کاربرد ابزارهای هوش تجاری، برای بهبود عملیات تجاری شما مفهوم جدیدی نیست. در واقع، عبارت هوش تجاری به دهه 1800 بازمی‌گردد، زمانــی که این واژه برای اولین بار در کتابی برای توصیف روشی که یک سرمایه‌دار توسط رقبایی که از دانش بازار برای بازی کردن آن استفاده می‌کردند پیشی گرفته بود، استفاده شد. البته، ما با درک مدرن‌تری از این اصطلاح عمل خواهیم کرد: BI، همانطور که امروزه از آن استفاده می‌کنیم، به فناوری‌ها، شیوه‌ها و برنامه‌هایــی اشاره دارد که داده‌های تجاری را جمع‌آوری، ادغام، تجزیه و تحلیل با هدف ایجاد داده‌محور ارائه می‌کنند.

هوش تجاری چیست؟

Business Intelligence یا BI همان هوش تجاری است که در کسب و کارهای امروزی اهمیت بسیاری پیدا کرده است. سرعت بالای تغییرات دنیای امروز به اندازه‌ای است که فرصتی برای تکرار دوباره یک تجربه وجود ندارد. به همین دلیل هر اتفاقی در سازمان رخ می‌دهد و هر بازخوردی به دست می‌آید، باید ثبت شود تا نتیجه آن در آینده مورد استفاده قرار گیرد. مدیران برای این کار از هوش تجاری استفاده می‌کنند.

مقایسه نرم‌افزار BI

راه‌حل‌های نرم‌افزار BI داده‌هایی را که کاربران وارد می‌کنند و یا از منابع داده تغذیه می‌کنند، تجزیه و تحلیل می‌کنند. سپس آن داده‌ها را بر اساس هر الگو یا روندی که پیدا می‌کند سازماندهی می‌کند. در مرحلــه بعد، آن الگوها را در تجسم‌ها ارائه می‌کند و به کاربرانــی که با هر نوع تجزیه و تحلیل آماری آشنا نیستند، اجازه می‌دهد اطلاعات ارائه شده را درک کنند.

تفاوت تحلیل کسب و کار ba و هوش تجاری bi چیست؟

اکنون که می‌دانید کاربرد هوش تجاری bi چیست، به راحتی می‌توانید تفاوت آن با تحلیل کسب و کار (Business Analytics) را تشخیص دهید. تحلیل کسب و کار نیز به ابزار و داده نیاز دارند؛ اما تفاوت آن با BI این است که به آینده سازمان می‌پردازد. یعنی تحلیلگران با استفاده از منابعی که در اختیار دارند، پیش بینی می‌کنند در آینده چه اتفاقاتی برای سازمان رخ می‌دهد و روند پیشرفت چگونه خواهد بود.

نمونه‌ای از تجسم داده‌ها از IBM Cognos BI

با بینش‌ها و روندهایــی که این تجسم‌ها آشکار می‌کنند، سازمان‌ها می‌توانند استراتژی‌های به روز و آگاهانه‌ای ارائه دهند. با جدیدترین فناوری و نوآوری‌ها، برنامه‌های بی‌شماری BI برای انواع مختلفــی از تجزیه و تحلیل داده‌ها وجود دارد. هر سازمان آینده‌نگر باید شناسایــی کند که رهبران بازار چه ابزارهایــی را ارائه می‌دهند و چگونه این ابزارها می‌توانند بر سازمان خود تأثیر مثبت بگذارند.

 در اینجا چهار کاربرد کلیدی هوش تجاری وجود دارد که می‌تواند به بهبود عملیات سازمان شما کمک کند:

یکــی از کاربردهای کلیدی BI بر جایی تمرکز می‌کند که کسب و کار شما با مشتری ملاقات می‌کند. مذاکره با مشتری یک مهارت حیاتــی است که بخش فروش هر سازمان باید آن را تقویت کند. گاهی اوقات جابجایی سرنخ‌ها در طول مسیر و متقاعد کردن مشتریان بالقوه برای خرید محصول یا خدمات شما ممکن است سخت باشد. از طریق کاربردهای تجزیه و تحلیل کسب و کار و هوشمندی، این فرآیند روان‌تر و قابل پیش بینی‌تر می‌شود.

نقش هوش تجاری در فروش

هوش تجاری داده‌های مربوط به KPIهای خاص مانند جمعیت‌شناسی مشتری، نرخ تبدیل، معیارهای فروش و غیره را جمع‌آوری می‌کند. سپس این داده‌ها را در تجسم‌های ساختاری مانند نمودارها، نمودارهای دایره‌ای و نمودارهای پراکنده سازمان‌دهی می‌کند. کاربران می‌توانند روندهایــی را از این داده‌ها شناسایــی کنند که بینش‌هایی را در مورد رفتار مشتری و عملیات تجاری ارائه می‌دهد. شناخت مشتری به این معنی است که می‌توانید بهتر به آنها خدمات رسانی کنید! گزارش‌ها و داشبوردهای تولید شده توسط BI نیز برای پشتیبان‌گیری از داده‌های قابل تفسیر آسان برای مشتریان بالقوه بسیار مفید هستند.

