مسیر راه داشبوردسازی به کمک پاور بی آی

(Power BI) پاور بی آی چیست ؟


مجموعه ای از ابزارهای تجزیه و تحلیل و کسب و کار برای تجزیه و تحلیل داده ها و اشتراک بینش است. با داشبورد غنی موجود در هر دستگاه ، تجارت خود را کنترل کرده و به سرعت پاسخ دهید. مایکروسافت پاور بی آی(‏(Microsoft Power BI یک بستر هوش تجاری و مدیریت اطلاعات کسب و کار است که ابزارهایی برای جمع آوری، تجزیه و تحلیل، تجسم و به اشتراک گذاری داده ها برای کاربران تجاری غیر فنی فراهم می کند ونسخه دسک تاپ داده ها را پاک و سازماندهی می کند، و می توانید تصویری را که می خواهید ایجاد کنید. نسخه دسک تاپ به شما امکان دسترسی کامل به کتابخانه Power BI را می‌دهد.رابط کاربری Power BI برای کاربرانی که با Excel آشنا هستند کاملاً شهودی است و ادغام عمیق آن با سایر محصولات مایکروسافت آن را به یک ابزار سرویس دهی بسیار متنوع تبدیل می کند. در مقایسه با Microsoft Excel ، Power BI در پردازش بسیار سریعتر است. داشبورد Power BI بیشتر تعاملی و سفارشی است در حالی که داشبورد Microsoft Excel چندان تعاملی نیست. در Microsoft Excel تا حدی از داده محدود است ، Power BI می تواند به راحتی از پس داده های زیادی برآید.

(Power BI) پاور بی آی

اهمیت هوش تجاری

به طور کلی، نقش هوش تجاری بهبود تمامی بخش‌های سازمان از طریق بهبود دسترسی به داده‌های سازمان و سپس استفاده از آن داده‌ها برای افزایش سود آوری، کارایی، رضایت مشتری و در نهایت سهم بازار است. سایر مزایای پیاده سازی هوش تجاری در سازمان شامل موارد زیر می‌شود:
تسریع و بهبود فرایند تصمیم گیری
تحلیل رفتار مشتری
مشخص کردن مشکلات سازمانی که نیاز به رسیدگی دارن

هوش تجاری در جنبه فنی در جنبه فنی، داده خام از فعالیت‌های کسب و کاری جمع آوری می‌شوند. داده پردازش می‌شود و در نهایت در انبار داده ذخیره می‌گردد. زمانی که داده ها ذخیره شدند، کاربران می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند و فرایندهای تحلیل را برای پاسخ دادن به سوالات کسب و کار خود آغاز کنند.
نرم افزارها برنامه Power BI شامل چندین قسمت است: یک نرم افزار دسکتاپ برای ویندوز به نام Power BI Desktop، یک سرویس آنلاین به نام service Power BI و اپلیکیشنهای موبایل Power BI که برای ابزارهای ios و اندروید ساخته شده اند.

ابزارها و پلتفرم‌های هوش تجاری

بسیاری از ابزارها و سیستم عامل‌های اطلاعاتی سلف سرویس فرایند تحلیل را ساده‌تر می‌کنند. این ابزارها دیدن و درک داده‌ها را برای افراد بدون دانش فنی چگونگی پردازش عمیق داده ساده‌تر می‌کنند. پلتفرم‌های هوش تجاری مختلفی برای ایجاد گزارش‌های انبوه، مصور سازی داده، ایجاد دشبردهای شخصی سازی شده برای سطوح چندگانه کاربران وجود دارد. در این میان شرکت‌های مختلفی ابزارهای متنوعی را در حوزه هوش تجاری منتشر کرده‌اند که نرم افزار شرکت مایکروسافت با عنوان Power BI طبق اخرین مقاله منتشر شده توسط گارنتر  در سال ۲۰۲۰ رهبر این نرم افزاها است.

تفاوت BI و (Power BI) پاور بی آی

BI یا هوش تجاری (Business Intelligence) در واقع مجموعه ای از ابزارهای تجزیه و تحلیل کسب و کارها که شامل برنامه های کاربردی (Application)،سرویس های نرم افزاری (Software Services) و رابط های کاربری (Connector) است که به کاربران این امکان را می دهد تا نگرش و تحلیل مناسبی درباره اطلاعات و ساختار سازمان داشته باشند. به بیان دیگر BI به شما این امکان را می دهد تا صدها و یا هزاران منبع اطلاعاتی مختلف را در دسترس خود داشته و به تجزیه و تحلیل آن بپردازید.

