SQL Server Business Intelligence مجموعه‌ای از ابزارها برای تبدیل داده‌های خام به اطلاعاتی است که مشاغل می‌توانند برای مدیریت و تصمیم‌گیری از آن‌ها استفاده کنند. این برنامه‌های کاربردی شامل معیارهای عملکرد، تجزیه‌وتحلیل، گزارش سازمانی و مدیریت دانش هستند. ابزارهای هوش تجاری در نظر گرفته شده است تا به توسعه دهندگان اجازه دهد عملیات استخراج، تبدیل و بارگیری را بر روی داده‌های انبار داده‌ها انجام دهند. به همین علت برای این افراد دنبال کردن آموزش هوش تجاری در SQL server اهمیت دارد.

 مایکروسافت SQL Server دارای ابزارهایی است تا تبدیل داده‌های خام به اطلاعات کاربردی برای هوش تجاری یا Business Intelligence (BI) آسان‌تر شود. قبلاً، SQL Server از استودیو توسعه هوش تجاری (BIDS) برای توسعه دهندگان تغییر داده‌ها استفاده می‌کرد، اما از زمان ویژوال استودیو 2010، SQL Server Data Tools Business Intelligence جایگزین آن شد. این ابزارها به کاربران Visual Studio اجازه می‌دهند تا به‌سرعت برنامه‌های آموزش هوش تجاری در sql server بسازند و آن‌ها را آزمایش کنند.

الزامات و ابزارهای آموزش هوش تجاری در sql server

اگر آموزش هوش تجاری در sql server هدف شما است، برای موفقیت به دو چیز نیاز دارید و آن‌ها دانش و ابزار هستند. اگر SQL Server BI را هدف قرار می‌دهید، می‌توانید از ابزارها و فناوری‌های ارائه شده توسط مایکروسافت به‌ویژه در این مورد بهره‌مند شوید. راه‌حل‌های هوش تجاری می‌توانند به شرکت شما کمک کنند تا از راه اطلاعات Microsoft BI از جمله معماری، برنامه‌ریزی، طراحی سیستم، توسعه و مدیریت کار حداکثر استفاده را ببرید.

مایکروسافت مجموعه کاملی از ابزارهای هوش تجاری را به‌عنوان بخشی از برنامه‌های Microsoft SQL Server، Sharepoint و Office ارائه می‌دهد. برای شرکت‌هایی که فناوری‌های مایکروسافت را پذیرفته‌اند، پکیج Microsoft BI یک پسوند منطقی برای آن سیستم‌ها است.

مایکروسافت محصولاتی برای یکپارچه‌سازی داده  (SSIS)، تجزیه‌وتحلیل (SSAS)، هوش تجاری (SSRS) و تجسم دارد. این ابزارها را می‌توان به صورت مستقل یا به‌عنوان بخشی از یک سیستم Sharepoint به کار گرفت یا می‌توان به طور کامل با محصولات MS office مانند Excel ادغام کرد.

معرفی ابزارهای هوش تجاری مایکروسافت

پکیج سنتی آموزش هوش تجاری مایکروسافت که معمولاً به‌عنوان پکیج MS BI شناخته می‌شود، شامل ابزارها و فناوری‌های زیر است:

SSAS پردازش تحلیلی آنلاین (OLAP) (مقاله پردازش تراکنش های آنلاین (OLTP) رو مطالعه کن تا درباره OLTP بیشتر بدونی.)

داده‌ها را از منابع داده‌های مختلف ارائه می‌دهد و به کاربران این امکان را داده تا داده‌ها را با مجموعه‌ای از ابزارها از جمله SSRS و Excel تجزیه‌وتحلیل کنند و علاوه بر این، SSAS امکان کشف الگوهای داده را امکان‌پذیر می‌سازد که ممکن است بلافاصله از طریق ویژگی‌های داده‌کاوی که در محصول تعبیه شده‌اند، آشکار نشوند.

برای ایجاد پایگاه‌داده خدمات تجزیه‌وتحلیل، باید یک پروژه جداگانه در Visual Studio ایجاد کنید. بااین‌حال، قبل از آن باید افزونه Microsoft Analysis Services Projects را از Visual Studio Marketplace اضافه کرده و آموزش هوش تجاری در sql server  را شروع کنید.

SSIS حرکت داده‌ها را از چندین منبع (پایگاه‌داده OLTP) به پایگاه‌داده انبار داده و کنترل می‌کند. به عبارت ساده، پروژه خدمات یکپارچه‌سازی که شامل بسیاری از بسته‌های SSIS است، برای انجام عملیات استخراج، انتقال و بارگذاری (ETL) به‌منظور ادغام و اعتبار داده قبل از بارگذاری در پایگاه‌داده انبار داده‌ها استفاده می‌شود.

با استفاده از خدمات یکپارچه‌سازی SQL Server می‌توانید مطمئن شوید که داده‌ها به‌درستی تهیه می‌شوند، از کیفیت آن‌ها اطمینان حاصل شود و معماری داده‌های مناسب برای گزارش و تجزیه‌وتحلیل مؤثر ارائه شود.

