بهمن ۲۱, ۱۳۹۸

آشنایی با اوراکل

 برای مشاهده ویدیو آموزشی دوره مقدماتی هوش تجاری در اوراکل کلیک کنید

اوراکل یک سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه ای چند مدل است ، که عمدتا برای محاسبات شبکه و انبارداری داده ها طراحی شده است. این یکی از اولین انتخاب ها برای شرکت ها برای راه حل های مقرون به صرفه برای برنامه ها و مدیریت داده های آنها است. این برنامه از SQL به عنوان یک زبان پرس و جو برای تعامل با بانک اطلاعات پشتیبانی می کند.

اوراکل BI چیست ؟

به طور تخصصی تر می توان گفت که یک اوراکل عاملی است که نه تنها با منابع داده خارجی ارتباط برقرار می کند، بلکه به تایید و بررسی صحت داده های فراهم شده نیز می پردازد. بنابراین آنها مسئول فراهم کردن اطلاعات مهم و قابل اعتماد برای قرارداد های هوشمند هستند که این قراردادها هم به نوبه خود وظایف معینی را انجام می دهند. پس مفهوم اوراکل در فضای بلاک چین کمی با فناوری های دیگر متفاوت است.

اوراکل

ویژگی ها و قابلیت های اوراکل چیست ؟

یک بانک اطلاعاتی Oracle ویژگی های زیر را برای پاسخگویی به الزامات مدیریت قدرتمند پایگاه داده ارائه می دهد:

 • مقیاس پذیری و عملکرد: ویژگی هایی مانند خوشه بندی برنامه کاربردی واقعی و قابلیت حمل و نقل ، یک پایگاه داده اوراکل را با توجه به کاربرد ، مقیاس پذیر می سازد. در یک پایگاه داده چندرسانه ای ، لازم است که قوام و همزنگی داده ها را که توسط اوراکل در نظر گرفته می شود ، کنترل کند.
 • در دسترس بودن: برنامه های در زمان واقعی نیاز به در دسترس بودن داده بالایی دارند. محیط های محاسباتی با کارایی بالا پیکربندی شده اند تا در دسترس بودن داده های همه زمانه باشد. داده ها در زمان خرابی و خرابی برنامه ریزی شده یا غیر برنامه ریزی شده در دسترس هستند.
 • تهیه نسخه پشتیبان و بازیابی: طرح آن ویژگی های بازیابی کامل برای بازیابی اطلاعات از تقریباً انواع خرابی است. در صورت عدم موفقیت ، پایگاه داده باید در هیچ زمان برای دسترسی زیاد بازیابی نشود. بخش های غیرمشخص از داده ها در حالی که قسمتهای تحت تأثیر بازیابی می شوند ، در دسترس هستند.
 • امنیت: امنیت داده ها همیشه اولویت اصلی است. اوراکل مکانیسم هایی را برای کنترل دسترسی و استفاده از داده ها فراهم می کند. اجرای مجوز و ویرایش اقدامات کاربر می تواند از دسترسی غیرمجاز جلوگیری کرده و دسترسی مجزا به کاربران داشته باشد.

هوش تجاری اوراکل

هوش تجاری اوراکل نمونه جذابی از فناوری و برنامه های کاربردی شرکت معظم اوراکل است. این ابزار از مطرح ترین ابزارهای هوش تجاری دنیا است که بر اساس پرسش و پاسخ ، ایجاد گزارشات پویا، آنالیز اطلاعات به همراه ابزارهای هوش تجاری بنا نهاده شده است. امکانات استفاده از ابزارهای برپایه تلفن های هوشمند و یکپارچه سازی داده ها و مدیریت یکپارچه داده ها این ابزار را به یکی از پیشروان بازار هوش تجاری تبدیل کرده است.

اوراکل یک پلتفورم تجاری فراهم میکند تا در کلاس جهانی بهترین ها را برای راه اندازی ساختار هوش سازمانی ارائه کند. تجزیه و تحلیل داده ها، داشبوردهای تعاملی، گزارشات پیچیده، امکان گزارشات در تلفن همراه، گزارشات چند بعدی OLAP، آنالیز بر پایه بنیاد اطلاعات موجود، مجتمع تجاری معماری اطلاعات از جمله مواردی است که ORACLE BI در اختیار کاربرانش قرار میدهد.

در OBI، پس از آنکه داده‌ها تحلیل شدند، سازمان توان تشخیص جایگاه خود را با استفاده از معیارها و شاخص‌های تغییرات در بازار پیدا می‌کند. همچنین افزونه کارت امتیازی و مدیریت استراتژی بستری را فراهم می‌کند تا اهداف و نتایج استراتژیک را تعریف کنید و آنها را به هر سطح از سازمان خود اشاعه دهید. با کمک آن کارکنان، اثرگذاری خود بر روی رسیدن به موفقیت را می‌فهمند و می‌توانند فعالیت‌های خود را به تناسبِ آن، تنظیم کنند.

Oracle BI چیست ؟

Oracle BI  مجموعه‌ای جامع که طیف گسترده‌ای از قابلیت‌های اطلاعات کسب‌وکار را فراهم می کند، از جمله داشبوردها، اطلاعات کامل و هوشمندانه و هشدارها و غیره. به طور معمول، سازمان‌ها حجم زیادی از داده‌های مربوط به محصولات، مشتریان، قیمت‌ها، فعالیت‌ها، فرصت‌ها، کارکنان و سایر عناصر را دارند. این اطلاعات اغلب در پایگاه داده‌های مختلف در نقاط گوناگون با نسخه‌های مختلف نرم‌‌افزاری جمع‌آوری گردیده‌اند.

