.

از کاربرد‌های Data Warehouse می‌توان به موارد زیر اشاره کرد

1. Data Mining

2. استفاده در گزارشات

3. تجمیع داده ها

Data Mining کمک به درک بهتر Business جاری در سازمان می‌کند. همچنین منجر به کشف دانش از درون داده‌ها می‌شود.

برای Data Mining می‌توانید از انواع پایگاه داده‌های موجود مانند رابطه ای ، سلسله مراتبی و چند بعدی استفاده کرد . حتا می‌توان از فایل‌های XML , Excel نیز استفاده کرد.

Customer Relationship Management (CRM) :

منظور از مشتری، مصرف کننده‌ی سرویسی است که سازمان شما ارایه می‌کند. یک سیستم CRM شامل تمامی برنامه ایی می‌باشد که تمام فعالیت‌های مشتری را پشتیبانی می‌کند.

Operational Data Store (ODS) :

این پایگاه داده به صورت رابطه ای و نرمال شده می‌باشد و شامل تمامی اطلاعات پایگاه داده ای OLTP می‌باشد که در این پایگاه داده مجتمع شده اند. تفاوت ODS با Data Warehouse در این می‌باشد که داده‌ها در ODS با هر Transaction به روز می‌شوند (سرعت بروز رسانی اطلاعات در ODS بالاتر از DW می‌باشد).

Master Data Management (MDM)  :

در یک نگاه می‌توان داده‌ها را به دو دسته تقسیم کرد

1. transaction data

2. master data

transaction data : شامل داده ای transactional در سیستم‌های OLTP می‌باشد.

master data : توضیح دهنده‌ی Business جاری در سازمان می‌باشد.

برای تشخیص این دو نیاز است Business سازمان را به خوبی شناسایی نمایید. به عبارت دیگر رویداد‌های Business ی همان transaction data می‌باشند و master data شامل پاسخ‌های این سوال‌ها می‌باشد. چه کسی، چه چیزی و کجا در مورد Business transaction .

Customer data integration (CDI) : عبارت است از MDM در رابطه با مشتری داده ها. کار این قسمت عبارت است از واکشی، پاک سازی ، ذخیره سازی ، نگه داری و به اشتراک گذاشتن داده ای مشتری می‌باشد.

Unstructured Data : داده ای ذخیره شده در پایگاه داده ، structured Data می‌باشند و داده هایی مانند عکس و فیلم و صوت و …

Service-Oriented Architecture (SOA) : یک متد ساخت برنامه می‌باشد که در این روش تمامی اجزا برنامه به صورت ماژول هایی دیده می‌شود که در آنها ارتباطات با دیگر سیستم‌ها به صورت سرویس می‌باشد و این زیر سیستم‌ها را می‌توان در پروژه‌های مختلف به کار برد.

Real-Time Data Warehouse : DW هایی که توسط ETL به روز می‌شوند در هنگامی که یک Transaction روی OLTP اتفاق می‌افتد.

Data quality : مکانیسم اطمینان بخشی از این که در DW دادهای مناسب و درست وارد می‌شوند. به عبارت دیگر DQ همان firewall برای DW در مقابل داده‌های نامناسب می‌باشد.

نحوه‌ی حرکت داده ای از OLTP به MDB اولین چیزی می‌باشد که شما باید به آن فکر کنید و برای آن روشی را انتخاب نمایید قبل از ساخت   Data Warehouse .

چهار روش برای معماری انتقال اطلاعات از OLTP به DW وجود دارد (البته به عنوان نمونه و شما می‌توانید از روش‌های دیگر و طراحی‌های مختلف و ترکیبی نیز بهره ببرید)

1. single DDS : در این روش فقط Stage , DDS وجود دارد.

2. NDS + DDS : در این روش علاوه بر Stage,DDS از NDS نیز استفاده می‌شود.

3. ODS + DDS : در این روش از Stage,ODS,DDS استفاده می‌گردد.

4. federated data warehouse (FDW ) : استفاده از چندین DW که با هم تجمیع

شده اند.

ساخت داشبورد در شیرپوینت

شیرپوینت در سال های اخیر به عنوان یک پلتفرم رشد بسیار چشمگیری داشته است و سخنی غیر از این کتمان حقیقتی بزرگ در خصوص سیستم های نرم افزاری سازمانی خواهد بود . مهمترین مزیت استفاده از این نرم افزار، برخوردار شدن از هوش تجاری بومی و بالقوه است.

دیگر نیازی به استفاده از محصولات هوش تجاری سایر شرکت ها نیست و شما با نصب و راه اندازی شیرپوینت هوش تجاری را بطور خودکار فعال کرده اید بدون اینکه زیر ساخت دیگری نیاز داشته باشید. من در این مطلب قصد دارم شما را با قابلیت هایی که در زمینه هوش تجاری و ساخت داشبورد در شیرپوینت نیاز خواهید داشت را معرفی کنم.

اولین سوال شما این خواهد بود که برای محیط سازمان شما چه قابلیت هایی فراهم شده و آفیس 365 و امکانات رایانش ابری آن چه کمکی به شما خواهد کرد؟

اما در این مطلب قصد دارم به آنچه که شیرپوینت با کمک ابزارهای دیگر هوش تجاری برای شما انجام می دهد بپردازم:

 • Excel Services
 • PerformancePoint
 • Reporting Services
 • Power View
 • Business Connectivity Services

این اجزای اصلی هم راهی برای تجزیه و تحلیل داده ها فراهم می کنند و هم داده ها را تصویر سازی می کنند. (همان ساخت داشبورد خودمان)

هوش تجاری فقط ترسیم نمودار ها و ساخت داشبورد نیست.

ویکی پدیا هو هوش تجاری را اینگونه تعریف می کند:

تکنیک ها و ابزار ها برای تبدیل داده های خام به اطلاعات قابل استفاده برای کسب و کار و تجزیه و تحلیل های تجاری، هدف هوش تجاری ایجاد توانایی برای آسان تر کردن تجزیه و تحلیل و تفسیر از همین داده های پر حجم است.

بنابراین اگر داده های نسبتا زیادی در شیرپوینت جمع آوری شده است ابزار های هوش تجاری در این سیستم به شما کمک می کنند داده ها را کلی تر و بهتر تجزیه و تحلیل کنید.

