اگر در حال خواندن این سند هستید ممکن است به این دلیل باشد که در مورد اینکه Tableau چیست شنیده‌اید یا تجزیه‌وتحلیل بصری ساخته شده با Tableau در Tableau Public را دیده‌اید. شاید هم یکی از همکاران شما مزایای استفاده از Tableau و تمرکز آن بر این تجزیه‌وتحلیل‌های بصری را به شما نشان داده باشد که برای به دست آوردن بینش و جمع‌آوری سریع از بحث هوش تجاری طراحی شده است.

همه این عوامل امروزه اهمیت بیشتری پیدا کرده‌اند و هم مشاغل کوچک خانوادگی و هم شرکت‌های بزرگ به‌طور فزاینده‌ای خواهان آن هستند. پس دیگر واجب است که بدانیم Tableau چیست و هوش تجاری در Tableau چه کاربردی دارد؟ در اینجا ما قصد داریم صفر تا صد Tableau را تحت عنوان یک دوره آموزشی Tableau برای شما توضیح دهیم.

تاریخچه Tableau

برای اینکه بهتر بدانیم Tableau چیست ابتدا باید نگاهی به تاریخچه آن هم بیاندازیم. Tableau برای 8 سال متوالی پیشرو در ربع جادویی گارتنر برای پلتفرم‌های آنالیتیکس و هوش تجاری بوده است؛ بنابراین می‌خواهم در این مقاله نظر شخصی خود را در مورد اینکه چرا این پلتفرم تا این حد موفق بوده است، با شما به اشتراک بگذارم.

دنیای تجزیه‌وتحلیل داده‌ها و به‌طورکلی هوش تجاری، برای سال‌ها بخش بسیار کندی بوده است. شاید رشد آهسته‌ای نداشته باشد، اما بدون پیشرفت‌های بزرگ، این به معنای چرخش شدیدی در راه دستیابی به سرمایه‌ای در این تجارت خواهد بود.

Tableau و Salesforce

اهمیت تجزیه‌وتحلیل و تجسم داده‌ها مورد توجه Salesforce قرار نگرفت و در نیمه دوم سال 2019 Tableau توسط آن‌ها خریداری شد. این بزرگ‌ترین خرید Salesforce تا آن لحظه (بیش از 15 میلیارد دلار) شد و هدف آن گنجاندن پلتفرمی در مجموعه خود بود که بتواند نه تنها در حداکثر سطح تمام داده‌های مشتریان را جمع‌آوری کند، بلکه هر نوع داده را ذخیره کند.

مارک بنیوف، یکی از مدیران عامل Salesforce در زمان خرید، خاطرنشان کرد: «Tableau یک شرکت فوق‌العاده است، با محصول و تیمی شگفت‌انگیز و جامعه‌ای فوق‌العاده پرشور. ما با هم می‌توانیم روشی را تغییر دهیم که مردم نه تنها مشتریانشان، بلکه کل دنیایشان را درک می‌کنند. بینش‌های قدرتمند مبتنی بر هوش مصنوعی را در تمام انواع داده‌ها و موارد استفاده برای افراد با هر سطح مهارت ارائه می‌کنیم».

Tableau چیست

Tableau چیست؟

برای پاسخ به سؤال Tableau چیست می‌توان گفت که یک پلتفرم هوش تجاری با یک مأموریت واضح است: کمک به مردم برای مشاهده و درک داده‌ها. استفاده از داده‌های عظیم (بیگ دیتاها) برای تجزیه‌وتحلیل و به دست آوردن هوش تجاری، چه برای میلیون‌ها ثبت داده استفاده شود و چه ترکیبی از چندین منبع داده مختلف برای دستیابی به یک چشم‌انداز کل‌نگر، دیگر هدفی برای آینده نیست.

در دنیای امروز، داده‌ها و بینش‌هایی که می‌توانیم از آن‌ها بگیریم، بزرگ‌ترین دارایی قرن بیست و یکم هستند و خواهند بود. داشتن ابزارهایی برای آسان کردن این فرآیند، کلید اصلی آن است. تنها این نیست؛ زیرا کارمندان بیشتری باید دانش بیشتری در مورد نحوه کار با داده‌ها، درک آن‌ها و دریافت بینش از آن‌ها داشته باشند.