این مجموعه شامل زیرساختها و ابزارهای لازم برای BI از جمله Data Warehousing، سیستمهای کاربردی هوش تجاری و برنامه های مدیریت کارایی مالی می باشد.

اوراکل

ابزارهای BI  در Oracle کدامند ؟ 

ابزارهای BI در Oracle یا هوشمندی کسب و کارِ اوراکل، پورتفولیویی از فناوری‌ها و برنامه‌های کاربردی است که یکپارچگی، بهینه سازی و کارایی را با استفاده از ابزارهای هوش تجاری – جمع‌آوری و شکل‌ دادن داده‌ها، ویرایش کوئری‌ها، گزارش‌، تحلیل، هشداردهی، داشبورد و نمودارها .. – در کنار انبار داده‌ها و مواردی از این قبیل فراهم می‌کند.

OBIEE در اوراکل چیست ؟

Oracle Business Intelligence Enterprise Edition ابزاری برای Intelligence Business) BI) توسط شرکت اوراکل است. معماری اثبات شده آن و زیرساختهای مشترک تولید و تحویل گزارشهای سازمانی ، کارتهای دستی ، داشبورد ، تجزیه و تحلیل موقت و تجزیه و تحلیل OLAP ، یک تجربه غنی از کاربر نهایی را ارائه می دهد.

OBIEE یا Oracle Business Intelligence Enterprise Edition براساس یک معماری یکپارچه وب سرویس گرا اثبات شده است که با زیرساخت فناوری اطلاعات موجود برای کمترین هزینه کل مالکیت و بالاترین بازده سرمایه گذاری ادغام شده است. ساده تر و قوی تر و مدیریت فراداده مدولار را بهبود می بخشد.

آشنایی با OBIEE کمک میکند تا کاربران بتوانند: داده های تراکنش را به تجزیه و تحلیل معنی دار متصل کرده و امکان استثنا و روند را ارائه دهند. این اطلاعات را به کاربران در یک کاربر پسند ارائه دهید. اطلاعات دقیق را حتی از منابع غیر اوراکل مانند برنامه های کاربردی CSV و صفحات گسترده اکسل جمع آوری کنید. و، ترکیب عملیات داده ها و دفاتر پشت و مقایسه آن با معیارهای خارجی.

Oracle Integrator Data

Oracle Data Integrator یک پلتفرم جامع ادغام داده است که کلیه الزامات ادغام داده را شامل می شود. Oracle Data Integrator) ODI) ابزاری برای استخراج ، بارگیری و تبدیل (ELT) است (بر خلاف رویکرد مشترک ETL) تولید شده توسط اوراکل که یک محیط گرافیکی برای ساخت ، مدیریت و حفظ فرایندهای ادغام داده در سیستمهای هوش تجاری ارائه می دهد.

OWB در اوراکل چیست‌ ؟ 

Oracle Warehouse Builder  ابزاری واحد و جامع برای همه ابعاد ادغام داده است. Warehouse Builder برای تبدیل داده ها به اطلاعات باکیفیت ، از پایگاه داده Oracle استفاده می کند. این کیفیت داده ها ، ممیزی داده ها ، مدل سازی رابطه ای و ابعادی کاملاً یکپارچه و مدیریت کامل چرخه عمر داده ها و ابرداده را فراهم می کند. Warehouse Builder به شما امکان می دهد تا انبار داده ها را ایجاد کنید ، داده ها را از سیستم های میراث مهاجرت کنید ، داده ها را از منابع داده های مختلف تثبیت کنید ، داده ها را برای ارائه اطلاعات با کیفیت و تمیز و تبدیل داده ها مدیریت کنید و مدیریت داده های شرکت را مدیریت کنید.

Oracle Warehouse Builder ابزاری انعطاف پذیر است که شما را قادر می سازد انواع مختلف استراتژی های مدیریت داده ، از جمله انبارهای داده سنتی را طراحی کرده و به کار ببندید.

اوراکل

اجزای اصلی سازنده انبار اوراکل در زیر بحث شده است:

1.      برنامه مشتری انبار سازنده انبار

نرم افزار مشتری سازنده انبار اوراکل یک رابط کاربری گرافیکی (رابط کاربری گرافیکی) فراهم می کند که به کاربر اجازه می دهد سیستم های هوش تجاری را تعریف ، طراحی و پیاده سازی کند. کار را آسان می کند. مدیر استقرار و تولید کننده کد مؤلفه های برنامه مشتری هستند. آنها در ایجاد و مدیریت سیستم ایجاد شده توسط کاربر کمک می کنند.

2.      مدیر استقرار

این مؤلفه وظیفه مدیریت کلیه جوانب مربوط به اشیاء مستقر و استقرار را بر عهده دارد. این امکان را به کاربر می دهد تا اشیاء مستقر و نحوه استقرار کاربر را انتخاب کند. پس از استقرار اشیاء ، این اشیاء قابل اجرا هستند. با دستیابی به سابقه استقرار می توان چرخه عمر سیستم کاربر را مدیریت کرد.