اکسل سرویس

این ابزار مدت هاست که به همراه شیرپوینت قابل استفاده است. اولین خاصیت آن استفاده از اکسل با کمک وب پارت برای کار کردن با دیتای داخل شیرپوینت از طریق یک مرورگر وب است.

وب سرویس اکسل نیز برای دسترسی به قابلیت های برنامه نویسی قابل استفاده می باشد. از جاوا اسکریپت و جی اسکریپت نیز برای اتوماسیون و سفارشی سازی می توان استفاده کرد و با قابلیت های فنی داخل شیرپوینت می توانید از طریق یک آدرس در مرورگر خود به یک فایل اکسل دسترسی پیدا کنید.

نکته: در شیرپوینت ۲۰۱۶ اکسل سرویس حذف شده و به جای آن سرور آنلاین آفیس معرفی شده است

Office Online Server

اینکه بدانیم این اجزا در کجای شیر پویشت هستند برای دسترسی و فعال سازی امکانات آن ها اهمیت دارد.

سیستمهای داشبوردمدیریتی و پشتیبانی تصمیم

بزرگترین بیماری یک سازمان کمبود اطلاعات دقیق و بموقع می باشد. با وجود این حقیقت, مدیران برای تصمیم گیری تحت فشار هستند و معمولا بر اساس یک تصمیم گیری حدسی مجبور به ریسک می شوند. این ریسکها بعضا باعث از دست رفتن یکسری سودها و منافع کسب و کار می شوند. بستر هوشمندی کسب و کار و داشبورد مدیریت امکان مدیریت داده ها, دستیابی به داده ها و تحلیل داده ها را در زمان و هزینه کمتر امکان پذیر می سازد.این شرکت در این حوزه دارای ابزارها و تجربیات بسیار ارزنده ای است، حوزه هایی که سطوح استراتژیک و فرایندی را پوشش داده و امکان مانتورینگ شاخصها و سازمان را براحتی میسر می سازد.

داشبورد در کسب و کار شما شبیه داشبورد اتومبیل عمل خواهد کرد. میزان کیلومتر طی شده ، دمای آب رادیاتور ، میزان بنزین باقی مانده در باک ، سرعت ، وضعیت ایمنی و … مجموعه اطلاعاتی است که داشبورد نصب شده در اتومبیل به صاحبان آن ارائه خواهد داد. کلیه این اطلاعات با وجود حیاتی و لازم بودن تنها به صورت یک هشدار عمل خواهند نمود و نسبت موفقیت به نحوه تصمیم گیری و سرعت عمل صاحب اتومبیل وابسته می باشد.

شاید به نظر برسد که داشبورد اتومبیل تنها یک لایه نمایش شکیل با طراحی مناسب است ، اما چند لحظه به اتومبیلی فکر کنید که نمیتوانید اطلاعی از وضعیت درونی آن داشته باشید و تمام سفرتان را باید با حدس و گمان و احتمال های غلط و درست و تصمیم گیری‌های مبهم طی کنید! و این وضعیت قطعاً غیر قابل تحمل خواهد بود.

داشبورد مدیریت این امکان را به مدیران شرکت شما میدهد که در هر لحظه عملکرد سازمان خود را مشاهده کرده و وضعیت آنرا نسبت به هدف نهایی تان پایش کنید. برای این منظور می بایست شاخص های کلیدی عملکرد (KPI: Key Performance Indicator) سازمان و واحدها تعریف شود تا بتوان در هر لحظه از وضعیت شرکت و عملکردها واحدهای سازمانی مطلع شد.

علل استفاده از داشبورد مدیریت

با استفاده از این سیستم مدیران ارشد سازمان می توانند به سادگی در یک محیط زیبا و غیر پیچیده ، بر شاخصهای عملکردی سازمان ، بخش و یا واحد خود نظارت کامل و به روز داشته باشند. همچنین استفاده کنندگان اصلی داشبورد زمان زیادی از روز را خارج از محل کارشان میباشند ، داشبورد این امکان را برایشان مهیا میکند که از راه دور به اطلاعات مور نظرشان دسترسی داشته باشند.

مزایای داشبورد مدیریت

 • تعریف شاخص های کلیدی عملکرد سازمان (KPI)
 • نظارت بر عملکرد سازمان و واحدها
 • کمک به تصمیم گیری سریعتر و بهتر
 • نمایش وضعیت کل سازمان در یک نگاه
 • دسترسی سریع به اطلاعات از مجموعه چند منبع

مراحل کلی طراحی و پیاده سازی سیستم

فاز اول: شناسایی فرایندهای سازمان

فاز دوم: تعریف شاخصهای کلیدی عملکرد سازمان و واحدها (KPI)

فاز سوم: طراحی سیستم داشبورد مدیریت

فاز چهارم: طراحی و پیاده سازی نرم افزار

کلیک سنس (QLIK SENSE) چیست؟

کلیک سنس (Qlik Sense) ابزاری کاربر پسند برای تجزیه و تحلیل هوشمند اطلاعات است که می تواند فرصت تولید سریع گزارش های شخصی و داشبورد بسیار دقیق را در اختیار کاربران  قرار می دهد.  کسب و کار هایی که به دنبال یک راهکار کامل جهت کشف حجم عظیمی از داده ها و بازیابی و مرور مفید آن همراه با بینش و کیفیت بالا هستند مطمئنا کلیک سنس (Qlik Sense) را دوست خواهند داشت.

کلیک سنس (Qlik Sense) ایده آل برای سازمان های کوچک و بزرگ و حتی توسعه دهندگان حرفه ای که به صورت مستقل کار می کنند، بوده و کمک می کند تا کاربران حس کاملی از داده های خود پیدا کرده و به بینش بیشتر همراه با فرصت ها جدید در هر نوبت مرور اطلاعات، دست یابند.

نرم افزار کلیک ویو(Qlik view)

کلیک سنس (Qlik Sense) فقط یک نسخه جدید از کلیک ویو (QlikView) نیست و در واقع ابزاری کاملا” متفاوت است. اما هنوز هم شباهت بسیاری بین دو محصول وجود دارد.