مدیران می‌توانند از اطلاعات به دست آمده از تجزیه و تحلیل BI برای تصمیم‌گیری مبتنــی بر داده‌ها بر اساس داده‌های سخت و پیش بینی استفاده کنند. یک مزیت دیگر برای استفاده از هوش تجاری وجود دارد: در تجارت، پیشروی از رقبای خود در کسب و کار حیاتــی است. داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط سیستم‌های BI به مدیران کمک می‌کند تا از مکان کسب‌ و کارشان در رابطه با KPI‌های مختلف مطلع باشند تا هرگز غافل نشوند. برنامه‌ریزی، یکــی از مهم‌ترین مراحل برای ماندن در صدر بازار در هر صنعتی است و BI برنامه‌ریزی را آسانتر از همیشه می‌کند.

داشبورد بررســی اجمالی فروش اوراکل

این داشبورد نمای کلی فروش از Oracle به کاربران، بینش دقیقــی از معیارهای فروش آنها می‌دهد. با توجه به رقابت‌پذیری دوران مدرن، باید فرصت‌های فروش عالی را پیدا کرد و تا حد امکان به کارآمد تبدیل کرد. برنامه‌های کاربردی BI یک راه عالی برای بهینه‌سازی عملیات فروش سازمان هستند. تیم‌های فروش و بازاریابی می‌توانند از BI برای کشف گرایش‌های ترجیحات مشتری استفاده کنند و به سازمان اجازه دهند تا فروش را در چارچوب مشتریان ایده‌آل خود به حداکثر برساند.

این به آنها کمک می‌کند تا روی هدف قرار دادن سرنخ‌های بسیار واجــد شرایط تمرکز کنند و همه چیز را از نرخ تبدیل گرفته تا حاشیه سود کلی بهبود می‌بخشد. در ارتباط با نرم‌افزار مدیریت ارتباط با مشتری (CRM)، BI به کسب و کارها روش پیچیده‌ای برای نزدیک شدن و شخصی شدن با مشتریان خود و تصمیم‌گیری آگاهانه درباره فروش ارائه می‌دهد.

نرم‌افزار هوش تجاری از طیف وسیعــی از ابزارهای تجزیه و تحلیل داده‌ها استفاده می‌کند که برای تجزیه و تحلیل و مدیریت داده‌های مربوط به عملیات تجاری شما طراحــی شده‌اند. این داده‌ها که در قالب تجسم ارائه می‌شوند، به سازمان اجازه می‌دهد تا لجستیک، فروش، بهره‌وری و موارد دیگر را نظارت کند. برخی از پلتفرم‌های هوش تجاری توانایی‌های گزارش‌دهی سفارشی را ارائه می‌کنند که در آن کاربران می‌توانند پارامترهای خود را مشخص کنند.

کاربردهای هوش تجاری

سیستم‌های هوش تجاری با ارائه داده‌ها به صورت بصری و فرمت‌های قابل درک آسان، حتی کارمندانی را که کمتر تجربه کرده‌اند قادر می‌سازند تا بینش‌هایی را از داده‌ها به دست آورند. به جای تکیه بر دانشمندان داده آموزش دیده برای تجزیه و تحلیل داده های خود، می‌توانید داده‌های خود را به سهامداران سایر بخش‌ها یا تیم‌های خود تجزیه و تحلیل و ارائه دهید.

ترجمه داده‌ها به فرمت‌های بصری برای پردازش شناختــی مهم است. مغز ما تصاویر را 60000 برابر سریعتر از متن پردازش می‌کند! بیایید به یک مثال نگاه کنیم: در این گرافیک از Visual Capitalist، توزیع جهانی ثروت به صورت بصری ارائه شده است. از نظر فکری، می‌دانم که یک درصد از جمعیت بیش از هر جمعیتــی دیگر دارای ثروت هستند، اما واقعاً این به چه معناست؟

با گرفتن داده‌های خام توزیع ثروت و به تصویر کشیدن آن به روشی ساده و بصری، اعداد انتزاعی در ذهن ما ملموس‌تر می‌شوند. کمتر از یک درصد از جمعیت جهان تقریباً 50 درصد از کل ثروت جهان را در اختیار دارند! تفاوت تکان دهنده در اندازه بین کمتر از 10000 نفر جمعیتـی بسیار چشمگیرتر است و مفاهیم فقر را به گونه‌ای مورد توجه قرار می‌دهد که اعداد ساده نمی‌توانند.

