آموزش زبان Dax به طور حرفه‌ای را می‌توانید از مجموعه ما دریافت کنید. زبان برنامه‌نویسی Dax یکی از زبان‌هایی هست که به برنامه‌نویسان و تحلیلگران بازار می‌تواند قدرت اجرایی بالایی در جهت رشد و توسعه ابزارهای مدیریت کسب‌وکار برساند. این زبان امروزه جزو جدانشدنی بسیاری از شیوه‌های مدیریتی در کسب‌وکار است و در بازده و موفقیت پروژه تأثیر بالایی خواهد داشت.

آشنایی با زبان Dax

زبان برنامه‌نویسی Dax یک زبان برای Microsoft SQL Server Analysis Services (SSAS)، Microsoft Power Pivot for Excel  و Microsoft Power BI است که در سال ۲۰۱۰ میلادی یا ۱۳۸۸ شمسی ساخته شد. DAX به‌واقع مخفف عبارت Data Analysis Expression است که به معنای بیان تجزیه‌وتحلیل داده‌ها است.

این زبان یکی از زبان‌هایی است که برعکس زبان‌های برنامه‌نویسی دیگر بسیار ساده طراحی‌شده و می‌توانید مفهوم پایه آن را تنها در چند ساعت بیاموزید. بااین‌حال هنگام روبرو شدن با یادگیری زبان Dax به طور پیشرفته کمی به مشکل خواهید خورد.

 اما نگران نباشید و صبور باشید؛ زیرا ما آموزش زبان Dax را به شیوه‌ای طراحی کرده‌ایم که شما بتوانید ساده‌تر و تنها با کمی تمرین در ۴ یا ۶ هفته به این زبان مسلط شوید. اما درصورتی‌که تمرین نکنید و علاقه‌ای به یادگیری این زبان نداشته باشید، ممکن است این زمان تبدیل به یک سال شود.

آموزش زبان Dax

فواید یادگیری زبان Dax

اگر به دنبال یادگیری زبان Dax هستید قطعاً کاربرد و فواید آن می‌تواند انگیزه‌ای برای دنبال‌کردن آموزش زبان Dax توسط ما باشد. به‌خاطر داشته باشید که حتی اگر یادگیری این زبان در حوزه تجاری برای شما سودی ندارد، می‌تواند موجب بهبود عملکرد شما در زندگی شود. همان‌طور که اشاره شد این زبان با کسب‌وکار بهتر ارتباط مستقیم دارد بااین‌حال لازم دانستیم تا موارد دیگری را نیز ذکر کنیم.

درک بیش¬تر مدل داده

Dax به محاسبه فرمول‌های تجاری برای مدل‌های داده اختصاص‌داده‌شده و به شما در جریانات تجاری کمک می‌کند. این زبان با استفاده از فرمول‌هایی که دارد موجب می‌شود شما به‌راحتی به داده‌های فروش خود دسترسی داشته باشید. اگر با معنای مدل داده آشنایی ندارید باید بدانید که مدل داده مجموعه‌ای از جداول است که با روابط به هم مرتبط شده‌اند.

جدول مجموعه‌ای از ردیف‌های حاوی داده‌ها است، هر ردیف به ستون‌ها تقسیم می‌شود و هر ستون دارای یک نوع داده است که شامل یک قطعه اطلاعات جداگانه می‌شود. ما معمولاً به یک ردیف در جدول به‌عنوان رکورد اشاره می‌کنیم. جداول روشی مناسب برای سازماندهی داده‌ها هستند؛ بنابراین جدول خود یک مدل داده است و زمانی که نام‌ها و اعداد را در یک کتاب کار اکسل می‌نویسید، یک مدل داده ایجاد می‌کنید.

آموزش زبان Dax

کاربرد زبان Dax برای کاربران اکسل

همان‌طور که می‌دانید برای داشتن تحلیل‌های خوب تجاری و موفقیت در بازار کار شما نیاز به تفکر منطق قوی ای دارید. در نتیجه برای اینکه بتوانید تصمیمات منطقی و قدرتمندی بگیرید نیاز دارید نسبت به داده‌های کسب‌وکار خود دید وسیعی داشته باشید که یادگیری این زبان کار شما را بسیار راحت‌تر می‌کند.

اکسل یکی از برنامه‌هایی است که کاربرد گسترده و خوبی برای افزایش کیفیت تجارت دارد. توابع اکسل و Dax تا حدودی به یکدیگر شباهت دارند؛ زیرا ارتقا دهندگان اکسل تلاش کردند تا توابع خود را شبیه به توابع زبان برنامه Dax بسازند؛ بنابراین یادگیری زبان Dax برای افرادی که اکسل بلد هستند ساده‌تر از دیگر کاربران است اما برای یادگیری Dax نیاز به یادگیری اکسل ندارید.

همچنین این دو با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند که موجب می‌شود زبان Dax بسیار قدرتمندتر از زبان اکسل ظاهر شود؛ برای مثال شما می‌توانید بودجه‌بندی سالانه یک شرکت را به‌راحتی با زبان Dax به دست بیاورید و یا حتی حاصل محاسبات پیچیده‌تری را با سرعت بالاتری به دست بیاورید.