مرور امکانات کلیک سنس (Qlik Sense)

 •  Drag-and-drop visualizations
 • Smart Search feature
 • Fast and reliable connections to multiple data sources
 • Access to real-time analytics anytime, anywhere
 • Data storytelling functionality
 • Self-service simplicity
 • Shared Object Library
 • Progressive Creation
 • Managed Data Connections
 • Rapid Development Environment
 • Powerful Open and Standard APIs
 • Multi-source data integration including big data
 • Manageability
 • Enterprise-level security
 • Scalability

نرم افزار کلیک ویو(Qlik view) و کلیک سنس (Qlik Sense)

کلیک ویو (QlikView) ابزاری برای تولید داشبوردهای کاربردی کسب و کار است، برنامه های کاربردی که توسط توسعه دهنده برپایه مدل داده ها، چیدمان اشیاء، نمودارها و فرمول ایجاد شده و در اختیار کاربر نهایی قرار می گیرد. (اصطلاحا” تحلیل هدایت شده). کاربر نهایی با آزادی کامل برای کشف داده ها و تحلیل آنها از زوایای مختلف، اقدام کرده و با حرکت در اطلاعات، و می تواند هم پرسش و هم پاسخ آن را در داده ها کشف کند. در این حالت برای کاربر نهایی محدودیت ایجاد تصویری جدید (توسط خود او) وجود دارد.
کلیک سنس (Qlik Sense) ابزاری برای شرایطی که شما نمی خواهید و نمی توانید از قبل کار زیادی انجام دهید. در عوض شما می خواهید برای کاربر آزادی لازم برای ایجاد یک طرح خود خواسته با چیدمان مورد نظر و نمودارهای مختلف، را فراهم آورید. شما می خواهید خدمات کشف داده ها، توسط خود کاربر طراحی و پیاده سازی شود و این به معنی کاربران بسیار فعال تر، مدرن و آگاه می باشد. علاوه بر این، کلیک سنس (Qlik Sense) ابزاری بسیار ساده تر برای استفاده به کمک یک صفحه نمایش لمسی  بوده و و با اندازه صفحه نمایش با سایزهای مختلف سازگارتر است. در کل، کلیک سنس (Qlik Sense) یک ابزار بسیار مدرن می باشد.

این دو محصول با وجود نقاط مشترک با هم از نظر کاربری کاملا” متفاوت بوده و در نهایت نمی توان گفت که یکی بهتر از دیگری است و بر اساس سیاست های اعلام شده توسط شرکت تولید کننده هر دو محصول در فرایند تکامل قرار خواهند داشت.

دریاچه داده (DATA LAKE): معماری جدید برای زیرساخت تحلیل و پردازش اطلاعات

در دنیای کلان داده، مدتیست که عبارت دریاچه داده به یک اصطلاح فراگیر در حوزه معماریهای پیشنهادی برای پردازش داده ها تبدیل شده است .

دریاچه داده از دید مفهومی، یک مکان مشترک برای ذخیره انواع داده های یک سازمان به صورت خام و پردازش نشده است .

برخلاف انباره های داده که به صورت خاص برای مقاصد تحلیل و گزارش گیری های مدیریتی طراحی می شوند و شکل داده های ورودی را به قالب مورد نیاز خود تبدیل و ذخیره می کنند، دریاچه های داده ، اطلاعات و داده ها را به صورت خام ذخیره می کنند تا در آینده، ابزارهای پردازشی و تحلیل گران، خود تصمیم بگیرند که چه تبدیلی و چه پردازشی را روی آنها انجام بدهند.

از طرفی، انباره های داده دارای قالب و ساختار از پیش تعیین شده هستند و این موضوع، انواع داده های نوینی که روزانه در سازمانها تولید می شود را برای ذخیره به منظور مقاصد تحلیلی به چالش دچار می کند چون یکسره نیاز به تیمی برای مدیریت و طراحی ساختار و تبدیل داده ها خواهیم بود. در صورتیکه در دریاچه داده ، داده ها به همان شکلی که هستند ( مثلا داده های خام شبکه ، حسگرها ، متون استخراج شده از شبکه های اجتماعی و … ) ، ذخیره می شوند و نیاز مداوم به پالایش ندارند.

نکته دیگری که در مورد انباره های داده وجود دارد این است که در این سامانه ها، اطلاعات به صورت تجمعی ذخیره می شوند مثلا فروش ماهیانه و فروش هفتگی یک محصول اما فروش ساعتی یا لحظه ای آن دیگر ذخیره نمی شود و از بین می رود که دریاچه داده سازمانی ، این نقیصه را هم با حفظ داده های اصلی، مرتفع می سازد.

مارتین فاولر به عنوان یکی از پیشروهای مهندسی نرم افزار و مباحث مدیریت داده ‌(نویسنده کتاب NoSQL Distilled) در مقاله ای که در زمینه دریاچه داده در سایت خود منتشر کرده است این تفاوت را به خوبی با شکل زیر نمایش داده است :

رابطه ای که میان دریاچه داده و سایر داده ها و نرم افزارهای یک سازمان می توان پیشنهاد کرد این است که به عنوان یک محیط جنبی و کاملا مجزا از داده های عملیاتی، به ذخیره داده ها و اطلاعات در قالب های باز (مانند جی سان ، اکس ام ال ، متن و …) یا بانکهای اطلاعاتی نو اس کیو ال بدون ساختار بپردازد و تحلیل گران از روی این داده ها ، ساختارهای تحلیلی خود را طراحی و اجرا کنند. نمایی پیشنهادی از این ساختار در شکل زیر و نیز عکس بالای صفحه قابل مشاهده است.

دریاچه داده هم مثل بسیاری دیگر از فناوریهای حوزه کلان داده تا به بلوغ رسیدن و رفع اشکالات و نهادینه شدن در سازمانها، راه درازی را در پیش دارد.

سیستم اطلاعاتی جغرافیایی GIS

امروزه با پیشرفت سیستم های هوش تجاری و  داشبورد نیاز به نمایش نقطه ای و منطقه ای اطلاعات بر روی نقشه های جغرافیایی در این سیستم ها بیش از هر زمان دیگری احساس می شود. با توسعه ابزارها و زیر ساخت های سخت افزاری و نرم افزاری نقشه های جغرافیایی، تکنولوژی و ابزار لازم جهت ایجاد سیستم های داشبورد جغرافیایی فراهم آمده است. یکی از  ابزارهایی که این نیاز در آن احساس می شد ، ابزار کلیک ویو است.