یکــی از برنامه‌های تجاری مهم BI گزارش است. همانطور که پوشش داده‌ایم، ابزارهای هوش تجاری مجموعه‌های بدون ساختار داده را جمع‌آوری و مطالعه می‌کنند و علاوه بر سازمان‌دهی و استفاده از آن‌ها برای تولید طیفــی از انواع گزارش‌ها. اینها می‌تواند شامل کارکنان، هزینه‌ها، فروش، خدمات مشتری و سایر فرآیندها باشد. گزارش و تجزیه و تحلیل داده‌ها مشابه هستند، اما از نظر هدف، تحویل، وظایف و ارزش به طور قابل توجهی متفاوت هستند. گزارش‌دهی فرآیند سازماندهی داده‌ها به صورت خلاصه با هدف نظارت بر عملکرد کسب و کار است.

تجزیه و تحلیل فرآیند کاوش داده‌ها برای استخراج بینش است که می‌تواند برای بهبود شیوه‌های تجاری اعمال شود. گزارش درآمد خط SAP به کاربران این امکان را می‌دهد که گزارش‌های دقیق تولید کنند. اساساً گزارش‌دهی داده‌ها را به اطلاعات ساده تبدیل می‌کند. تجزیه و تحلیل داده‌ها را می‌گیرد و آنها را به بینش‌های عملــی تبدیل می‌کند. هر دو به کسب و کارها کمک می‌کنند تا عملکرد خود را بهبود بخشند و بر عملیات نظارت کنند، اما از روش‌های مختلفــی برای انجام این کار استفاده می‌کنند. گزارش به کاربران نشان می‌دهد که چه اتفاقی می‌افتد و تجزیه و تحلیل توضیح می‌دهد که چرا اتفاق می‌افتد.

هر دو فرآیند را می‌توان با استفاده از تجسم انجام داد، اما لازم نیست. ابزارهای هوش تجاری برای مدیریت داده‎ های پویا ایده‌آل هستند. از لحاظ تاریخــی، تجسم داده‌ها ثابت بودند و برای هر تغییر متغیر باید یک نمونه جدید ایجاد می‌شد. نرم‌افزار مدرن BI داشبوردهای تعاملــی را ارائه می‌دهد که می‌توانند در زمان واقعی به روز شوند و سطح جدیدی از قابلیت استفاده و چابکــی را در تجزیه و تحلیل داده‌ها ارائه می‌دهند.

با برنامه‌های BI، سازمان‌ها می‌توانند پیشرفت هدف را بر اساس بازه‌های زمانــی از پیش تعریف شده یا قابل تنظیم نظارت کنند. اهداف داده محور ممکن است شامل مهلت‌های تکمیل پروژه، زمان تحویل هدف یا اهداف فروش باشد. برای مثال، اگر می‌خواهید به یک هدف فروش خاص برسید، سیستم BI شما می‌تواند داده‌های ماه‌های گذشته را تجزیه و تحلیل کند و یک هدف معقول را برای هدف‌گیری بر اساس عملکرد گذشته پیشنهاد کند.

کاربرد هوش تجاری در صنایع مختلف

یکی از عواملی که باعث می‌شود هوش تجاری میان مدیران و صاحبان کسب و کارها از اهمیت بالایی برخوردار باشد، تحلیلگرا بودن نرم افزارهای مرتبط با آن است؛ این مورد یکی از کاربردهای هوش تجاری (Business Intelligence) است که آن را “تحلیل و گزارش دهی دقیق و جامع” می‌نامیم . پیاده‌سازی هوش تجاری فاصله ایجاد شده میان مدیران میانی و مدیران ارشد، از لحاظ ارتباط‌های ایجاد شده اطلاعاتی را از بین می‌برد و مدیران در هر سطحی که باشند در لحظه تمام داده‌هایی که به آنها نیاز دارند را با کیفیت بالا در اختیار خواهند داشت.

سازمان‌های مختلف در زمینه‌های کاری متفاوت با مشکلات فراوانی هنگام استفاده از داده‌های موجود در سیستم‌ها مواجه می‌شوند. در این بین بکارگیری هوش تجاری، موجب بهتر شدن شرایط جمع آوری داده‌ها و تحلیل و بررسی آنها می‌شود. همانطور که گفتیم سازمان‌ها در استفاده از داده‌ها با چالش‌های مختلفی روبرو می‌شوند که در ادامه برخی از آنها را به شما معرفی می‌کنیم:

در عصری که زمان، کلید اصلی و نجات دهنده کسب و کارها است، شرکت‌ها و سازمان‌ها به استفاده از ابزارهای جمع آوری اطلاعات و هوش تجاری روی آورده‌اند. کاربردهای هوش تجاری به شما کمک می‌کند در زمانی کم، بیشترین بازدهی را داشته باشید!

کارشناسان و تحلیلگران می‌توانند با استفاده از کاربردهای هوش تجاری، فعالیت خود را بهبود بخشند و نتایج بهتری دریافت کنند. در ادامه به کاربردهای متنوع، در زمینه هوش تجاری می‌پردازیم؛ پس لطفا تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

کاربردهای هوش تجاری در صنعت بیمه

امروزه راهکارهای محصولگرای شرکت‌های بیمه، دیگر کاربردی ندارند و مشتریان انتظارات متفاوت و متنوعی را از شرکت‌های بیمه دارند. در ضمن طی سال‌های اخیر و با ورود شرکت‌های بیمه خصوصی و موسسات ارائه دهنده خدمات مالی، بازار از شرایط انحصاری خود خارج شده و رقابت تنگاتنگی بین شرکت‌های بیمه، برای جذب مشتری و ارائه خدمات متنوع ایجاد شده است.

