ابزارهای BI در Oracle در سه دسته مختلف به همراه گزینه‌های برای هوش تجاری و انبار داده‌ها ارائه داده شده‌اند. این ابزارها عبارتند از:

  • Oracle Discoverer 10g (Oracle BI Suite Standard Edition)
  • Oracle Business Intelligence Standard Edition One (for mid-market segment)
  • Oracle BI Suite Enterprise Edition (formerly Siebel Analytics)

این مقاله هدف و ویژگی‌های اصلی هریک از ابزارهای BI در Oracle را توضیح می‌دهد. همچنین شباهت‌های آن‌ها را با برنامه‌های IBM Cognos 8 و SAP Business Objects نشان می‌دهد.

ابزارهای BI در Oracle

تجزیه و تحلیل ابزار اول (Oracle Discoverer)

این یک ابزار جستجو و تجزیه و تحلیل موقتی است که به کاربران امکان می‌دهد ساخت و ساز اصلی query گرفتن را به همراه جداول، برگه‌های متقاطع و نمودارها انجام دهند. کاربران نهایی می‌توانند به صورت تعاملی با این ابزار کار کرده، تمرین کنند، اطلاعات را به بخش‌های کوچکتر تقسیم کرده یا آن‌ها را جمع‌آوری کرده و محاسبات را انجام می‌دهند.

این ابزار از ابزارهای BI در Oracle معمولاً با Oracle RDMBS (به احتمال زیاد با گزینه‌های پایگاه داده OLAP) استفاده می‌شود و در تعدادی از برنامه‌های Oracle در مجموعه تجارت الکترونیک Oracle تعبیه شده است. در سال 2006 Oracle Discoverer به همراه Oracle Reports ، BI Beans و سایر ابزارها مجددا در یک دسته قرار داده شد تا Oracle BI Standard Edition را تشکیل دهند.

ابزارهای BI در Oracle

مزایای Oracle Discoverer

مزایای اصلی Discoverer پورتال‌های ‌شخصی سازی شده است که در آن کاربرگ‌ها را می‌توان در سطح پورتال برای هر کاربر سفارشی کرد که این ویژگی بر قیمت آن تأثیر می‌گذارد. زیرساخت‌های فناوری مورد نیاز این ابزار به‌طور کلی توسط حوزه IT بسیار استقبال شده‌اند.

مشکلات Oracle Discoverer

مشکل این ابزار از ابزارهای BI در Oracle این است که آینده آن نامشخص است و باید به‌عنوان یک محصول قدیمی در نظر گرفته شود. در میان سایر نقاط ضعف، شایان ذکر است که فقط با اتصال به اوراکل، بدون منابع داده‌ای متعدد قابل استفاده است و سایر RDBMS نیز فقط از طریق ODBC به کار گرفته می‌شود. همچنین قابلیت‌های گزارش‌دهی آن محدود به یک بلوک (فقط یک نمودار، تب‌های متقاطع، جدول) است.

باید گفت Discoverer با Query Studio ، Studio Studio ، Report Studio (برای IBM Cognos 8) و SAP BusinessObjects Web Intelligence و Desktop Intelligence رقابت می‌کند.

Oracle Business Intelligence Standard Edition One

پس از خرید Siebel در فوریه 2007، اوراکل تصمیم گرفت از Siebel Analytics به‌عنوان یکی از اجزای کلیدی استراتژی هوش تجاری خود استفاده کند و نام محصول را به Oracle BI Suite Enterprise Edition (OBI EE) تغییر نام داد.

چشم انداز اوراکل این است که پس از خرید Hyperion، تلاش‌های خود برای هوش تجاری را بر Enterprise Edition متمرکز کند. این ابزار از ابزارهای BI در Oracle شامل موارد زیر است:

محصولات Oracle BI suite EE Answers و Dashboards با Cognos Query Studio ، Studio Studio ، Report Studio و SAP BusinessObjects Web Intelligence رقابت می‌کنند.

ابزارهای BI در Oracle

Oracle BI Suite Enterprise Edition

این ابزار از ابزارهای BI در Oracle که در ژوئن 2007 معرفی شد، بسته‌ای از محصولات هوش تجاری و محصولات انبار داده است که با هدف ارائه یک راه‌حل کامل برای بازار میانی (5-50 کاربر نامگذاری شده) ارائه شده است.