شرکت روشمند با همکاری شرکت رهیافت مفتخر است برای اولین بار در ایران با بهره گیری از جدیدترین  تکنولوژی های به کار رفته در سیستم های نمایش نقشه های جغرافیایی و بومی سازی آن ها برای اولین بار در ایران  ماژول QMap را بر روی نرم افزار کلیک ویو ارائه دهد.

سیستم دشبورد جغرافیایی نرم افزار کلیک ویو(Qlik view) جهت نمایش دشبورد های جغرافیایی بر روی نقشه به کار می رود. در این سیستم نقشه جغرافیایی به مناطق دلخواه تقسیم و هر منطقه با مرزبندی و رنگ مجزا نمایش داده می شود. بر روی این دشبورد می توان یک KPI را به مناطق جغرافیایی نسبت داد. ضمنا می توان حدود مطلوبیت را با استفاده از رنگ بر روی نقشه مشخص نمود. هر رنگ مشخص کننده­ی یک محدوده مشخص است. به عنوان مثال می توان از سه رنگ سبز، زرد و قرمز برای نمایش میزان مطلوبیت فروش استفاده نمود. در شکل زیر نمونه ای از این قابلیت نمایش داده شده است.

رنگ هر منطقه بر اساس فرمول نوشته شده بر روی مقادیر موجود در کلیک ویو مشخص می شود. در واقع داده های مورد استفاده برای نمایش از ابر اطلاعاتی کلیک ویو بازخوانی می گردد.

این سیستم کاملا با سایر نمودار ها در کلیک ویو سازگار بوده و با کلیک بر روی هر منطقه سایر نمودارها در نرم افزار کلیک ویو بر اساس منطقه انتخابی فیلتر می شوند.به عنوان مثال با کلیک بر روی نوع مشتری و فیلتر کردن آن به نمایندگی های فروش اطلاعات روی نقشه بر اساس فروش به نمایندگی های فروش فیلتر شده و فقط اطلاعات مربوط به آن را نمایش می دهد. در شکل زیر نمونه ای از فیلتز شدن اطلاعات نمایش داده شده است.

نرم افزار کلیک ویو(Qlik view)

از دیگر قابلیت­های سیستم نمایش نقطه ای داده ها بر روی نقشه است. به این ترتیب که در نقطه نمایش دهنده یک موجودیت اطلاعاتی می باشد. با کلیک بر روی هر نقطه اطلاعات مربوطه را به طور دلخواه می توان نمایش داد. به عنوان مثال میزان خرید از یک تامین کننده، آدرس تامین کننده، امتیاز تامین کننده و … در شکل زیر نمونه ای از این قابلیت نمایش داده شده است.

Data warehouse

Business Intelligence and Data Warehousing

Data Warehouse Design.5

نتیجه فرایند ترکیب داده ها، یک پایگاه داده متمرکز، یک انبار داده (DW)است که داده هایی را که برای تحلیل بیشتر توسط تصمیم گیرندگان استفاده می شود، نگه می دارد. این پایگاه داده مجموعه ای از تمام اطالعات مربوط به پروژه را نشان می دهد و دارای چندین ویژگی است:
 داده های ارائه شده در این پایگاه داده، نتیجه تحول و بهینه سازی کیفیت داده های خام است.
 هدف از آن پشتیبانی از درخواست های پیچیده و درخواست های تعیین شده توسط کاربران است.
 کاربران را به داده ها از طریق ابزارهای کاربر پسند متصل می کند که امکان تعامل کاربر با داده را فراهم می کند بدون نیاز به پشتیبانی فنی.
یک انبار داده متمرکز شامل تمام داده های جمع آوری شده و نرمال شده است و نشان دهنده مجموعه ای از تمام داده های ساختاری یا مجموعه داده ها تعریف شده و طراحی شده به مدل سازمانی است. که ممکن است شامل
فروش، مالی، بازاریابی، تولید یا سایر پایگاه داده ها باشد. یکی از تکنیک های رایج در طراحی انبار داده ها، مدل سازی ابعاد است .
اجزای اصلی مدل سازی ابعادی factها، measureها و dimensionها هستند.
یک table fact یک جدول master بزرگتر است که نشان دهنده مجموعه ای از موارد مرتبط (fact ها)شامل measureها و کلید های خارجی به جداول ابعاد است. اندازه گیری یک attribute عددی یک fact است
که نشان دهنده quantity است که بعدا می تواند در محاسبات و تجزیه و تحلیل مورد استفاده قرار گیرد. مثالها عبارتند از: قیمت ها، حجم، مقادیر، بودجه و فروش.
table dimension یک جدول کوچکتر واقعیت (fact)است که شامل ویژگیهایی است که تعاریف آیتمهای واقعیت را نشان می دهند. محتوای ابعاد معموال متنی و توصیفی است. نتایج مدل سازی بعدی
(dimension)برای ساختن الزامات مکعب های آینده OLAP مورد استفاده قرار می گیرد. ابعاد پارامترهایی هستند که روی OLAP انجام شده اند.

چگونه اطالعات در داخل انبار داده نگهداری می شود؟ هر پایگاه داده دارای یک مدل داده مربوطه است که برای تعریف روابط بین جداول استفاده می شود. شایع ترین انواع مدل های ستاره و برف ریزه است. یک
طرح (schema)شامل اشیاء پایگاه داده مانند جداول، view ها، measureها، شاخص ها و synonymهااست.
طرح ستاره نشان دهنده یک مدل است که تمام ابعاد به طور مستقیم به table factاصلی متصل می شوند (نگاه کنید به شکل 1 . )در این مدل، جدول واقعیت با ابعاد مختلف توصیفی احاطه شده است. مدل های ستاره
پیچیده تر می توانند شامل چندین جداول واقعی باشند.

طرح برف ریزه شامل پیوند غیرمستقیم صفات از طریق جداول dimensional می شود. در این حالت ابعاد واقعی را می توان به جداول جداگانه تقسیم کرد. در OLAP مدل برف ریزه نیاز به پیوند بیشتر بین جداول و نتایج در عملکرد کاهش یافته از نتایج جستجودارد.شکل 2 نمونه ای از مدل برف ریزه با یک fact single table و dimensions several را نشان می دهد.