3.      ژنراتور کد

این مؤلفه به تولید اسکریپت هایی مانند PL / SQL و DDL بر اساس ابرداده موجود در مخزن کمک می کند. ژنراتور کد عملکرد بهینه سیستم های پایگاه داده Oracle را افزایش می دهد.

4.      سرویس بستر های نرم افزاری زمان اجرا سازنده انبار

مؤلفه سمت سرور سازنده انبار سرویس پلت فرم runtime است. این سرویس به استقرار و اجرای خدمات اجازه می دهد. اگر کاربر بخواهد این سرویس ها را اجرا کند ، باید سرویس پلتفرم Runtime فعال باشد. این به کاربر کمک می کند تا اجرای نقشه ها و جریان فرآیند را در سازنده انبار مدیریت کند. این اطمینان را می دهد که داده های حسابرسی استقرار و اجرا در مخزن زمان اجرا ذخیره می شوند.

5.      مخزن طراحی انبار سازنده

مخزن طراحی سازنده انبار در پایگاه داده اوراکل نصب شده است. این تعاریف ابرداده یا اطلاعات مربوط به همه اشیاء مورد استفاده در Warehouse Builder را ذخیره می کند. این اطلاعات کلیه اطلاعات طراحی سیستمهای هدف را که کاربر می خواهد ایجاد کند یا ایجاد می کند ، ذخیره می کند. ابرداده های ذخیره شده در مخزن طراحی از طریق رابط کاربری مشتری قابل دسترسی هستند.

6.      انبار سازنده انبار Runtime

مخزن زمان اجرا سازنده انبار در پایگاه داده اوراکل نصب شده است. این داده های مربوط به اجرای نقشه ها و داده های جریان و استقرار فرآیند را ذخیره می کند. این اطلاعات محیطی را برای سیستم اطلاعاتی تجاری که کاربر قصد ایجاد آن را دارد ، ذخیره می کند. همچنین اطلاعات اتصال مربوط به کلیه مکان های استقرار را ذخیره می کند.

7.      مرورگر مخزن حسابرسی

این امکان را به کاربر می دهد تا اجرای و استقرار اطلاعات حسابرسی را از طریق یک برنامه مبتنی بر وب مشاهده کند. گزارش های تولید شده براساس داده های موجود در مخزن زمان اجرا است.

8.      مرورگر مخازن Metadata

به کاربر این امکان را می دهد تا داده های ذخیره شده در مخزن طراحی را از طریق یک برنامه مبتنی بر وب مشاهده کند. اطلاعات ارائه شده با فرمت مناسب برای کاربران محور سازماندهی می شوند. گزارش های تولید شده بر اساس داده های موجود در مخزن طراحی است.

اوراکل

Oracle Warehouse Builder چگونه کار می کند؟

سازنده انبار اوراکل گام بعدی را برای ایجاد و طراحی انبار داده دنبال می کند:

 • نرم افزار سازنده انبار را نصب کنید.
 • مرکز طراحی را شروع کنید.
 • مرکز طراحی را آماده کنید.
 • پروژه مورد نظر خود را از کاوشگر پروژه مشخص کنید.
 • با استفاده از اکتشاف اتصال ، به منبع و اشیاء داده هدف وصل شوید.
 • طرح مورد نظر مورد استفاده را مشخص کنید. می توانید از بانک اطلاعاتی Oracle به عنوان طرح هدف استفاده کنید. این کار با ایجاد یک ماژول قابل انجام است.
 • محیط اجرای را مشخص کنید.
 • تنظیمات را به جای تنظیمات مشتری تنظیم کنید یا تنظیمات پیش فرض را انتخاب کنید.
 • فوق داده منبع را وارد کنید.
 • ماژول ها برای هر نوع شی طراحی باید ایجاد شوند.
 • ابرداده از منابع داده مختلف وارد شده است.
 • داده ها را پروفایل کنید و از کیفیت داده اطمینان حاصل کنید.
 • طرحواره هدف را طراحی کنید.
 • ایجاد و طراحی اشیاء داده ها برای ماژول هدف.
 • اعتبار سنجی مکرر از اشیاء طراحی شده ضروری است.
 • اشیاء داده را پیکربندی کنید.
 • کد را تولید کنید.
 • منطق طراحی ETL.
 • نقشه برداری باید طوری طراحی شود که جریان داده ها از منبع به سمت اشیاء هدف را نشان دهد.
 • وابستگی بین نقشه‌برداری را مدیریت کنید.
 • راه حل را اجرا و اجرا کنید.
 • اشیاء را از مدیر مرکز کنترل یا از مرکز طراحی مستقر کنید.
 • منطق ETL را اجرا کنید.
 • نظارت و گزارش در مورد انبار داده.