شرکت‌های بیمه، داده‌های حجیم و متنوعی را از جمله داده‌های بیمه گزاران، بیمه نامه‌ها و خسارات را در بانک‌های اطلاعاتی خود که شامل بیمه‌های عمر، اتومبیل، درمان، مسولیت، معلم و … ذخیره و نگه داری می‌کنند.

در این بین مشکل بزرگ در شکل کابوس، برای تیم IT ایجاد می‌شود که بدون استفاده از هوش تجاری (BI) ، فرآیند بازیابی و جمع آوری داده‌ها و انتقال آنها به نرم افزارهای اطلاعاتی، بسیار وقت گیر و کند پیش می‌رود. از این رو پیاده سازی هوش تجاری نقش بسیار مهمی ‌را در همه شاخه‌های صنعت بیمه ایفا می‌کنند تا مدیران این صنعت بتوانند با تحلیل داده‌های حجیم ذینفعان بهترین مدل بیمه را ارائه دهند.

 

برخی از کاربردهای موثر هوش تجاری در صنعت بیمه عبارتند از:

کاربردهای هوش تجاری در صنعت بانکداری

امروزه بانک‌هایی که به عنوان موسسات مالی بسیار بزرگ شناخته می‌شوند، به دنبال راه‌هایی برای مدیریت موثر مشتریان در سطح شعب‌های خود هستند و این مورد را عامل حیاتی برای موفقیت می‌دانند.همچنین برنامه‌ریزی برای جذب سپرده از مشتریان و کسب و کارهای تازه نفس، بودجه لازم برای اعطای تسهیلات، که باعث موفقیت برای بانک می‌شود را به همراه دارد. از این رو جذب مشتریان مناسب، ارائه خدمات متنوع به آنها و حفظ و نگهداری مشتریان در یک رابطه سودآور، برای بانک ممکن می‌شود.

تحلیل و بررسی رابطه‌های سود آور و بسیاری از فرآیند‌های دیگر در بانک‌ها به وسیله هوش تجاری، به سادگی قابل انجام است. در ادامه مطلب چند مورد از کاربردهای موثر هوش تجاری در صنعت بانکداری را بررسی می‌کنیم:

با بکارگیری سیستم‌های هوش تجاری در بانک‌ها و بهره‌گیری از کاربردهای آن، فضای رقابتی زیادی در بانک‌ها برای پیشرفت، ایجاد شده است. همچنین بستر مناسب برای سرمایه‌گذاری و اعتماد به بانک‌ها، با استفاده از کاربرد‌های سیستم هوش تجاری، ایجاد شده است.

کاربردهای هوش تجاری در خرده فروشان

BI می‌تواند مشتریان را تفکیک کند‌؛ به این صورت که مشتریانی که حجم خرید آنها کم است اما اغلب این کار را انجام می‌دهند را از مشتریانی که حجم خرید آنها زیاد و پرداخت بیشتری دارند اما این کار را به ندرت انجام می‌دهند تفکیک می‌شوند. چنین داده‌هایی به صاحبان مشاغل خرده‌فروشی کمک می‌کند تا تشخیص دهند چه کسی مستحق دریافت تخفیف و جایزه است ( گروه اول ) و چه کسی باید برای گرفتن تخفیف و جایزه بیشتر تلاش کند ( گروه دوم).

کاربردهای هوش تجاری در سوپرمارکت‌ها

BIبه جمع‌آوری اطلاعات جامع در مورد مشتریان و خریداران کمک می‌کند تا مشخص شود چه کسی می‌تواند کاندید پیشنهادهای تبلیغاتی باشد. به عنوان مثال، مادران باردار می‌توانند کاندید دریافت تخفیف پوشک یا کالاهای کودک باشند.

کاربردهای هوش تجاری در شرکت‌های خدماتی

درادامه کاربردهای هوش تجاری باید گفت امروزه شرکت‌های خدماتی مثل: انواع بیمارستان‌ها، مراکز درمانی، مراکز ورزشی، مراکز آرایشی و بهداشتی و … برای تحلیل و بررسی عوامل مختلف، از سیستم‌های هوش تجاری استفاده می‌کنند.

در ادامه به معرفی برخی از کاربردهای مفید هوش تجاری در شرکت‌های خدماتی می‌پردازیم:

با استفاده از هوش تجاری، بهترین تصمیم را برای ارائه خدمات به مشتریان در نظر بگیرید و مسیر تبدیل شدن آنها به مشتریان دائمی ‌را طی کنید.