از SSIS می‌توان در پیاده‌سازی یک پایگاه مدیریت اطلاعات مناسب استفاده کرد که نتیجه آن باید داده‌های یکپارچه، دقیق و به‌موقع را در سراسر سازمان شما ارائه دهد. راه‌حل‌های مدیریت داده به شما اطمینان می‌دهد که داده‌های مورد اعتماد را در زمینه‌های هوش تجاری، ذخیره‌سازی داده‌ها، انتقال داده‌ها و مدیریت اصلی اطلاعات ارائه دهید.

هدف از آموزش هوش تجاری در sql server ارائه اطلاعات دقیق، مرتبط و قابل‌اجرا به تصمیم‌گیرندگان است که منجر به افزایش سودآوری، افزایش رضایت مشتری و کارایی عملکرد می‌شود.

SSRS به‌عنوان نقطه مرکزی تعامل بین انبار داده و کاربران تجاری در معماری انبار داده سنتی عمل می‌کند. یک توسعه‌دهنده SQL/BI گزارش‌های SSRS را از داده‌های پایگاه‌داده Analysis Services تهیه می‌کند. با استفاده از SSRS می‌توانید کاربران خود را در تصمیم‌گیری‌های مؤثر و آگاهانه بر اساس داده‌های مورد اعتماد و ارائه در قالب‌های مناسب برای کاربر، توانمند سازید.

به عبارت ساده، گزارش SSRS بر اساس پایگاه‌داده خدمات تجزیه‌وتحلیل است که طراحی شده و روی سرور مستقر می‌شوند. مشتریان تجاری با برنامه‌ریزی این گزارش‌ها از طریق سرور، گزارش‌ها را به صورت خودکار تحویل می‌دهند و در ادامه این ابزارها به تحلیل‌گران کمک می‌کنند تا راه‌حل‌های لازم مانند انبارهای داده را هرچه سریع‌تر بسازند.

ابزارهای سنتی هوش تجاری در مقابل ابزارهای مدرن

تفاوت عمده‌ای بین ابزارهای BI مدرن و سنتی وجود دارد. ابزارهای سنتی با موفقیت از طریق محیط توسعه یکپارچه مدیریت می‌شوند اما ابزارهای مدرن به طور معمول در محیط‌های مختلف پراکنده شده‌اند، اگرچه مدیریت آن‌ها تا حدی از طریق کنترل پنل مرکزی امکان‌پذیر است. یکی از جدیدترین نمونه‌های فناوری‌های SQL Server BI مدرن Azure Synapse Analytics است.

این برنامه به شما امکان می‌دهد اطلاعات اولیه مدیریت سرورهای داخلی را ذخیره کنید. این مدل از پرداخت هزینه پشتیبانی می‌کند و مقیاس‌پذیری فوق‌العاده‌ای را در صورت لزوم ارائه می‌دهد.

به یاد داشته باشید که ابزارها و فناوری‌های سنتی زمانی انتخاب‌های دست‌اول برای ایجاد یک راه‌حل مقرون‌به‌صرفه و قابل‌اعتماد در سطح شرکت‌ها بودند؛ اما همه چیز در دنیای BI مایکروسافت به‌سرعت در حال تغییر است. در نتیجه این تغییرات درحال‌رشد، راه‌حل‌های BI مبتنی بر پایه cloud توسط مایکروسافت به‌عنوان Azure Synapse Analytics به‌آرامی و پیوسته در حال تسخیر هستند.

جمع‌بندی

ابزارهای هوش تجاری برای رقابت بین شرکت‌ها و رسیدن به حداکثر درآمد آن‌ها مفید است. امروزه سازمان‌ها در هر اندازه و مرحله از نرم‌افزار BI برای تجزیه‌وتحلیل، مدیریت و تحلیل داده‌های تجاری استفاده می‌کنند تا اشتباهات کمتری را مرتکب شوند و بهره‌برداری حداکثری از برنامه‌های سازمان خود داشته باشند. شما در این مقاله با آموزش هوش تجاری در sql server و مولدترین ابزارها و فناوری‌های هوش تجاری SQL Server آشنا شدید. امیدواریم این اطلاعات کاربردی بوده و مفید واقع شوند.

دوره های مرتبط

دوره کامل تضمینی هوش تجاری با رویکرد کسب درآمد در داخل و خارج از کشور

آنالیز داده و هوش تجاری یکی از پردرآمدهای شغل های دنیا چه در داخل کشور و چه خارج از کشور است. ما در دوره آموزشی  صفر تا صد هوش تجاری را به صورت تضمینی آموزش میدهیم.

آموزش ویدیویی هوش تجاری در SQL

شما در این دوره آموزشی (آموزش ویدیویی هوش تجاری در SQL) با مفاهیم و اصول هوش تجاری در SQL آشنا می شوید.

دوره کامل مقدماتی آموزش هوش تجاری

به صورت تئوری مفاهیم و مبانی ساخت انباره داده را فرا می گیرید و دو نمونه را پیاده سازی و استفاده می کنید.