اوراکل

با Oracle Warehouse Builder چه کاری می توانید انجام دهید؟

سازنده انبار اوراکل می تواند برای اهداف زیر مورد استفاده قرار گیرد:

 • مدل سازی داده ها.
 • نمایه اطلاعات
 • تضمین کیفیت داده ها.
 • استخراج ، تبدیل و بارگذاری داده ها.
 • ادغام سطح کسب و کار از داده های برنامه ERP.
 • مدیریت ابرداده
 • ردیف داده پیشرفته.
 • برای اهداف گزارش
 • برای تجزیه و تحلیل تأثیر

مزایای سازنده انبار اوراکل

 • سازنده انبار اوراکل زمان طراحی را کاهش می دهد زیرا رابط کاربری جادوگر محور ، ویرایشگرهای بصری و غیره را آسان می کند.
 • مخزن طراحی سازنده انبار یک مکان اصلی است که تمام اطلاعات مربوط به سیستم در آن ذخیره و مدیریت می شود. از آنجا که یک مکان واحد است ، به دلیل کاهش افزونگی ابرداده ، هزینه ناسازگاری ها کاهش می یابد.
 • این باعث کاهش زمان ترکیب تغییرات می شود.
 • کد بدون ایجاد خطا و ایجاد مجدد ، نگهداری و به روزرسانی آسان است.
 • این سرمایه گذاری های فناوری را افزایش می دهد.

Oracle BI Answers چیست ؟ 

مجموعه اطلاعات هوش تجاری اوراکل شامل بسیاری از ابزارهای مفید است که به نظر می رسد پاسخ های اوراکل یکی از کاربران است که بیشترین استفاده را دارد. با این واقعیت مرتبط است که هر تجزیه و تحلیل از ابزار Answers سرچشمه گرفته است. ابزار Answers نیز همان موردی است که برای پاسخ به هر یک از سؤالات تجاری لازم است. سپس با چند کلمه ، Oracle BI Answers پرس و جو و ابزار گزارش موقت است که از درون یک رابط وب بصری استفاده می شود. در عمل ، این به معنای پاسخ دادن به سؤالات شغلی کاملاً گسترده و ساده است.

ابزار Oracle BI Answers مبنای گزارشات (درخواست ها) است که منبع اطلاعات مفیدی برای کاربران (به هر حال مجوز مناسب دریافت کرده اند) است. هر گزارش شامل داده های لازم و اطلاعات مرتب شده ای است که تضمین کننده “ارزش نظری” است. وقتی گزارش به هر صورت دستکاری شود ، می توان به “ارزش عملی” آن افزود. به عنوان مثال ، یک نفر – که دارای جدول اعداد است – می تواند به سرعت نقطه را جمع کند و بفهمد چه تصمیمی باید بگیرد.

با این حال ، تعداد زیادی از افراد وجود دارند که این اعداد برای آنها واضح تر نیست. پس از آن – با توجه به ارزش عملی گزارشهای تهیه شده با پاسخهای Oracle BI – آنها به سرعت می توانند اعداد را به نقاشی تبدیل کنند. جداول به نمودارها. ردیف به خط. در نتیجه ، یافته های گزارش می توانند به آسانی قابل درک باشند ، چه چیزی آنها را برای حتی متفاوت ترین افراد در سازمان مفید می کند.

با این وجود ، این هنوز همه چیز نیست. پس از انجام گزارش ، هنوز هم قابل اصلاح است. اگر کاربر بخواهد دیدگاه خود را تغییر دهد یا به ناحیه انتخابی داده یا شیرجه تغییر دهد یا بعد را تغییر دهد ، می تواند تنها با چند کلیک این کار را انجام دهد. این باعث می شود Oracle BI پاسخ سریعتر و آسان تر شود و – اگر با رابط مبتنی بر وب دنبال شود – آن را به واقع ابزاری جهانی تبدیل کنید. سرانجام ، گزارشها را می توان در قالب های مختلف ذخیره کرد یا – به عنوان مثال ، در کاتالوگ ارائه اطلاعات هوش تجاری کسب و کار Oracle و در آنجا ، برای همه کاربرانی که می توانند از آن سود ببرند ، در دسترس قرار گرفت.

هنگامی که ابزار Oracle BI Answers بسیار آسان برای استفاده و شهودی است ، برای تهیه یا اصلاح گزارش ها نیازی به مشارکت فناوری اطلاعات نیست. حتی اگر کل ابزار از بالا توسط بخش های فناوری اطلاعات کنترل شود ، موارد خاص استفاده تا کاربران نهایی و گزارش دهندگان گزارش می شود. چنین رابطه ای هزینه های پایین تر و زمان کمتری برای تهیه هر گزارش را تضمین می کند.

Oracle BI Publisher چیست ؟

یک راهکار گزارش‌گیری آسانتر و سریعتر به منظور ساخت و تألیف، مدیریت و تحویل تمام گزارش‌ها و مستندات است. می‌توان از مرورگر وب یا ابزار آشنای دسکتاپ خود برای ایجاد هر گونه نمودار و گزارشات تعاملی از منابع داده‌ای مختلف استفاده و آنها را بصورت آنلاین مشاهده کرد یا با یک برنامه دستی، تعداد زیادی از آنها را در هر زمان بدون تأثیر گذاری بر روی سیستم‌های تراکنشی، در دسترس قرار داد.

Oracle Hyperion System چیست ؟ 

این سیستم به عنوان فراهم کننده سیستم مدیریت عملکرد سازمانی عمل می‌کند و هوشمندی کسب‌وکار را در حوزه استراتژی محصول، بهبود می‌دهد. هایپریون محصولات مکملی را به پیشنهادات OBI اضافه می‌کند که از جمله آنها می‌توان راهکار برنامه ریزی سازمانی رهبر، محصولات نزدیک به سطح مالی جهانی و یک سرور OLAP چند-منبعی قدرتمند را نام برد.