بخش‌های اساسی Tableau

اما واقعاً Tableau چیست و چه چیزی برای ارائه دارد؟ Tableau به‌عنوان یک پلت فرم دارای سه بخش اساسی است:

برای برنامه‌ریزی منبع داده، تمیز کردن و ترکیب مفید است. برای همه آن کارهای رایجی که در اکسل انجام می‌دهیم. پرس و جوهای خارجی در SQL، یا کارهای دیگری که به تیم‌های IT که برون سپاری می‌کنیم تا برای ما انجام دهند.

برای اتصال به هر منبع داده به‌منظور دریافت پاسخ‌های BI، شناسایی نقاط پرت، تجزیه‌وتحلیل KPI یا ایجاد داشبوردهای تعاملی مفید است. این داشبوردها می‌توانند اکتشافی باشند تا به کاربر اجازه دهند بینش خود را شناسایی کند. یا می‌توانند برای نشان دادن نکات کلیدی و توضیحی در مورد وضعیت کسب‌وکار به کاربران توضیح دهند.

این‌ها دو گزینه با عملکرد بسیار مشابه هستند که به ما امکان می‌دهد گزارش‌ها، پاسخ‌ها و داشبورد خود را با سایر کاربران شرکت یا حتی مشتریان خود به اشتراک بگذاریم. آن‌ها همچنین به ما اجازه می‌دهند تا مجوزها را تعریف کنیم تا مطمئن شویم افراد یا تیم‌هایی که باید به آن دسترسی داشته باشند تنها افرادی هستند که اجازه ورود دارند.

چیزی که واقعاً Tableau Server را با Tableau Online متفاوت می‌کند، این است که Tableau Server نیاز به مدیریت و نگهداری دارد که توسط ما انجام شده است (در یک سرور داخلی یا در Cloud با AWS، Google Cloud یا Azure) و Tableau Online یک نسخه Tableau Server است اما به‌طور مستقیم توسط Tableau میزبانی می‌شود، جایی که کاربر فقط باید محتوا، کاربران و غیره را مدیریت کند.

با Tableau به چه نوع داده‌ای می‌توان متصل شد

 اکنون به یکی از مهم‌ترین بخش‌های مقاله Tableau چیست، می‌رسیم. جواب آن این است: تقریباً هر نوع داده‌ای که نیاز داریم را با به دست می‌آوریم Tableau و در واقع می‌توانیم به منابع بسیار متنوع داده متصل شویم؛ مانند:

می‌توانید لیست کاملی از کانکتورهای بومی را نیز در فضای نت پیدا کنید. این لیست با هر نسخه جدید Tableau هر بار که کانکتورهای جدید اضافه می‌شود یا حتی زمانی که کانکتورهای قدیمی بهبود می‌یابند، به‌روزرسانی دریافت می‌کند.

Tableau چیست

Tableau چه تفاوت‌هایی با سایر پلتفرم‌های BI دارد

به نظر من، این بخش از مقاله Tableau چیست یک جنبه کلیدی است و احتمالاً اگر همه ابزارها بر اساس کاربردشان مقایسه نشوند، تشخیص آن دشوارترین چیز می‌شود؛ حتی با یک فایل اکسل تراکنشی ساده که مایل به تجزیه‌وتحلیل آن هستیم. در واقع در یک نگاه کلی این پلتفورم ویژگی‌های بسیاری دارد:

هر ابزاری نیاز به فرآیند یادگیری دارد، اما منحنی یادگیری با Tableau به‌طور قابل توجهی بهتر از سایر پلتفرم‌ها است. تقریباً می‌توانید هر کاری را با کشیدن (دِرگ) و رها کردن (دراپ) انجام دهید. تقریباً همه گزینه‌ها با یک کلیک وجود دارند و همه چیز بصری و آسان به نظر می‌رسد، اما در عین حال شما امکانات یکپارچه دارید.

هر تحلیلگر یا کارمند شرکتی ممکن است از ساختن تصاویر گرافیکی در پاورپوینت، تکرار آن مراحل پس از به‌روزرسانی داده‌ها و انجام کارهای مشابه هزاران بار خسته شود. Tableau با کاربر­پسند بودن، تجزیه‌وتحلیل و تجسم داده‌ها را به فرآیندی لذت بخش، جالب و باارزش تبدیل می‌کند. پس مزیت مهمی را در مقاله Tableau چیست تا به این جای کار متوجه شدیم.