پاور بی آی چگونه کار می کند؟


روند کار در Power BI معمولا در نسخه دسکتاپ این محصول تحت عنوان Power BI Desktop شروع شده که این نقطه دقیقا همان مرحله ایجاد گزارش است. در این مرحله شما به اطلاعات دسترسی داشته و می توانید گزارش دلخواه خود را به سیستم دستور داده و طراحی کنید. پس از عبور از این مرحله، گزارش تولید شده در Power BI Service ارائه و در انتها به اشتراک گذاشته می شود. تا کاربران Power BI Mobile نیز امکان استفاده از این اطلاعات را داشته باشند. البته باید توجه داشته باشید که این روند همیشگی نبوده و کاربران می توانند از راه های مختلفی به تولید و انتشار گزارش‌های خود اقدام کنند.

(Power BI) پاور بی آی

نسخه‌های (Power BI) پاور بی آی

پاور بی آی به سه صورت منتشر شده است: ۱- Power BI Desktop که نسخه دسکتاپی پاور بی‌ای است و یک برنامه نصبی است ۲- Power BI Service‌ که نسخه تحت وب است و ۳- Mobile Power BI app که نسخه موبایل پاور بی‌‌آی است و امکان نمایش گزارش‌ها و دشبوردها بر روی گوشی‌ها و تبلت‌های آیفون، اندروید را فراهم می‌کند.

سرویس های مختلف Power BI

 • Power BI Service/Website
  سرویس ابری (Cloud-based) است که از طریق سایت پاور بی آی می توان به آن دسترسی پیدا کرد. استخراج اطلاعات، مدل سازی داده ها و تعریف شاخص ها در آنجا انجام می شود و در حالت پیش فرض، تمام اطلاعات در سرور های مایکروسافت بارگزاری می شوند. در این سرویس با استفاده از کامپوننت Power Q&A می توان در رابطه با اطلاعات وارد شده به زبان انگلیسی سوال بپرسید که Power BI به صورت نموداری پاسخ سوالات را نمایش می دهد.
 • Power BI Desktop
  به دلیل درخواست های مکرر، مایکروسافت در سال ۲۰۱۵ این محصول را معرفی کرد که می توانید آن را به صورت رایگان بر روی کامپیوتر خود نصب کنید. این محصول شامل Power Query, Power Pivot و Power View می باشد که با استفاده از آنها می توانید به سادگی اطلاعات را از منابع مختلف استخراج کرده و داشبوردها و گزارش های متنوعی را در محیط برنامه طراحی کنید.همچنین این امکان وجود دارد تا داشبورد هایی که در Power BI Desktop طراحی شده، در Power BI Website و Pyramid Analytics پابلیش شوند.
  در ورژن های اخیر این برنامه شما می توانید داشبورد ها را در پرتال Power BI Report Server پابلیش کنید.
 • Power BI Mobile
  برای مشاهده داشبورد های Power BI می توان از اپلیکیشن موبایلی آن (که قابل استفاده در سیستم عامل های IOS Android، Windows Phone می باشد) استفاده کرد. در Power BI mobile دو نوع داشبورد می توان طراحی کرد؛ اول داشبوردهایی که در Power BI Service طراحی شده اند و دوم داشبوردهایی که توسط SSRS برای نسخه موبایلی طراحی شده اند.
  در ورژن های اخیر این برنامه شما می توانید داشبورد هایی را که در پرتال Power BI Report Server پابلیش کرده اید در موبایل ببینید.
 • Power BI Report Server
  محدودیتی که در Power BI Desktop وجود داشت این بود که کاربران نمی توانستند به راحتی داشبورد هایی را که طراحی کرده بودند را دراختیار دیگر کاربران قرار دهند، به همین خاطر Microsoft برای حل این مشکل این محصول را معرفی کرد تا کاربران بتوانند به راحتی داشبوردها را به صورت تحت وب در اختیار دیگر کاربران قرار دهند.
 • Power BI Embedded
  این سرویس مختص کاربرانی است که می خواهند در اپلیکیشنی که طراحی کرده اند از داشبورد ها و امکانات Power BI استفاده کنند. مثلا کسانی که یک سیستم OLTP برای مدیریت تراکنش های مالیشان دارند و می خواهند برای قسمت طراحی گزارش ها از Power BI در درون برنامه کاربردی خود استفاده کنند.
  در زمینه های فوق پژوهشیار با هدف کمک به بخش مهم از جامعه علمی کشور به صورت یک تیم قدرتمند شکل گرفته است و هم اکنون جای خود را در بازار کشور بدست آورده است. شما می توانید با استفاده از پکیج های گردآوری شده توسط پژوهشیار گام بزرگی در رونق تجارت خود بردارید.