Oracle Data Integrator در اوراکل چیست ؟

Oracle Data Integrator ابزاری برای استخراج ، بارگذاری و تبدیل (ELT) تولید شده توسط اوراکل است که یک محیط گرافیکی برای ساخت ، مدیریت و حفظ فرایندهای ادغام داده ها در سیستم های هوش تجاری ارائه می دهد.

بیشتر بدانید : OBIEE چیست؟

Oracle Data Integrator شامل مؤلفه های زیر است:

مخزن ماژولار ، ساخته شده از یک مخزن کارشناسی ارشد و یک یا چند مخزن کار برای ذخیره داده های مربوط به فرآیند ادغام داده ها. این مخازن را می توان در هر موتور دیتابیس که از syntax ANSI ISO 89 پشتیبانی می کند ، نصب کرد.
ماژول های رابط گرافیکی (مدیر توپولوژی ، طراح ، مدیر امنیت ، اپراتور) و عوامل اجرایی (عامل). اینها کاملاً با اجزای جاوا ساخته شده اند که در حالت مشتری / سرور به مخازن دسترسی پیدا می کنند.
Metadata Navigator ، برنامه Servlet / JSP است که دسترسی به مخزن را از طریق یک رابط وب امکان پذیر می کند.
سبک وزن طراح ، یک برنامه وب برای مشاهده و ویرایش اشیاء موجود در مخازن از طریق یک مرورگر وب.
Oracle Data Integrator Services Web Services ، که به کاربران امکان می دهد از ویژگی های Oracle Data Integrator در یک معماری سرویس گرا (SOA) استفاده کنند.

مخازن در ODI

مؤلفه اصلی معماری مخزن Oracle Data Integrator Repository است. این اطلاعات پیکربندی را در مورد زیرساخت IT ، ابرداده همه برنامه ها ، پروژه ها ، سناریوها و گزارش های اجرایی ذخیره می کند. بسیاری از موارد مخزن می توانند در زیرساخت های فناوری اطلاعات ، به عنوان مثال توسعه ، QA ، پذیرش کاربر و تولید ، همزیستی باشند. معماری مخزن به گونه ای طراحی شده است که می تواند چندین محیط جدا از هم را در اختیار شما قرار دهد که متادیتا و سناریو را تبادل می کنند (به عنوان مثال: محیط های توسعه ، آزمایش ، نگهداری و تولید). مخزن همچنین به عنوان یک سیستم کنترل نسخه عمل می کند که در آن اشیاء بایگانی شده و به شماره نسخه اختصاص می یابند.

مخزن Oracle Data Integrator از یک مخزن مستر و چندین مخزن کار تشکیل شده است. اشیاء ایجاد شده یا پیکربندی شده از طریق رابط های کاربر در یکی از این نوع مخازن ذخیره می شوند.

معمولاً فقط یک مخزن اصلی وجود دارد که اطلاعات زیر را ذخیره می کند:

اطلاعات امنیتی شامل کاربران ، پروفایل ها و حقوق مربوط به بستر ODI

اطلاعات توپولوژی شامل فناوری ها ، تعریف سرور ، طرحواره ها ، متن ها ، زبان ها و غیره.

اشیاء نسخه شده و بایگانی شده.

مخزن کار یکی است که شامل اشیاء توسعه یافته واقعی است. چندین مخزن کار ممکن است در همان نصب ODI وجود داشته باشند (برای مثال ، داشتن محیط های جداگانه یا مطابقت با چرخه زندگی نسخه خاص). یک مخزن کار اطلاعاتی را برای:

مدل ها ، از جمله تعریف شمای ، ساختار داده ها و ابرداده ها ، تعریف زمینه ها و ستون ها ، محدودیت های کیفیت داده ها ، ارجاعات متقابل ، ردیف داده ها و موارد دیگر.

پروژه ها ، از جمله قوانین تجارت ، بسته ها ، رویه ها ، پوشه ها ، ماژول های دانش ، متغیرها و موارد دیگر.

اجرای سناریو ، شامل سناریوها ، برنامه ریزی اطلاعات و گزارش ها.

هنگامی که مخزن کار فقط اطلاعات مربوط به اجرای (فقط به منظور تولید) را در بر می گیرد ، به آن مخزن اعدام گفته می شود.

عامل زمان اجرا

در زمان طراحی ، توسعه دهندگان سناریوهایی را از قوانین تجاری که خود طراحی کرده اند ، تولید می کنند. سپس کد این سناریوها توسط Run-Time Agent از مخزن بازیابی می شود. سپس این عامل به سرورهای داده متصل می شود و اجرای کد را در این سرورها ترتیب می دهد. این کد ها و پیام های برگشتی را برای اجرای بازی و همچنین اطلاعات ورود به سیستم اضافی – مانند تعداد سوابق پردازش شده ، زمان اجرا و موارد دیگر – در مخزن بازیابی می کند. نماینده در دو طعم مختلف قرار دارد:

Java EE Agent می تواند به عنوان یک برنامه وب مستقر شود و از ویژگی های یک سرور برنامه بهره مند شود.

نماینده Standalone در یک ماشین جاوا ساده اجرا می شود و در صورت نیاز می تواند برای انجام جریان های ادغام مستقر شود.