Data Warehousing Characteristics and OLAP

انبار داده ها یک دیدگاه چند بعدی از داده ها را فراهم می کند که اجازه می دهد نتایج را بر اساس پرسش های ایجاد شده توسط تحلیل گران / کاربران و تصمیم گیرندگان باز گرداند. OLAP برای ذخیره داده ها در مکعب
)cubeهای) پیش پردازش “چند بعدی” / چند منظوره طراحی شده است که داده ها را در زوایای مختلف نشان می دهد تا نتایج بهینه برای پرس و جوهای کاربر فراهم شود.
(OLAP (Processing Analytical line-On یک تکنولوژی است که به کاربران اجازه می دهد بینش به داده ها از طریق نمایش داده خالصه شده را سریع و تعاملی دریافت نمایند. این تجزیه و تحلیل چند بعدی از داده های تلفیقی را فراهم می کند و به کاربران اجازه می دهد تا از طریق محاسبات حرکت کنند، و روند را طی دوره های زمانی و سطوح عمیق تر در کنار سلسله مراتب داده ها دنبال می کنند .
این تکنولوژی با حجم زیادی داده برخورد نمیکند، اما به دلیل انطباق و پشتکار تاریخی دادهها، OLAP قادر به ارائه خالصه ای از دادهها به روشهای مختلف می باشد. صرف نظر از میزان داده ذخیره شده در پایگاه داده، پاسخ ها به درخواست های ارائه شده توسط کاربران می تواند در عرض زمان کوتاه ارائه شود. ویژگی کلیدی که OLAPرا قادر می سازد تا نتایج مورد نظر را به سرعت به دست بیاورد این است که حاوی داده های خالصه چند بعدی است .
مدل های بعدی (dimensional(یک انبار داده ها به عنوان پایه ای در ساخت مکعب های OLAP مورد استفاده قرار می گیرند که داده ها را پردازش می کنند و اطالعات خالصه را در دیدگاه های چند بعدی ارائه می دهند (شکل 3 را ببینید) .که اجازه می دهد تا با کارایی باال و پاسخگویی سریع به درخواست های ارسال شده توسط کاربران رسیدگی شود.

هدف از معماری انبار داده ها، رفع نیازهای مشتری توسط:
– ارائه یک تجربه کاربری خوب؛
– ارائه ابزارهای تحلیلی قوی؛

-ارائه یک ذخیره سازی متمرکز از داده ها؛
– رسیدگی به درخواستهای پیچیده و ارائه نتایج سریع؛

یک کلید برای ساخت انبار داده کارآمد اطمینان از صحت داده ها است ،نگه داشتن آن برای کاربر ساده و تقسیم مشکالت بزرگ و فرآیندهای کسب و کار به taskها، مدل ها و پایگاه های داده های کوچکتر.

 • Business intelligence and QlikView

هوش کسب و کار مجموعه ای از ابزارها و فن آوری های مورد استفاده برای ارائه داده ها به مشتری نهایی در یک فرمت دلخواه برای تصمیم گیری است. که اجازه می دهد تا اطالعات را از منابع مختلف جمع آوری و گزارش ها
با امکان نمایش، down-drill و تجزیه و تحلیل داده های شرکت به سرعت ساخته شود.
راه حل های مشترک : BI
گزارش عملیاتی – گزارش که هدف آن منعکس کردن فعالیت های فعلی است.گزارش های تبلیغات (Hoc-Ad)یک فرایند جهت حل یک مشکل خاص کسب و کار بر اساس تقاضا است.
تجزیه و تحلیل – OLAPداده های خالصه شده قبل از محاسبه ارائه شده برای اکتشاف اطالعات سریع تر.

تجسم داده – (visualization Data(گزارش با داده ها و روش های ذخیره شده در حافظه.
داشبورد – گزارش داده ها و اطالعات دقیق تجسم شده است.
هوش تجاری تنها بخشی از پردازش داده ها و پردازش های تجسم داده است. بزرگترین کار در پردازش داده ها در انبارهای داده رخ می دهد. بنابراین داده ها باید به خوبی سازماندهی شود. اطالعات سازماندهی شده ممکن است در هنگام ساخت و تحلیل گزارش های BI ناشی از اشتباهات و مشکالت باشد.
مقدار اطالعات ذخیره شده در سیستم و پایگاه های داده در حال حاضر به طور مداوم در حال رشد است. با رشد اطلاعات ذخیره شده و انتقال داده شده در اطراف کاربران فعلی ممکن است نیاز به ابزار خاصی داشته باشد که به راحتی و به سرعت امکان دسترسی و تجزیه و تحلیل داده ها را فراهم می آورد.

در حال حاضر در بازار چند ابزار کشف داده وجود دارد که تکنیک های مختلفی را برای تجسم داده ها ارائه می دهند. هر کدام از آنها دارای نقاط قوت و فرصت ها است و تصمیم به انتخاب یکی از آنها می تواند بی وقفه مورد بحث قرار گیرد. QlikView یکی از ابزارهای کسب و کار مدرن کسب و کار و سیستم عامل کشف کسب و کار است که برای ایجاد گزارش های بصری برای تجزیه و تحلیل داده ها طراحی شده است. به نظر میرسد محبوبیت این ابزار در دهه گذشته افزایش یافته است و اغلب توسط شرکتهای مختلف استفاده می شود.
QlikView یک ابزار چند کاره است که توانایی استخراج و تبدیل داده های خام را فراهم می کند، یک مدل داده درون برنامه را طراحی و گزارش های بصری و تعاملی را ایجاد می کند. چندین ویژگی قابل توجه که این
پلت فرم را مشخص می کنند و آن را انتخاب خوبی برای ساخت تصاویر تجسم داده می دانند عبارتند از:
– داده های ذخیره شده در حافظه با پردازش سریع انتخاب می شوند و فیلتر کردن به صورت آفالین اجازه داده می شود.
– استفاده از جداول داده های joined-pre یا به اصطالح مدل وابسته. این نوع اتصال داده اجازه می دهد تمام فیلد ها، با وجود مکان آنها در مدل، بر اساس انتخاب فیلتر شوند.
– عبارات انعطاف پذیر و مجموعه ای مناسب از نمودار داده ها و اشیاء تجسم دیگر در حالی که یک انبار داده برای ایجاد یک سیستم / پایگاه داده به خوبی سازماندهی شده است، BI فقط از داده های خام برای ساخت گزارش استفاده می کند. بنابراین، گزارش هایی که با ابزار تجسم داده شناخته شده (BI)ساخته شده اند، می توانند یکپارچگی داده ها را نداشته و نتیجه محاسبات گمراه کننده باشد و بازنمایی داده ها را به همراه داشته باشند. تا حدودی انبار داده را می توان در QlikView با کمک فایل های QVD انجام داد. به عنوان یک راه حل دیگر سیستم کامل datawarehouse را می توان به عنوان یک سیستم منبع برای گزارش QlikView استفاده می شود.
QlikView می تواند داده ها را از منابع گوناگون جمع آوری کند و قابلیت های تجسم خوبی داشته باشد، اما برای مدیریت حجم زیادی داده ها، استفاده مجدد و یا هماهنگ کردن فراداده ها در این منابع، موثر نیست. هنگام انتخاب QlikView به عنوان یک ابزار احتمالی برای تجسم داده، کسب و کارها باید به مالحظات و معایب شناخته شده و محدودیت های این پلتفرم نیز توجه کنند.