کاربردهای هوش تجاری در شرکت‌های سرمایه گذاری

در بازار حال حاضر، استفاده از هوش تجاری، یکی از مهمترین عوامل موفقیت کارگزاری‌ها و انواع شرکت‌های بورس است. در ادامه به برخی از عوامل کاربردی سیستم‌های هوش تجاری که در شرکت‌های سرمایه گذاری بکار گرفته می‌شوند می‌پردازیم:

کاربردهای هوش تجاری در حوزه مخابرات

در حال حاضر سیستم‌های نرم افزاری متنوع، در بخش‌های مختلف صنعت مخابرات در حال فعالیت هستند. در ادامه ۲ مورد از کاربردهای هوش تجاری در حوزه مخابرات را بررسی می‌کنیم

مزیت استفاده از BI در شرکت‌ها

BI با انبوهی از عملکردها و نقش‌های مشخص، مزایای بی‌نظیری برای تجارت شما به همراه دارد. با چند مزیت استفاده از  BI آشنا شوید:

اگرچه مثال‌های فوق از نظر دامنه و شرایط بسیار کلی هستند، اما هرکدام می‌توانند تاثیر عمیق و ماندگاری در تجارت شما بگذارندهوش تجاری در تمام بخش‌های کسب ‌و کار شما می‌تواند نفوذ پیدا کرده و تاثیر مثبت بگذارد. بخش‌های فروش، بازاریابی، مدیریت، عملکرد و اهداف به داده‌های بزرگی نیاز دارند که باید جمع‌آوری، فیلتر و توسط افراد کلیدی که تصمیم می‌گیرند چه چیزی، چه زمانی، چه کسی و چگونه می‌تواند تجارت شمارا سالم و سودآور کند، مورد تجزیه ‌و تحلیل قرار بگیرند.

کاربردهای هوش تجاری در کسب و کار

هوش اجتماعی اصطلاحی جامع و کلی برای شرح فرآیندها و روش‌های جمع‌آوری، ذخیره‌سازی و تحلیل داده‌های عملیاتی کسب و کارها برای بهینه‌سازی عملکرد آن‌هاست. تمام این فرآیندها در کنار هم دیدگاهی جامع برای کسب و کارها ایجاد می‌کنند و این دیدگاه به افراد کمک می‌کند که تصمیم‌های بهتر و عملی‌تری بگیرند. در سال‌های گذشته، هوش تجاری گسترش پیدا کرده و شامل فرآیندها و فعالیت‌های بیشتری می‌شود تا عملکرد سازمان‌ها را بهبود ببخشد.

به طور کلی می‌توان گفت فرایند BI و ابزارهایی که در این فرآیند به کار می‌روند، برای سنجش گذشته و حال یک کسب و کار ایجاد شده‌اند. داده‌هایی که آنالیز می‌شوند، به شما نشان می‌دهند در گذشته چه نقاط قوت و چه نقاط ضعفی داشته‌اید، مشتریان از کدام محصول یا خدمات شما راضی بوده‌اند و در کدام محصول نتوانسته‌اید رضایت مشتری ها را به خوبی جلب کنید، یا اینکه عملکرد کارمندانتان در پروژه‌های قبلی چگونه بوده است. بنابراین هر داده‌ای از گذشته ثبت کرده باشید با استفاده از هوش تجاری بررسی می‌شود و می‌تواند شما را به نتیجه مورد نظرتان برساند.برخی از مدیران تصور می‌کنند در BI باید اقدامات آینده نیز بررسی شود. اما هوش تجارت تنها به شما گزارش می‌دهد و تصمیم‌گیری درباره اینکه با توجه به گزارش‌ها و نتایج آن‌ها در آینده چه اقداماتی باید انجام دهید، باید به کمک ابزارهای دیگر انجام شود.

 

برخی از این فرآیندها شامل موارد فهرست زیر می‌شوند:

مزیت‌های استفاده از هوش تجاری در ایران

نظم و انسجام داده‌ها و دسترسی به آن‌ها مهم‌ترین مزیت‌های هوش تجاری در ایران و حتی تمام دنیاست.

با استفاده از این فرآیند در سازمان خود می‌توانید از مزیت‌هایی که در ادامه بیان می‌کنیم بهره‌مند شوید.

 

البته استفاده از هوش تجاری در ایران برای همه کسب و کارها مزیت‌های منحصر به فردی هم دارد. به عنوان مثال برای یک شرکت خدمات تعمیرات اهمیت دارد که مشتریانش بیشتر در کدام نقطه شهر قرار دارند و با استفاده از BI می‌تواند این موضوع را بفهمد. اما چنین موردی برای یک شرکت ارائه دهنده خدمات دیجیتال مارکتینگ، اهمیتی ندارد.

بیشترین تاثیر هوش تجاری در کدام قسمت تجارت است؟

قیمت گذاری، سیستم فروش و بازاریابی، تعیین جایگاه محصول، بهره وری و عملکرد شرکت از مهم‌ترین بخش‌هایی هستند که تحت تاثیر BI می‌توانند تغییرات محسوس و قابل توجهی داشته باشند.