هر دو این برنامه ها برنامه های جاوا چند رشته ای هستند که از توازن بار پشتیبانی می کنند و می توانند در سیستم اطلاعات توزیع شوند. این عامل برنامه اجرای خود را دارد که می تواند در Oracle Data Integrator تعریف شود و همچنین می توان از یک برنامه ریز خارجی نام برد. همچنین می توان از یک API جاوا یا یک رابط سرویس وب فراخوانی کرد.

کنسول ادغام داده Oracle

کاربران تجاری (و همچنین توسعه دهندگان ، سرپرستان و اپراتورها) می توانند دسترسی به مخزن را بخوانند ، پیکربندی توپولوژی و عملیات تولید را از طریق UI تحت وب تحت عنوان Oracle Data Integrator Console انجام دهند. این برنامه وب می تواند در یک سرور برنامه Java EE مانند Oracle WebLogic مستقر شود.

برای مدیریت و نظارت بر Java EE و Standalone Agents و همچنین کنسول ODI ، Oracle Data Integrator افزونه جدیدی را ارائه می دهد که در کنسول کنترل نرم افزار Oracle Fusion Middleware کنترل می شود.

یکپارچه سازی داده ها

ادغام داده ها و برنامه های کاربردی در سراسر شرکت ، و ارائه آنها در یک دید واحد یک گزاره پیچیده است. نه تنها اختلافات گسترده ای در فن آوری ها ، ساختار داده ها و کارایی برنامه ها وجود دارد ، بلکه تفاوت های اساسی در معماری های ادغام نیز وجود دارد. برخی از نیازهای یکپارچه سازی داده گرا هستند ، به ویژه مواردی که حجم داده های زیادی را شامل می شوند. سایر پروژه های یکپارچه سازی برای یکپارچه سازی ناهمزمان یا همزمان به یک معماری رانده شده از رویداد (EDA) یا معماری سرویس گرا (SOA) وام می دهند.

ادغام داده ها تضمین می کند که اطلاعات به موقع ، دقیق و سازگار در بین سیستم های پیچیده هستند. اگرچه هنوز هم به عنوان Extract-Load-Transform) ETL) خوانده می شود – ادغام داده در ابتدا به عنوان معماری مورد استفاده برای بارگیری سیستم های انبار داده های سازمانی در نظر گرفته شده است – ادغام داده ها اکنون شامل جابجایی داده ها ، همگام سازی داده ها ، کیفیت داده ها ، مدیریت داده ها و داده است.

طراحی و معماری هوش تجاری اوراکل

راهکار هوش تجاری اوراکل بر اساس چارچوب هوشمندی تجاری طراحی شده است. در ابتدا نیازمندیهای کارفرما و شاخص های کلیدی عملکرد سازمان شناسایی میشوند. بر اساس این شناخت انبارداده طرح ریزی میگردد. سپس با استفاده از سیستمهای عملیاتی و پایگاه داده های موجودِ کارفرما که در قالب OLTP هستند؛ انباردادهای در قالب OLAP ایجاد میگردد. با استفاده از انبارداده ساخته شده ساختن تحلیلهای کسبوکار و ایجاد داشبوردهای مدیریت استراتژیک آغاز میگردد. این داشبوردهای مدیریتی حاوی ۱ شاخص های  کلیدی عملکرد کسب و کار سازمان هستند. داده هایی که کاربر مشاهده میکند شامل کل داده های موجود از ابتدا تا کنون میباشند.

چارچوب هوشمندی کسب و کار اوراکل

همانگونه که میدانیم داشتن معماری مشخص برای پروژه نرم افزاری هوش تجاری باعث میگردد که در هزینه های  پروژه صرفه جویی شده و فواید آن در طول زمان انجام کار قابل مشاهده باشد. رالف کیمبال ۲ برای توسعه انبارداده از رویکرد پایین به بالی کیمبال از اواسط دهه ۱۹۸۰ رهبر فکری صنعت ۴ بوده است. رویکرد پایین به بالی کیمبال، هوش تجاری و انبارداده با رویکری چند بُعدی  گوید. در زمان مورد نیاز میتوان آنرا با دیتامارتهای بزرگتر ترکیب کرد. کیمبال انبارداده را یک کپی از دادههای عملیاتی تعریف کرده است که بطور خاص برای پرسش  و تجزیه و تحلیل ساختار یافته شده است. معماری انبارداده کیمبال و مدل چندبُعدی آن بر روی استفاده آسان کاربران نهایی متمرکز شده است و کارآیی های  سطح بالی برای انبارداده بوجود خواهد آورد.

مراحل پیاده سازی راهکار هوش تجاری اوراکل

راهکار هوش تجاری اوراکل شامل چهار مرحله مهم است که کل خدمات ارائه شده در راهکار هوش تجاری اوراکل طبق نقشه راه انجام پروژه، در این چهار مرحله به انجام خواهند رسید.

مرحله اول: شناخت مساله و وضوح در نیازمندیها: نخستین مرحله شناخت و تحلیل نیازمندی و زیرساخت های  نرم افزاری  و سخت افزاری  سازمان مشتری است. در این مرحله با جلساتی که با مدیران و کارشناسان کارفرما برگزار میگردد سعی میشود به وضوح و شفافیت در نیازمندی موجود و شناخت محیط کارفرما برسیم.