آموزش زبان Dax

آموزش زبان Dax برای کاربران SQL

اگر کاربر SQL هستید با دریافت آموزش زبان Dax می‌توانید به طور روان‌تر و با سرعت بیش­تری محاسبات خود را انجام دهید. به‌احتمال بالا شما به‌عنوان کاربر SQL از جداول و پیوندهایی برای ارتباطات بین ستون‌ها استفاده بالایی داشته‌اید؛ بنابراین باید بدانید که استفاده از زبان برنامه‌نویسی Dax در نوشتن کدها برخی مشکلات در عمل پرس‌وجو و ورود و خروج کاربر را برای شما آسان‌تر می‌کند.

آموزش زبان Dax برای ارتقادهندگان MDX

بسیاری از افرادی که در BI حرفه‌ای هستند که درگذشته آن­ها از زبان (Multi-Dimensional) MDX برای ساخت و کوئری مدل‌های چندبعدی استفاده می‌کردند. بااین‌حال آن­ها شروع به یادگیری Dax کرده‌اند؛ زیرا Dax زبان جدیدی برای جداول SSAS است و قطعاً به آن نیاز دارند. اگر شما هم یکی از افراد حرفه‌ای در BI هستید بهتر است خود را برای دریافت آموزش زبان Dax آماده کنید.

در حقیقت زبان Dax با MDX تفاوت‌های بالایی دارد. اما برای مثال برخی مفاهیم در Dax ممکن است شباهت بسیاری به مفاهیمی در زبان MDX داشته باشد. درنتیجه بهتر است برای یادگیری این زبان جدید مفاهیم و مطالبی که در MDX آموخته‌اید را نادیده بگیرید و ذهن خود را برای یادگیری مطالب جدید آزاد بگذارید.

Syntaxها و توابع در زبان برنامه‌نویسی Dax

همان‌طور که می‌دانید Syntax قوانین و قواعد زبان برنامه‌نویسی است و مانند دیگر زبان‌های برنامه‌نویسی، شما نیاز دارید تا با قواعد یک زبان برای استفاده از آن آشنا باشید. در اینجا برخی از توابع و Syntaxهای کاربردی این زبان را برای شما نام می‌بریم.

نتیجه‌گیری

آموزش زبان Dax می‌تواند به شما در محاسبه بسیاری از امور در کسب‌وکار کمک کند تا سرعت بالاتری نسبت به گذشته داشته باشید. این زبان برنامه‌نویسی و فرمول‌نویسی با تفاوت‌هایی که با دیگر زبان‌ها دارد، یکی از زبان‌های رایج و قدرتمند برای افزایش دید و قدرت شما در تجارت است.

همچنین به‌خاطر داشته باشید که استفاده از این زبان در بسیاری از برنامه‌ها، قدرت و تسلط بیش­تری از شما نمایان می‌کند. شما می‌توانید با دریافت آموزش زبان برنامه‌نویسی Dax از ما هوش تجاری خود را بالا برده و تبدیل به یکی از موفق‌ترین کاربران در زمینه تجارت شوید.

دوره های مرتبط

دوره کامل تضمینی هوش تجاری با رویکرد کسب درآمد در داخل و خارج از کشور

 

آنالیز داده و هوش تجاری یکی از پردرآمدهای شغل های دنیا چه در داخل کشور و چه خارج از کشور است. ما در دوره آموزشی  صفر تا صد هوش تجاری را به صورت تضمینی آموزش میدهیم.

آموزش ویدیویی هوش تجاری در SQL

 

شما در این دوره آموزشی (آموزش ویدیویی هوش تجاری در SQL) با مفاهیم و اصول هوش تجاری در SQL آشنا می شوید.

آموزش صفر تا صد طراحی؛ تحلیل و پیاده سازی سامانه های حرفه ای هوش تجاری با پاور بی آی

 

آموزش صفر تاصد طراحی، تحلیل و پیاده سازی سامانه های حرفه ای هوش تجاری با پاور بی آی در 98 ساعت و توسط اساتید مجرب آماده شده است.

آموزش صفر تا صد داشبورد سازی در سی شارپ

 آموزش کامل و پروژه محور مباحث به همراه مثال کاملا عملی در محیط سی شارپ که یک محیط برنامه نویسی ماکروسافتی می باشد. دوره آموزش داشبورد سازی در سی شارپ شامل ساخت یک داشبود زیبا در محیط سی شارپ به کمک کامپوننتهای ssrs و Chart.js می باشد. 

آموزش کاملا حرفه ای ویدیویی هوش تجاری در Oracle

آموزش ویدیویی هوش تجاری در Oracle ابتدا به بررسی ساختار کلی هوش تجاری اوراکل پرداخته و سپس به مراحل نصب نرم افزارهای مرتبط با کار خود می پردازیم. سپس مباحث آنالیز داده و فاندامنتال کار را بررسی کرده و در خصوص ریپازیتوری و مسایل مربوط به ان صحبت می کنیم.