مثال های واقعی استفاده از هوش تجاری در کسب و کارها

همان‌طور که گفتیم، هوش تجاری می‌تواند ارزش‌های زیادی برای هر فرآیندی در کسب و کارها ایجاد کند و به تیم‌ها دیدگاهی جامع برای تحلیل داده‌های خود و یافتن بهترین تصمیم‌ها و مؤثرترین فعالیت‌ها بدهد. امروزه، تحول دیجیتال به عنوان یک ابتکار استراتژیک کلیدی شناخته می‌شود و ابزارهای هوش تجاری برای کمک به شرکت‌ها در استفاده بهینه از داده‌ها، تکامل یافته‌اند. در نتیجه پلتفرم‌های هوش تجاری مدرنی ساخته شده است که دسترسی به داده‌ها، تحلیل، یافتن، اشتراک‌گذاری و مدیریت داده‌ها را میسر می‌کنند. در این بخش، درباره مثال‌هایی از کاربرد هوش تجاری در شرکت‌های بزرگ و مشهور می‌خوانید.

پیش‌تر، سیستم گزارش‌دهی بازاریابی دیجیتال در شرکت «HelloFresh» زمان‌بر، دستی و ناکارآمد بود. این شرکت با استفاده از هوش تجاری متمرکز، توانست با خودکار کردن سیستم گزارش‌دهی کمپین‌های بازاریابی خود، بار کاری زیادی را از دوش اعضای تیم تحلیل بازاریابی خود بردارد.

علاوه بر این، این کار به تیم‌های بزرگ‌تر بازاریابی شرکت در طراحی کمپین‌های دیجیتال مارکتینگ منطقه‌ای و جداگانه قدرت بیشتری بخشید. توانایی مشاهده و نظارت بر داده‌ها به شکل لحظه‌ای امکان واکنش نشان دادن تیم به رفتار کاربران و مشتریان و بهینه‌سازی کمپین‌های بازاریابی را برای شرکت HelloFresh فراهم کرد. در نتیجه، این شرکت با استفاده از هوش تجاری توانست نرخ تبدیل و جذب مشتریان را افزایش بدهد.

نام شرکت: شرکت بسته‌بندی کوکا کولا – بزرگترین شرکت مستقل کوکا کولا برای بسته‌بندی

چالش: فرآیندهای مربوط به گزارش‌گیری دستی و غیر خودکار، باعث عدم دسترسی به داده‌های فروش و عملیاتی به صورت آنی می‌شد.

راه حل: تیم هوش تجاری کوکا کولا، گزارش‌گیری برای فروش و تحویل مرسوله‌ها در شرکت را انجام می‌دهد. با استفاده از پلتفرم هوش تجاری، تیم آن‌ها فرآیندهای گزارش‌گیری به صورت دستی را خودکار کرده است و با این کار بیش از ۲۶۰ ساعت در سال در زمان خود صرفه‌جویی می‌‌کند.

خودکار شدن فرآیند گزارش‌گیری و سایر سیستم‌ها، دیگر کاربرد هوش تجاری است ک باعث می‌شود تیم فروش از طریق داشبوردها به داده‌های CRM دسترسی داشته باشند. این امر باعث دسترسی به اطلاعات در مدت زمانی بهینه می‌شود که بر اساس آن‌ها میتوان اقدامات مفیدی را انجام داد که این خود یک مزیت رقابتی نسبت به سایر رقبا تلقی می‌گردد.

سیستم گزارش‌دهی دستی در «شرکت بطری‌سازی کوکاکولا» (Coca-Cola Bottling Company)، بزرگ‌ترین شرکت همکار مستقل کمپانی کوکاکولا در زمینه بطری‌سازی، دسترسی این شرکت به داده‌های فروش و عملیاتی لحظه‌ای را با مشکل مواجه می‌کرد. تیم هوش تجاری کوکاکولا توانستند این مشکل گزارش‌دهی را برای تمام عملیات‌های فروش و ارسال در کمپانی برطرف کنند.

این تیم کمپانی کوکاکولا با استفاده از پلتفرم هوش تجاری خود، فرآیندهای گزارش‌دهی دستی را به فرآیندی خودکار تبدیل کرد و بار بیش از ۲۶۰ ساعت کاری در سال را از دوش کارکنان برداشت. خودکارسازی گزارش‌دهی و دیگر سیستم‌های یکپارچه سازمان توانست داده‌های سیستم CRM (مدیریت روابط مشتریان) را از طریق داشبوردهای موبایل به اعضای تیم‌های فروش ارسال کند و اطلاعات به‌روز و لحظه‌ای را در اختیار افراد قرار دهد.