QlikView نرم افزار پر هزینه است، مانند بسیاری از نرم افزار های حرفه ای و ابزار موجود در بازار است. باید موارد متعددی را در نظر گرفت، مانند هزینه نرم افزار حرفه ای، مجوز، ذخیره سازی، ابزار و ویژگی های اضافی (به عنوان مثال برای اتصال داده به سیستم های دیگر)وoutsourcingهمه این هزینه های اضافی را اضافه می کنند.
داده های ذخیره شده در QlikView داده های منبع باز نیستند. فایل های داده QVD برای پشتیبانی توسط QlikView طراحی شده اند و فقط با استفاده از این نرم افزار مورد استفاده قرار می گیرند.
در یک مقیاس بزرگ، بدون ذخیره انبار داده مناسب، پایدار ماندن غیر ممکن است و همچنین ممکن است مفید
باشد که از برخی ابزار اضافی ETL استفاده شود. راه اندازی فعلی نرم افزار ممکن است نیازهای کسب و کارهای کوچک و یا بسیار کوچک را برآورده کند.
داده ها و روش های ذخیره شده در حافظه می تواند یک ویژگی مفید برای نتایج سریع فیلترینگ یا کار آفالین باشد، اما ممکن است بر عملکرد گزارش و توانایی آن در پردازش و پردازش اطالعات تأثیر بگذارد.

-QlikView Organization and Data Architecture

معماری فرایند توسعه QlikView شامل چندین مرحله است که ساختار لایه های مختلف را که بین جداول منبع و محصول نهایی وجود دارد، نشان می دهد. معماری خوب به سازماندهی کل پروسه از ساختن گزارشات
داده ها و سازماندهی اطالعات در کارآمد ترین راه کمک می کند وهمچنین اجازه می دهد که برنامه به راحتی گسترش یابد برای نیازهای آینده زمانی که برنامه باید بیشتر بهبود یافته و یا توسعه یافته شود. چندین مدل
معماری وجود دارد که معموال در محیط توسعه QlikView استفاده می شود.
نمودار زیر (شکل 4 )مدل معماری داده دو مرحله ای را نشان می دهد.

این مدل معماری شامل الیه های زیر است:

– layer sourceفایلهای منبع داده، سیستم ها و پایگاه های داده را نشان می دهد.
–  layer extract شامل اسناد QlikView اسکریپت است که برای تولید فایل های داده QVDاستفاده می شود. داده های منبع به فرمت خام یا عادی به فایل های QVD استخراج می شوند.
–  layer QVD شامل فایل های QVD است که به عنوان منبع داده برای برنامه نهایی استفاده میشود

– layer presentation نشان دهنده گزارش های نهایی QlikView و داشبورد است. فایل های QVD تولید شده در این الیه به عنوان منبع داده مورد استفاده قرار می گیرند و در صورت لزوم می توانند تغییر داده شوند.
ایجاد یک layer QVD جداگانه مفید است زیرا اجازه می دهد تا یک منبع داده ثابت وجود داشته باشد که بعدا می تواند در چندین اسناد QlikView دوباره استفاده شود.
معماری دو مرحله ای برای برنامه های کوچکتر مناسب است که در آن انتقال داده های بزرگ مورد نیاز نمی باشد. اما همانطور که سیستم رشد می کند و نیازمندی های بیشتری در نرمال سازی داده ها وجود دارد، می تواند
نیاز به افزایش معماری داده های فعلی برای اجازه ردیابی و کنترل فرآیند تبدیلtransformationرا داشته باشد.برای این نیازها ممکن است به اجرای معماری داده سه مرحله ای پیشرفته تر نیاز باشد

این معماری دارای دو الیه اضافی – Layer Transformation و Layer QVD Transformed است. هدف از داشتن این الیه ها، ذخیره اطالعات در مورد تبدیل داده های خام و نرمال سازی است و همچنین اجازه می دهد تا QVD Base Layer را نگهداری کند که داده های خام تبدیل نشده را نگه داشته باشد. الیه تبدیل همه فایلهای QVD پایه الزم را ترکیب کرده و آنها را به صورت دلخواه پردازش می کند. فایل های DVQ تبدیل شده نشان دهنده الیه QVD Transformed است که همراه با DVQ Base Layer به عنوان پایه ای برای لایه Presentation ارائه می شود.
هر فایل QVD که حاوی داده های خام یا نرمال است همیشه می تواند توسط اسناد مختلف QlikView دوباره استفاده شود. این امر باعث می شود اجتناب از تکرار داده های غیر ضروری و حفظ ساختار تمیز و خوب سازماندهی شود.