مرحله دوم: تحلیل و استخراج شاخص های کلیدی عملکرد است. این مرحله، به مطالعه فرآیندهای کسب و کار و برنامه های  پیش روی سازمان و شاخص‌های کلیدی عملکرد خواهیم پرداخت. این مرحله با بهره گیری  از تجارب فارغ التحصیلی که کسب و کار خوانده اند و با شرکت هوش تجاری اوراکل کار می کنند انجام خواهد شد.

 مرحله سوم: مرحله اخذ و پردازش اطلاعات: در این مرحله اطلاعات  از کلیه پایگاه داده  و منابع اطلاعاتی  سازمان کارفرما جمع آوری  خواهد شد. داده های  جمع آوری  شده خام هستند و آگاهی یا دانشی را به استفاده کننده  اضافه نخواهند کرد. داده های جمع آوری  شده درون انبارداده مجتمع شده، روابط بین آنها شناسایی و آنالیز شده و در نهایت قابل استفاده خواهند گردید.

مرحله چهارم: نمایش اطلاعات: کاربران باید بتوانند از اطلاعات گردآوری شده درون انبارداده به راحتی استفاده کنند.

مزایای راهکار هوش تجاری اوراکل

راهکار هوش تجاری اوراکل  بعنوان ابزار مدیریتی برای تحلیلِ آسان اطلاعات  است. با توجه به ویژگی های ذاتی راهکار هوش تجاری اوراکل ، مزیت هایی برای کاربران سیستم بوجود میآید.

 برخی از مهمترین مزیتها را بیان خواهیم کرد:

افزایش دقت و صحت: با استفاده از راهکار هوش تجاری اوراکل، اطلاعات بصورت مکانیزه، مستقیماً و بدون دخالت کاربر از سیستمهای اطالعاتی موجود دریافت خواهد شد. لذا دقت اطلاعات ارائه شده بسیار بالاتر از قبل خواهد بود (حذف عامل انسانی)

افزایش سرعت: با مکانیزه شدن انتقال و دریافت و کنترل انتقال، سرعت دریافت گزارشها و اطلاعات بسیار بالاتر خواهد رفت. مدیران بلافاصله  با مراجعه به داشبوردها، میتواند اطلاعات و گزارش های بروزآوری شده را دریافت نمایند.

یکپارچگی و افزایش امکان دسترسی در عین امنیت: به وسیله راهکار هوش تجاری  اوراکل میتوان اطلاعات مختلف با ابعاد مختلف از تمام بخشهای یک سازمان، یا شرکتهای یک هُلدینگ را در کنار هم در اختیار داشت و از این اطالعات یکپارچه، انواع گزارشها و تحلیل ها  استخراج نمود. دسترسی از هر نقطه ای بوسیله اپلیکیشن موبایل به این سامانه بسیار آسان خواهد بود. این دسترسی با توجه به معماری کالن سامانه، امنیت را کاهش نخواهد داد.

 هدفمندسازی اطلاعات: داشتن اطلاعات بسیار زیاد معادل نداشتن اطلاعات است، زیرا فرد را در انبوهی از اطلاعات غرق  مینماید. با توجه به متدولوژی اجرای راهکار که رویکرد پایین به بالا کیمبال است، در ابتدا حیاتی ترین شاخص های  کلیدی عملکرد برای سازمان مشخص میشود تا از بین انبوه اطلاعات  مدیران صرفاً مفیدترین اطلاعات  را برای تصمیم گیری مشاهده نمایند. سپس این سامانه به رشد و بلوغ خود ادامه خواهد داد و دیتامارتهای بعدی اضافه میشوند.

ساختار دادن به داده های  خام: راهکار هوش تجاری اوراکل با داده های چندبُعدی و تجاری  کار میکند که برای تحلیلگران کسب و کار، بسیار قابل فهم تر و کار با آن نیز بسیار ساده تر می باشد.

قابلیت انعطاف: راهکار هوش تجاری اوراکل میتواند سایر گزارشهای مورد نیاز را تولید نماید. هر کاربری قادر خواهد بود تحلیلها، گزارشها و داشبوردهای مورد نظر خود را تولید، مشاهده و به اشتراک گذارد. کاربران میتوانند این تحلیلها و گزارشات را در قالبهای Excel ، Word و PDF از سیستم استخراج کنند.

 پایداری: در سیستمهای مبتنی بر انبارداده بر خلاف سایر سیستمهای گزارش ساز، در صورتی که منبع داده به عللی قطع شود، گزارش های سیستم کماکان قابل دستیابی میباشند. چرا که پایداری آنها مستقل از پایداری منابع داده است و در مواقع خرابی منبع، تنها داده های جدید در منبع داده به روزرسانی نمیشوند.

بیشتر بدانید : آشنایی با هوش تجاری

راهکار هوش تجاری اوراکل

همانگونه که میدانیم پروژه های مهندسی در شش مرحله به انجام میرسند. شش مرحله راهکار هوش تجاری oracle شامل ۱۴ قدم بوده که هر کدام شرح حالی کامل دارد. در اینجا شرح مختصری از قدم هایی که باید برداشته شود بیان میگردد:

قدم ۱ : ارزیابی وضعیت تجاری: ارزیابی مقیاس سازمان و چارت سازمانی، تعداد مشتریان، تعداد شعب، میزان و تنوع محصولات یا خدمات، نحوه دسترسی به اطلاعات تجاری.