پیاده‌سازی «هوش تجاری سلف سرویس» (Self-Service BI) همکاری مؤثری میان بخش فناوری اطلاعات و دیگر کارکنان کسب و کارها به وجود می‌آورد و باعث افزایش تخصص شرکت‌کنندگان می‌شود. تحلیلگران و کارکنان بخش فناوری اطلاعات می‌توانند با استفاده از این خدمات، روی استراتژی‌های کلی و نوآوری‌های بلندمدت مانند مدیریت داده‌های سازمان تمرکز کنند و به مسائل جزئی‌تر مانند گزارش‌دهی یا پژوهش دستی نپردازند.

نام شرکت: رستوران زنجیره‌ای Chipotle

چالش: منابع داده‌ی پراکنده و فراوان، تیم‌های مختلف را از داشتن چشم‌اندازی کلی نسبت به فعالیت رستوران‌ها باز می‌داشت.

راه حل: Chipotle یک رستوران زنجیره‌ای آمریکایی است که در سراسر دنیا بیش از ۲۴۰۰ شعبه دارد. Chipotle تصمیم به جایگزینی سیستم هوش تجاری قدیمی خود با سیستم هوش تجاری مدرن و جدید گرفت. نتیجه‌ای که این تصمیم برای آن‌ها در برداشت این بود که آن‌ها توانستند به چشم‌اندازی یکپارچه و متمرکز از کلیه‌ی فرآیندها و عملیات‌ها دست پیدا کنند؛ بنابراین امکان رصد و زیر نظر گرفتن بازدهی فعالیت‌های رستوران‌ها در بعد ملی برای آن‌ها فراهم شد.

حال کارکنان به داده‌ها دسترسی بیشتری دارند و با کاربرد هوش تجاری مدرن، ساخت گزارشات برای پروژه‌های استراتژیک از هر ۴ ماه یکبار به ماهی یک بار افزایش یافته است که باعث صرفه‌جویی هزاران ساعت نیز می‌گردد

شرکت «Chipotle Mexican Grill» یک شرکت رستوران‌های زنجیره‌ای آمریکایی است که بیش از ۲۴۰۰ شعبه در سراسر دنیا دارد. اعضای تیم‌های مختلف این شرکت به دلیل گسسته بودن منابع داده‌ها، نمی‌توانستند دیدگاهی جامع درباره اطلاعات مدنظر خود در شعبه‌های رستوران داشته باشند. شرکت Chipotle برای حل این مشکل، سیستم هوش تجاری قدیمی خود را با سیستمی مدرن و سلف سرویس جایگزین کرد. این کار، دیدگاه متمرکزی از عملیات‌ها برای اعضای تیم‌های مختلف شرکت ایجاد کرد تا بتوانند میزان اثربخشی عملیاتی رستوران را در مقیاسی جهانی ارزیابی کنند.

با دسترسی پیدا کردن کارکنان این شرکت به داده‌های مختلف، سرعت ارسال گزارش‌ها برای پروژه‌های استراتژیک شرکت بیش از سه برابر شد و با صرفه‌جویی در هزاران ساعت کاری، روند گزارش‌دهی فصلی به گزارش‌دهی ماهانه تبدیل شد.

دانش‌آموزان در خطر ترک تحصیل را شناسایی و به آن‌ها کمک می‌کند.

 نام سازمان: مدارس دولتی Des Moines

چالش: گزارش‌گیری دستی با Excel باعث می‌شد که مقامات مدیریتی نتوانند داده‌های به روز مربوط به رفت و آمد دانش‌آموزان را رصد کنند و متناسب با آن، اقدامات لازم و به موقع را انجام دهند.

راه حل: مدارس دولتی Des Moines از تحلیل‌های پیشرفته جهت کاهش تعداد دانش‌آموزان ترک تحصیل کرده بهره بردند. همچنین، استفاده از این تحلیل‌ها، به آن‌ها کمک کرد که به تاثیر روش‌های مختلف تدریس  بر روی دانش‌آموزان مختلف و رفتار آن‌ها پس از تحصیل پی ببرند.

تیم تحقیقات و مدیریت داده‌ی مدارس دولتی Des Moines از یک مدل  رگرسیون خطی چندگانه با نام اختصاصی “Dropout Coefficient” استفاده کردند تا با استفاده از آن پیشبینی کنند که  کدام دانش‌آموزان ممکن است در خطر ترک تحصیل از مدرسه باشند. برای به کارگیری مدل نیز، از یک پلتفرم هوش تجاری استفاده نمودند. در نتیجه با استفاده از مصورسازی داده‌ها، تشخیص این که کدام اشخاص در خطر ترک تحصیل هستند آسان می‌شد که می‌توانستند اقدامات پیشگیرانه‌ی لازم برای آن دانش‌آموزان را انجام دهند.

داشبوردهایی که توسط تیم تحقیقات و مدیریت داده ساخته شده بود، داده‌ها و تحلیل‌های آنی را در اختیار بیش از ۷۰۰۰ معلم و پرسنل مدارس دولتی Des Moines قرار می‌داد؛ در نتیجه ساخت داشبوردهای مدیریتی که حاصل کاربرد هوش تجاری است، می‌توانستند زودتر برای رفع مشکلات احتمالی اقدام کنند که به همین خاطر نرخ موفقیت اقدامات پیشگیرانه‌ی آن‌ها افزایش می‌یافت.