QlikView Data Modeling

مانند بسیاری از برنامه های کاربردی دیگر و سیستم های پایگاه داده ارتباطی، شایع ترین طرح های مدل سازی در QlikView استفاده از ستاره و برف ریزه است. استفاده از طرحهای dimensional ، زمان پاسخ را بهبود می بخشد و بر عملکرد کلی برنامه نهایی تأثیر می گذارد. مدل dimensional می تواند با افزودن جداول واقعی و dimensional در سیستم، بهینه شود.
به دلیل ماهیت نحوه کارکرد نرم افزار QlikView ،مدل سازی داده ها در هنگام بارگیری داده ها در برنامه اتفاق می افتد. داده های برنامه QlikView می توانند از منابع مختلفی از قبیل پایگاه های داده، صفحات گسترده، وب و سایر سیستم ها استفاده شوند. اتصال این داده ها از طریق مدل داده های وابسته انجام می شود. هر مدل داده در QlikView یک مدل داده وابسته می شود، زیرا آن شامل جداول منبع مختلف است و به طور خودکار آنها را بر اساس نام فیلد / ستون متصل می کند.
روش های مختلف مدل سازی داده ها می توانند بسته به ساختار داده ها مورد استفاده قرار گیرند. با این حال، هر یک از مدل های داده دارای مزایا و معایب خاص خود است. مقدار و اندازه جدول ذخیره شده در برنامه ممکن است به شدت بر نتیجه نهایی تأثیر بگذارد. جدول زیر مدل های داده را مقایسه می کند و رفتار برنامه را هنگامی که یک یا چند مدل دیگر مورد استفاده قرار می گیرد، توضیح می دهد.

تاثیر شاخص ها

.اهمیت موضوع

در یک سیستم داشبورد بیان وضعیت یک شاخص را مطرح کردیم اما مسئله این جاست که در دنیای واقعی ما با بیش از یک شاخص سروکار داریم و این سوال مطرح میشود که آیا شاخص ها روی یکدیگر اثر گذار میباشند؟
برای بیان بهتر این مفهوم مثال بیمارستان را در نظر بگیرید. در یک سیستم داشبورد متعلق به یک بیمارستان یا مرکز پزشکی زمان و کیفیت سرویس دهی به بیماران به عواملی از جمله تعداد کارکنان بیمارستان، امکانات بیمارستان، امکانات اتاق عمل، تعداد پزشکان شیفت و… بستگی دارد و یا در مورد یک فروشگاه را در نظر بگرید میزان رضایتمندی مشتریان به تعداد اجناس تخفیف خورده، به نزدیک بودن وسایل مورد نیاز یا چیدمان درست وسایل و کیفیت محصوالت خریداری شده مرتبط است که هر کدام از موارد ذکر شده به عنوان یک ویژگی منظور میگردند.
زمانی که کیفیت محصول باال باشد باعث میشود قیمت آن نیز گران تر شود اما تاثیر عکس روی رضایت مندی مشتری میگذارد پس اگر صاحب فروشگاه رضایتمندی نسبی مشتری و کیفیت خوبی برای محصوالت را مد نظر داشته باشد باید یک موازنه بین این عوامل مطرح برقرار کند.
پس تاثیر شاخص ها روی یکدیگر عامل بسیار مهمی در تصمیم گیری ها و راهبرد های مدیریتی میباشد. زمانی که یک سیستم داشبورد طراحی میشود برای باال بردن کارایی آن باید به مسائل پیرامون تاثیر گذار روی شاخص مد نظر مدیریت نیز توجه نمود.

.پیاده سازی سیستم داشبورد در نرم افزار کلیک ویو(Qlik view)

سیستم داشبورد پیاده سازی شده مرتبط با سیستم بیمارستان می باشد که در آن رضایتمندی بیمار عامل اصلی و میزان داروی مصرفی بیمار و رضایت مندی وارد کننده دارو به عنوان عوامل فرعی تاثیرگذار در این سیستم در نظر گرفته شده است. در شکل زیر شمایی از سیستم داشبورد طراحی شده را مشاهده می نمایید.
در این سیستم اگر مدیریت بیمارستان بخواهد رضایتمندی بیمار را به 60 درصد افزایش دهد کافیست روی scroll تعبیه شده عدد را به 60 برساند و مشاهده میکند که میزان داروی مصرفی توسط بیمار و رضایتمندی صاحب محصول چگونه تغییر خواهد کرد.

برای پیاده سازی اثر گذاری شاخص ها روی هم نیاز است تا مقدار عددی هر گیج خوانده شود و تحت یک معادله رگرسیون بر اساس تعداد پارامتر های درگیر محاسبه گردد.

.معادلات رگرسیون خطی

یکی از پرکاربردترین روشهای آماری برای تجزیه و تحلیل دادهها در علوم مختلف، رگرسیون خطی ساده یا چندگانه است. در تحلیل رگرسیون نوع روابط متغیرها و این که آیا یک متغیر میتواند در متغیر دیگر تأثیرگذار باشد یا خیر، بررسی میشود. به عبارتی چنین بیان شده که “کاربرد اصلی رگرسیون خطی، تعیین عوامل مؤثر بر یک متغیر عددی است که توزیع نرمال دارد”. برای استفاده از این روش آماری، پیش فرضهایی ذکر گردیده است: 1 .خطی بودن رابطه متغیرهای مستقل و وابسته 2 .نرمال بودن توزیع مقادیر خطا 3 .استقالل مقادیر خطاها و 4 .نرمال بودن توزیع متغیر وابسته)1تا3. )مسأله چالش برانگیز، پیش فرض نرمال بودن است.که ما در این برنامه در ابتدا داده ایمان را نرمال سازی نمودیم.

آموزش نصب و کرک نرم افزار کلیک ویو(Qlik view)

این امکان برای سازمان ها و شرکت های ایرانی وجود دارد که بدون پرداخت هزینه از این نرم افزار بصورت به اصطلاح قفل شکسته استفاده کنند.

برای شروع کار ابتدا نرم افزار QlikView را دانلود کنید. این نرم افزار در اکثر سایت های دانلودی و با یک جستجوی ساده قابل دسترسی است.

نرم افزار کلیک ویو(Qlik view)

پس از دانلود نرم افزار نوبت به نصب آن میرسد که مراحل بصورت گام به گام در ادامه تشریح شده است.

نصب این نرم افزار نیز مانند بسیاری از نرم افزارهای تحت ویندوز، بسیار ساده است و نکته اصلی آن فعال سازی است که با توجه به تحریم های آمریکا و بسته شدن سایت این شرکت برای بخش کنترل و اعطای سریال نرم افزار، بسیار ساده شده، اما در این راهنما نحوه غیر فعال سازی کنترل شدن سریال ارائه شدن توسط سایت شرکت نیز نگاشته شده تا اگر به هر دلیلی در این خصوص با مشکلی مواجه شدید، از آن استفاده نمائید.