 قدم ۲ : ارزیابی زیرساخت سازمان: زیرساختهای تکنیکی شامل: سخت افزارها، نرم افزارها، میان افزارها، سیستم های مدیریت  پایگاه داده ها، سیستمهای عامل، مولفه های شبکه. زیرساختهای غیرتکنیکی شامل: استانداردهای فراداده ، استانداردهای نامگذاری داده، متدولوژی ها، رویه تست.

 قدم ۳ : طرح ریزی پروژه: طرح ریزی نرم افزار، طرح ریزی سخت افزار، طرح ریزی نیروی انسانی، ساختار شکست کار، نمودار زمانبندی و گانت چارت.

قدم ۴: تعریف نیازمندی ها: استخراج دقیق و صحیح نیازمندیها و تحلیل آنها در موفقیت پروژه هوش تجاری بسیار تاثیرگذار است. نیازمندیها شامل: نیازمندی های عملیاتی، نیازمندیهای دادهای، نیازمندیهای تاریخچه ای، نیازمندیهای امنیتی، نیازمندیهای کارآیی.

قدم ۵ : تحلیل داده ها: کیفیت داده ها، منابع تامین داده در سازمان، پاکسازی داده ها، تحلیل منابع دادهای خارجی، پاالیش مدل منطقی داده، تحلیل کیفیت منابع داده، توسعه مدل منطقی داده برای سازمان، برطرف کردن مشکلات داده، ثبت دستورالعمل های پاکسازی داده

قدم ۶ : نمونه سازی برنامه کاربردی: تحلیل نیازمندیهای دسترسی به هوش تجاری، مشخص کردن حوزه نمونه سازی، طراحی گزارشها و پرسوجوهای مورد نیاز، ساخت نمونه اولیه تستی.

قدم ۷ : تحلیل فراداده های سازمان: اطلاعات به صورت ذاتی در هر سازمان و هر کسب و کاری وجود دارد، هنگامی که این اطلاعات مستند میشوند به آن فراداده میگویند. این اطلاعات  شامل:

 اشیاء: خریدار، فروشنده. فعالیتهای تجاری: خرید، فروش، سفارش، مرجوعی کالا.

 ارتباطات: ارتباطات مابین اشیاء یا فعالیتها. قوانین و  سیاست های اعمالی: قوانین و سیاست هایی که بر روی اشیاء و فعالیتهای سازمان اعمال میشود.

طراحی انبارداده: انواع طراحی های منطقی انبارداده شامل: مدل ستارهای، مدل دانه برفی، مدل منظومه ای میباشد.

طراحیETL : اطلاعات موجود در سیستمهای عملیاتی سازمان، قابلیت استفاده جهت تصمیمات استراتژیک و هوش تجاری را ندارند. این اطلاعات میبایست تغییر شکل یافته و سپس وارد انبارداده شوند تا قابلیت استفاده جهت تصمیم گیریهای استراتژیک در سیستم هوش تجاری را پیدا نمایند. بوسیله ETL ،داده های موجود در سیستمهای عملیاتی سازمان استخراج شده، سپس برای اینکه به شکل و قالبی که قابل استفاده در انبارداده باشد تبدیل شوند، تبدیالت و تغییرات لازم بر روی آنها اعمال میگردد. تحت عملیات ETL داده ها از سیستمهای عملیاتی سازمان استخراج شده، به شکل قابل استفاده در انبارداده تبدیل شده و در انبارداده بارگذاری میشوند. عملیات ETL در انبارداده شامل سه فعالیت می باشد :

Extraction: داده ها  از سیستمهای عملیاتی موجود در سازمان

Transformation : تغیر قالب آنها به طوری که قابل استفاده در انبارداده باشند

Load: در نهایت بارگذاری آنها در انبار داده میباشد.

سطح تاکتیکی: مربوط به عملیاتی است که در حوزه مدیران میانی انجام می شود. این عملیات می تواند شامل پیگیری عملیات در سطح پایین، نحوه انجام آن، گزارشگیری و نهایتا جمع بندی داده های مفید برای اتخاذ تصمیمات میان مدت سازمان باشد.

سطح عملیاتی: پایین ترین سطح انجام فعالیت های تجاری یک سازمان است که در دفعات بالا و معموال به صورت تکراری در رده های پایین عملیاتی سازمان و توسط کارشناسان انجام می شود.

پژوهشیار سالهاست در زمینه داده کاوی ، آموزش اوراکل BI ، هوش تجاری و پاور بی آی فعالیت می کند. در سایت ما بسته های آموزشی بسیاری در رابطه با مسیر راه داشبورد سازی به کمک پاور بی آی ، مسیر راه متخصص هوش تجاری در SQL ، مسیر راه داشبورد سازی به کمک شیرپوینت و دوره های آموزشی اوراکل ، دوره ی کامل آموزشی هوش تجاری ، دوره ی آموزش OBIEE و ….. موجود است و شما با مراجعه به صفحه اصلی سایت از همه ی این آموزش ها بهره مند شوید.

وجود مشتریان قدرتمند پژوهشیار بر فعالیت قوی این تیم خاطر نشان دارد. مشاوره؛ آموزش و استقرار سیستم های هوش تجاری یکی از تخصص های این تیم می باشد.

امیدوارم آموزش‌های من در این سایت رضایت کاربران را جلب کند.

بیشتر بدانید : آشنایی با داده کاوی