نتیجه‌گیری کاربردهای هوش تجاری

کاربردهای زیادی از هوش تجاری وجود دارد و اینها تنها تعدادی از کاربردهای اصلی هوش تجاری هستند. کاربران می‌توانند بینش‌هایــی را در مورد مشتریان خود جمع‌آوری کنند، گزارش‌های دقیق و تجسم‌های بصری تولید کنند، و همچنین معیارهای عملکرد تجاری را از یک ابزار واحد نظارت کنند. فراموش نکنید که الگوی نیازمندی‌های تعاملی، گزارش مقایسه جامع و راهنمای قیمت‌گذاری صنعت را بررسی کنید تا به شما در انتخاب ابزار BI عالی برای کسب‌وکارتان کمک کند!

جمع بندی

راهکارهای هوش تجاری، مدیران سازمان‌ها و صنایع مختلف را قادر می‌سازد تا با استفاده از شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) و تحلیل دقیق آنها، از وضعیت سازمان در جنبه‌های گوناگون آگاهی پیدا کرده و فرصت‌ها و تهدیدهای ایجاد شده در کسب و کار را شناسایی کنند و در نهایت با تجزیه و تحلیل آنها کسب و کار خود را بهبود بخشند.

جمع آوری این دادها با استفاده از نرم افزارها و ابزارهای قدرتمند هوش تجاری امکان پذیر خواهد شد و کابوس جمع آوری داده‌ها از بانک‌های اطلاعاتی را از شما دور می‌کند. یکی از نرم افزارهای قدرتمند در این حوزه نرم افزار پاور بی آی (Power BI) هست.

بهتر است به این نکته هم توجه داشته باشیم که اگر می‌خواهیم از سیستم‌های هوش تجاری بیشترین بهره را ببریم، ابتدا باید بدانیم نیازهای سازمان چیست؟

مثلا برای کاهش هزینه‌های تولید، صرفه جویی در زمان و افزایش بهره وری باید اطلاعات لازم از این دو مبحث را داشته باشیم. پس از اینکه اطلاعات لازم را جمع آوری کردیم باید سوال دیگری از خود بپرسیم؛ مثلا: چه تصمیماتی را اتخاذ کنیم تا هزینه‌ها به حداقل و بهره‌وری و سودهی به حداکثر میزان خود برسند؟

در نهایت با اتخاذ بهترین و مناسب‌ترین تصمیم، میتوانیم هزینه‌ها را به کمترین حد خود برسانیم. در همین راستا سیستم‌های هوش تجاری به طور گسترده در صنایع و سازمان‌های مختلف، برای تصمیم‌گیری و تحلیل، مورد استفاده قرار می‌گیرند. این مورد باعث می‌شود سازمان‌ها با آگاهی بیشتری تصمیم گیری کرده و با درک بهتر فرصت‌ها و یا تبدیل تهدید‌ها به موقعیت مناسب، از رقبای خود پیشی بگیرند.

در پایان می‌توان گفت مهمترین نتیجه‌ای که با هوش تجاری میتوانید بدست آورید، کسب اطلاعات عملی مفید، از تحلیل و بررسی اطلاعات و داده‌هایی است که مسیر پیشرفت شما را به سمت موفقیت هدف گذاری می‌کند.

 

دوره های مرتبط

دوره کامل تضمینی هوش تجاری با رویکرد کسب درآمد در داخل و خارج از کشور

 

آنالیز داده و هوش تجاری یکی از پردرآمدهای شغل های دنیا چه در داخل کشور و چه خارج از کشور است. ما در دوره آموزشی  صفر تا صد هوش تجاری را به صورت تضمینی آموزش میدهیم.

آموزش ویدیویی هوش تجاری در SQL

 

شما در این دوره آموزشی (آموزش ویدیویی هوش تجاری در SQL) با مفاهیم و اصول هوش تجاری در SQL آشنا می شوید.

آموزش صفر تا صد داشبورد سازی در سی شارپ

 آموزش کامل و پروژه محور مباحث به همراه مثال کاملا عملی در محیط سی شارپ که یک محیط برنامه نویسی ماکروسافتی می باشد. دوره آموزش داشبورد سازی در سی شارپ شامل ساخت یک داشبود زیبا در محیط سی شارپ به کمک کامپوننتهای ssrs و Chart.js می باشد. 

آموزش کاملا حرفه ای ویدیویی هوش تجاری در Oracle

آموزش ویدیویی هوش تجاری در Oracle ابتدا به بررسی ساختار کلی هوش تجاری اوراکل پرداخته و سپس به مراحل نصب نرم افزارهای مرتبط با کار خود می پردازیم. سپس مباحث آنالیز داده و فاندامنتال کار را بررسی کرده و در خصوص ریپازیتوری و مسایل مربوط به ان صحبت می کنیم.