Oracle Business Intelligence Standard Edition One زیر مجموعه‌ای از Oracle BI Enterprise Edition (قبلا Siebel Analytics) است که دارای قابلیت‌های اساسی مانند داشبورد، query‌های ad hoc و گزارشات استاتیک و همچنین ادغام داده‌ها و فناوری پایگاه داده است.

برنامه‌های ابزار Oracle BI Suite Enterprise Edition

OBI SE1 شامل برنامه‌های زیر است:

نقاط قوت و ضعف Oracle BI Suite Enterprise Edition

نقاط قوت کلیدی OBI SE1 عبارتند از:

با این حال، این ابزار از ابزارهای BI در Oracle یک راه‌حل متمرکز بر اوراکل است (برای گزارش‌‌گیری و هدف ETL باید Oracle RDBMS ، MS SQL Server ، IBM DB2 و Teradata بتوانند به‌عنوان منابع ETL استفاده شوند) و به‌عنوان راه‌حل بازارهای متوسط ​​قابل اجرا نیست. همچنین از لینوکس پشتیبانی نمی‌کند؛ زیرا Oracle Business Intelligence Standard Edition One فقط روی سرور Windows 2000 یا Windows 2003 اجرا می‌شود.

این ابزار در درجه اول با خانواده محصولات IBM Cognos 8 BI و Business Objects Professional رقابت می‌کند.

ابزارهای BI در Oracle

نتیجه گیری

ابزارهای BI در Oracle در این مقاله به اختصار معرفی شدند و به مزایا و معایب هر یک اشاره شد. هوشمندی تجاری می‌تواند در ساده‌سازی استفاده از اطلاعات و نحوه نمایش آن‌ها از طریق گزارش‌گیری‌های روشن و واضح، مدیران را در تصمیم‌گیری‌ها کمک کند و این خود دلیلی بر توسعه این ابزارها توسط شرکت‌های مختلف مانند اوراکل است.

دوره های مرتبط

دوره کامل تضمینی هوش تجاری با رویکرد کسب درآمد در داخل و خارج از کشور

آنالیز داده و هوش تجاری یکی از پردرآمدهای شغل های دنیا چه در داخل کشور و چه خارج از کشور است. ما در دوره آموزشی  صفر تا صد هوش تجاری را به صورت تضمینی آموزش میدهیم.

دوره آموزش ETL در اوراکل (دوره آموزشی Extract Transform and Load)

دوره آموزش ETL در اوراکل  آماده سازی داده ها از مهمترین مراحل هر پروژه هوش تجاری اوراکل می باشد. دیتا کلینزینگ باید به نحو احسنت انجام شود و مراحل به خوبی انجام شوند.

دوره آموزش OBIEE (دوره آموزشی Oracle BI Enterprise Edition)

در دوره آموزش OBIEE ابتدا به بررسی ساختار کلی هوش تجاری اوراکل پرداخته و سپس به مراحل نصب نرم افزارهای مرتبط با کار خود می پردازیم. سپس مباحث آنالیز داده و فاندامنتال کار را بررسی کرده و در خصوص ریپازیتوری و مسایل مربوط به ان صحبت می کنیم.

دوره آموزش ODI در اوراکل (آموزش Oracle Data Integrator)

یکی از مهم ترین مراحل انجام یک پروژه هوش تجاری اوراکل تولید انبار داده آن می باشد در این دوره آموزشی (دوره آموزش ODI در اوراکل) به صورت کاملاً عملی و حرفه ای صفر تا صد ساخت یک انبار داده به شما آموزش داده می شود.

دوره آموزشی طراحی و ساخت و پیاده سازی Data WareHouse در اوراکل

یکی از مهم ترین مراحل انجام یک پروژه هوش تجاری اوراکل تولید انبار داده آن می باشد در این دوره آموزشی (دوره آموزش Data WareHouse در اوراکل) به صورت کاملاً عملی و حرفه ای صفر تا صد ساخت یک انبار داده به شما آموزش داده می شود.