Tableau دارای 4 به‌روزرسانی بزرگ سالانه، با بسیاری از موارد اضافه شده است. از آخرین باری که یک نسخه جدید شامل ابزارهای مفید برای تجزیه‌وتحلیل یا تجسم داده‌های قدرتمند با ویژگی‌های کارآمد و سریع‌تر نبود، مدت زیادی می‌گذرد. دو چیز کلیدی همیشه در نظر گرفته می‌شود: آسان کردن کار کاربران و اطمینان از اینکه با نیازهای شرکت‌ها سازگار است.

فکر می‌کنم جامعه کاربرانی مانند Tableau’s را در هیچ شرکت نرم‌افزار دیگری ندیده‌ام. کنفرانس سالانه Tableau حدود 15000 نفر را در ایالات متحده جمع‌آوری می‌کند که مایلند تمام ویژگی‌های جدید یک پلت فرم هوش تجاری را کشف کنند. گروه‌های کاربری، وبینارها، کاربران Tableau Public و کارشناسان توییتر همیشه ایده‌های مفیدی را برای کسانی که به آن‌ها نیاز دارند ارائه می‌دهند.

شاید آن‌ها بتوانند به شما یاد بدهند که چگونه کاری را در داخل پلتفرم انجام دهید یا کارهای خود را به اشتراک بگذارند که می‌تواند برای شما مفید باشد تا در برنامه روزانه خود به کار ببرید. همه این‌ها کار کاربران را بسیار دلپذیرتر می‌کند.

کاربردهای Tableau

با ظهور Big Data، کاربردهای متفاوتی برای Tableau به وجود آمد. حال باید بدانیم که « Tableau چیست و چرا از استفاده کنیم؟» در حالی که بیگ دیتا می‌تواند تعاریف مختلفی داشته باشد، یک تعریف ساده می‌توان از آن ساخت: «داده‌های زیاد، بدون بینش». در غیر این صورت، همه ما در مورد داده‌های عملی یا مزیت تجزیه‌وتحلیل صحبت می‌کنیم. خوشبختانه، Tableau دریافت این موارد را آسان می‌کند.

قبل از هر چیزی، بیایید بفهمیم که Tableau چیست و چه کاربردی دارد. نرم‌افزار Tableau ابزاری است که به کوچک کردن داده‌های بزرگ کمک می‌کند و داده‌های کوچک را روشن‌تر و عملی می‌کند. کاربرد اصلی نرم افزار Tableau برای کمک به مردم برای دیدن و درک داده‌هایشان است. پس از 10 سال استفاده روزانه از این ابزار، می‌توان گفت که آن‌ها کار خارق‌العاده‌ای انجام می‌دهند؛ بنابراین، ما می‌خواهیم بهترین استفاده‌های Tableau را با شما به اشتراک بگذاریم.

به نظر می‌رسد در صنعت، هم شرکت‌های تحقیقاتی شخص ثالث و هم مشتریان، موافق این نرم افزار هستند. گارتنر، مرجع ثالث پیشرو در نرم افزار هوش تجاری، Tableau را در «ربع جادویی» خود قرار داده است. Tableau شش سال متوالی با موفقیت به کار خود ادامه می‌دهد.

Tableau چیست

چرا از Tableau استفاده کنیم

در این بخش از مقاله Tableau چیست به کاربردهای آن به اختصار می‌پردازیم. کاربردهای مختلفی برای نرم افزار Tableau وجود دارد. Tableau به شما کمک می‌کند کارهای زیر را به‌خوبی انجام دهید و بتوانید در مسیر مورد نظرتان بدون خطا عمل کنید.

اگر داده‌هایی در اکسل و اکسس و پایگاه‌های داده SQL و برنامه‌های مبتنی بر ابر، مانند Salesforce دارید، Tableau می‌تواند همه آن‌ها را تنها با چند کلیک گرد هم آورد. بدون نیاز به کد، این یکی از کاربردهای Tableau است که به شما کمک می‌کند تجارت را به‌طورکلی ببینید و یک منبع قطعی برای همه گزارش‌های تجاری خود داشته باشید.