بعد از اجرای برنامه نصب، با صفحه ای به شکل زیر مواجه خواهید شد:

نرم افزار کلیک ویو(Qlik view)

کافی است بدون هیچ تغییری این صفحه را OK کنید تا به مرحله بعد، بروید. در این گام با صفحه ای به شکل زیر مواجه خواهید شد:

کافی است بدون هیچ تغییری این صفحه را OK کنید تا به مرحله بعد، بروید. در این گام با صفحه ای به شکل زیر مواجه خواهید شد:

نرم افزار کلیک ویو(Qlik view)

در این گام، فایل نصب در حال بارگذاری فایلهای لازم برای نصب برنامه است، مننظر بمانید تا این مرحله تمام شود و نصب با مشاهده صفحه زیر، آغاز گردد:

نرم افزار کلیک ویو(Qlik view)

کلید Next را بزنید تا به گام بعد رفته و شکل زیر را ببینید:

نرم افزار کلیک ویو(Qlik view)

با انتخاب گزینه I accept، کلید Next فعال خواهد شد و با زدن آن، وارد مرحله بعد می‌گردید:

نرم افزار کلیک ویو(Qlik view)

در این گام، نام خود و سازمان مربوطه را وارد نمائید و با زدن کلید Next به مرحله بعد گام بگذارید:

نرم افزار کلیک ویو(Qlik view)

در این گام، اگر قصد دارید محل پیش فرض نصب را تغییر دهید، کافی است کلید Change را زده و محل جدید را انتخاب نمائید، در غیر این صورت، کلید Next را برای رفتن به گام بعد، بزنید:

نرم افزار کلیک ویو(Qlik view)

در این گام، برای نصب از گزینه Complete که به صورت پیش فرض انتخاب شده است استفاده نموده و کلید Next را بزنید تا فرم آغاز نصب را ببینید:

نرم افزار کلیک ویو(Qlik view)

پس از زدن کلید Install، عملیات نصب برای چند دقیقه طول خواهد کشید. وقتی با صفحه زیر مواجه شدید، یعنی نصب تکمیل شده است:

نرم افزار کلیک ویو(Qlik view)

با مشاهده این صفحه، متوجه می شوید که نصب تکمیل شده است. حالا کافی است کرک آنرا انجام دهید:

برای این منظور، ابتدا برنامه را اجرا نمائید و از منوی Settings، گزینه User Preferences را بزنید تا صفحه تنظیمات باز شود:

نرم افزار کلیک ویو(Qlik view)

تب License را مطابق عکس فوق انتخاب کرده و کلید Change… را بزنید. صفحه ای به شکل زیر در اختیار شما قرار خواهد گرفت:

نرم افزار کلیک ویو(Qlik view)

این صفحه را با اطلاعات زیر تکمیل نمائید:

نرم افزار کلیک ویو(Qlik view)

License Key   : ۱۳۳۷ ۱۳۳۷ ۱۳۳۷ ۱۳۳۷

Control Number: 71778

سپس کلید Next را بزنید. در این گام برای اتصال به سرور اقدام خواهد شد.

جهت عدم امکان اتصال و کنترل شدن کلید لایسنس شما، مطابق شکل زیر گزینه آمریکا را انتخاب کنید:

نرم افزار کلیک ویو(Qlik view)

در گام بعد، اطلاعات مجوز استفاده به شما نشان داده خواهد شد:

نرم افزار کلیک ویو(Qlik view)

باید کلید I Agree را بزنید تا مراحل کنترل آغاز گردد:

نرم افزار کلیک ویو(Qlik view)

به دلیل بسته بودن سرورهای آمریکا بر روی ایران، با پیغام خطای زیر مواجه خواهید شد:

نرم افزار کلیک ویو(Qlik view)

کافی است گزینه دوم، یعنی Enter My License Information Manually را انتخاب کنید و اطلاعات زیر را در فرمی که برایتان باز خواهد شد، کپی کنید:

نرم افزار کلیک ویو(Qlik view)

۱۳۳۷۱۳۳۷۱۳۳۷۱۳۳۷

PRODUCTLEVEL;3

PRODUCTLEVEL;10

PRODUCTLEVEL;30

PRODUCTLEVEL;43

PRODUCTLEVEL;80

UNCAPPED;YES

SPECIAL_EDITION;CREATE_EXECUTABLE

SPECIAL_EDITION;QLIKAPP_CONVERTER

SPECIAL_EDITION;SITE

SPECIAL_EDITION;PARTNER

X64;YES

IA64;YES

Q4PH-68U8-CBM8-BZQF-CEH2

و با زدن کلید Next و مشاهده صفحه زیر، از کرک شدن برنامه خود، مطمئن خواهید شد:

نرم افزار کلیک ویو(Qlik view)

اما اگر به هر دلیل، ارتباط با سرور برقرار بود و شما نتوانستید برنامه خود را کرک کنید، باید برنامه را در آنتی ویروس خود از ارتباط با اینترنت منع کنید. برای مثال در آنتی ویروس بیت دیفندر، به صورت زیر عمل کنید:

نرم افزار کلیک ویو(Qlik view)

گزینه Protection و در آن Application access را انتخاب کنید. لیست برنامه ها به شکل زیر نمایش داده خواهد شد:

نرم افزار کلیک ویو(Qlik view)

طبق شکل فوق برنامه کلیک ویو را انتخاب کنید و دسترسی آنرا ببینید:

نرم افزار کلیک ویو(Qlik view)

این یعنی اجازه دسترسی به اینترنت را دارد. کافی است روی تیک آبی کلیک کنید تا به شکل زیر، دسترسی به اینترنت را بگیرید:

نرم افزار کلیک ویو(Qlik view)

به شما تبریک میگوییم. نرم افزار کلیک ویو(Qlik view) را نصب و کرک کرده اید و میتوانید بصورت نامحدود و حتی سازمانی از آن استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

021-33750743

09032544694

ارتباط با مشتریان : support@researchyar.ir

ارتباط مستقیم با مدیریت : manager@researchyar.ir

سوالات پیش از خرید : info@researchyar.ir

شهر ری. خیابان غیوری شمالی. کوچه حسن زاده . پلاک ۸۲

logo-samandehi logo-enamad logo-enamad