یکی از جالب‌ترین کاربردهای Tableau انجام سریع عملیات اولیه ETL است. (اگر میخوای در مورد ETL بیشتر بدونی مقاله آماده سازی ETL رو بخون.) اگر می‌خواهید داده‌ها را به فرمت مورد نیازتان تبدیل کنید، Tableau می‌تواند این کار را خیلی سریع با ابزار خودکار تغییر شکل‌دهنده داده‌ها انجام دهد. باز هم تنها با چند کلیک، می‌توانید فیلدها را تقسیم کنید، فیلدها را به هم متصل کنید، فضای خالی و هدرها را حذف کنید و همچنین قالب‌های داده را تغییر دهید. کارهایی که ممکن است با کدنویسی SQL چندین دقیقه طول بکشد یا یک شخص تجاری که یک روز از اکسل استفاده می‌کند، در این نرم افزار می‌تواند کارش را در چند ثانیه انجام دهد.

یکی از برتری‌های نرم افزار Tableau، ویژگی‌های بصری آن است. این برنامه‌ها با بهترین شیوه‌های بصری ساخته شده‌اند، بنابراین حتی اگر کاربران نهایی شما اطلاعات کمی در مورد نحوه ارائه مؤثر اطلاعات داشته باشند، Tableau می‌تواند به‌طور خودکار راه طولانی را طی کند تا اطمینان حاصل شود که گزارش‌ها هم آموزنده و چشم‌گیر هستند و هم اطلاعات را به روشی قابل درک ارائه می‌کنند.

این کاربرد مورد علاقه بسیاری از افراد است. درست مانند ورزشکارانی که می‌توانند «در منطقه zone» قرار بگیرند، Tableau به تحلیلگران این امکان را می‌دهد که وضعیت را از قبل تجربه کنند و به‌سرعت داده‌های خود را کاوش کنند. همچنین به آن‌ها کمک می‌کند تا پاسخ‌هایی را پیدا کنند که منجر به سؤالات جدیدی می‌شود که سپس به بینش‌های جدیدی می‌انجامد؛ تا جایی که می‌توانند به ایده‌های جدیدی برسند.

یکی از کاربردهای نرم افزار Tableau، گزارش دهی خودکار است. می‌توانید به‌راحتی یک گزارش بسازید، سپس آن را به‌گونه‌ای تنظیم کنید که به یک مجموعه داده خاص اشاره کند. آن داده‌ها به‌طور خودکار بازخوانی شوند و دیگر لازم نیست آن را به‌صورت دستی بفرستید. فقط آن را تنظیم کنید و به‌سادگی آن‌ها را ببینید و بر اساس‌شان عمل کنید. بدون کد، بدون زمان اضافی، بدون نیاز به جلسات اضافی.

جمع‌بندی و کلام آخر

در این مقاله به‌طورکلی به سؤال Tableau چیست و هوش تجاری در Tableau چه نقشی دارد صحبت کردیم. وقتی که از مزایای استفاده از این نرم افزار گفتیم، قطعاً مجاب به استفاده از آن شده‌اید. پس باید صفر تا صد Tableau را بدانید و برای آن نیز به یک دوره آموزشی Tableau حرفه‌ای نیاز دارید که ما آن را برای شما فراهم کرده‌ایم. هر چیزی که باید درباره آن بدانید، از کار کردن با بخش‌های مختلف آن و تحلیل حرفه‌ای داده‌ها.

دوره های مرتبط

دوره کامل تضمینی هوش تجاری با رویکرد کسب درآمد در داخل و خارج از کشور

 

آنالیز داده و هوش تجاری یکی از پردرآمدهای شغل های دنیا چه در داخل کشور و چه خارج از کشور است. ما در دوره آموزشی  صفر تا صد هوش تجاری را به صورت تضمینی آموزش میدهیم.

آموزش صفر تا صد طراحی؛ تحلیل و پیاده سازی سامانه های حرفه ای هوش تجاری با پاور بی آی

آموزش صفر تاصد طراحی، تحلیل و پیاده سازی سامانه های حرفه ای هوش تجاری با پاور بی آی در 98 ساعت و توسط اساتید مجرب آماده شده است.

آموزش صفر تا صد داشبورد سازی در سی شارپ

 آموزش کامل و پروژه محور مباحث به همراه مثال کاملا عملی در محیط سی شارپ که یک محیط برنامه نویسی ماکروسافتی می باشد.

آموزش ویدیویی هوش تجاری در SQL

 با سیستم های هوش تجاری بزرگ آشنا شده و خود را برای تحلیل طراحی و پیاده سازی یک سامانه هوش تجاری آماده می کنید همچنین به صورت تئوری مفاهیم و مبانی ساخت انباره داده را فرا می گیرید و دو نمونه را پیاده سازی و استفاده می کنید.